FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od NOPARasito »

Kazdopadne vyhoda v elekotlu je ze je to kednotka "separe". Tudiz v pripade spiraly K.O. zavru ventily a odpustim minimum, vymena, dopusteni minima a jedu ;-). Elektrokolel je obcas s vykonem v souctu za cenu spiral do aku. Ale to jen trochu pro usnadneni naslednych udrzbovych praci.
Obcas se da kotel dat tak pekne k aku ze pojede samotiz. Ale to uz jsme zase jinde s vrstvenim teple vody atd. napr i v 1m3 aku nadrzi muzu mit 90st vodu jen u vrchu (treba jen 100lit) pozn.: Cerpadlo to obcas zbytecne promicha.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am
Reputace: 33

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od rokytna »

offtopic
Kobra23 píše:Ne, zděná stavba, jediné dřevo na celém domě jsou střešní vazníky a střešní latě.
palec nahoru, zděná stavba neshoří jako sirka, kdyby ta FVE blafla, to se bude lépe pojišťovat

podle fotek to vypadá jako Alcatraz, ty kamery tam co tři metry :D
pak bych řešil jak ty panely zajistit proti krádeži, jestli je taková nutnost se obecně zabezpečovat (je to nějaká nebezepečná oblast? bylo nedávno něco ve zprávách, ty sériové vykrádačky, to bylo někde na jih od Prahe... ach ty satelity...)

ale nápad chválím, soběstačnost je potřeba, žádné dotace nebo závislost...

- zvážil bych Tigo (M?) pro monitoring každého panelu, když už se tady nehraje na náklady, tohle může být přínosné (a nejen-zábavné ale i užitečné sledovat), možná zvážit moduly O pro každý panel, když už se z toho má cucat co nejvíce kWh

- Loxone vyhodit, je to uzavřený krám, nová verze FW/zařízení to navíc (záměrně) úplně rozpadla, viz jinde

- dát si tam raději nějaký NUC s Linuxem (když už tam bylo to Loxone, což je taky (Atmelem zprasený) Linux, vícekrát jsem ten SAM procesor používal a u Linuxu pro něj palec dolů, vždyť neuměli ani udržet repositář pro patche online, drivery nula vše si psát sám, i to blbé dma pro sériovku).
Na ten NUC (nebo rPI, beaglebone...) dát něco užitečného (mqtt broker, řízení domu, grafanu pro visualizace FVE) a tím to mít plně pod kontrolou.
A taky už jenom pro komunikaci s Pylony, to Loxone nemá šanci (musel by se dělat picoc který to stejně nedá), tady bych fakt šel do nějakéhu vlastního NUC apod. A je škoda ty Pylony nečíst !
ostrovní FVE
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am
Reputace: 33

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od rokytna »

NOPARasito píše: Ale to uz jsme zase jinde s vrstvenim teple vody atd. napr i v 1m3 aku nadrzi muzu mit 90st vodu jen u vrchu (treba jen 100lit)
Tohle řešili kolegové v mé minulé práci, kdy dělali řídící jednotku pro plynový ohřívač (na USA trh), tedy takový úzký válec plný vody, který je zespodu ohříván plynovým hořákem. Po zapnutí se to ohřálo, teplá voda stoupla nahoru, vypla hořák a zbytek byl studený, což je tak nějak nanic. Ale generické řešení naštěstí existuje.
Vyšel jim z toho patent, který doporučuji si najít, popisuje velice jednoduchý algoritmus jak to řešit, budete překvapeni. Hint: "antistacking".
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od tomas »

Kobra23 píše: Co nevím nebo si nejsem jistý:
-dá se systém nastavit bez přetoků do DS? Rád bych jen přicucával.
-pokud ne, jak mám tuto instalaci nahlásit ČEZu? Pokud budu potřebovat licenci, nemám s tím problém, jsem OSVČ
použít výše uvedené solární panely?
-jak poskládat stringy?
-použít výše uvedené baterie?
-jaký nosný systém na panely použít, přece jen to bude plocha a nechci na tom vykrvácet (háky už řeším s @kapitanjeskynak,
-rozvaděč pro odpojovače, přepěťovky atd. bude plechový Eaton a ptám se, může být DC i AC týkající se FVE v jedné bedně? Nebo to musím rozdělit. Když vidím v reálu balíčkové elektrárný ruzných firem, tak to mají vždy zvlášť.


Pozn. 1) Do všech místností z hlavního rozvaděče vedu i kabely které mohu využít pro DC rozvody. Vesměs všude kde je zásuvka 230V AC, lze mít i 48/24/12V DC.

Pozn. 2) Celkově mi nejde o nějakou návratnost, ale o smysluplně investované peníze, které mě připraví na dobu, kdy ceny energie budou jinde než dnes. Pokud by se mi jakýmkoliv způsobem podařilo zbavit na závilosti na DS, beru to jako příjemný bonus.

Pozn. 3) Pokud někomu připadá, že se připravuji na konec světa nebo 3. světovou, tak není daleko od pravdy :-)

Je mi hodně blízké, to co zde napsal Duke.
Cituji Duke z 25.4.2019 Re: Návrh hybridní FVE Strachotice
"nechci vyběhávat žádné povolení, chci si to postavit podle sebe a DS chci využít jen když nebude zbytí, vše co vyrobím si chci spotřebovat, nikomu nic prodávat nechci, nikomu nic darovat nechci"
Já dávám AC i DC do jednoho rozvaděče z důvodu že AC a DC přepěťovka musí být co neblíže u sebe a propojena co nejkratším a nejsilnějším vodičem (min. 16mm2). Na tom závisí jestli střídač/regulátor přežije přepětí. Tyto přepěťovky tak tvoří takový bypass pro přepětí kolem střídače/regulátoru přes který se vyrovná potenciál.

Akumulátory bych dal dvě sady (RACKy) HV např. Pylontech H48050 a dva hybridní střídače 10kW provozované v ostrovu. Vše paralelně dvakrát s možností vzájemné zálohy při poruše v jedné sekci. Tahat vše přes 48V meziobvod s akumulátory a tedy napětí z panelů snižovat a následně zase zvyšovat je šílenost zvláště při 20kW.
Případně bych to řešil mikrosítí https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=4977
ale to by aktuálně vyšlo v tomto výkonu asi trošku dráž.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

NOPARasito píše:Kazdopadne vyhoda v elekotlu je ze je to kednotka "separe". Tudiz v pripade spiraly K.O. zavru ventily a odpustim minimum, vymena, dopusteni minima a jedu ;-). Elektrokolel je obcas s vykonem v souctu za cenu spiral do aku. Ale to jen trochu pro usnadneni naslednych udrzbovych praci.
Obcas se da kotel dat tak pekne k aku ze pojede samotiz. Ale to uz jsme zase jinde s vrstvenim teple vody atd. napr i v 1m3 aku nadrzi muzu mit 90st vodu jen u vrchu (treba jen 100lit) pozn.: Cerpadlo to obcas zbytecne promicha.
Tak mám tento elektro kotel. http://www.movy.cz/elektrokotle.htm v 20-24 kW verzi. 10 let sice nebyl v provozu, ale to mu asi nevadí. Maximálně bude nefunkční čerpadlo. Stejně čerpadlo asi vyhodím a udělám to na samotíž.
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Pawel »

Samotíž?
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Vitek »

Pawel píše:Samotíž?
nechtěl jsem být první kdo se zeptá ale ten kotlík se přetopí bez čerpadla ….
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

Vitek píše:
Pawel píše:Samotíž?
nechtěl jsem být první kdo se zeptá ale ten kotlík se přetopí bez čerpadla ….
To si myslíš nebo víš?
Protože po revoluci když bylo populární osazovat ke kotlům na tuhá paliva se samotíži elektro kotle, tak jich spousta bylo bez čerpadel a samotíž fungovala. A to byly taky elektro kotle o výkonu 18-24 kW.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Vitek »

na samotíž musíš mít trubky nejméně 6/4, spíše ke 2 coulům. podívej se jak jsou osázené patrony na tvém kusu cos nám poslal... má to průměr 20 cm a výkon 24kW? no víš, klidně si postav samotíž nic proti tomu. na fungující samotíž je ale nutné převýšení a to bývávalo tak že kotel býval ve sklepech. nevím zda máš sklep.

vlastně nevím o tom nic a tak radši varuji před přetopením kotle když do něj povalíš 24 kW.
Kdybys poslal alespoň předpokládané hydraulické schema kam jak a kde to bude zapojené dalo by se říct a nebo aspoň odhadnout co kde bude. pokud tam například budeš mít cirkulační čerpadlo z aku nádrže do radiátorů nebo podlahovek již to není samotíž.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od diablo007 »

Mám starý barak koncioovany na samotizku místo původního kotle který byl ve sklepě a opravdu dooojen 2 coulem probehlanznena a to nový kotel na jiné místo a akumulační nádoba . I když je kotel opět dopojen 2 couly tak při tak malém rozdílu jako je metr mezi vývodem Kotle a vstupem do AN samozka nebyla schopna pleť ochlazovat musím mít čerpadlo s s tím se asi pomalu smiruj i ty
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

OK, čerpadlo v elekto kotli je, takže ho tam ponechám. Takto vypadá ten kotel uvnitř teď. Spirály jsou připojeny celkem 4 ks. 1ks ke navíc. Zapojení je do hvězdy, takže 400V.
Přílohy
7FC57DD7-2E9C-4866-8418-F8CA8B8A067D.jpeg
405D85A6-1245-4CF5-906F-253789936F40.jpeg
CFC31CD5-E857-44AE-8940-41C5DE6A39EA.jpeg
554AB38B-AE8D-4678-9148-57166BE3EBBC.jpeg
AFE20B61-199E-416C-9918-926A8C501486.jpeg
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od tomas »

NOPARasito píše:Kazdopadne vyhoda v elekotlu je ze je to kednotka "separe". Tudiz v pripade spiraly K.O. zavru ventily a odpustim minimum, vymena, dopusteni minima a jedu ;-).
Já už měnil topná tělesa i v akumulační nádrži 2500l. Stačí uzavřít nádrž, odfouknout tlak a vyšroubovat těleso a rychle zašroubovat připravené. Nejdéle mi trvalo chytnout závit na tom novém tělesu, byl tam nějaký otřep, je dobré si ten začátek závitu vyzkoušet i s namotaným těsněním na nějakém nátrubku. Pokud je nádrž uzavřená a bez tlaku tak to moc neteče, protože když něco vytéká, tak v opačném směru dovnitř musí zase proudit vzduch. I přes problémy se závitem nevytekl snad ani kýbl vody, možná ještě méně než je objem elektrokotle. Protože bylo topné těleso u dna, tak jsem tam měl nízký lavor a úplně v pohodě.
Elektrokotel je zbytečný když jsou topné tělesa přímo v nádrži.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od tomas »

Kobra23 píše:OK, čerpadlo v elekto kotli je, takže ho tam ponechám. Takto vypadá ten kotel uvnitř teď. Spirály jsou připojeny celkem 4 ks. 1ks ke navíc. Zapojení je do hvězdy, takže 400V.
Když jsou do hvězdy tak jsou na 3x230V.
Na co jsou v tom elektrokotli ty startéry se zářivek nad těmi stykači?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Vitek »

tomas píše:
Kobra23 píše:OK, čerpadlo v elekto kotli je, takže ho tam ponechám. Takto vypadá ten kotel uvnitř teď. Spirály jsou připojeny celkem 4 ks. 1ks ke navíc. Zapojení je do hvězdy, takže 400V.
Když jsou do hvězdy tak jsou na 3x230V.
Na co jsou v tom elektrokotli ty startéry se zářivek nad těmi stykači?
myslím že by to mohla být kaskáda postupně spínajících stykačů …. s tím že máš první natvrdo, druhý sepne po zapnutí prvního a třetí po čase po zanutí druhého ??
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od tomas »

Vitek píše: myslím že by to mohla být kaskáda postupně spínajících stykačů …. s tím že máš první natvrdo, druhý sepne po zapnutí prvního a třetí po čase po zanutí druhého ??
To ano, tak to bývá, ale zářivkový startér jsem v elektrokotli ještě neviděl, tak se ptám jakou tam má funkci. Protože pokud zapojím startér do série se žárovou, tak je z toho stroboskop a to by se těm stykačům asi nelíbilo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Vitek »

tomas píše:
Vitek píše: myslím že by to mohla být kaskáda postupně spínajících stykačů …. s tím že máš první natvrdo, druhý sepne po zapnutí prvního a třetí po čase po zanutí druhého ??
To ano, tak to bývá, ale zářivkový startér jsem v elektrokotli ještě neviděl, tak se ptám jakou tam má funkci. Protože pokud zapojím startér do série se žárovou, tak je z toho stroboskop a to by se těm stykačům asi nelíbilo.
a CO PŘÍDRŽNÝ KONTAKT KE STYKAČI Z OVLÁDACÍHO no KONTAKTU ? TZN JEDNOU TUKNE A UŽ DRŽÍ
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

tomas píše:
Vitek píše: myslím že by to mohla být kaskáda postupně spínajících stykačů …. s tím že máš první natvrdo, druhý sepne po zapnutí prvního a třetí po čase po zanutí druhého ??
To ano, tak to bývá, ale zářivkový startér jsem v elektrokotli ještě neviděl, tak se ptám jakou tam má funkci. Protože pokud zapojím startér do série se žárovou, tak je z toho stroboskop a to by se těm stykačům asi nelíbilo.
Ty startéry jsou jen u těch stykačů, které ovládají každý jednu spirálu.
Fáze ze zeleného jističe jde na kontakt 8 třetího stykače zleva. Zde je připojen jeden z vodičů od startéru. Druhý vodič ze startéru jde na stykač na kontakt A2 (Fáze). Druhý vodič z A2 jde na svorku 7 stykače. Stykač který ovládá 2 spirály startér nemá.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od NOPARasito »

Cca pred 3mesicema jsem opravoval kotel Hitor. Mel spiralu 9+9kW, na druhem stykaci je starter a ten dela zpozdeni cca.3 sekundy, aby proste a jasne nebyla "sleha" 18kW naraz - podotykam, ze prepinacem se da volit provoz na 1 nebo 2 spiraly. Tento starter S10(koupen v Deku za 17kc) byl v provozu 25-30let(dobra zivotnost jednoducheho casovace nebo???)Kotel je cca vyroby 1990.
Holt vyrobce to planoval jako nejednodussi topidlo.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od NOPARasito »

tomas píše:
NOPARasito píše:Kazdopadne vyhoda v elekotlu je ze je to kednotka "separe". Tudiz v pripade spiraly K.O. zavru ventily a odpustim minimum, vymena, dopusteni minima a jedu ;-).
Já už měnil topná tělesa i v akumulační nádrži 2500l. Stačí uzavřít nádrž, odfouknout tlak a vyšroubovat těleso a rychle zašroubovat připravené. Nejdéle mi trvalo chytnout závit na tom novém tělesu, byl tam nějaký otřep, je dobré si ten začátek závitu vyzkoušet i s namotaným těsněním na nějakém nátrubku. Pokud je nádrž uzavřená a bez tlaku tak to moc neteče, protože když něco vytéká, tak v opačném směru dovnitř musí zase proudit vzduch. I přes problémy se závitem nevytekl snad ani kýbl vody, možná ještě méně než je objem elektrokotle. Protože bylo topné těleso u dna, tak jsem tam měl nízký lavor a úplně v pohodě.
Elektrokotel je zbytečný když jsou topné tělesa přímo v nádrži.
Ale vrstveni teple asi od vrchu nepujde moc, tak, ze bude spirala treba uprostred nadrze ;-(.(elektrokotlem to jde)
Osobne bych nechtel menit spiralu v napustenem stavu.(nikdy nerikej nikdy)
Netvrdim, ze nebudu letos spiraly do 2 aku montovat, ale i vyrobeny elektrokotel je v planu ;-) napojit (jen co mi ho znamej doda)
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

tomas píše:
NOPARasito píše:Kazdopadne vyhoda v elekotlu je ze je to kednotka "separe". Tudiz v pripade spiraly K.O. zavru ventily a odpustim minimum, vymena, dopusteni minima a jedu ;-).
Elektrokotel je zbytečný když jsou topné tělesa přímo v nádrži.
Řešíme tu elektro kotel, protože v té akumulační nádrži https://akumulacni-nadrz.cz/lmt-0800-0v.php je jen jeden vstup 6/4" pro spirálu a ještě k tomu uprostřed, což neumožňuje ohřát celý objem.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek