Asymetrické měniče

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
sheepak
Příspěvky: 12
Registrován: pon kvě 11, 2020 7:13 pm

Asymetrické měniče

Příspěvek od sheepak »

Zdravím potřebuji radu. Jaké síťové měniče s asymetrií jsou u nás k dostání. A zda je výhodnější 3f měnič, nebo 1f měnič 1,2 nebo 3 kusy.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od Quickyprd »

Zdravím, jsem tu asi o 30sekund déle než vy a znalostma jsem buchanka, ale již nyní na jistotu vím, že 1F má jen a jen výhody. Máme klasický pasivní dům, všechno na elektriku a zatím mám jen fuj ON GRID. 95% zásuvek a spotřebičů běžících pravidelně mám na jedné fázi (25A) (ta kde je FVE). Pouze trouba je bokem a v každém patře pár zásůvek třeba na žehličku, čí fén apod. při riziku soub+ěhu (sušička, pračka, cnetrální jednotka, televize, světla, rychlovarka). Ale to běží pár desítek minut měsíčně. A na 3F mám jen tlakové čerpadlo, které běží doslova minutu každý den....tam nemá 3F měnič opravdu smysl. Ani v zimě za tmy jsme jistič nikdy nevyhodili. Manželka se naučila buď prát nebo mýt v myčce apod. Když jsme já zjištoval asymetrické měniče. Tak nejlépe vyháczel GooDwe 10K, co umí asymetricky 16A na fázi (3680W), ostatní třeba jen 3.3kW (10kW verze). Zvažoval jsem tojen proto, abych měl legálně do budoucna více než jen 3,7kW panelů. jak jsi zde jistě četl, tak 1F jasně vede. Běžné domácnosti bohatě stačí. A to máme opakuji vše na elektřinu. Topení, vaření....výhodou našho naučení je fakt, že něděláme žádné velké špičky, maximálně po dobu rychlovarky. P.S. sám nyní hledám optimální upgrade s bateriemi, až manželka půjde po mateřské do práce a skoro všechna výroby by šla zá pár šušňů do sítě....
sheepak
Příspěvky: 12
Registrován: pon kvě 11, 2020 7:13 pm

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od sheepak »

No asi takhle, na normalní RD to možná stačí.Ptám se proto že v baráku je TČ s možností ohřev bazén, v zimě vytápění.Chování hospodářských zvířátek s líhnutím kde je spotřeba na líhnutí a posléze svícení a ohřev v odchovně.Další věc je nechci se omezovat v pohodlí spouštění spotřebičů,takže nebudu vše věšet na jednu fázi.
Proto se ptám na více jednofázových měničů nebo zda asymetrický 3f měnič.A jednofázově těžko sestavím 9kw.
No a zajímalo mě kde se dočtu že střídač je asymetrický.Asi blbě koukám.Kde se to píše třeba u goodwe 10k?
josse
Příspěvky: 1146
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od josse »

sheepak píše:No asi takhle, na normalní RD to možná stačí.Ptám se proto že v baráku je TČ s možností ohřev bazén, v zimě vytápění.Chování hospodářských zvířátek s líhnutím kde je spotřeba na líhnutí a posléze svícení a ohřev v odchovně.Další věc je nechci se omezovat v pohodlí spouštění spotřebičů,takže nebudu vše věšet na jednu fázi.
Proto se ptám na více jednofázových měničů nebo zda asymetrický 3f měnič.A jednofázově těžko sestavím 9kw.
No a zajímalo mě kde se dočtu že střídač je asymetrický.Asi blbě koukám.Kde se to píše třeba u goodwe 10k?
1ph je realizovatelné do nějakých 63A ještě pořád rozumně (v Ostrově). Což je 3x 5kW měnič... =15kW max. Ne ve vašem případě možnost takovou elektrárnu přetížit?

Všechno se odvíjí od spotřebičů. Líheň si představuju nebo co má 200W spotřeby po zapnutí, jak najede termostat, tak méně. TČ se dělá až do výkonu 9kW taky 1ph. Pro 3ph elektrárnu nevidím důvod, uveďte alespoň jeden váš reálný spotřebič, který potřebuje větší výkon.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od Quickyprd »

Tak toto jistě mění stav, to se mělo uvést v úvodu, že se jedná o RD - kde člověk nechce nic řešit, bazén a TČ (výkon?, moje topné má příkon 500-600W v max. zátěži) a k tomu malé hospodářství. Ale jak píše josse, pořád to není důvod k tomu aby to nemohlo být 1F. O Goodwe jsem psal přímo výrobci co mě to napsal (8kW umí jen 10A asymetricky, 10kW umí 16A asymetricky, Solax to má u 10kW jen myslím 13A psal výrobce). Možná to má i nejnovější Fronius, ale bez záruky, pak ještě Infisolar 10kW. Ale u Vámi udané spotřeby je otázka zda by to šlo nějak slušně rozdělit na 3F (TČ, líheň, dům...ono stačí pustit myčku a pračku, obě budou topit a je to 4,6kW). Potom zkusit změřit, co žere nejvíce,. zejména v době kdy je výkon FVE (jaro-podzim) a dle toho zásobit jen tuto konkrétní část a tím mít největší efekt a přebytky do toho bazénu. A jak píše josse, 3F dávají smysl opravdu jen u 3F spotřebičů, které jedou dlouho a vyplatí se.Kdyby to ČEZ umožňoval, měl bych doma 1x32, či 1x40A jistič a měl bych vysmáto, vše na jedné fázi, vč,. indukce a nazdar. Kdyby...
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od beethowen »

Quickyprd píše:Tak toto jistě mění stav, to se mělo uvést v úvodu, že se jedná o RD - kde člověk nechce nic řešit, bazén a TČ (výkon?, moje topné má příkon 500-600W v max. zátěži) a k tomu malé hospodářství. Ale jak píše josse, pořád to není důvod k tomu aby to nemohlo být 1F. O Goodwe jsem psal přímo výrobci co mě to napsal (8kW umí jen 10A asymetricky, 10kW umí 16A asymetricky, Solax to má u 10kW jen myslím 13A psal výrobce). Možná to má i nejnovější Fronius, ale bez záruky, pak ještě Infisolar 10kW. Ale u Vámi udané spotřeby je otázka zda by to šlo nějak slušně rozdělit na 3F (TČ, líheň, dům...ono stačí pustit myčku a pračku, obě budou topit a je to 4,6kW). Potom zkusit změřit, co žere nejvíce,. zejména v době kdy je výkon FVE (jaro-podzim) a dle toho zásobit jen tuto konkrétní část a tím mít největší efekt a přebytky do toho bazénu. A jak píše josse, 3F dávají smysl opravdu jen u 3F spotřebičů, které jedou dlouho a vyplatí se.Kdyby to ČEZ umožňoval, měl bych doma 1x32, či 1x40A jistič a měl bych vysmáto, vše na jedné fázi, vč,. indukce a nazdar. Kdyby...
Já žiju s 1x25A a to mám o dost žravější spotřebiče než ty. Mám taky TČ a to výkonější, indukci, atd. Dá se to celkem v pohodě, pokud se dodrží alespoň určitá kázeň, ale nic zvláštního.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od beethowen »

beethowen píše:
Quickyprd píše:Tak toto jistě mění stav, to se mělo uvést v úvodu, že se jedná o RD - kde člověk nechce nic řešit, bazén a TČ (výkon?, moje topné má příkon 500-600W v max. zátěži) a k tomu malé hospodářství. Ale jak píše josse, pořád to není důvod k tomu aby to nemohlo být 1F. O Goodwe jsem psal přímo výrobci co mě to napsal (8kW umí jen 10A asymetricky, 10kW umí 16A asymetricky, Solax to má u 10kW jen myslím 13A psal výrobce). Možná to má i nejnovější Fronius, ale bez záruky, pak ještě Infisolar 10kW. Ale u Vámi udané spotřeby je otázka zda by to šlo nějak slušně rozdělit na 3F (TČ, líheň, dům...ono stačí pustit myčku a pračku, obě budou topit a je to 4,6kW). Potom zkusit změřit, co žere nejvíce,. zejména v době kdy je výkon FVE (jaro-podzim) a dle toho zásobit jen tuto konkrétní část a tím mít největší efekt a přebytky do toho bazénu. A jak píše josse, 3F dávají smysl opravdu jen u 3F spotřebičů, které jedou dlouho a vyplatí se.Kdyby to ČEZ umožňoval, měl bych doma 1x32, či 1x40A jistič a měl bych vysmáto, vše na jedné fázi, vč,. indukce a nazdar. Kdyby...
Já žiju s 1x25A a to mám o dost žravější spotřebiče než ty. Mám taky TČ a to výkonější, indukci, atd. Dá se to celkem v pohodě, pokud se dodrží alespoň určitá kázeň, ale nic zvláštního.
Dokonce si dokážu představit to uživit i s 1x10A, ale asi už bych se musel v zimě víc snažit. ;) ;)
sheepak
Příspěvky: 12
Registrován: pon kvě 11, 2020 7:13 pm

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od sheepak »

Tak abych tomu rozuměl nebavím se o ostrovu ale snížení nákladů - moje chyba měl jsem řící na začátku,tudíž nebude soběstačnost.To stím ale nemá co společného.Připojit do sítě nemohu více jak 3,7kW a jestliže goodwe umí 16A asymetrii jaký je rozdíl jestli 3x1f střídač nebo 1x3f střídač s asymetrii?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od tomas »

Fronius je bohužel stále symetrický i v té nové verzi GEN24 Plus.
Solax prý zvládne pokrýt na jedné fázi 3800W, viz test na stránce dovozce dole:
https://gbc-solino.cz/produkty/stridace ... x3-hybrid/
RCT Power umí tři fáze i jednu fázi, je mu to jedno, jak ho zapojíte tak funguje, případně ho můžete podle potřeby přepínat. Zřejmě to jsou tři jednofázové střídače v jedné krabici.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od diablo007 »

sheepak píše:Tak abych tomu rozuměl nebavím se o ostrovu ale snížení nákladů - moje chyba měl jsem řící na začátku,tudíž nebude soběstačnost.To stím ale nemá co společného.Připojit do sítě nemohu více jak 3,7kW a jestliže goodwe umí 16A asymetrii jaký je rozdíl jestli 3x1f střídač nebo 1x3f střídač s asymetrii?
A proč bys měl neco připojovat do sítě kombinovaný měnič do sítě nedodává tim pádem jejich omezení není potřeba řešit. Pokud jde ale elektrárnu na dotace tak tam to bývá řešeno místo baterek většina do sítě zadarmo nebo za mrsky peníz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od youda »

Sheepak,

Pro normálního člověka,
který chce co největší legální přifázovanou elektrárnu,
k pokrytí vlastní spotřeby rozežraného RD,
netouží pro možnosti delšího provozu při blackoutu
nechce tomu rozumět
a nechce se o to starat,
...vychází jako nejlepší řešení all-in-one 3f asymetrický hybrid + co nejmenší baterie + wattrouter k bojleru.

Ano, z technického hlediska je mnohem efektivnější 1f systém, ale ten od člověka vyžaduje více přemýšlení a plánování. Ne každý je té mentální investice schopen.

Ano, rychlejší návratnost má bezbateriový OnGrid, který vyrábí elektřinu a přebytky nahřívá bojer. Ale kdo potřebuje mít každý den kubík horké vody, že.

Zkombinování více 1f měničů do 3f systému nedává pro legální přifázované elektrárny žádný smysl. Jednak to více žere, druhnak je tam několik technických problémů, které je potřeba dopředu vyřešit. Například sychronizaci fází při blackoutu, společný anti-islanding, ale je toho více.

Spojení více 1f měničů do 3f je výhodné jen pro megalomany, hračičky a občany s licencí na výrobu elektřiny:
- lze tak postavit FVE s výkonem násobně větším, než 10kW
- lze rovnou začít s něčím silnějším, například 3x5kW
- lze postavit asymetrický systém, například 5+10+10kW
- není-li zrovna potřeba výkon, lze část měničů řízeně vypnout
- 1f měniče se spokojí se 48V baterií, tudíž není nutné do začátku kupovat velkou kapacitu, ale klidně je možné dát tam třeba jen 3kWh. Samozřejmě, za dodržení určitých podmínek, jako je omezení nabíjecího/vybíjecího proudu. Naopak u 3f měničů je viditelný trend přechodu na HV baterie, jejichž architektura vyžaduje, aby člověk hned v začátku pořídil minimálně 10kWh kapacity.

Takže ano, stavba 3f z více měničů má určité výhody, ale pro normálního laika je většina těchto výhod bezcenná.

Na základě tvých dosavadních příspěvků bych tedy sáhnul po GW10K-ET + 4x Pylontech H48050 + 1x Pylontech S500/1000.

PS: Proč bych nevolil jiné 3f hybridy:
InfiniSolar 10K.......Má příliš velkou vlastní spotřebu a je hlučný. Jeho výhodou je však 48V DC baterie.
SolaX ..................Má trochu nešťastně řešeno přepínání backup výstupu při blackoutu.
RCT ....................V ČR se primárně nabízí jen 6kW verze, 10kW verzi by bylo potřeba nechat dovézt.
Huawei SUN2000.....Neznám nikoho, kdo by to měl vyzkoušené.

Stačí takto?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od tomas »

youda píše: ...vychází jako nejlepší řešení all-in-one 3f asymetrický hybrid + co nejmenší baterie + wattrouter k bojleru.

Naopak u 3f měničů je viditelný trend přechodu na HV baterie, jejichž architektura vyžaduje, aby člověk hned v začátku pořídil minimálně 10kWh kapacity.
A těch 10kWh je tedy malá nebo velká kapacita? :twisted:
youda píše: SolaX ..................Má trochu nešťastně řešeno přepínání backup výstupu při blackoutu.
To je právě to, co mi na SolaXu vyhovuje, lze to realizovat "hloupým" přepínačem nebo stykači do 1000Kč. A nic neomezuje celkový výkon - celý příkon domu nejde přes střídač jako u Goodwe, ale pouze přes ten přepínač a může se umístit na vhodné místo bez vazby na střídač (zjednoduše to instalaci), pokud se tedy zálohuje celý dům. Ale např. u RCT je to šílenost, ten jejich speciální přepínač s datovou komunikací stojí několik desítek tisíc a nelze ničím nahradit. A proto spousta instalací RCT ani nemá funkci záložního zdroje zapojenou.
https://forum.tzb-info.cz/147007-asymet ... vky#text17
Dále mne na RCT dost štve, že podporují pouze svoje akumulátory a nic jiného, takže je to docela velký risk.

Jinak naprostý souhlas.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od youda »

Mě osobně se zase více zamouvá systém, který má Infini a GoodWe. Tedy, že zálohované spotřebiče napojíš na AC-OUT, zatímco žrouty dáš před AC-IN a elměr dáš až někde k hlavním hodinám.

Solární energie tak v běžném režimu krmí všechny spotřebiče, bez ohledu na to, jestli jsou na AC-OUT nebo AC-IN. Pokud dojde k blackoutu, tak spotřebiče na AC-OUT pracují bez přerušení, zatímco ty ostatní chcípnou. Tudíž stykač ani přepínač není potřeba vůbec žádný a při blackoutu to ani neblikne. Ano, nevýhodou je, že pokud slunce zrovna vyrábí málo a hodně se dotahuje z DS, tak do zálohovaných spotřebičů ta dotažená energie teče přes interní kaskádu relátek v měniči. To mi ale zas tak nevadí, hlavně když přes ta relátka někdo nenapájí elektrokotel, jak jsme tu také kdysi viděli :D

Dokonce bych řekl, že v SolaXu to bude uvnitř tak, že je tam relé a pokud dojde k výpadku AC, tak to relé přehodí výstup interního střídače ze svorek AC-IN na svorky EPS. Externí stykač pak vlastně zrcadlí ten pohyb. Ověřeno to však nemám, jen to jen moje domněnka. Přitom by úplně stačilo, aby EPS výstup byl aktivní pořád a relé jen od elektroniky odpojilo AC-IN. Každopádně, výrobce měl k takovému řešení určitě nějaký důvod.

Ad těch 10kWh: podle mne je to pro 3f 10kWp FVE kapacita malá. Nicméně chápu uživatele, které trápí, že musí jednorázově vypláznout více než 100 tisíc korun za baterky. Přitom oni by vlastně ani nechtěli zálohu pro blackout, jen by jim stačilo schovat si cca 3kWh sluneční energie na večer, aby si mohli pustit telku, pračku a uvařit kafe. To by s omezením nabíjecího/vybíjecího proudu nemusel být až tak problém, ale HV baterky v tak malých kapacitách se snad vůbec nedělají. Mimochodem, kvůli příkonu topného tělesa v konvici a pračce by to stejně večer nemohlo jet čistě z baterek, ale tak půlka výkonu by se docucla. Potřebných 2200W by totiž u 3kWh AKU bylo vybíjení proudem skoro 1C.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od tomas »

youda píše:Přitom by úplně stačilo, aby EPS výstup byl aktivní pořád a relé jen od elektroniky odpojilo AC-IN. Každopádně, výrobce měl k takovému řešení určitě nějaký důvod.
Tuším že je to legislativně jednoduší, lze tak obejít některé distributorské absurdnosti, i když mne se to také hned nepodařilo, ale ČEZko je v tomto extrém. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 565#p82564
youda píše: Ad těch 10kWh: podle mne je to pro 3f 10kWp FVE kapacita malá. Nicméně chápu uživatele, které trápí, že musí jednorázově vypláznout více než 100 tisíc korun za baterky. Přitom oni by vlastně ani nechtěli zálohu pro blackout, jen by jim stačilo schovat si cca 3kWh sluneční energie na večer, aby si mohli pustit telku, pračku a uvařit kafe. To by s omezením nabíjecího/vybíjecího proudu nemusel být až tak problém, ale HV baterky v tak malých kapacitách se snad vůbec nedělají. Mimochodem, kvůli příkonu topného tělesa v konvici a pračce by to stejně večer nemohlo jet čistě z baterek, ale tak půlka výkonu by se docucla. Potřebných 2200W by totiž u 3kWh AKU bylo vybíjení proudem skoro 1C.
U tohoto Solaxu je možnost zadat olověný akumulátor (tedy bez komunikace) potom je teoretická možnost si nechat poskládat vlastní libovolnou kapacitu z libovolných akumulátorů (pytlíky, články z notebooků, elektromobilů atd..) . A tuším že někde je i komunikace Pylontech se Solaxem nejde o nic tajného, takže kdo chce tak si může udělat akumulátor i s komunikací. Ta bude asi stejná jako Pylontech s GoodWe, ten akumulátor si asi nezjišťuje na jaký střídač je připojen a komunikaci podle toho neupravuje.
U GoodWe byla původně také ohlašována možnost zadat olověný akumulátor, ale potom to z datových listů zmizlo a někde jsem dokonce viděl že nebude uznávána záruka pokud akumulátor přestane komunikovat a se střídačem se něco stane nebo budou použity nepodporované akumulátory.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od brumlaj »

youda píše:Mě osobně se zase více zamouvá systém, který má Infini a GoodWe. Tedy, že zálohované spotřebiče napojíš na AC-OUT, zatímco žrouty dáš před AC-IN a elměr dáš až někde k hlavním hodinám.
A přikládám výsledek (ne)schopnosti reakce GoodWe na změny zátěže a výkonu panelů. Čísly: Jednofázová instalace. Instalovaný výkon 3,5kW; denní výroba 10,1kWh; přetok do DS 1,2kWh (červený graf)
GoodWe_pretoky.png
Dle mého je systém GoodWe "šunt nebádaný". Maximální měsíční přetok je 31kWh! Rozhodně jej nedoporučuji nikomu kdo nemá s distributorem smlouvu na mikrozdroj v klasickém režimu (povoleny přetoky). Za toto navedení na správnou cestu a i nedávnou pomoc s papírováním tomasovi opravdu veřejně děkuji. Kdysi, než byl tento systém pořízen, jsme s tomasem vedli debatu ve které vyzdvihoval účinnost GoodWe systému oproti dvojí konverzi (u Studeru). Inu takovýmito přetoky se však celý systém hned jeví v jiném světle. Rozhodně ten kdo investoval do GoodWe zmíněnou výhodu neužije. Na rozdíl od jeho distributora a celého systému byrobordelu s mikrozdrojem ......
Naposledy upravil(a) brumlaj dne pát črc 24, 2020 1:08 am, celkem upraveno 3 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od tomas »

Žádná regulace neudrží přesnou 0kWh přes elektroměr pokud se stále mění zátěž a výroba. Navíc je to daň že ten střídač s tím elektroměrem digitálně komunikuje a je tam zpoždění. Je to určitý kompromis, mezi přesností a jednoduchostí a funkcemi.
U Solaxu se mi třeba nepodařilo zjistit jestli je možné to nějak zkalibrovat nebo tu "nulu" posunout do spotřeby nebo do dodávky. Jde to u GoodWe?
A také na to mají vliv funkce na podporu distribuční sítě, když je v síti nad 250V střídače omezují výkon a roste tak spotřeba ze sítě. To jsem řešil zrovna nedávno, i když byly akumulátory nabité, tak se stále brala energie ze sítě a akumulátory se nevybíjeli. Distributor může dle legislativy stále držet napětí na hranici 253V a elektrárna která musí plnit jeho požadavky tak nevyrobí ani 1kWh a podle distributora a jeho legislativy je to v nejlepším pořádku.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od brumlaj »

tomas píše:....... "nulu" posunout do spotřeby nebo do dodávky. Jde to u GoodWe?.......
Z předchozího grafu je jasně vidět, že nula by musela být u GoodWe posunuta do spotřeby více než dělá bazální spotřeba domu. Není to řešení. To by FV v domě nebyla na nic. To relé na AC-In které zmínil youda a které by spínalo pouze při spotřebě v domě velkými spotřebiči dává větší smysl (opsaný s chybou od Studeru ;-) ). Ovšem co na to měnič GoodWe? Jaká bude v tomto režimu jeho dlouhodobá spolehlivost?

Samotného by mne zajímalo zda u 3f systému není tento problém s přetoky na každé fázi. Což by zmnohonásobilo problém (třetinová bazální spotřeba na jednu fázi avšak stejná neschopnost uregulovat nulu na každé z fází)

Popsaná zkušenost s GoodWe mne jasně utvrdila v mém názoru, že All-in-one řešení nemá žádná využitelná pozitiva kterými jsme výrobci masírováni. Avšak má vždy kromě souhrnu negativ samostatných verzí zařízení i přidanou hodnotu v nějakém tom negativu navíc ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od zbek »

tohle mne taky zajima . u 1F dělam 1-2kw za den podle toho jaky zapinam spořebiče a jak generuji z panelu
škoda že nejde nastavit posunuti když to jede z baterek , když to jede z panelu tak to nevadí
Samotného by mne zajímalo zda u 3f systému není tento problém s přetoky na každé fázi. Což by zmnohonásobilo problém (třetinová bazální spotřeba na jednu fázi avšak stejná neschopnost uregulovat nulu na každé z fází)
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
josse
Příspěvky: 1146
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od josse »

tomas píše:Žádná regulace neudrží přesnou 0kWh přes elektroměr pokud se stále mění zátěž a výroba. Navíc je to daň že ten střídač s tím elektroměrem digitálně komunikuje a je tam zpoždění. Je to určitý kompromis, mezi přesností a jednoduchostí a funkcemi...
V tohle světle se účinnost dvojí konverze a uložení do baterek zdá efektivnější... Když si vezmu, že bych vyrobil 10kWh, z toho 3.5kWh zahodil, je jedno jestli na dvojí konverzi, nebo věnoval distribuci, to bych si radši vybral tu možnost že mi odpadní teplo bude temperovat sklep... Mé statistiky ukazují lepší využití cca 85%(přibližně průměr měsíčního období) ten extrémní Brumlaj příklad výše je 75%??(je to 10+3.5/10 nebo ještě hůře 10kWh z panelů a jen 6.5kWh do domu 65%). A ta cena za HW byla taky nesporně lepší.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Asymetrické měniče

Příspěvek od youda »

Připojení "Mikrozdroj ve zjednodušeném režimu" je normální zlodějina ze strany distributorů, jak již na foru bylo řečeno 100x. Za tuto pakárnu nemůže technika, ale ČEZko.

Kalibrace nuly u GW je. Dá se nastavit, že invertor má udržovat nulu, nebo že má konstantně tlačit třeba 20W. Pro správnou funkci vytěžovačů je stejně potřeba, aby invertor něco tlačil, jinak nemá vytěžovač podle čeho regulovat. Další možností je, posunout si nulu na vytěžovači. Trochu smutné je to, co píše Zbek - tedy že Goodwe neumí rozlišovat jestli je den/noc a podle toho kalibraci upravovat. Vztekat se nad procentními přetoky z panelů je malichernost, ale trvalý noční přetok z baterky je opravdu na přezdržku.

Na druhou stranu, je potřeba si uvědomit, že snažit se u přifázovaného řešení o dosažení ideální nuly je prostě boj s větrnými mlýny. Technicky to musí být jasné každému, kdo někdy otevřel hybridní měnič - při provozu jsou všechny AC vstupy a výstupy proklemované relátky, takže elektricky je to prostě jeden drát, na kterém se velmi těžko realizuje, aby energie tekla jen zleva do prava. Obzvláště, pokud se stále vypínají a zapínají silné spotřebiče. Například takový termostat v horkovzdušné troubě, spotřebič s fázovým řízením výkonu, nebo slunce co vykoukne z mraků, umí na AC udělat pěkné vlny.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek