Izolace aku nádrží ve sklepě

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od DanoP »

Vitek píše:
DanoP píše:Co tak "tvrda" izolacna pena s uzavretou strukturou (nenavlha), co sa pouziva na chladiace boxy a pod? Tepelny odpor byva okolo 3,85 m2K/W pri hrubke 10cm. Ak je problem cena, tak EPS s grafitom. Vsetko ostatne ma mensi tepelny odpor pri rovnakej hrubke.
čus a můžeš poslat nějaký odkaz kde to seženu, případně zda to je teda ta 2K PUR? nebo?
Nejake veci mi robili https://honter.cz z EXY09 (otvorena, paropriepustna) a z EXY34 (uzavreta, paronepriepustna ale draha), ale to boli velke plochy, maju aj hobby sadu https://eshop.honter.cz/eshop/sikovna-p ... u-rostouci- ale od toho ma odhovarali.
Ta EXY34 je fakt tvrda, najlepsie to slo orezat pilkou na zelezo.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Vitek »

josse píše:Peri bond určená do vlhka má zaručenou teplotní odolnost 90°C, 120°C max 1 hodinu...

Nenašel jsem žádnou jinou co má odolnost výše než 90.
Děkuju, jen aby nedošlo k mýlkám... aku nádrže budou sloužit jen nako akumulace pebytků po natopení interieru kamny s výměníkem, mívám v zimě problém že interiér má 25, a než vše vyhasne tak 27.... pruser je že to nejde ted regulovat.
Aku nádrže právě aby se po natpení zastavilo čerpadlo do prostoru od termostatem a přebytek začal proudit do aku nádrží. neplánuji provoz aku nádrží nad 80 stupnů----

pokud FVE bude dodávat třeba na podzim dost na to aby se aku nádrže ohřály pomocí GBO a topných spirál, natápění bude drženo v horní části na 8O a ve spodní taky. víc fakt nechci.

A rozhodně vim že FVE nedá tolik přebytků takže jsme v zimě rádi že jsme rádi. ( asi všichni zde)

takže tipuji stačí jakákoliv nenavlhavá izolace s odolností 90 stupnů…
unicast
Příspěvky: 1222
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od unicast »

Vitek píše:hm hm, děkuju moc za post, takže aby se z vaty nestala nacucaná houba na nádobí tak to fakt smrdí tím nastříkáním PUR možná?
To, co reálně izoluje, totiž není polystyren, vata nebo PUR pěna, ale právě vzduch v polystyrenu, ve vatě nebo v PUR pěně. Podstatou funkce té izolace je nedovolit vzduchu, aby cirkuloval, protože pak se mění z tepelného izolantu na vodič tepla. Jenže nesmí být vlhký, pak může kondenzovat a to nechceš. Takže já bych zkusil nějak větrat ten sklep. Vycucávat ze sklepa ten vlhký vzduch plastovou trubkou napojenou třeba na Trombeho stěnu apod., využít komínového efektu.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od josse »

unicast píše:
Vitek píše:hm hm, děkuju moc za post, takže aby se z vaty nestala nacucaná houba na nádobí tak to fakt smrdí tím nastříkáním PUR možná?
To, co reálně izoluje, totiž není polystyren, vata nebo PUR pěna, ale právě vzduch v polystyrenu, ve vatě nebo v PUR pěně. Podstatou funkce té izolace je nedovolit vzduchu, aby cirkuloval, protože pak se mění z tepelného izolantu na vodič tepla. Jenže nesmí být vlhký, pak může kondenzovat a to nechceš. Takže já bych zkusil nějak větrat ten sklep. Vycucávat ze sklepa ten vlhký vzduch plastovou trubkou napojenou třeba na Trombeho stěnu apod., využít komínového efektu.
To pak už není vlhký sklep a už se nedá použít k ničemu jinému.

Termostat na 80 a použít XPS + nenavlhavou pěnu. Nic lepšího levněji asi nelze.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Vitek »

unicast píše:
Vitek píše:hm hm, děkuju moc za post, takže aby se z vaty nestala nacucaná houba na nádobí tak to fakt smrdí tím nastříkáním PUR možná?
To, co reálně izoluje, totiž není polystyren, vata nebo PUR pěna, ale právě vzduch v polystyrenu, ve vatě nebo v PUR pěně. Podstatou funkce té izolace je nedovolit vzduchu, aby cirkuloval, protože pak se mění z tepelného izolantu na vodič tepla. Jenže nesmí být vlhký, pak může kondenzovat a to nechceš. Takže já bych zkusil nějak větrat ten sklep. Vycucávat ze sklepa ten vlhký vzduch plastovou trubkou napojenou třeba na Trombeho stěnu apod., využít komínového efektu.
Ahoj,
dík a je to snad jasný každýmu, ono je problém když spodní voda je na úrovni sklepa.. resp mám vodu v hloubce 1,6m pod zemí.... ve sklepě je sice drenáž a velmi kvalitně udělaný hydroizolace, nicméně zdáse že s tímto nehnu. ve studni máme 5 m houbku máme celoročně 3m sloupec, hladina je konstantní... zjistím dnes tu vlhkost. napíšu to sem.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Vitek »

josse píše:
unicast píše:
Vitek píše:hm hm, děkuju moc za post, takže aby se z vaty nestala nacucaná houba na nádobí tak to fakt smrdí tím nastříkáním PUR možná?
To, co reálně izoluje, totiž není polystyren, vata nebo PUR pěna, ale právě vzduch v polystyrenu, ve vatě nebo v PUR pěně. Podstatou funkce té izolace je nedovolit vzduchu, aby cirkuloval, protože pak se mění z tepelného izolantu na vodič tepla. Jenže nesmí být vlhký, pak může kondenzovat a to nechceš. Takže já bych zkusil nějak větrat ten sklep. Vycucávat ze sklepa ten vlhký vzduch plastovou trubkou napojenou třeba na Trombeho stěnu apod., využít komínového efektu.
To pak už není vlhký sklep a už se nedá použít k ničemu jinému.

Termostat na 80 a použít XPS + nenavlhavou pěnu. Nic lepšího levněji asi nelze.
Nejde mi o to aby to stálo korunu to ne... spíš aby to k něčemu bylo a 50cm mokrý vaty je pořád 50 cm mokrý vaty. ta nenavlhavá pěna to je ta co posílal dano že... změřím vlhkost a uvidíme co naměřím
luky
Příspěvky: 853
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od luky »

Ty bláho to už je jak diskuse na ksichtoknize.
K věci - osobně akunádrž provozuju, takže několik ověřených informací:
- izolace vatou je úplně v pohodě. Ta vata nemá důvod navlhat. Z nádrže žádná vlhkost nejde a tím, že uvnitř bude občas i 90°C se bezpečně vysuší.
- Jestli máš dost polystyrenu, dej jen okolo nádrže první vrstvu vaty a zbytek EPS. Snadno si můžeš spočítat, kolik bude teplota EPS (hint: teplota uvniř / teplota venku / tepelný odpor > jako napětí na odporovém děliči)
- Osobně mám "kobku" z 10cm EPS (slepeno PUR pěnou na lepení EPS) a uvnitř 30-40 cm vaty. Tohle celé stojí VENKU. To lepení je důležité, jinak uniká dost tepla prouděním (ověřeno termokamerou). Celé to stojí na 10cm XPS na ocelovém roznášecím věnci. Ale podle výpočtů to asi nebylo potřeba...
- Počítej s tím, že i při pečlivé izolaci tam bude od nádrže teplo. Osobně mám největší problém s potrubím. 20mm mirelon není dostatečná izolace a silnější se nedělá. Výsledek je ten, že většinu tepelných ztrát nemám z nádrže, ale z potrubí v kotelně. Kotelna nemá žádné topení, ale obvykle je tam vyšší teplota než v obýváku.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Vitek »

luky píše:Ty bláho to už je jak diskuse na ksichtoknize.
K věci - osobně akunádrž provozuju, takže několik ověřených informací:
- izolace vatou je úplně v pohodě. Ta vata nemá důvod navlhat. Z nádrže žádná vlhkost nejde a tím, že uvnitř bude občas i 90°C se bezpečně vysuší.
- Jestli máš dost polystyrenu, dej jen okolo nádrže první vrstvu vaty a zbytek EPS. Snadno si můžeš spočítat, kolik bude teplota EPS (hint: teplota uvniř / teplota venku / tepelný odpor > jako napětí na odporovém děliči)
- Osobně mám "kobku" z 10cm EPS (slepeno PUR pěnou na lepení EPS) a uvnitř 30-40 cm vaty. Tohle celé stojí VENKU. To lepení je důležité, jinak uniká dost tepla prouděním (ověřeno termokamerou). Celé to stojí na 10cm XPS na ocelovém roznášecím věnci. Ale podle výpočtů to asi nebylo potřeba...
- Počítej s tím, že i při pečlivé izolaci tam bude od nádrže teplo. Osobně mám největší problém s potrubím. 20mm mirelon není dostatečná izolace a silnější se nedělá. Výsledek je ten, že většinu tepelných ztrát nemám z nádrže, ale z potrubí v kotelně. Kotelna nemá žádné topení, ale obvykle je tam vyšší teplota než v obýváku.
Zdar, díky a Vážím si tvých praktických rad !
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od redcrown »

Potvrzuji řešení vata + XPS. Sám jsem na nádrž 6400L použil 6cm vaty a pak jsem horkým drátem z desek 20cm nařezal tvary a dopasoval to nahrubo k nádrži. Malé nerovnosti vyřeší právě ta vata. Navíc ta vata sníží teplotu pro XPS. XPS jsem lepil PUR pěnou na izolace = parádní práce. Příliš přesně jsem nepracoval, nakonec jsem na pohledovou stranu nalepil ještě jednu vrstvu desek XPS naplocho pro vyrovnání povrchu (jak kdybych dělal fasádu). Nakonec lepidlo, perlinka a štuk. Již 10let mi to dělá radost, štuk nepraská, izoluje výborně. Takto budu řešit i nový bojler. Podle mě nejlepší poměr cena/výkon, pracné to ani není. Dají se zdělat různé zbytky polystyrénu.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Vitek »

redcrown píše:Potvrzuji řešení vata + XPS. Sám jsem na nádrž 6400L použil 6cm vaty a pak jsem horkým drátem z desek 20cm nařezal tvary a dopasoval to nahrubo k nádrži. Malé nerovnosti vyřeší právě ta vata. Navíc ta vata sníží teplotu pro XPS. XPS jsem lepil PUR pěnou na izolace = parádní práce. Příliš přesně jsem nepracoval, nakonec jsem na pohledovou stranu nalepil ještě jednu vrstvu desek XPS naplocho pro vyrovnání povrchu (jak kdybych dělal fasádu). Nakonec lepidlo, perlinka a štuk. Již 10let mi to dělá radost, štuk nepraská, izoluje výborně. Takto budu řešit i nový bojler. Podle mě nejlepší poměr cena/výkon, pracné to ani není. Dají se zdělat různé zbytky polystyrénu.
Ahoj paráda !
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od j0hn »

750 l aku jsem obestavěl polystyrenem a vnitřek kostky vysypal perlitem.
Výhoda je, že dostane všude. Nevýhoda je, že se dostane všude - utíká i fakt malou dirkou.
Místa, ke kterým je potřeba se v budoucnu dostat, jsem uchránil vecpáním vaty mezi nádrž a EPS.
Jeden prostup nádrží mi prokapával. Namočený perlit poté v pohodě vyschnul.
Pokud Ti ve sklepě voda nekondenzuje, pak bych z toho nedělal vědu.

Co se týče tepelných ztrát, tak je potřeba nejen odizolovat trubky vedoucí skrz izolaci z nádrže. V aku mám stočenýho hada z ca 75 m Cu trubky 18 mm, jako průtočný výměník TUV. Výstup z nádrže jsem měl vodorovně a hned nahoru. Fungovalo to jako heat-pipe a krásně mi to vybíjelo nádrž. Pro studenou vodu jsem musel odtočit ca 3/4 litru teplé vody.
Změna na - hned za izolací ca 30 cm dolů a pak nahoru mi snížila teplené ztráty o 2 - 3 kWh/den.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Vitek »

j0hn píše:750 l aku jsem obestavěl polystyrenem a vnitřek kostky vysypal perlitem.
Výhoda je, že dostane všude. Nevýhoda je, že se dostane všude - utíká i fakt malou dirkou.
Místa, ke kterým je potřeba se v budoucnu dostat, jsem uchránil vecpáním vaty mezi nádrž a EPS.
Jeden prostup nádrží mi prokapával. Namočený perlit poté v pohodě vyschnul.
Pokud Ti ve sklepě voda nekondenzuje, pak bych z toho nedělal vědu.

Co se týče tepelných ztrát, tak je potřeba nejen odizolovat trubky vedoucí skrz izolaci z nádrže. V aku mám stočenýho hada z ca 75 m Cu trubky 18 mm, jako průtočný výměník TUV. Výstup z nádrže jsem měl vodorovně a hned nahoru. Fungovalo to jako heat-pipe a krásně mi to vybíjelo nádrž. Pro studenou vodu jsem musel odtočit ca 3/4 litru teplé vody.
Změna na - hned za izolací ca 30 cm dolů a pak nahoru mi snížila teplené ztráty o 2 - 3 kWh/den.
No paráda, jak se nám to tady vybarvuje ! tušíš jaké máš tepelné ztráty z AKU?
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od redcrown »

Jestli máš dost místa i poliše, udělej min 40cm....prostě čím víc, tím líp. Pak už člověk nepřidá, když už je vše hotové.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od shuty »

este ma napadlo pouzit EPP - expandovany polypropylen. nieco ako polystyren ale tak nejak gumovejsie, mal by zvladnut teploty 110°C, kratkodobo 130°C. da sa zohnat aj vo forme guliciek, plni sa to do plysakov, sedacich vakov, da sa to prat na 90°C bez problemov. mam z toho materialu aj RC modely lietadiel. dalo by sa nadrz obstavat eps a do vnutra nasypat gulicky - tak ako spominal j0hn s perlitom.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od josse »

shuty píše:este ma napadlo pouzit EPP - expandovany polypropylen. nieco ako polystyren ale tak nejak gumovejsie, mal by zvladnut teploty 110°C, kratkodobo 130°C. da sa zohnat aj vo forme guliciek, plni sa to do plysakov, sedacich vakov, da sa to prat na 90°C bez problemov. mam z toho materialu aj RC modely lietadiel. dalo by sa nadrz obstavat eps a do vnutra nasypat gulicky - tak ako spominal j0hn s perlitom.
Kde sehnat tenké ohebné desky je otázka a taky cena. Materiál známe, ale zdroj vhodného tvaru ne. Kuličky mi nepřijdou jako dobrý nápad.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od shuty »

preco by gulicky neboli dobry napad? v pripade poruchy ich staci povysavat a hotovo...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od shuty »

inak pozeral som teraz moju aku 750l od drazic a mam na nej ich izolaciu, volaju to tusim neodul alebo tak nejak no pride mi to prave ako epp...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Vitek »

shuty píše:inak pozeral som teraz moju aku 750l od drazic a mam na nej ich izolaciu, volaju to tusim neodul alebo tak nejak no pride mi to prave ako epp...
čus, napadá tě představa jak to nechat vyexpandovat v daném obloženém prostoru aby to bylo demontovatelne? hh asi blbost. takže to vidím reálně a ne na teoretické bázi.. doměrek vyložený 20 cm poliku, zbytek vata, na nádrž nastříkám housenkama cca 5 cm PU pěnu která bude nedemontovatelná...

asi tak.

máte někdo lepší návrh?
skiam
Příspěvky: 14
Registrován: stř zář 07, 2016 10:11 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od skiam »

obalit foliou a az potom striekat penu
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Vitek »

skiam píše:obalit foliou a az potom striekat penu
důvod - rozebíratelnost?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek