Vysoké napětí v GRID síti

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: napatie v DS

Příspěvek od mypower.cz »

abrams píše:Filipe , tvá mašina je jak Jsi sám popsal AC->DC nabíječka a DC->AC měnič v jedný krabici :yes: a to tak že fakt separé jednosměrný komponenty
No jisteze. Tohoto jsem si samozrejme vedom. Ja v tom taky vidim spis same vyhody a taky prave to, ze se nemusi clovek drbat s distributorem a reseni je na svete i kdyz si distributor dela co chce, kdyz chce. Timpadem problemy s distributorem odpadaji resenim na nasi strane. Coz se tu celou dobu snazim napsat.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: napatie v DS

Příspěvek od xmasin »

abrams píše:Zdravím ,
Nejen že takto nehrozí přetoky do DS ale ochráním tak i celý pajšl :home: před ""stabilním"" napětím z DS . Přijde-li z DS něco hodně nepěknýho , tak to schytá pouze nabíjecí zdroj .
Na ochránění stačí napěťové hlídací relé a stykač, který odpojí instalaci od DS. Takhle jsem to udělal u sebe a zatím to funguje spolehlivě.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: napatie v DS

Příspěvek od DanoP »

abrams píše:Zdravím ,
Osobně se mi i nadále jeví nejracionálnější cesta pořádnýho měniče (pouze měnič , nic kombynovanýho či hybrydního :hell: ) plus menší nabíjecí zdroj . Nejen že takto nehrozí přetoky do DS ale ochráním tak i celý pajšl :home: před ""stabilním"" napětím z DS . Přijde-li z DS něco hodně nepěknýho , tak to schytá pouze nabíjecí zdroj .
Ma to len jeden hacik, zohnat dobry prudovy zdroj s vysokou ucinnostou je dost problem. Z tych strednovykonnych 600W som zatial najlepsi videl HLG-600H-54A s ucinnostou 96% (cena 160€) a da sa priamo napasovat na 16S life.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: napatie v DS

Příspěvek od dano »

Celkom dobra volba su zdroje ELTEK FLATPACK2 vstup do 300V AC/DC a ucinnost 96.2 %. Snad jedina nevyhoda moze byt riadenie cez CANBus. Na ebay-i sa obcas objavia za 30-50 eur od EU predajcov.

https://www.eltek.com/products/Flatpack2-48-60-2000-HE/
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: napatie v DS

Příspěvek od dumi »

Ste me.donutili pridat si napeti ds do monitoringu, za par dni uvidime.

Loguju kazdou fazi zvlast co 5sekund.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: napatie v DS

Příspěvek od JonasPP »

Napadlo už niekoho,že tento problem maju celkom slušne zvladnuty v USA??? Tam ma každy dom,dvojdom,bytovka,alebo ulica svoje vlastne male trafo,teda je iba na majiteľovi,aky vykon potrebuje. Distribučka dodava iba vysoke napätie,čo aj pri veľkom vykyve je za trafom minimalne badatelne. Ono keď sa to tak vezme,tak u nich sa to ani inak neda riešiť,keď trebars mala dedina ma na priemer aj 100km,nie to ešte farmy. Niesom si isty,či je take dačo u nas zrealizovatelne,ale ma to dačo do seba,lebo cela sieť je galvanicky oddelena od jednotlivych objektov a aj medzi objektami.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: napatie v DS

Příspěvek od chatař »

No ale ty "kastrůlky" na každém sloupu vypadají jak v nějaké rozvojové zemi.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: napatie v DS

Příspěvek od dumi »

U me to vypada takto:
24h:
Screenshot_2020-07-13 Hlavni - Grafana.png
1h:
Screenshot_2020-07-13 Hlavni - Grafana(1).png
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: napatie v DS

Příspěvek od dano »

K tomu ako je urobena el. distribucna siet vo vacsine USA sa radsej ani detailne nebudem vyjadrovat, o tom co je v EU mozu iba snivat.
Ak transformator zatazis, tak ti bude vzdy napatie klesat zo zatazou a je uplne jedno ako je velky. Hlavny dovod, preco je v USA bezne mat pred domom distribucny transformator je, ze maju standard 115V, teda ubytky by pri vzdialenom distribucnom transformatore boli neunosne kvoli dlzke vedenia.
Pre distributora je nevyhoda aj to, ze viac malych distribucnych transformatorov bude mat vacsie straty ako jeden dimenzovany na vacsi vykon.
"Distribučka dodava iba vysoke napätie,čo aj pri veľkom vykyve je za trafom minimalne badatelne" to je samozrejme hlupost, lebo transformator ma pevny prevod, teda jednoducho povedane zmena 10% na vstupe je zmena 10% na vystupe.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: napatie v DS

Příspěvek od JonasPP »

dano píše:K tomu ako je urobena el. distribucna siet vo vacsine USA sa radsej ani detailne nebudem vyjadrovat, o tom co je v EU mozu iba snivat.
Ak transformator zatazis, tak ti bude vzdy napatie klesat zo zatazou a je uplne jedno ako je velky. Hlavny dovod, preco je v USA bezne mat pred domom distribucny transformator je, ze maju standard 115V, teda ubytky by pri vzdialenom distribucnom transformatore boli neunosne kvoli dlzke vedenia.
Pre distributora je nevyhoda aj to, ze viac malych distribucnych transformatorov bude mat vacsie straty ako jeden dimenzovany na vacsi vykon.
"Distribučka dodava iba vysoke napätie,čo aj pri veľkom vykyve je za trafom minimalne badatelne" to je samozrejme hlupost, lebo transformator ma pevny prevod, teda jednoducho povedane zmena 10% na vstupe je zmena 10% na vystupe.
10% trebars na 13kV sieti,čo je v usa bežna sieť,je 1300v. Si si isty,že tak to poskakuje???
K ostatnemu sa nejdem vyjadrovať,bo "Ak transformator zatazis, tak ti bude vzdy napatie klesat zo zatazou a je uplne jedno ako je velky." a "Pre distributora je nevyhoda aj to, ze viac malych distribucnych transformatorov bude mat vacsie straty ako jeden dimenzovany na vacsi vykon." si to protireči a spotrebitela nezaujimaju straty distributora,ak mu na prepätie zhori polovica spotrebičov v baraku.
A prosim ta,nerozvadzaj to do extremu,lebo tu na fore sa to často robieva a zrazu zo zhoretej žiarovky sa stane zhoreta elektrareň.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: napatie v DS

Příspěvek od dano »

Slovo bezna siet v USA by som bol opatrny, ak myslis hladinu VN, tak v ramci USA sa "bezne" pouzivaju napatove hladiny od 2.3 do 69kV, jednoducho to zistis, ked sa pozries na izolatory ich velkost a konstrukciu. V USA som nejaku chvilu stravil, takze nieco malo o tom viem.
Ja som pisal o beznej jednofazovej zasuvke (115-125V) 120V, ale pouziva sa aj 3f 208V, 2f 240V, a v priemysle 3f 480V, zalezi od toho aky typ odberu zakaznik pozaduje. Paradoxne v casti kde som pracoval bolo treba pre pristroje presnejsie napatie, tak tam bol autotransformator, ktory servomotorom reguloval (zvysoval, alebo znizoval napatie siete) tak aby bolo na vystupe 115V.
Este k tej distribucii VN, v Baltimore bol v niektorych castiach rozvod 4,16kV a niekde zas 12,47kV, ak ta zaujimaju detaily, tak mam nejake fotky ich technologie. Kedze som videl ich distribucne siete a servis, tak mozme byt radi, ze su siete u nas take ake su a ze mame v obyvanych oblastiach vacsinu distribucnej siete v zemi.
Myslis, ze v USA platia nejake ine fyzikalne zakony ? Jasne ze na kazdom transformatore klesne napatie, ked ho zatazis. Nechapem ake protirecenie zasa spominas ? Je jasne, ze mnozstvo malych transformatorov bude mat vacsiu spotrebu ako jeden vacsi, ktory je dimenzovany na sumarny vykon tych malych. Spotrebitela zaujima ake straty ma pri distribucii distribucna spolocnost, lebo zaplatit ich musi spotrebitel - koncovy zakaznik. Treba si pozriet ako je definovane prepatie, aby si vedel o com sa vlastne bavime. Myslim, ze kazdy kto je pripojeny na DS podpisal zmluvu o pripojeni, kde je definovane ake podmienky musi splnat distributor. Ak je v sieti 240V, tak ziadna tragedia to nieje, lebo sa bezne predavaju ziarovky na 240V, pri nizsom napati maju nizsiu svietivost, ale zasa vyssiu zivotnost. Ak sa bavime o LED svietidlach tam je to jedno, lebo obsahuju napajaci zdroj, ktory ma vyssiu toleranciu vstupneho napatia. Co sa tyka spinanych zdrojov, ktorych je dnes uz drviva vacsina, tak tam tiez nieje problem, lebo vsetky co sa dnes vyrabaju su full range, teda rozsah vstupneho napatia maju 100-240V a paradoxne je spinaci prvok pri vyssom napati namahany mensim prudom. Mne sa za posledne roky pokazilo viacero spotrebicov vratane dvoch UPS, ale to nebolo vyskou napatia v sieti, ale tym, ze "odbornici" z distribucky pri kazdej poruche zapinaju a vypinaju prud aj 20-30x, presne pre toto som sa zacal zaujimat o FVE. Nehovoriac o castych odstavkach na niekolko hodin, prave minuly tyzden som dostal pozdrav od distributora.
Kedy som co rozvadzal do extremu ?

Obrázek
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: napatie v DS

Příspěvek od JonasPP »

Protirečenie je o veľkosti trafa. Som to račej skopiroval,ale evidentne to nestačilo. Proste v prvom si napisal,že veľkosť trafa nepomôže a v druhom,že veľke dobre nadimenzovane trafo je lepšie. To je protirečenie. Podľa mňa je veľkosť trafa podstatna,ale pri americkom zapojeni,lebo tak si da každy pozor na svoju spotrebu,bo jeho trafo utiahne iba to čo ma a distribučka ma lepši prehľad o maximalnej okamžitej rezerve a nie ako teraz,že u nas každy druhy dom v dedine ma 3x60A a každy prvi 3x40A poistku,pri čom centralne trafo proste nedokaže uniesť taky napor,vlastne ani rozvody,ale distribučka bude trvať na svojich tvrdeniach. Po tom niekto si kupil 50kW elektrokotol a celu zimu pravidelne poblikavala časť dediny. Som to meral a 20-25v to skakalo na všetkych fazach,ale stale v tolerancii. Druhu zimu bol pokoj,asi dotičny dostal mastny nedoplatok a zmenil kurenie. A o extreme vravim to,že tu na fore. Prešiel som mnoho vlakien a často sa zo somaromuta spravi komaromut. Napriklad take zabrdnutie do extremu si začal rozoberať ako, čo a de maju v usa pozapajane a aky maju v kabloch bordel. Ano Ja to beriem do uvahy,ale ak si jeden z baraku spravi skakajucu spotrebnu elektriny,tak to neovplyvni susedov,možno trošilinka,ale tu to spravi stroboskop z každeho,čo je na tom trafe napojeny. Ďalšia vec je vzdialenosť u nas a tam. U nas ak si 5km od trafa,dade v hladovej doline a sused sa rozhodne zapnuť cinkular,tak zrazu maš v sieti 180v a takyto spôsob samostatneho trafa by to eliminoval. Ako je pravda,že cinkular už použiva malokro,tak taketo extremy už skoro niesu,ale za to skoro každa domacnosť prechadza na elektricku ruru,ale to už zas ja zabrdam do extremu.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: napatie v DS

Příspěvek od dano »

To iba ty zle chapes, to nieje protirecenie, to o com pisem sa nevylucuje. Cele je to o impedancii siete, jednoducho vacsi transformator je tvrdsi zdroj a zaroven ma mensie straty (vyssiu ucinnost) ako mnozstvo malych transformatorov. O ekologii pisat ani nebudem, to nikoho v USA nezaujima, kolko trafo oleja je v tych kybloch na drevenych stlpoch.
Neviem ako je to u vas v dedine, ale distributor si uz nejaky ten rok blombuje nielen svorkovnicu elektromera, ale aj rozvadzac tak, aby si odberatel nemohol svojvolne menit istic pred elektromerom, totiz hodnota istica udava zaroven aj rezervovanu kapacitu a od toho sa odvija vyska mesacneho poplatku, istenie navyse musi mat podla URSO vypinaciu charakteristiku typu B. Svojvolna vymena istica je neopravneny zasah. Aj toto je jeden z dovodov, preco distributori montuju inteligentne elektromery, ktore vedia analyzovat spotrebu a vedia vyhodnocovat 15 minutove maxima a data v realnom case posielaju distributorovi. Takze tazko moze mat niekto pripojeny 50kW spotrebic ak ma 25A istic... Ak by kazdy odberatel mal mat vlastny distribucny transformator, tak to by bola ceny elektriny niekde uplne inde, nehovoriac o realizovatelnosti. Este nejake foto z Baltimoru, horsie je to asi uz iba v Bangladesi...

Obrázek
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: napatie v DS

Příspěvek od JonasPP »

Dano,čo chceš,veď maju na čo vešať pradlo. :D
Hej a u nas v dedine viacmenej viem ake istenie maju ľudia. Dokonca niečo mam potvrdene z elektrarni a niečoho som bol svedok. Napriklad Ja mam rezervovanych 3x 60A a mam aj take stare keramicke poistky. Jak som chcel to znižiť,že budem menej platiť,tak nebudem menej platiť,aj keď mne uplne stači 1x 25A. Po tom,čo horel dom,tak tam maju 3x 40A. A tych 50kW som napisal iba tak bo neviem aky odber dokaže o 3x 20-25v lomcovať so sieťou v dedine pravidelne,ale rychlovarka to isto nebola. :)
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: napatie v DS

Příspěvek od tomas »

tomas píše:250V je ještě krása. Mne elektrárny posílají chybová hlášení i 258V. Nebo rozdíl mezi fázemi větší jak 60V, na jedné fázi přepětí a na druhé podpětí.
Distributor na reklamace napětí jen odpovídá (pokud vůbec) že je u něj vše v nejlepším pořádku a chyba je v elektrárně. Případně to někdy tajně opraví a chybu nepřizná aby nemusel hradit škodu nebo vracet peníze za distribuci.
prepeti.png
log.png
Kontrolní otázky.
1. Jaký musí být výkon zdroje při překročení napětí 250,7V?
Nižší, k...a nižší.
A dále při 253V poloviční a při 255,3V nulový.
2. A jaké napětí potom nastaví distributor konkurenci, když jeho dceřiná firma také prodává a vyrábí energii?
Vyšší, k...a vyšší.
3. A od koho musí odebírat energii vlastník zdroje když je jeho zdroj v omezeném nebo 0 výkonu?
Od distributora.
4. A co s tím můžeme legálně dělat když zde máme takto "nezávislé" ERÚ které jim schvaluje ty jejich PPDS (o jejich kvalitě vypovídá např. tato věta která se tohoto problému týká, cituji "Všechny výrobny připojené pomocí střídače s výkonem do 16A na fázi včetně a dále všechny výrobny s výkonem nad 16A na fázi připojené do DS na hladině nn budou vybaveny generátory s funkcí pro řízení napětí činným výkonem dle norem [20] a [29]")?
Legálně nic. Vše je marné, už jsem to zkoušel legálně mnohokrát.
Ještě té větě, jak chápete ten význam nějakého nařízení platící pro výkon udaného v 16A včetně a nad 16A také? Od kdy se udává výkon v Ampérech a proč je tam vůbec těch 16A když to platí pod i nad?

Tak na Slovensku jsem uspěl, zřejmě tam mají lepší a slušnější distributory. Ten sice také chybu nepřiznal, ale alespoň slíbil že to opraví :)
Vážený odberateľ,

odpovedáme na Váš email zo dňa 25.06.2020.

Na základe Vášho podania bolo na vývode transformátora, ktorý napája Vaše odberné miesto č. XXXXXXXXXXXXXXXXX, vykonané meranie kvality napätia v zmysle platnej normy STN EN 50 160. Meranie realizované v termíne od 03.07.2020 do 10.07.2020 preukázalo, že v čase zníženého zaťaženia distribučnej siete sa hodnoty napätia pohybovali na hornej hranici tolerančného pásma, avšak platná norma kvality ako taká prekročená nebola.
V zmysle vyššie uvedeného nebolo možné vo veci kvality napätia kvalifikovať Vaše podanie ako opodstatnené.

Napriek tomu, že sme Vaše podanie kvalifikovali ako neopodstatnené, ak to technologické vybavenie trafostanice umožní, pristúpime k zníženiu napätia na napájacej trafostanici tak, aby sa veľkosť napätia na distribučnej sieti ako aj na Vašom uvedenom odbernom mieste, pohybovala bližšie k stredu tolerančného pásma. Úprava napätia bude vykonaná v zmysle platnej legislatívy, ktorá zároveň vyžaduje ohlasovaciu povinnosť, t.j. oboznámenie odberateľov o plánovanej krátkodobej odstávke elektrickej energie z dôvodu manipulácie na napájacej trafostanici.“

Na základe Vášho podania vo veci porúch a výpadkov distribúcie elektriny, vzťahujúcej sa na Vaše odberné miesto EIC XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX, spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a.s. ako prevádzkovateľ distribučnej sústavy, (ďalej len SSD, a.s.), vykonala šetrenie s nasledovnými závermi.

V našich elektronických systémoch v preverovanom období evidujeme distribučné poruchy na napájacom vedení v lokalite, v ktorej je pripojené aj Vaše odberné miesto.

Poruchy na distribučných zariadeniach, pri ktorých je možné identifikovať príčinu, trvajú rádovo v minútach až hodinách, a príčina je vždy identifikovaná pri odstraňovaní poruchy. Na základe zistených a vyhodnotených príčin poruchy sú následne zo strany spoločnosti SSD, a.s. prijímané opatrenia na elimináciu takýchto situácii.

Spoločnosť SSD, a.s. vykonáva systematické opatrenia na obmedzenie vzniku porúch v distribučnej sústave a tým aj skvalitnenie distribúcie elektriny všetkým svojim odberateľom. Odstraňovanie príčin a následkov porúch vykonávajú pracovníci spoločnosti SSD, a.s. s maximálnym možným nasadením pre dosiahnutie minimálneho času bezprúdia v dotknutých odberných miestach.

Vami uvádzané výpadky v preverenom období 01.04.2020 až 07.07.2020, boli vyhodnotené ako 2x porucha technickým zlyhaním komponentu z toho raz zahorená koncovka VN a druhý krát zlý kábel. Obe poruchy vznikli v mesiaci jún.

Výpadky z dôvodu reakcií bezpečnostných prvkov a ochrán distribučných zariadení, poruchy spôsobené technickým zlyhaním komponentu distribučnej sústavy, alebo poruchy z dôvodu kalamitných poveternostných situácii sú neplánované udalosti, ktorých výskyt je prirodzený pri prevádzke distribučnej sústavy a nevznikajú zavinením zo strany spoločnosti SSD, a.s.

Zohľadnenie náročnosti prevádzkovania distribučnej sústavy je upravené aj v legislatíve. V zmysle Zákona o energetike č. 251/2012 Z. z. §31 ods.1, písmena e) má prevádzkovateľ distribučnej sústavy právo obmedziť, alebo prerušiť bez nároku na náhradu škody okrem prípadov, ak škoda vznikla zavinením prevádzkovateľa distribučnej sústavy, v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutnú dobu distribúciu elektriny o. i. pri poruchách na zariadeniach sústavy a počas ich odstraňovania.

Na základe prešetrených, zistených a uvedených skutočností Vašu reklamáciu klasifikujeme ako neopodstatnenú, nakoľko žiadny z výpadkov distribúcie elektriny nebol zapríčinený prevádzkovateľom distribučnej sústavy.

V prípade, že sú na odbernom mieste prevádzkované spotrebiče, ktorých citlivosť nie je štandardne prispôsobená technickým a legislatívnym podmienkam prevádzkovania distribučnej sústavy, môžeme iba odporúčať odberateľom, aby si tieto zariadenia chránili dodatočnými ochranami a záložnými zdrojmi priamo na ich miestach spotreby.
Spoločnosť SSD, a.s., zabezpečuje vo svojej distribučnej sústave základný stupeň ochrany vedení a odberných zariadení a preto pre bezproblémovú prevádzku citlivých elektronických a dôležitých výrobných zariadení sú potrebné aj ďalšie stupne príslušných ochrán, medzi ktoré patria záložné zdroje, prepäťové, podpäťové a prúdové ochrany a iné, podľa druhu, dôležitosti a citlivosti pripojených zariadení. Túto zvýšenú bezpečnosť prevádzky citlivých technických zariadení si musí zabezpečiť na svoje náklady ich prevádzkovateľ.

Za pochopenie ďakujeme.

S pozdravom

Bc. Lenka Tavačová

Audit Zmluvného plnenia
Stredoslovenská distribučná a. s.
Zákaznícka linka 0850 166 007 (Po-Pia:08.00-15.00)
Poruchová linka 0800 159 000 (Nonstop)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: napatie v DS

Příspěvek od DanoP »

tomas - takze podla tej druhej casti odpovede to znamena ze ak mam kazdy den maxima 249,5V tak distributor mi odporuca mat pripojene "citlive" spotrebice na menic (PIP4048) akozto zariadenie na ochranu citlivych elektrospotrebicov. Takze odteraz ziadne FV elektrarne, ale instalujeme si len zariadenia na ochranu citlivych spotrebicov...
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: napatie v DS

Příspěvek od dano »

Pred par mesiacmi mi volal jeden znamy, ze sa im bez priciny (bez vypadku siete) spustil diesel-generator, ktory ako zalozny zdroj startuje po vypadku napajacej siete. Kym som tam dosiel uz sa vypol, pozeral som logy generatora aj UPS a od siete sa odpojil preto, lebo v sieti bolo fazove napatie 480V, to je zdruzene 277V po dobu asi cca 10 minut. Tak som volal distributorovi na poruchovu linku a tam mi tvrdili, ze oni nic nerobili a ak sa pokazil nejaky spotrebic mam podat staznost, ze sa tym budu zaoberat. Nechapem ako sa nieco take moze stat v dnesnej dobe.
Pisi
Příspěvky: 29
Registrován: sob čer 23, 2012 4:46 pm

Re: napatie v DS

Příspěvek od Pisi »

Zdravím,
bohužel tyto poruchové stavy jsou možné, nadřazená síť (22 kV ČR,SR, nebo v části východních čech 35kV) je izolovaná síť (IT) uzel transformátoru (22,35kV) je připojen přes laděnou/nastavitelnou (petersenovu) tlumivku vzdušné vedení. někde přes odpor u kabelových vedení; při zemním spojení dojde ke zvýšení napětí ve zbývajících dvou fázích a toto je krátkodobě do doby odpojení postiženého úseku přetransformováno do sítí nn.
Tyto stavy stejně jako všechny OZ na linkách 110kV vidí dispečeři operativy a poruchová linka ani neví, že se něco takového v síti může odehrávat i když si hrají na: rychlost, výkon, PR.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: napatie v DS

Příspěvek od brumlaj »

A o kvalitě sinusovky v distribuční síti jste už četli? ;-) To abyste věděli co používáme za šunty místo spotřebičů, ale nekupte to, když je to tak levný .....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: napatie v DS

Příspěvek od kodl69 »

Doba střídavého proudu končí. Dnes spíš způsobuje problémy než by byl výhodnej. Možná má význam někde v průmyslu, ale já krom sekačky a vodárny doma nemám nic, co by striktně vyžadovalo AC napájení. Naopak, většina spotřebičů začíná tím usměrňovačem, a to i s výkonem několik kW, jako je varná deska.
Možná to má význam někde ve fabrice, ale zase, frekvenční měniče, spínaný zdroje... - zrovna včera jsem se díval na NOVAR (regulátor jalového výkonu) ve fabrice v kompenzaci u rozvaděče osvětlení pro středně velkou halu. Cos fi=1, ale THD=19% (total harmonic distortion) a to je většina zářivek i výbojek klasickejch, s tlumivkama, akorát je tam nově cca 1kW led panelů z celkovýho odběru v té chvíli cca 12kW...
Nedávno se mi dostala pod ruku historická revize malé fabriky z počátku minulého století. Podle popisu DC rozvody. Jako zdroj turbína s dynamem + "motorový generátor" + olověné akumulátory, to vše s jmenovitým napětím 120V DC. Když bych si to představil v trochu moderním pojetí, tak pro výkony do 20kW nenacházím problém, krom nutnosti speciálních vypínačů a stykačů...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek