Mono, nebo poly?

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Mono, nebo poly?

Příspěvek od vla »

Vím, bylo tady o panelech napsáno mnohé, ale nějak jsem nenašel jednoduchou odpověď co je v současnosti lepší. Nedělal někdo jednoduchý test typu jeden panel mono řekněme 300Wp, vedle jeden panel poly, řekněme 285Wp, orientace jih, bez natáčení. Který se v provozu bude jevit efektivnější? Většinou se tady řeší různé sestavy, různě orientovaných panelů, z čehož nic průkazného nevykoukám, takže pokud někdo dělal takto jednocuchý pokus zkuste nahodit výsledek. Záměrně navrhuji různě výkonné panely, neb tak se i ve stejné ceně vyskytují. Ale budu rád za jakékoliv jednoznačné výsledky v takhle jednoduchém porovnání. Jde mi prakticky o denní výrobu, tedy nikoli okamžitý výkon ve stejných podmínkách, včetně výroby v dobách, kdy světlení jde z boků a tedy zdaleka ne z optimálního směru. Výsledkem by tedy mělo být poly vyrobí za stejný den xx KWh, mono xy KWh. Jestli tedy vůbec nějaké rozdíly mezi technologiemi poly a mono jsou.
Nemám rád tenhle stát.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od lubomirz »

vedecky zaver : ries vsetko ostatne, len nie rozdiel mono/poly.

Dovod : rozdiely su velmi male, terazki som v inej teme daval graf z realnej elektrarne vratane amorfov.
https://www.researchgate.net/profile/Mu ... ne-and.png (je to rok 2014, odvtedy sa poly dotiahlo na mono)

Technicky : rozdiely medzi mono/poly su radovo do 5% pokial som dobre škúlil na grafy ktore dofrasa teraz neviem najst. Testovane v rozlicnych podmienkach, sklonoch atd.


Detaily :
Kup si to, co mas vyhodnejsiu cenu (skoda riesit technologiu M alebo P, ked vybrany panel kupis o 10% drahsie nez ten iny). Co sa ti viacej hodi na barak (full black panel lebo manzelka / tchyne bude piskovať ?). Suboj mono-poly ma jedineho vitaza a tym je majitel ktory ich ma na streche bez ohladu na to, ake panely to su.

Daleko dolezitejsie na produkciu, ci uz celkovu alebo "momentalnu" ci uz rannu alebo vecernu alebo letnu alebo zimnu je ako tie panely namontujes. Ako mas orientovany barak/budovu kde budes montovat. Ci spravis konstrukciu ktora sa da rychlo a lahko zmenit leto/zima, pretoze ked pojdes pod typickym uhlom doporucovanym pre CeskoSlovensko teda tusim 49 stupnov, tak v zime zahodis tretinu produkcie. Ked pojdes pod 15 stupnovym uhlom lebo plocha strecha, zbytocne riesis mono/poly pretoze zahodis 30% rocnej produkcie len v dosledku zleho sklonu panelov. Ked pouzijes olovene baterie "lebo cena", pozri aku dosiahnes efektivitu nabijania a vybijania, kolumbicku ucinnost v porovnani s lithiami (napoveda : olovo mas niekde okolo 86-88%, lithia su okolo 98%, ked do olova napeckujes 10kWh, vyberes z neho len priblizne 9kWh).

V celom systeme mas obrovsku moznost spravit kvanta optimalizacii ktore ti prinesu lepsi vysledok nez spekulovat nad mono/poly. Namiesto kupy noveho znackoveho menica XYZ mozes kupit 4rocny pouzity za tretinovu cenu, takze si veselo kupis dva a este ti zostane 25.000Kc na dalsie panely. Je teda nepodstatne spekulovat ci 5kWp mono, alebo 5kWp poly, ked rozumnou investiciou dostanes 8kWp co len chces a este ti zostane na opravu garaze pre auto. Namiesto kupy panelov ako obcan bez moznosti odpoctu DPH sa mozno dokazes s nejakym kamoššom dohodnut ze zoberes panely a technologiu na jeho firmu a zrazis si dole DPH (och nie, toto sa este nikdy nestalo). Namiesto kupy individualnych panelov obrovske prachy usetris, ked sa dohodnes s niekym inym napriklad aj cez toho forum, spolu zoberete celu paletu panelov a potom sa rozdelite (napoveda : ceska firma, uplne nove, faktura, zaruka, atd, proste šecko kóšer, 30ks panelov 310Wp mono na palete, cena 48.111Kc bez dph, cize za panel 1604,-Kc, este raz : to su 310Wp panely. Mas taku cenu inde ? Ked sa dvaja zlozite, mas to 15 panelov 310Wp pre kazdeho cize 4650Wp kazdemu, neviem aku chces stavat elektraren.

Alebo momentalna akcia na menice o ktorej je tu tema : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=7&t=6338 fenomenalna cenovka.

Mono/poly je nepodstatne, ked hentym nakupom usetris 10.000Kc oproti kusovym panelom a 25.000Kc v porovnani s novym menicom v obchode. Namiesto 10 panelov si proste kupis 15 za rovnaku cenu a si na tom ukrutne lepsie, bez nutnosti spekulovat nad poslednym wattom. Takisto je nepodstatne riesit ci panel vyrobi o 3.18W viac ked mas menic s ucinnostou 91% namiesto ineho menica ktory by mal ucinnost 94% a mohli by sme pokracovat do aleluja od strat na kabloch (spravis paralelne stringy z panelov, potecu velke prudy, 4mm2 drat zo strechy a uz je to), orientacie panelov a co s nimi spravi ciastocne zatienenie (montaz na vysku, nalezato, castokrat sa daleko viac oplati NENAINSTALOVAT panel na mieste kde dopada tien nejaku cast dna nez instalaciou panela dodrbat vykon celeho stringu)...
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am
Reputace: 0

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od copper99 »

ahoj musel bys pro porovnání koupit uplně stejně jak mono tak poly panely a pak je porovnat
ono defakto u nás tedy na severní moravě jsou aspon podle mně lepší poly panely , ale hlevně zaleží na umístěni panelu ! např u mně jsou lepší poly ale u suseda kousek odemně jsou lepší mono
tak jak psal nademnou není jednoduchá odpověd
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od lubomirz »

>> např u mně jsou lepší poly ale u suseda kousek odemně jsou lepší mono

sused ma ine zakony fyziky ? :)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ktorý bude v provozu efektivnejší ?
Treba to rozdeliť na typ osvetlenia panelu.

800 až 1000 W/m2, optimálny sklon, vtedy je lepší mono, lebo má
lepší teplotný koef.
100 až 150 W/m2, vtedy musia byť panely vodorovne, aby niečo dali,
ak sú zvislo, dajú len polovicu, lebo z druhej polovice mrakov na ne
nebudú dopadať fotony.

Ale určite mono vydržia dlhšie, najma nové mono s novými technoĺogiami
upravy Si, majú nižšiu degradáciu.
Mono je jeden kryštál, takže k rekombinácii / viac typov /
na zlomoch, ako u poly nedochádza, panel sa menej hreje.
https://www.azom.com/article.aspx?ArticleID=16715
https://schmid-group.com/en/business-un ... gies/pert/
https://schmid-group.com/en/business-un ... gies/perl/
https://schmid-group.com/en/business-un ... gies/perc/
https://schmid-group.com/en/business-un ... echnology/

Záleží tiež na kvalite textúry, ktorá sa u mono robí alkalicky:
https://pv-manufacturing.org/alkaline-texturing/

Stabilná reflektivita pod 12 %:

https://www.sciencedirect.com/science/a ... 0217345009

Potom sú tu špeciálne panely, ktoré majú vysokú účinnosť
a ešte k tomu sú veľké, takže šetria upínací materiál.

Mnohí tu majú 10 až 15 kWp a už to nemajú kde dávať.

Keby mali namiesto 17 - 18 % poly, 22 až 24 % mono,
tak by mali viac kWp na danej ploche.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od vla »

copper99 píše:ahoj musel bys pro porovnání koupit uplně stejně jak mono tak poly panely a pak je porovnat
ono defakto u nás tedy na severní moravě jsou aspon podle mně lepší poly panely , ale hlevně zaleží na umístěni panelu ! např u mně jsou lepší poly ale u suseda kousek odemně jsou lepší mono
tak jak psal nademnou není jednoduchá odpověd
No a no to se právě ptám, dva panely jeden poly, jeden mono, vedle sebe, jestli má smysl řešit jaké, nebo je to jedno, kdysi se tvrdilo, že mono je dobré na tracker, poly na pevné konstrukce. Takže již se to srovnalo a je to na pevné konstrukci jedno, nebo některý během dne zítězí. ( myslím smysluplný rozdíl)
Nemám rád tenhle stát.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od lubomirz »

nie je tam zmysluplny rozdiel v celkovej produkcii, nemusis to nejak do hlbky riesit.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od rottenkiwi »

Rozdiel tam je, jednak vo výkone pri max. oslnení a jednak v degradácii.
Ak si zoberiem 256 W z poly a 274 z mono,
potom to bude postupne klesať na 81 % u poly a na 88 % u mono,
ešte mám LID a LeTID u poly a mono zvolím bez LID, tak rozdiel za 30 rokov bude značný.

https://www.hiteksolar.co.nz/blogs/news ... ng-popular
https://www.saurenergy.com/solar-energy ... cold-zones
https://store.pv-tech.org/store/bicore- ... pe-wafers/
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od lubomirz »

mmmm degradacia ano, sef ma pravdu ! Na tu som uplne zabudol. Takisto sme malo rozpravali o tepelnych koeficientoch a vykone ked su panely horuce, nastastie jar/leto nie su kriticke mesiace z hladiska produkcie.

Samozrejme za predpokladu ze to bude tak ako pisu vyrobcovia, v skutocnosti nikto nema 25 rokov otestovanych... ale matematickym modelom verime. Ze mono ma kvalitnejsi "vyrobny zaklad" je neodskriepitelne.

Na druhu stranu, nemyslim ze niekto z nas bude mat o 25 rokov tie panely co dnes :) nie preto ze by neprezili, ale preto ze pridu novsie ucinnejsie lepsie. Sucasne predame cez bazar a dobrovolne nahradime : holt pred 15 rokmi na 1.6m2 nesnivali 310Wp, pred 10 rokmi tu nic take nebolo a dnes to dosahuje kazdy panel (prakticky ziadny panel 300 az 310Wp nie je vacsi nez 1.6m2, rozmer zhruba 1650x1000mm).

dnes uz pocuvame o bi-facial paneloch, bezne i ked nie uplne lacne su half cut bunky, viacnasobne zbernice (9BB) ktore znizuju problemy pri zatieneni panelu, autovyrobcovia potichu rozpravaju o 30-35% ucinnosti aby mohli panely nacapit na strechu elektrovozov cert vie odkial to maju...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od youda »

Ahoj Lubomirsz,

prosím tě, mohl by sis založit vlákno a představit nám tam tvůj vlastní systém, jeho evoluci, slepé uličky a úspěchy?

Rád bych si početl,
Díky!
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od lubomirz »

bohuzial sklamem - byvam v byte, ziadny solar zatial nemam :( Na fore som sa zaregistroval pretoze ma extremne zaujima a nejak ine cesty moc nevidim do buducnosti (kór aj ekonomicka navratnost je zaujimavy a realny faktor cize nielen slepo branit zivotne prostredie nasich deti a vnucat za kazdu cenu), stravil som desiatky hodin este pred registraciou anonymnym citanim tem (a dalsie stovky hodin ma urcite cakaju aj na fore aj pri realizacii systemu)... Prave tym slepym ulickam a drahym preslapom sa budem snazit vyhnut.

Snazim sa ziskat vedomosti a rozhlad, dufam ze netrepem same blbiny [treba na mna nahučať]. Buduci rok by som mohol zacat stavat, takze snad za dva roky sa bude aj u mna na streche produkovat. Suverenne najvacsie medzery mam v menicoch a monitoringu.
Cyberon
Příspěvky: 60
Registrován: pát říj 13, 2017 9:34 am
Reputace: 12
Bydliště: Votice

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od Cyberon »

Ukončování výroby Polykrystal panelů. Dnes jsem se tuto informaci dozvěděl od prodejce ze Solsolu, kde jsem chtěl koupit Poly panely. Firmi přestávají vyrábět polykrystalické panely a s jejich další výrobou se už nepočítá. Budoucí výroba panelů už bude jen s buňkami monokrystal.
Nikde jsem tuto informaci zatím nezaznamenal. A už se mi asi ani nepodaří nakoupit plánované poly panely.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od kodl69 »

Mám spojený stringy s mono i poly panely a nijak si to nepřekáží... Možná ztrácím drobek výkonu, že nejsou ani jedny přesně v MPP bodě, ale to mě až tak netrápí.
Zrovna dnes jsem uvažoval, že bych mohl pomalu začít měnit na střeše 250Wp poly za nějaký 370Wp mono, který se dají koupit už za 3.5kKč... Tím bych se dostal z 4.6kWp na 6.6kWp. Ale vzhledem k tomu, že by to stejně nevyřešilo zimu a v létě mám elektriky až moc, tak si raděj lehnu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Fichtl2
Příspěvky: 32
Registrován: sob srp 07, 2021 7:35 pm
Reputace: 0

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od Fichtl2 »

Dají se koupit 390wp mono za 2950,- mě se povedlo před dvěmi měsíci za 2700 ;)
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od Dagus »

A kde to vedou? S dph nebo bez? Min objem?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od mopadzi »

já kupoval mono v polsku 450W za 3080.- bez DPH
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od kodl69 »

polykrystaly snad už nikdo ani nevyrábí, všechno je to doprodej. Ty moderní PERC s půlenejma článkama mají něco do sebe, v přímým porovnání 330Wp mono perc proti 270Wp poly dávají fakt v tom poměru výkonů víc prakticky za všech okolností. Zimní tmu jsem zatím neměl možnost srovnat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Fichtl2
Příspěvky: 32
Registrován: sob srp 07, 2021 7:35 pm
Reputace: 0

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od Fichtl2 »

Dagus píše:A kde to vedou? S dph nebo bez? Min objem?
Geosun, cena je konečná.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od vla »

Jenže na jejich stránkách je jen telefon a mail, žádné další info, sídlo, prodejna, obchodní podmínky, reklamace atd nic. Jeden z typických znaků neseriozní firmy na trhu.
Nemám rád tenhle stát.
Fichtl2
Příspěvky: 32
Registrován: sob srp 07, 2021 7:35 pm
Reputace: 0

Re: Mono, nebo poly?

Příspěvek od Fichtl2 »

Oni to tam máj všechno jen ne na eshopu ale na těch jejich stránkách, ty panely mi přišli na paletě dobře zabalený každopádně s nemá mám taky špatnou prihodu a kupuju ted na argosu

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek