FVE - 1f provoz s baterií

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
martcica
Příspěvky: 7
Registrován: ned čer 28, 2020 10:08 pm
Reputace: 0

FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od martcica »

Vážení kolegové,
mám dotaz ohledně provozu 1f hybridního měniče. Rozvod v domě mám 3f a musím ho mít z důvodu 3 strojů, které běží hodně sporadicky. Po pokusu namapovat možnosti trhu s dotací, jsem pochopil, že tudy cesta nepovede. Dům žere ročně 3750kWh. Mám k dispozici jižní a západní střechu, sklon 42 stupňů. Na akumulaci bojler 160l, který se ještě dotápí kondenzačním kotlem. Moje myšlenka se nyní ubírá směrem předělat vše na 1f rozvod. Na 3 f by zůstala pouze indukce a ty 3 stroje. Ty bych si ohlídal, aby běželi jen ze sítě ČEZ ( počítám řádově sežerou cca, 400 kW za rok, budiž). Indukce běží na 2f, cca 7.2 kW. Tu bych nechal mimo 1f rozvod, protože buster by shodil jistič v jakémkoliv souběhu.
Teď dotaz. Lze FVE postavit, aby mi s bateriovým uložištěm utáhla ( měnič) špičkově 32 A? V době nouze by si měnič dotáhl něco jako spotřebič přes tu 1 f primárně z baterie a pak ze sítě ? Přetoky 0.
Panely orientovat na jih a západ. Jaký výkon panelů můžu max na 1f poslat? Po nabití baterií, v létě přebytek do toho bojleru a do klimatizace, případně mohu předřadit ještě 1 bojler před 160l. Jak velký výkon panelů na tuto spotřebu.... Něco si navíc ještě vezme předehřev TUV a klimatizace. Takže bych se mohl dostat na té 1f na roční spotřebu cca 4200 - 4800 kWh + cca 400 kWh na 3f stroje ze sítě a něco by si musela FVE přicucnout v době Temna.
Diky M.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od kodl69 »

idukce ti slušnej 8kW měnič neshodí. Provozuju to celkem bez zábran už několik let. I ta indukce se dá zapojit na jednu fázi, ostaně už proto má dvakrát vyvedený N, L1 a L2, který není problém spojit. A každá jedna polovina desky ( L1 a L2) nikdy nejde přes 15A. A to jenom v případě, že jsi právě zapnul 4 plotýnky naplno, jinak to jenom tak šmrdlá okolo 1.5kW což je nějakejch 8A... nemusíš nic předělávat, jenom stačí do rozvaděče přidat přepínač, kterej všechno krom strojů přepně na jednu fázi. Ostatně v zimě to zas přepneš na všechny a budeš vyhlížet slunko... A jestli to má být něco jinýho než zábava, tak ekonomiku v tom nehledej. Ohřevu vody plynem nemůže fotovoltaika reálně konkurovat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od kybos »

martcica píše:Vážení kolegové,
mám dotaz ohledně provozu 1f hybridního měniče. Rozvod v domě mám 3f a musím ho mít z důvodu 3 strojů, které běží hodně sporadicky. Po pokusu namapovat možnosti trhu s dotací, jsem pochopil, že tudy cesta nepovede. Dům žere ročně 3750kWh. Mám k dispozici jižní a západní střechu, sklon 42 stupňů. Na akumulaci bojler 160l, který se ještě dotápí kondenzačním kotlem. Moje myšlenka se nyní ubírá směrem předělat vše na 1f rozvod. Na 3 f by zůstala pouze indukce a ty 3 stroje. Ty bych si ohlídal, aby běželi jen ze sítě ČEZ ( počítám řádově sežerou cca, 400 kW za rok, budiž). Indukce běží na 2f, cca 7.2 kW. Tu bych nechal mimo 1f rozvod, protože buster by shodil jistič v jakémkoliv souběhu.
Teď dotaz. Lze FVE postavit, aby mi s bateriovým uložištěm utáhla ( měnič) špičkově 32 A? V době nouze by si měnič dotáhl něco jako spotřebič přes tu 1 f primárně z baterie a pak ze sítě ? Přetoky 0.
Panely orientovat na jih a západ. Jaký výkon panelů můžu max na 1f poslat? Po nabití baterií, v létě přebytek do toho bojleru a do klimatizace, případně mohu předřadit ještě 1 bojler před 160l. Jak velký výkon panelů na tuto spotřebu.... Něco si navíc ještě vezme předehřev TUV a klimatizace. Takže bych se mohl dostat na té 1f na roční spotřebu cca 4200 - 4800 kWh + cca 400 kWh na 3f stroje ze sítě a něco by si musela FVE přicucnout v době Temna.
Diky M.
Mám podobnou konfiguraci. Dílnu s 3F motory jsem nechal připojenou trvale na DS a u ostatní spotřeby jsem si ponechal možnost přepnout buď na 1F 8kW střídač nebo na 3F DS (u větších spotřebičů i jednotlivě). Střídač je schopen trvale dodávat výkon 8kW a ročně přes něj projde cca 8 MWh. Panelů mám 7,5kWp a nějaké to výkonové rozšíření by bylo ještě vhodné, zejména v topné sezóně. Přetoky mám zaručeně nulové (DC coupling). Čili odpověď na tvou otázku zní "Lze" a mohu ji potvrdit více než šestiletým provozem.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od marko250 »

Překopávat nic nemusíš,3f stroje(motory) necháš jak jsou a ostatní rozvod navedeš přez dva vzájemně blokované 3f stykače ,do kterého půjde přívod z 1f měniče,který se proklemuje na ty tři vývody.Hybrid bez přetoků,čili s 0Wh do DS je tak trochu oříšek,zatím to umí jen různé verze Axperta King s násobnou konverzí,ale bohužel vyšší ztrátovostí a po 5kW šklálovatelnost měničů.Bez baterek se to ale stejně neobejde,tak je na zváženou, jestli se přisosává se ztrátama,nebo se to prostě do nich zbírá a pak se přepne na FVE a po spotřebování zase DS.Vlastně tady na fóru nevím o nikom,kdo jede se svou FVE v hybridním režimu s 0Wh do DS.Naopak se tu už řešil dopis na základě neoprávněného přetoku do DS.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
martcica
Příspěvky: 7
Registrován: ned čer 28, 2020 10:08 pm
Reputace: 0

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od martcica »

kodl69 píše:idukce ti slušnej 8kW měnič neshodí. Provozuju to celkem bez zábran už několik let. I ta indukce se dá zapojit na jednu fázi, ostaně už proto má dvakrát vyvedený N, L1 a L2, který není problém spojit. A každá jedna polovina desky ( L1 a L2) nikdy nejde přes 15A. A to jenom v případě, že jsi právě zapnul 4 plotýnky naplno, jinak to jenom tak šmrdlá okolo 1.5kW což je nějakejch 8A... nemusíš nic předělávat, jenom stačí do rozvaděče přidat přepínač, kterej všechno krom strojů přepně na jednu fázi. Ostatně v zimě to zas přepneš na všechny a budeš vyhlížet slunko... A jestli to má být něco jinýho než zábava, tak ekonomiku v tom nehledej. Ohřevu vody plynem nemůže fotovoltaika reálně konkurovat...
Pěkné ráno, jsou to vlastně dvě domácnosti, kde jsou dvě myčka, pračky, trouby. Proto bych rád Indukci odklonil. I když je pravda, že je tam výkonové omezení, tak mám obavy, aby to nepadalo. Nicméně to lze přepojovat v rozvaděči postupem pokus omyl. O přepínači jsem přemýšlel. Nicmémě největší škodič je žena (obecně). Chce pustit všechno nejlépe večer po 21h.
Konkurenci plynu nechci dělat ( panely se dají sehnat na IČO za velmi zajímavé ceny, při odpočtu DPH.. ale to je jiný příběh) Chci v letě někam tu energii naakumulovat a koupě bojleru na SBAZAR za 1500... to možná stojí alespoň za myslěnku. Návratnost... kdyby to za 15 - 20 let něco uspořilo ???
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od Vitek »

marko250 píše:Překopávat nic nemusíš,3f stroje(motory) necháš jak jsou a ostatní rozvod navedeš přez dva vzájemně blokované 3f stykače ,do kterého půjde přívod z 1f měniče,který se proklemuje na ty tři vývody.Hybrid bez přetoků,čili s 0Wh do DS je tak trochu oříšek,zatím to umí jen různé verze Axperta King s násobnou konverzí,ale bohužel vyšší ztrátovostí a po 5kW šklálovatelnost měničů.Bez baterek se to ale stejně neobejde,tak je na zváženou, jestli se přisosává se ztrátama,nebo se to prostě do nich zbírá a pak se přepne na FVE a po spotřebování zase DS.Vlastně tady na fóru nevím o nikom,kdo jede se svou FVE v hybridním režimu s 0Wh do DS.Naopak se tu už řešil dopis na základě neoprávněného přetoku do DS.

Ahoj dovilím si upřesnít že přepínač lze použít typu Hager 4P nebo 2P používám úspěšně přepínače sítí a to 40A. uplně v pododě, v rozvaděči je mám asi 3 ( 2 x 4P , 1x 2P )
moje konfigurace
osvětlení - DS nebo FVE, 4P hager 40A
zásuvky - DS nebo FVE, 4P hager 40A
bojler DS nebo přebytky z FVE, 2P hager 25A
martcica
Příspěvky: 7
Registrován: ned čer 28, 2020 10:08 pm
Reputace: 0

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od martcica »

kybos píše:
martcica píše:Vážení kolegové,
mám dotaz ohledně provozu 1f hybridního měniče. Rozvod v domě mám 3f a musím ho mít z důvodu 3 strojů, které běží hodně sporadicky. Po pokusu namapovat možnosti trhu s dotací, jsem pochopil, že tudy cesta nepovede. Dům žere ročně 3750kWh. Mám k dispozici jižní a západní střechu, sklon 42 stupňů. Na akumulaci bojler 160l, který se ještě dotápí kondenzačním kotlem. Moje myšlenka se nyní ubírá směrem předělat vše na 1f rozvod. Na 3 f by zůstala pouze indukce a ty 3 stroje. Ty bych si ohlídal, aby běželi jen ze sítě ČEZ ( počítám řádově sežerou cca, 400 kW za rok, budiž). Indukce běží na 2f, cca 7.2 kW. Tu bych nechal mimo 1f rozvod, protože buster by shodil jistič v jakémkoliv souběhu.
Teď dotaz. Lze FVE postavit, aby mi s bateriovým uložištěm utáhla ( měnič) špičkově 32 A? V době nouze by si měnič dotáhl něco jako spotřebič přes tu 1 f primárně z baterie a pak ze sítě ? Přetoky 0.
Panely orientovat na jih a západ. Jaký výkon panelů můžu max na 1f poslat? Po nabití baterií, v létě přebytek do toho bojleru a do klimatizace, případně mohu předřadit ještě 1 bojler před 160l. Jak velký výkon panelů na tuto spotřebu.... Něco si navíc ještě vezme předehřev TUV a klimatizace. Takže bych se mohl dostat na té 1f na roční spotřebu cca 4200 - 4800 kWh + cca 400 kWh na 3f stroje ze sítě a něco by si musela FVE přicucnout v době Temna.
Diky M.
Mám podobnou konfiguraci. Dílnu s 3F motory jsem nechal připojenou trvale na DS a u ostatní spotřeby jsem si ponechal možnost přepnout buď na 1F 8kW střídač nebo na 3F DS (u větších spotřebičů i jednotlivě). Střídač je schopen trvale dodávat výkon 8kW a ročně přes něj projde cca 8 MWh. Panelů mám 7,5kWp a nějaké to výkonové rozšíření by bylo ještě vhodné, zejména v topné sezóně. Přetoky mám zaručeně nulové (DC coupling). Čili odpověď na tvou otázku zní "Lze" a mohu ji potvrdit více než šestiletým provozem.
Děkuji, rád bych zůstal u 1f rozvodu. Střídač tedy 1f 2x string a výkon od 8 kw? Dokáže dodávat střídač v kombinaci s baterií kratkodobě vyšší výkon? Třeba 15 - 30 min. Většina spotřebičů běží na plný výkon jen hodně omezenou dobu. Případně si nějaký výkon docucne?
Ještě otázka ohledně legálního připojení, když by to fungovalo pouze jako jeden velký spotřebič s akumulací, který nic neposílá do sítě a v době temna čerpá ze sítě. Lze to provozovat bez všech těch tanečků ohledně povolení a připojení na síť? Všechna energie by zůstávala v domě jako ostrov s přicucnutím. Ještě mě napadá jedna myšlenka dobíjení baterie v zimě primárně na NT proud?
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od Vitek »

Nevidím v tom problém, většina to asi takto má,

někteří mají separátní nabíječe a střídače, někteří mají krabičky all in one typu axpert. vše je o tom jak to chceš řešit a kolik máš času na to skládat po komponentech...
V.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od marko250 »

Zvyky ženy budeš muset změnit,u mě se to povedlo převodem plateb za elektřinu na ní :-) a povedlo se ,uvědoměle chodí prát,péct ,toustovat,žehlit,vysávat když svítí a dokonce se už ptá ,jestli jsou baterky nabité v případě tmy venku. Jinak budeš huntovat baterky a jejich velikost bude muset odpovídat souběhům.

Měniče poskytují vždy krátkodobé špičky,ale ty se různí u všech výrobců a nejde na to pohlížet všeobecně.Je potřeba si to zjistit u konkrétního kusu,jak se zachová při překonání maximálně udávaného výkonu.S 8kW žijeme v klidu už několik let,také dvě domácnosti+ dílna+zahrada, 7.6kW souběh jsem tam zahlídl zatím nejvíce.Panelů není nikdy dost,rozložit do celého dne a zajistit omezení proudu na baterku spolu s vytěžováním.

Legalita je dost pokřivená věc,všeobecně se najednou objeví limity na fázi,na licenci,byrobordel.Slova jako úplné galvanické oddělení,bez přepínačů,spotřebiče na FVE nesmí být na DS a neskutečné formulace ze strany DS a ERÚ ,nijak rozšiřování decentralizovaných zdrojů nepomáhají.V reálu to vede k odrazování vlastníka nemovitosti,nebo jeho dyndání na základě jejich pravidel.Na druhou stranu kde není žalobce,není soudce.Bez přetoku a jiných vlivů na DS by měla být hlavní filosofie konstrukce vlastní FVE!
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od Vitek »

marko250 píše:Zvyky ženy budeš muset změnit,u mě se to povedlo převodem plateb za elektřinu na ní :-) a povedlo se ,uvědoměle chodí prát,péct ,toustovat,žehlit,vysávat když svítí a dokonce se už ptá ,jestli jsou baterky nabité v případě tmy venku. Jinak budeš huntovat baterky a jejich velikost bude muset odpovídat souběhům.

Měniče poskytují vždy krátkodobé špičky,ale ty se různí u všech výrobců a nejde na to pohlížet všeobecně.Je potřeba si to zjistit u konkrétního kusu,jak se zachová při překonání maximálně udávaného výkonu.S 8kW žijeme v klidu už několik let,také dvě domácnosti+ dílna+zahrada, 7.6kW souběh jsem tam zahlídl zatím nejvíce.Panelů není nikdy dost,rozložit do celého dne a zajistit omezení proudu na baterku spolu s vytěžováním.

Legalita je dost pokřivená věc,všeobecně se najednou objeví limity na fázi,na licenci,byrobordel.Slova jako úplné galvanické oddělení,bez přepínačů,spotřebiče na FVE nesmí být na DS a neskutečné formulace ze strany DS a ERÚ ,nijak rozšiřování decentralizovaných zdrojů nepomáhají.V reálu to vede k odrazování vlastníka nemovitosti,nebo jeho dyndání na základě jejich pravidel.Na druhou stranu kde není žalobce,není soudce.Bez přetoku a jiných vlivů na DS by měla být hlavní filosofie konstrukce vlastní FVE!
Kolego, pod tohle se podepíšu, moje žena taky řádí když je slunce, když prší stejně to neschne tak ani nepere a baterka tu jednu myčku hravě dá...
Je třeba ženu převychovat na FVE !! návyky některých žen jsou až tristní a neslučují se s FVE ani náhodou!!! pak je jednodušší vyměnit ženu nebo FVE vůbec nedělat
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od vlkazajac »

Prepáčte, že sa opakujem - zabúda sa na elegantné riešenie použiť prednostné prúdové relé - ak to zapojené spotrebiče ( pračka, umývačka, sušička, atď ) znesú a neprotestujú. Je to dobré pre slabšie FVE alebo pre najnižšie hodnoty ističa z DS.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od kybos »

martcica píše: Dokáže dodávat střídač v kombinaci s baterií kratkodobě vyšší výkon? Třeba 15 - 30 min. Většina spotřebičů běží na plný výkon jen hodně omezenou dobu. Případně si nějaký výkon docucne?
Ještě otázka ohledně legálního připojení, když by to fungovalo pouze jako jeden velký spotřebič s akumulací, který nic neposílá do sítě a v době temna čerpá ze sítě. Lze to provozovat bez všech těch tanečků ohledně povolení a připojení na síť? Všechna energie by zůstávala v domě jako ostrov s přicucnutím. Ještě mě napadá jedna myšlenka dobíjení baterie v zimě primárně na NT proud?
Můj střídač dokáže snést přetížení do 30% na dobu do 30 vteřin, tedy v podstatě jen na rozběh náročnějších spotřebičů nebo na odstavení vytěžovačů. Rozhodně to nejsou minuty (na ohřev vody v pračce nebo myčce to nestačí). Aby to bylo legální používám pro doplnění energie do systému nabíječky o jmenovitém výkonu 1,2kW rozložené do všech tří fází. Nabíječky jsou řízeny HDO tak, aby pracovaly jen v době NT a jejich výkon je řízen napětím akumulátoru. Tím je zajištěn nulový přetok do DS a optimální rozdělení výkonu do jednotlivých fází v době temna. Tato konfigurace umožňovala přelévání energie z doby NT do doby VT a potlačení spotřeby ve VT až na úroveň kolem 3% spotřeby. Vzhledem ke skutečnosti, že elektřinou i topím, je zimní organizace spotřeby při jištění 3x25A již na vyšší dívčí, ale pokud se mi daří ukočírovat manželku, tak se do tohoto limitu bez indukce (vařím na plynu) vejdu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od kodl69 »

Taky bych viděl jako největšího spotřebitele ženskou, a u nás dobře funguje vizualizace stavu baterek a výkonu slunka na tabletu v jídelně, kterej je zároveň na předpověď počasí, odjezdy vlaků a tak. Takže po zaškolení dokázala ženská provozovat pračku, myčku, rychlovarku, žehličku a nečekaně spínající čerpadlo bez přetížení měniče, jenom díky drobné změně pořadí činností co provede po příchodu z práce. Rychlovarka na dvě kafe jede 3 minuty, pračka nahřívá 20 minut a myčka se žehličkou už nic neprovede. Na přednostní relé, příp řízení pomocí bezdrát. zásuvek se chystám, ale zatím to jede takhle, tak co.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
martcica
Příspěvky: 7
Registrován: ned čer 28, 2020 10:08 pm
Reputace: 0

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od martcica »

marko250 píše:Zvyky ženy budeš muset změnit,u mě se to povedlo převodem plateb za elektřinu na ní :-) a povedlo se ,uvědoměle chodí prát,péct ,toustovat,žehlit,vysávat když svítí a dokonce se už ptá ,jestli jsou baterky nabité v případě tmy venku. Jinak budeš huntovat baterky a jejich velikost bude muset odpovídat souběhům.

Měniče poskytují vždy krátkodobé špičky,ale ty se různí u všech výrobců a nejde na to pohlížet všeobecně.Je potřeba si to zjistit u konkrétního kusu,jak se zachová při překonání maximálně udávaného výkonu.S 8kW žijeme v klidu už několik let,také dvě domácnosti+ dílna+zahrada, 7.6kW souběh jsem tam zahlídl zatím nejvíce.Panelů není nikdy dost,rozložit do celého dne a zajistit omezení proudu na baterku spolu s vytěžováním.

Legalita je dost pokřivená věc,všeobecně se najednou objeví limity na fázi,na licenci,byrobordel.Slova jako úplné galvanické oddělení,bez přepínačů,spotřebiče na FVE nesmí být na DS a neskutečné formulace ze strany DS a ERÚ ,nijak rozšiřování decentralizovaných zdrojů nepomáhají.V reálu to vede k odrazování vlastníka nemovitosti,nebo jeho dyndání na základě jejich pravidel.Na druhou stranu kde není žalobce,není soudce.Bez přetoku a jiných vlivů na DS by měla být hlavní filosofie konstrukce vlastní FVE!
Jestě si pohrávám s jednou variantou, kde odpadne jistá složitost z důvodu kapacity měniče i baterek. Na FVE dát pouze ohřev vody, lednice, trafa, routry, antenu, světla a koupit klima, která umí topit i chladit a menší baterku. Baterku, která pokryje tyhle stabilní odběry a zbytek pustit do mrtě do TUV a topení nebo chlazení přes malé tepelné cerpadlo (klima, tu stejně potřebuji koupit). Stejně mi přijde, že největší žrouti nejsou pračka a myčka, ale ty svině po 3 - 4 - 5w/24h. v zimě se topení a TUV realizuje přes kondenzační kotel s tím, že přebytky elektřiny se nacpou do TUV a topení/chlazení + mě napadá ještě běh rekuperace vzduchu.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od kodl69 »

V zimě nebudeš mít žádný přebytky, to je nějaká utkvělá představa, kterou netuším, kdo rozšiřuje. V zimě budeš mít nedostatky. Ostatně proč se v zimě topí? protože málo svítí slunko, to ví i děcko ze školky... Samozřejmě, varianty jsou různý, a využití taky. Podle mě měnič je ta z levnějších komponent, pokud teda nevybereme studer nebo victron.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
martcica
Příspěvky: 7
Registrován: ned čer 28, 2020 10:08 pm
Reputace: 0

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od martcica »

kodl69 píše:V zimě nebudeš mít žádný přebytky, to je nějaká utkvělá představa, kterou netuším, kdo rozšiřuje. V zimě budeš mít nedostatky. Ostatně proč se v zimě topí? protože málo svítí slunko, to ví i děcko ze školky... Samozřejmě, varianty jsou různý, a využití taky. Podle mě měnič je ta z levnějších komponent, pokud teda nevybereme studer nebo victron.
Proto to v zimě topení a TUV převezme kondenzacni kotel. Jakmile bude elektřina navíc tak půjde do TUV a klimatizace, která bude topit nebo chladit.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od mati »

marko250 píše:Překopávat nic nemusíš,3f stroje(motory) Vlastně tady na fóru nevím o nikom,kdo jede se svou FVE v hybridním režimu s 0Wh do DS.Naopak se tu už řešil dopis na základě neoprávněného přetoku do DS.
Tak od včera provozuji mikrozdroj bez přetoků oficiálně - takže výše uvedené již neplatí..
S Victronem Multiplus II - uvidíme jak to bude vypadat v reálném provozu.

Ale to martyrium s povolením a překopáním instalace v baráku to byla síla. Doporučuji jen silným povahám. Ale moje paní systém kvitovala po vysvětlení kladně se závěrem , že zase bude moci spustit co bude chtít a kdy bude chtít! Což jsem tedy nechtěl slyšet! Budu muset provézt doplňující školení anebo jak bylo psáno výše - převézt platby za elektřinu na ni - to by u nás ale nemělo asi valný účinek..

M.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
ARNY
Příspěvky: 2
Registrován: sob dub 04, 2020 7:46 pm
Reputace: 0

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od ARNY »

Dobrý večer, rozhodl jsem se, že si necháme udělat hybrid. Jedná o 1 fázový systém, cca 3,5 kW a baterky tam jsou 2 dohromady 5kW. Není to na topení , ani ohřívání vody. Mám první den překopávání skříně a skoro vše jsme dali na 1. fázi. Jinak hlavní jistič je 3X25 A. A mám jedno fíčko. Přibyl mi jistič který funguje prý jako další hlavní jistič pro tu jednu fázi přes kterou jde slunce. Pán se spletl a dal tam 10A. Prý to ještě předělána 16A a pak to nebude tak vypadávat. Ted to shodí konvice a něco k tomu okamžitě. Chci po něm, ať tam dá aspoň 20A. Myslíte že to pomůže? Dále my dost často padá fíčko. Pán mi říkal, že on když dělá elektriku v domě, tak má více fíček pro více okruhů, aby nevypadávalo pořád to celé. Protože nám teď vypadne celý barák, všechny fáze. Jsem si říkal nechat ho udělat 3 fíčka pro různé okruhy. Fíčko beru, že řeší bezpečnost, hlavně aby při zkratu to nikoho třeba v koupelně nezabilo. Je to tak? Pán prohodil, že by ho tam nedával vůbec . Ale když jsem mu řekl, že jestli mi to tak zrevizuje, tak hned vycouval. Asi jsou nějaké normy. A já hlavně nechci aby nám to ublížilo. Uvažuji dobře? A asi to bude chtít se chovat trošku rozumněji při zapínání spotřebičů. že ano?
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am
Reputace: 67

Re: FVE - 1f provoz s baterií

Příspěvek od bublich »

ARNY píše:Dobrý večer, rozhodl jsem se, že si necháme udělat hybrid. Jedná o 1 fázový systém, cca 3,5 kW a baterky tam jsou 2 dohromady 5kW. Není to na topení , ani ohřívání vody. Mám první den překopávání skříně a skoro vše jsme dali na 1. fázi. Jinak hlavní jistič je 3X25 A. A mám jedno fíčko. Přibyl mi jistič který funguje prý jako další hlavní jistič pro tu jednu fázi přes kterou jde slunce. Pán se spletl a dal tam 10A.
Předně Fíčko - proudový chránič neřeší zkratove proudy,pokud to není chránič obsahující jistič.Chránič chrání před unikajícím proudem na neživé části.Pokud hodnota unikajícího proudu překročí 30 mA (u běžných chráničů předepsaných pro domácnosti) vybavuje a odpojí jak fázi tak provozní nulu.Tím únikem je samozřejmě i průchod proudu lidským tělem od fáze k zemi.Hodnota 30 mA byla stanovena jako proud,při kterém při průchodu lidským tělem nedojde k fibrilaci srdce.

Jistič chrání před účinky zkratového proudu a nadproudu.Nadproudem se rozumí proud nad jmenovitý proud jističe a chrání především kabel.
Zkratový proud je přímé (krátké) spojení mezi nulou a fází nebo mezi fázemi.Na každou z těchto situací má jistič svoji spoušť,s výjimkou jističů typu D bez zkratové spouště.Je to základní ochrana před nebezpečným dotykem.Většinou se aktivuje při průrazu fáze na nulovaný kryt přístroje.

Jistič 20A/C je tam spíše nutnost.Použil bych i jistič 25A/C,ale nemohu doporučit s ohledem na selektivitu jištění vzhledem k hlavnímu jističi 3x25A.Ale není to nic nebezpečného.Jistič by pak měl funkci vypínače před měničem.
Při použití jističe 20A je nutno použít kabel od jističe k měniči 3C x 4 u 25A raději 3C x 6 pokud nejde o zazděné kabely na krátkou vzdálenost.Pak lze použít o 1 stupen nišší průřez.

Je nejlepší použít na každý okruh výstupu z měniče samostatný chránič nejlépe s jističem.Doporučuji tento-zabírá pouze 1modul (pozici) v rozvaděči a není drahý (předražený).
https://www.e1.cz/produkt/1718528--prou ... cB&t=popis
Samozřejmě je možno použít jeden chránič bez jističe a rozjistit okruhy za ním samostatnýmy jističi,je možná i kombinace obojího.Záleží na financích.

PS- zvážil bych spíš výměnu pána.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek