Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát srp 14, 2020 6:04 pm


Soumrak nad Českou fotovltaikou

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )

Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod abrams » stř črc 01, 2020 2:20 pm

3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
 
Příspěvky: 2703
Registrován: ned črc 17, 2011 11:19 am
Bydliště: Brno

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod zbek » stř črc 01, 2020 3:11 pm

Jaky soumrak tohle bylo už od začatku špatne a pokud se postavi JE tak to bude ještě větší pruser
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 3x pylontech us2000. FV 275 Wp 12V gel baterie
zbek
 
Příspěvky: 335
Registrován: ned bře 31, 2019 12:49 pm

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod abrams » stř črc 01, 2020 4:33 pm

Zdravím ,

teď nerozporuji nedobrý počáteční zákon , že to bylo záměrně úmyslně sabotováno jsme si již mnohokrát vyjasnili .
Jde o bezprecedentní zásahy do závazků daných státem . Reálná vidina vydrbání se všemi důvěřivými investory do FVE věřících v daný slib státu je hodně nemilé překvapení , nemyslíte ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
 
Příspěvky: 2703
Registrován: ned črc 17, 2011 11:19 am
Bydliště: Brno

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod camel1cz » stř črc 01, 2020 4:46 pm

Rozhodně se sliby mají splnit - a u státu to platí dvojnásob. Nicméně ta zlodějina, kterou platí (nevinní) spotřebitelé EE (= všichni) je neméně alarmující fail hodný nápravy.

Správné řešení by bylo asi ještě úplně jiné...
camel1cz
 
Příspěvky: 574
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod PavelR » stř črc 01, 2020 5:07 pm

Podle me by se to melo za puvodnich podminek nechat dozit tak jak bylo tenkrat zamysleno. A priste to delat jinak, lepe.
PavelR
 
Příspěvky: 2445
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod jahodovák » stř črc 01, 2020 8:28 pm

To by bylo moc jednoduché a nezneužitelné,je třeba v tom udělat pořádný guláš a jistě si na tom někdo přijde na pěkný bakšiš...možná se ale pletu a skutečně konečně chtějí dělat něco pořádně pro své voliče a ne jen pro svojí kapsu...ale ono to nakonec stejně bude jinak,jen to bude ještě trošku trvat....
6,4kWp-2 krát aexpert MKS,cca 40kW LIFE A LION
jahodovák
 
Příspěvky: 925
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod brumlaj » stř črc 01, 2020 8:29 pm

camel1cz píše:....... zlodějina, kterou platí (nevinní) spotřebitelé EE (= všichni) je neméně alarmující fail hodný nápravy. ...
Jaká zlodějna? Ano, platíme 0,5Kč/kWh na OZE. Platíme to zhusta lidem, kteří mají FVE na své střeše. Nikdo z těch, kteří plivou si však neuvědomuje, že cena EE právě z důvodu toho, že je EE nadbytek, klesla. Tvrdí se, že bez OZE by dnes byla cena kolem 80Éček/MWh. Na cenu dnešní se každý může podívat na OTE. Takže celý ten humbuk o poplatek OZE je o tom, že sice jako spotřebitelé bychom neušetřili, ale takhle můžeme plivat a modlit se jak má pánBůh zařídit aby sousedovi koza zdechla. Fosilbaroni mají dobře zmanagorované jak se ke svému lizu, který jim nedopatřením užírá lid poddaný dostat zpátky. Nelépe se vládne, když se poddaní řežou sami mezi sebou. Závist vůči sousedovi je strašná vlastnost. To už si fakt nikdo nepamatujete jaký byl vývoj cen EE od roku 2008? A jaká byla inflace?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod camel1cz » stř črc 01, 2020 8:51 pm

Můžu poprosit o zdroj, který potvrzuje že víc jak polovina těch zmíněných 0,5 Kč/kWh jde na střešní instalace? Obávám se, že ta podpora jde většinové velkým hráčům.

To snížení ceny silové EE díky OZE je jistě v některých částech roku/dne pravda, ale jaký je průměr? A otázka je, kolik díky OZE platíme navíc v podpůrných platbach.

Ale zpět k věci: neříkám, že podpora OZE je zlodejina. Říkám, že je zlodějina platit kdoví komu 12 Kč/kWh a říkat tomu podpora OZE a nechat to všechny platit.
camel1cz
 
Příspěvky: 574
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod PavelR » stř črc 01, 2020 8:59 pm

camel1cz píše:Ale zpět k věci: neříkám, že podpora OZE je zlodejina. Říkám, že je zlodějina platit kdoví komu 12 Kč/kWh a říkat tomu podpora OZE a nechat to všechny platit.


Kdovi komu? tomu kdo investoval a postavil FVE. Je jedno pokud to je 1kwp, nebo 10MWp. To ze tehdy slo legalne stavet velke fve tam kde to nepovazujeme za idealni to je uplne jiny tema. Nebo rozdil mezi "zlodejinou a nezlodejinou" je velikost instalovaneho vykonu? To uz je snad dvoji metr ne?

Me osobne 600,- za MWh moc netrapi. To je mensi castka. Vic me trapi distribuce a platba za rezervovany prikon to u me dela mnohem vic.
PavelR
 
Příspěvky: 2445
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod brumlaj » stř črc 01, 2020 9:12 pm

Nemusíš prosit, prosí se v kostele pánBůh což já nejsem. Pokud v mém příspěvku někde najdeš zmínku o "víc jak polovině" stačí požádat. Ale k věci. Kolik stál panel v roce 2007-8 oproti dnešku?
Proč pořád kde kdo řeší 12Kč/kWh? Proč neřeší v duchu tohoto vlákna, že stát slíbil a sakra i tak házel klacky pod nohy. I Tato Tvá reakce pořád zavání tím, že na dohodu je možno plivat. Prostě není možno. To už můžeš plivat i po prodejcích čehokoli, že mají 300% marži. Nebo po hospodských, že prodávají pivo na letišti za 80 když to samé v Kauflandu je za 18. Prostě stát potřeboval pomoci s OZE, nastavil podmínky a komu se to vyplatilo, ten tu buzeraci s připojením absolvoval. Malých fotovoltaikářů je víc než 25 000. Tak už je přestaňme kriminalizovat! Tento web není o nich. Naopak plivejme na stát, který není schopen dodržet to co slíbil a k čemu se zavázal. Protože pokud nebudeme po státu vyžadovat dodržování pravidel, jednou se to dotkne i nás! A kdo se nás potom zastane? Nikdo. Sami se musíme sebe zastat tím, že se zastaneme druhých, jsou-li v bezpráví dnes! Zítra bude pozdě.
Jo a řeči o tom, že elektřinu nelze přirovnávat k pivu si nechte. Ani elektřinu nemusíš odebírat, takže poplatek na OZE platit nemusíš.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod rob.brno » stř črc 08, 2020 10:36 am

Nedávno proběhl v mediích článek s analýzou skutečných nákladů na "solární tunel". Na FVE šlo ročně 29mld kč, po odečtení dalších daní nás stojí fotovoltaika ročně 15mld kč.
rob.brno
 
Příspěvky: 794
Registrován: sob čer 09, 2012 8:14 am

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod rokytna » stř črc 08, 2020 11:46 am

Prostě stát potřeboval pomoci s OZE, nastavil podmínky

a to je ten problém, pokud byly nastaveny podmínky tak že šlo v podstatě o lichvu vnucenou všem ostatním (které tím donutili platit za něco a v takovém rozsahu, že to nejenom odporuje dobrým mravům, ale je to "jasný tunel"), tak je zřejmé že se to někdo konečně snaží narovnat (i když to vypadá že to spíše dělá pro preferenční hlasy než aby skutečně napravil zločin který se stal).
A ano, druhá věc je, že byla-li dohoda pak by se obecně z principu neměla změnit - ALE to jen za předpokladu, že na začátku se jednalo o morálně čistou a netunelovou dohodu, tedy nejednalo se o "podvod na lidech" (jak se s oblibou na netu píše, ale výraz se tady zrovna hodí). Takže ti co do toho šli, tak jednoznačně museli vědět že je to minimálně nemorální, neboť si to museli propočítat. A o to je nevjíce zajímavé, kam šli zisky (=> ven z ČR, viz struktura největších solárních elektráren v ČR).
Je to taková těžká volba, na jedné straně nelze obecně akceptovat následné jednostranné vypovězení nějaké dohody, na druhé straně když trvdá čísla a informace ukazují že se od začátku jedná o tunel... no jak z toho ven ?

Každopádně ten článek je psán jednou stranou a je zaujatý. Doporučuji přečíst si diskusi pod článkem a udělat si z ní výtah informací, až jsem se divil co jsem se dozvěděl a pomohlo mi to udělat si lepší názor, o tom jak je kdo zaujatý a jak kope.

Jinak, co se mne osobně týče, tím že jsem na ostrově tak už tu OZE zlodějinu ve vyúčtování neřešim; to píšu aby mě tady někdo neobviňoval že kopu za jednu nebo druhou stranu. Považuji se za nezávislého pozorovatele. Jediné co snad dodám je, že mne mrzí že to vůbec kdy šlo do FVE, namísto aby to šlo např. do jaderné energitky což je dle mne skutečné OZE s kladným přebytkem ekologického zisku. Což u FVE na polích je ... sporné. Ale to sem už asi nepatří...
ostrovní FVE
rokytna
 
Příspěvky: 161
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod brumlaj » stř črc 08, 2020 8:51 pm

rokytna píše:...... když trvdá čísla a informace ukazují že se od začátku jedná o tunel... no jak z toho ven ? .......
Nechat škodu zaplatit ty v parlamentě, kteří od poloviny roku 2008 nereagovali na hlas z ERÚ že se blíží tunel. Nereagovali ani na slyšení, kterého se přímo na půdě parlamentu účastnil tehdejší předseda ERÚ. A to až do poloviny roku 2010. To jsou vinníci. Ti co téměř dva roky schvalovali program schůzí parlamentu. Stačilo odstranit jedinou větu. Je zajímavé, že na tunel s bankami už nikdo ani neštěkne. A to šlo o naprosto jiné peníze. Furt jenom OZE.
rokytna píše:...... tím že jsem na ostrově tak už tu OZE zlodějinu ve vyúčtování neřešim; ...
Toto je jediný správný postoj. Předražené zboží prostě nekupovat když mám jinou možnost. A takových je minimálně polovina obyvatel v ČR.
rokytna píše:...... namísto aby to šlo např. do jaderné energitky což je dle mne skutečné OZE s kladným přebytkem ekologického zisku. ...
Pomíjím to, že nikdo na Zemi nevyrobil uran - tedy štěpný materiál - z odpadu vyhořelého jaderného paliva. Takže o obnovitelnosti nelze hovořit. Co je ekologického na vypouštění odpadního tepla ve výši 2/3 výkonu jaderného reaktoru bez užitku do životního prostředí? Peněz na jádro šlo mraky. A výsledek? Každá další JE je dražší než ta předchozí. Za mne tedy další jádro - NE!
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod lubomirz » pát črc 31, 2020 8:24 pm

plus k "nepriamym nakladom" treba zaratat neuveritelne desiatky miliard Kc na zastavenie/rozobranie atomoviek. Trva to desiatky rokov [!] a vysledok je ajtak naho*no, nevieme nic spravit s pouzitym palivom len zakopat hlboko do zeme a modlit sa aby to nebaflo alebo neprehrialo sa... fakt uplny zazrak.

Jasne ze atomovky su v dnesnom svete asi naozaj nutne, bez nich to nedame, to vsak neznamena ze su vzorom a idealom za kazdych okolnosti. A rozhodne je dobre ze su alternativy - snad sa zavedeny centralny vyrobno/distribucny model zmeni. Dojdu elektroauta, ludia si budu chciet vyrabat u seba doma na streche. To by mohlo pohnut FVE dopredu. Ze dnes mozem svietit a chladničkovať zo solarnych panelov je prdlajz.
lubomirz
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned kvě 31, 2020 4:25 pm

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod Matess » sob srp 01, 2020 1:45 am

nepamatuji si to úplně přesně, ale podle mě dotační politka nebyla úplně mimo. ČR chtělo mít zelenou energii a tak nastavila pravidla tak aby to bylo pro investory zajímavé. Ta výhodnost se s čase snižovala, ale na druhou stranu klesala i cena panelu, takže to spolu korelovalo.

To že to naše vláda nedodržela je podle mě totální drzost. Ano udělala to špatně a s každou další nápravou se to snažila udělat lépe a to chápu - postupně se objevují mouchy a věci se zlepšují - to je podle mě správný směr. To co se ale stalo u nás tzn ovlivnění stávajících projektů je podle mě na žalobu státu a jen to ukazuje jak špatně náš stát funguje.

Podpora bioplynek je taky zajímavá... já jako na jednu stranu chápu, že vyrobený bioplyn se dá skladovat a energie vyrábět když je potřeba a je to velká výhoda proti solárům, ale proč to přijde zrovna v době kdy má naše sorryjakota největší bioplynku?
Matess
 
Příspěvky: 876
Registrován: pon zář 09, 2013 4:16 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Soumrak nad Českou fotovltaikou

Příspěvekod lubomirz » sob srp 01, 2020 6:29 am

čistá náhoda... za miliardy...
lubomirz
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned kvě 31, 2020 4:25 pm


Zpět na Ekonomika solárních systémů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Reputation System ©'