Závada na grid-tie Involar/GWL MAC250A

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Závada na grid-tie Involar/GWL MAC250A

Příspěvek od solárník »

Ahoj lidičky,
sešly se mi tady dva tyhle přifázovávací měniče a než se v tom začnu vrtat a zoufale to reverzně inženýrovat - oba mají stejnou závadu.
https://www.ostrovne-elektrarne.sk/ostr ... 50-d98.htm

Nikde od pohledu nic spáleného, ale když to připojím k panelům, tak je tam LEDka, která bliká červeně a nic to nedává. Pak začne chvilku blikat zeleně, začne se to rozjíždět a asi po po 3 sekundách (dojede to asi na 20W výkonu do sítě) se to zase stopne a začne to blikat červeně. A tak to jde pořád dokola. Jeden z nich jsem měl na tom samém místě v provozu asi 3 roky bez problémů a pak se to takhle podělalo. Dostal se mi do ruky ten samý (s tím, že "nějak nefunguje") a dělá naprosto to samé. Jiná čínská GTIčka (Powerjack a spol) jedou na tom samém místě a v tom samém bodě v pohodě.

Tenhle Involar je sofistikovanější a taky míval daleko vyšší účinnost, alespoň tak usuzuju z toho, že výkonové prvky v podstatě nemají žádné chlazení, pouze chabý plošný spoj. Testuje i frekvenci sítě a napětí. To vše ale měřením vypadá v pohodě (50,1Hz, 234V). Mosfety a hlavní výkonové prvky jsem měřil a vypadají v pohodě. Protože je to zřejmě rozšířená závada, chci se tu zeptat, jestli už se s tím někdo nesetkal a nevyřešil to, abych zbytečně neblbnul.

Taky mne dost zaráží, že v manuálu píšou, že to kontroluje napětí mezi fází a kolíkem a nulou a kolíkem - a že má být:
L1, L2 to neutral 106 to 132 VAC. Což je nějaká naprostá kokotina - na kolíku mám všude nulu, samozřejmě. Jestli jim tedy dobře rozumím.

Jedině mne napadá, že by to při výkonu přesahovalo nejvyšší povolené AC napětí 264V. Ale na instalaci jsem nic neměnil a dřív to tam fungovalo, nicméně se časem ten síťový přívod mohl někde podělat, to je možné. Zkusím to zítra změřit. Fakt je, že se to pokouší o start, ale pak se to jakoby resetne a začíná znovu. A tak pořád dokola.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Závada na grid-tie Involar/GWL MAC250A

Příspěvek od solárník »

EDIT: Našel jsem k tomu tohle, zítra omrknu. Třeba to někomu pomůže:
Chybové stavy - červená signální LED bliká

Vnitřní chybové stavy
1x červená – přetížení vstupu přílišným proudem
2x červená – vnitřní přetížení proudem
3x červená – vnitřní přepění – příliš velké vstupní napětí
4x červená – nedostatečné vnitřní napětí – podpětí na vstupu
8x červená – problém synchronizace s rozvodnou sítí (gridem)
9x červená – detekován problém s bezpečností (typicky izolace)

Chybí síť 230V nebo síť (grid) je nestabilní
5x červená – síť 230V není v pořádku, napětí, frekvence nebo jiný parametr sítě není v limitu. Došlo k bezpečnostnímu odpojení. Mikroinvertor zkusí znovu funkčnost později.
6x červená – vysoká frekvence v síti 230V
7x červená – nízká frekvence v síti 230V
10x červená – přepětí v síti 230V
11x červená – podpětí v síti 230V

Chyby vstupu DC
13x červená – chyba napájecího DC napětí. Napětí je mimo rozsah funkčnosti mikroměniče.

Teplotní stavy
12x červená – vysoká teplota vnitřního chladiče – příliš vysoká teplota obvodů
14x červená – chyba teplotní ochrany

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek