Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od solarnibaron »

Takže po dlouhé pauze jsem zpět a bych vám ukázal svůj zbastlený mini ostrůvek. Splácal jsem to dohromady, tak aby to stálo co nejméně peněz a přitom to alespoň trochu fungovalo. Pokud by chtěl někdo postavit (zbastlit) něco podobného třeba na chalupu, kde není elektřina, třeba zde najde inspiraci.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
použité komponenty:

Panel Canadian Solar CS5A-190M (190W)
Panel jsem upravil pro použití pro 12 V systém, také jsem ho zasklil, protože má rozbité sklo.

DC-DC CC CV Buck Converter Step-down Power Module 7-32V to 0.8-28V 12A 300W

18 článků Li-ion 18650

3S 11.1V 12.6V 25A W/Balance 18650 Li-ion Lithium Battery PCB Protection Board

Voltage Display DC Meter 3-Digital Mini Voltmeter Wires LED 0-30V Panel Tester

Další drobné součásti jako pojistková pouzdra, vypínače, přepínače, svorky, kabely atd....
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Protože jedu na 12V sytém potřeboval jsem snížit výstupní napětí ze solárního panelu. Rozhodl jsem se ho elektricky rozdělit na dvě části, které jsem následně spojil paralelně (každou část jsem oddělil diodou). Tak jsem dosáhl nižšího napětí a vyššího proudu. U tohoto typu panelu to jde celkem snadno, stačí proříznout bílou fólii na zadní straně a pak přerušit měděný pásek. Potom už stačí jen na přerušený pásek naletovat vodiče a zapojit podle potřeby :yes: .

Při první instalaci jsem použil levný solární regulátor z ebay a automobilový olověný akumulátor 44 Ah. Bohužel regulátor nefungoval moc dobře a přebíjel akumulátor, ten nakonec vzal za své. Takže jsem znovu pořídil o něco dražší regulátor z ebay a opakovalo se to samé, další akumulátor v háji. Nevýhodou bylo také pomalé nabíjení.

Takže Li-ion články byly jasnou volbou. Jako nenapravitelný pitomec :wall: jsem na ebay koupil solární regulátor pro li-ion baterie. Jak jinak regulátor nefungoval správně a místo maximálního napětí 12,6V pouštěl do baterie 16V.
Naštěstí jsem na to přišel hned na začátku, takže jsem nevyhořel :fuuu: .

Nakonec jsem použil DC-DC CC CV Buck Converter Step-down. Nastavil jsem pevné výstupní napětí na 12,5V a k Li-ion článkům jsem připojil 3S 11.1V 12.6V 25A W/Balance 18650 Li-ion Lithium Battery PCB Protection Board.
Výstupní napětí z panelu jde do Step-down modulu, z něj jde 12,5V přes diodu na desku balancéru s ochranou baterie.
Napětí pak odebírám z "ochranné desky balancéru" baterie. Deska brání plnému vybití baterie a přebíjení. Přes den spotřebovávám energii přímo z panelu a v noci pak z Li-ion baterie. V mém temném podkrovním pokojíku svítím celý den ::rolleyes:: .

Připojené spotřebiče: 2X LED světlo z 3X COB 3W LED, lampička 1X COB 3W LED, nabíječka telefonu 5V

Sytém mám zdvojený, mám zde druhý DC-DC Step-down měnič a další menší Li-ion baterii ze starých použitých článků.
Aktuálně je zde zkušebně připojen poškozený panel, který mi byl darován od člena rouchi, ještě s dalšími panely.
Takže mám aktuálně dostatek materiálu pro upgrade :celebrate4:

Z počátku jsem měl kabely hezky vyvázané, ale jak pořád něco předělávám a upravuji, tak jsem se na to vykašlal a tak to vypadá to jak to vypadá.
Časem bych to chtěl stejně předělat do větší škatule a pořídit nějaké větší Li-ion baterie.
Přílohy
IMG_4044.JPG
IMG_4042.JPG
IMG_4037.JPG
IMG_4034.JPG
IMG_4032.JPG
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od NOPARasito »

Cau, peknej zacatek.
Jen jsem se chtel zeptat. PCB board na baterii jsi si vyzkousel na test vypnuti pri max i minimalnim napeti.
Ja jen z vlastni zkusenosti s tou co mas.
Nakonec jsem zkoncil na teto: 3S/50A
https://a.aliexpress.com/_et5IXX
Pozn.: Slo to do detskyho auticka a tahle jedina BMS vydrzela co jsem od ni ocekaval.(jen pro info kdyby jsi musel menit ;-) )
Na posledni fotce ti ten stin pekne seka vykon co???
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od solarnibaron »

Díky, jo destičku jsem zkoušel a zdá se být dobrá. Baterku to odpojilo někde kolem 9V, nějak podrobněji jsem to nezkoumal. Jinak díky za tip, do budoucna se to může hodit.
Jo ten stín mě pěkně štve, ale lepší místo pro montáž nemám :-(
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od rottenkiwi »

Keď by sa panel orientoval na výšku - portrait, tak pri zatienení jedného zvislého radu
článkov, by ešte dával 2/3 výkonu, ak je tak, ako je, tak pri zatienení najpravejších
článkov to nebude robiť skoro nič.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od vlkazajac »

Ale dá sa to trochu napraviť, panel dať na ľavú stranu strechy otočený o 90°. Potom začne nabiehať okolo 10:45 a naplno pôjde od cca 11:00.
Foto je z 11:40, ak bol správne nastavený čas.
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne ned srp 09, 2020 4:52 pm, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od solarnibaron »

Ještě přidám foto světla z těch COB LED. Původně jsem tam měl jeden 10W čip, ale moc se neosvědčil. Tahle verze s 3X 3W je mnohem lepší a žere to o trochu méně. Mám k tomu i regulaci (Stepdown nastavitelný měnič s LM2596 DC-DC), takže si můžu nastavit intenzitu svitu podle potřeby. Čipy jsou namontované na 3mm duralovém plechu kvůli dobrému chlazení při maximálním výkonu. Uprostřed ještě můžete vidět montážní otvory po 10W čipu co jsem tam měl předtím :mrgreen: .
Přílohy
IMG_4050.JPG
IMG_4049.JPG
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od NOPARasito »

solarnibaron píše:Díky, jo destičku jsem zkoušel a zdá se být dobrá. Baterku to odpojilo někde kolem 9V, nějak podrobněji jsem to nezkoumal. Jinak díky za tip, do budoucna se to může hodit.
Jo ten stín mě pěkně štve, ale lepší místo pro montáž nemám :-(
A navrchu doufam pri 12,6V ;-).(tohle od jiste doby na BMS testuju a dokonce pokud ma externe propoje pres ty dratky jak na te 3S/50A verzi tak jeste postupne odpojeni dratku)=>jo Cinani jsou v posledni dobe ofoukli jak veverky a poslou klidne vyrobni zmetek ;-(.
Chapu, ze na vysku by byl panel vic na ráně skrz vítr.
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od solarnibaron »

Ano čas sedí, panel je částečně zastíněn až do cca 12:00. Nejsem z toho moc nadšený, ale spíš mě trápí nízká kapacita baterek. Musím někde sehnat nějaké levné Li-ion články, třeba z nějakého elektromobilu. Nedávno jsem tady v inzerci něco zhlédl, cena nebyla špatná (pořád uvažuji o nákupu), ale já bych šel klidně i do nějakých s více sníženou kapacitou a samozřejmě i trochu nižší cenou. Přece jen mám to spíš na pokusy, takže do toho nechci moc investovat. Na výšku panel radši dávat nebudu, někdy to tady docela dost od pole fouká.

Víc než 12,6V to na 100% nedá :-) mám to pojištěné tím DC-DC měničem, pouštím tam jen 12,5V (prý to údajně prodlužuje životnost ?). Jo Číňani si s testováním hlavu nelámou, už mi přišla i deska kde nebyl cín a chyběly součástky XD. Člověk si to musí vždycky zkontrolovat.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od FRSO »

solarnibaron píše:Ano čas sedí, panel je částečně zastíněn až do cca 12:00. Nejsem z toho moc nadšený, ale spíš mě trápí nízká kapacita baterek. Musím někde sehnat nějaké levné Li-ion články, třeba z nějakého elektromobilu. Nedávno jsem tady v inzerci něco zhlédl, cena nebyla špatná (pořád uvažuji o nákupu), ale já bych šel klidně i do nějakých s více sníženou kapacitou a samozřejmě i trochu nižší cenou. Přece jen mám to spíš na pokusy, takže do toho nechci moc investovat. Na výšku panel radši dávat nebudu, někdy to tady docela dost od pole fouká.

Víc než 12,6V to na 100% nedá :-) mám to pojištěné tím DC-DC měničem, pouštím tam jen 12,5V (prý to údajně prodlužuje životnost ?). Jo Číňani si s testováním hlavu nelámou, už mi přišla i deska kde nebyl cín a chyběly součástky XD. Člověk si to musí vždycky zkontrolovat.
Tak ho polož na výšku, určitě vyrobí více, na takovéto střechy dávám panely zásadně jen na ležato, vyrábí velmi dobře a nemusíš mít strach z větrů.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od matobabetak »

ak sa chces hrat zozen pouzite z laptopov, rozober, testuj, spajaj....
alebo nejake 3 ks samsung, panasonic 60ah ale to uz nieco stoji. na Slovensku na bazosi su za 38€ kus
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od solarnibaron »

Možná je to tím, že původní sklo je rozbité (ty praskliny tam zřejmě dělají neplechu) , ale velmi záleží na úhlu pod kterým na panel dopadá světlo. Když ho dám naležato, výkon hodně klesne.

Použité články z laptopových baterek jsou sice možnost, první baterii jsem udělal právě z použitých článků, ale je to dost pracné. A není tady jistota jak dlouho vydrží fungovat.
Přemýšlel jsem kontaktovat nějakou recyklační firmu, která se zabývá recyklací li-ion baterií. Třeba by mi byly schopný něco za pár korun odprodat. Nebo nějaký servis kde dělají elektromobily. Pak mě ještě napadlo, že se možná dávají i do vysokozdvižných vozíků, nebo el. paleťáků.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od vlkazajac »

Navštív nejakú servisnú dielňu na NB a požiadaj ich o nejaké "vyhorené" baterky. Rovno im povedz, čo s nimi chceš robiť - otestovať kapacitu a zostaviť batériu. Že si barón, nehovor. Ale že sa vyznáš, jemne naznač ))
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od solarnibaron »

Tak jsem přijel na sběrný dvůr jako baron, ve svém 23 let starém kočáře :D , lehce jsem naznačil a domů jsem si odvezl tyhle poklady *batt* . Tak snad z toho půjde něco použít :mrgreen: .
Přílohy
IMG_4062.JPG
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od Vitek »

solarnibaron píše:Tak jsem přijel na sběrný dvůr jako baron, ve svém 23 let starém kočáře :D , lehce jsem naznačil a domů jsem si odvezl tyhle poklady *batt* . Tak snad z toho půjde něco použít :mrgreen: .
Ahoj, obdivují mě lidé tvého ražení. tvá hodinová mzda se rovná určitě několika novým 18650. tohle budeš min 3 hodiny kuchat. bude výsledek min 18 použitelných baterií?

Mnoho štěstí při zdolávání!
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od diablo007 »

Vitek píše:
solarnibaron píše:Tak jsem přijel na sběrný dvůr jako baron, ve svém 23 let starém kočáře :D , lehce jsem naznačil a domů jsem si odvezl tyhle poklady *batt* . Tak snad z toho půjde něco použít :mrgreen: .
Ahoj, obdivují mě lidé tvého ražení. tvá hodinová mzda se rovná určitě několika novým 18650. tohle budeš min 3 hodiny kuchat. bude výsledek min 18 použitelných baterií?

Mnoho štěstí při zdolávání!
Na jednu stranu se to dá přepočítávat na hodinovou mzdu ale po té co lidem skončí 8h pracovní doba a jdou domu většinou jejich čas už má hodnotu jen 60minut na hodinu
Plus bych rád podotknul že tato recyklace starých baterií je díky dalšímu využití podstatně více hodnotná než to že to někdo rozemele na prach nebo nechá ležet na hromadě
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od vlkazajac »

Vitek píše:....
Ahoj, obdivují mě lidé tvého ražení. tvá hodinová mzda se rovná určitě několika novým 18650. tohle budeš min 3 hodiny kuchat. bude výsledek min 18 použitelných baterií?
Mnoho štěstí při zdolávání!....
Aj Jágr je môj fanúšik ! *fall*

Kto používa batérie z NB, má viacprácu s rozoberaním packov. Prezradím výkonnostné parametre z mojej ( deštrukčnej ) dielne. Nadobudol som takú prax, že štandardnú batériu rozoberiem za cca 10 minút vrátane začistenia bodovaných plieškov, ktoré netrhám. Pri cca 20% odpade pri triedení mám teda pracnosť na jeden dobrý kus cca 2 minúty. Ostatná práca so skúškou kapacity a letovaním je už ako s novými nakupovanými kusmi.

Výsledok budú asi o mesiac už tri LiIon batérie 30 V s kapacitou spolu cez 330 Ah, do ktorých som vložil 80 hodín viacpráce a cca 250 EUR celkom. Je moja práca drahá ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od rottenkiwi »

No ked ešte mal nexun.pl akcie, tak od rána som pripravoval kábliky
zo starej 3x1.5 mm2 predlžovačky.

Pred obedom prišiel kurier so 400 článkami Samsung 3450 mAh,
za pár desiatok minut to bolo vytriedené, skoro všetko malo 3.58 V,
až na nejakých 60 čl., ktoré mali iné napatie.

Potom sa pájkovali najprv + a - články.
Potom sa na to miesto, kde je pájka, dal hore jeden drotik na 1 článok.
Potom - zbernice, buď z drotikov alebo z Cu pásky, čo bolo doma.

Potom sa packy buď nabíjali alebo vybíjali na +- 3.6 V.

Potom to bolo niekoľko hodín spojené dokopy.

A o 2:00 ráno, to už fachčilo v FVE v kombinácii s LiFePO4.

Takže cca. 15 hod roboty a človek mal 5 kWh baterku
za 460 € + pájka + drotiky + Cu pásky + krabičky od čaju. :)

Zatiaĺ to bez BMS funguje od 48.6 V ráno do 57.8 V večer. / nie každý /

Koĺko stojí taká 5 kWh baterka z NMC či NCA článkov teraz v eshope ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2136
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od fugas »

Mě se to líbí.Jestli na to máš čas a hlavně tě to baví...Dáš další život pár článkům.Navíc to roztřídíš.Nevím jak funguje likvidace, ale u aut mě to dostalo.Rozemelou celé auto a třídí magnetem.Pak lidé u pásu vyberou na co jsou "školení" a pak spalovna.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od dumi »

Ne vzdy to musi byt o cene, proste to muze bavi i to muze byt cil.

Ja si taky baterku skladal a zac ktery sem tomu venoval sem si mohl koupit novy winstony mozna i vetsi kapacity, ale co, proste sem.si to chtel zkusit, bavilo, ale.uz bych do toho nesel -)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Mini ostrůvek za pár korun ( trochu bastl )

Příspěvek od vlkazajac »

Každý má svoj prístup a svoje možnosti, je tu sloboda v rozhodovaní. Ja som sem prispel p. barónovi, lebo je myslím na dobrej ceste. Nemusí mať hlavu ťažkú z balancovania a nadmerného monitoringu a môže to pekne "roztočiť". Ja som sa začal s 18650 babrať zo záujmu a teraz vidím, že ani nová batéria nebude nedosažiteľná, bude stačiť postupne upgradovať novými článkami. Celkom ma chytá nadšenie, rád ho zdieľam...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek