FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

Ahoj všem,
Chtěl bych si s pomocí vás všech zrealizovat instalaci FVE 19,95 kWp na skoro pasivním bungalovu o tepelné ztrátě 7-8 kW, který se nachází v Dolním Posázaví (tj. oblast jihovýchodně od Prahy, nadmořská výška 333 m.n.m.). Dům budou trvale obývat 3 dospělé osoby a budou k nám dojíždět děti s vnoučaty. 1-2 zde obvykle i většinu budou pracovat. Dům se v současné době dokončuje. Na FVE systém se nebude čerpat žádná dotace .

Zatím to mám vymyšlené takto a rád bych využil mozkovou kapacitu všech ochotných zde na fóru a doladil ten systém k dokonalosti. Následně bych zde prezentoval průběh celé instalace a samozřejmě i reálné výsledky dosažené v provozu tohoto díla.

Stávající a neměnné podmínky jsou:
-Střecha s palenými taškami o sklonu 25° a orientací na jih (azimut 180°C),
-Délka střechy mezi atikami štítových stěn je 20,25 metrů,
-Délka šikminy střechy je 5,5 metrů,
-Nikde žádný stín, pokud neberu od atiky, ale ten nebude dopadat na solární panely,
-DS ČEZ, hlavní jistič v současnosti 3x25A,
-Kromě elektro je dům již v ostrovním provozu kdy vyrábí a spotřebovává vlastní pitnou vodu, užitkovou vodu, fekálie a každý rok vyprodukuje spoustu ovoce a příští rok už i zeleniny. Maso v jakékoliv podobě se nechystám chovat a využívám služeb místních chovatelů a nakupuji jejich přebytky.

Cíl:
A) pokrýt značnou spotřebu domu a jeho příslušenství z vlastní produkce a omezit tak platby ČEZu,
B) v případě přerušení dodávky z DS být stále funkční,


Dům bude (už v současnosti je dle faktur z ČEZu) velmi náročný na spotřebu el. energie z důvodů:
Exteriér
-koupací jezírko o objemu 300m3, které v období duben až říjen má spotřebu cca 48 kWh denně
-osvětlení jezírka - 1,8 kWh/hod při používání,
-venkovní vířivka velmi často využívaná,
-vnitřní sauna občas využíváná,
-rozsáhlý kamerový systém (20 kamer) s NVR v provozu nonstop,
-meteostanice v provozu nonstop,
-ČOV v provozu nonstop,
-jediným zdrojem pitné vody je vlastní studna s čerpadlem s frekvenčním měničem,, v provozu celoročně,
-jediný zdroj užitkové (dešťové) vody je podzemní betonová jímka s čerpadlem s frekvenčním měničem v provozu celoročně,
-6 jímek pro čerpání spodní vody v nonstop provozu - někdy spotřeba i 12 kWh denně
-závlahový systém - vždy cca půl roku v provozu
-robotická sekačka - půl roku v provozu
-mnoho osvětlení na fasádě a na pozemku - celoroční provoz
-v zimě vánoční osvětlení atd.

Interiér
-rekuperace s 2 výkonnými ventilátory v provozu nonstop,
-rozsáhlá instalace inteligentního domu Loxone v provozu nonstop,
-rozsáhlý EZS systém Paradox v provozu nonstop
-úpravna vody kvůli manganu,
-úprava pitné vody svícením UV lampy kvůli bakteriím,
-automatický kotel na pelety v provozu cca od října do konce února, všude teplovodní podlahové topení,
-akumulační nádrž 800 litrů se spirálami a integrovaným topným hadem pro TUV a cirkulací TUV - pojme cca 60kW energie,
-pokud bude potřeba, tak spirály ovládané i GreenBono AKU ve spojení se SSR relé,
-1x Tesla 3 s baterií 75 kW, do budoucna počítám i s druhým EV,
-centrální vysavač
-4 AP Wifi, 1x switch 48 portů, 2x switch24 portů,
-NAS Synology v rackovém provedení,
-6 set-top boxů u TV, 3x TV,
-1x PC, 2x NTB, 1x tiskárna, 3 velké LED monitory,
-všechno osvětlení v domě LED na 24V DC vše ovládáno přes DMX Dimmery,
-2x pračka,
-1x sušička,
-2x kuchyně, každá má svojí kuchařku (jedna velmi akční, takže denní vaření) v nich 1x americká lednice, 1x normální lednice, 2x indukční deska, 2x rychlovarná kknvice, 2x trouba (jedna z nich 1x týdně běží i 17 hodin v kuse), 1x myčka
-1x velký mrazák,
-v dílně je vše nářadí s aku 18V, takže se občas dobijí baterie,

Všechny spotřebiče v domě i mimo dům jsou zapojeny přes relé nebo stykače a lze je jednoduše z Loxone zapnout nebo vypnout. Spotřeby jsou monitorovány přes Modbus nebo impulsní elektroměry 1F a 3F. Celkem jich je v domě cca 60 kusů a lze díky ním mít perfektní přehled o všem a řešit energetický management. Cokoli FVE vyrobí navíc lze "vyplácat" ve vířivce nebo jezírku. Všude k tomu jsou přivedeny předizolované rozvody z té 800 litrů AKU.

Moje představa je DC Coupling asi s těmito komponenty:
3x měnič Studer XTH 8000-48V 7 kVA,
3x mppt Studer VS-120,
18x baterie Pylontech US2000 - 2,4 kW nebo 12x US3000 - 3,6kW
57x sol. panel mono celočerný EXE Solar mono 350 Wp https://shop.iftech.cz/solarni-panely/2 ... y-ram.html
Panely lze dát 3 řady nad sebe a 19 ks vedle sebe
1x karta Studer Xcon Lan pro iOS app,
1x karta Studer Xcom RS232 pro komunikaci s Loxone,
1x karta Studer Xcom Can pro komunikaci s Pylontech
1x jednotka Studer RCC 02 pro ovládání,

Co nevím nebo si nejsem jistý:
-dá se systém nastavit bez přetoků do DS? Rád bych jen přicucával.
-pokud ne, jak mám tuto instalaci nahlásit ČEZu? Pokud budu potřebovat licenci, nemám s tím problém, jsem OSVČ
použít výše uvedené solární panely?
-jak poskládat stringy?
-použít výše uvedené baterie?
-jaký nosný systém na panely použít, přece jen to bude plocha a nechci na tom vykrvácet (háky už řeším s @kapitanjeskynak,
-rozvaděč pro odpojovače, přepěťovky atd. bude plechový Eaton a ptám se, může být DC i AC týkající se FVE v jedné bedně? Nebo to musím rozdělit. Když vidím v reálu balíčkové elektrárný ruzných firem, tak to mají vždy zvlášť.


Pozn. 1) Do všech místností z hlavního rozvaděče vedu i kabely které mohu využít pro DC rozvody. Vesměs všude kde je zásuvka 230V AC, lze mít i 48/24/12V DC.

Pozn. 2) Celkově mi nejde o nějakou návratnost, ale o smysluplně investované peníze, které mě připraví na dobu, kdy ceny energie budou jinde než dnes. Pokud by se mi jakýmkoliv způsobem podařilo zbavit na závilosti na DS, beru to jako příjemný bonus.

Pozn. 3) Pokud někomu připadá, že se připravuji na konec světa nebo 3. světovou, tak není daleko od pravdy :-)

Je mi hodně blízké, to co zde napsal Duke.
Cituji Duke z 25.4.2019 Re: Návrh hybridní FVE Strachotice
"nechci vyběhávat žádné povolení, chci si to postavit podle sebe a DS chci využít jen když nebude zbytí, vše co vyrobím si chci spotřebovat, nikomu nic prodávat nechci, nikomu nic darovat nechci"
Přílohy
Rozmisteni panelu
Rozmisteni panelu
Na pude je jiz pripraven zlab
Na pude je jiz pripraven zlab
IMG_8831.jpeg
IMG_8830.jpeg
IMG_8832.jpeg
IMG_8833.jpeg
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od diablo007 »

Smekam nad perfektně spracovaným soupisem . A mam jednu důležitou otázku snad sem ji jen nepřehlédl s to instalaci chceš řešit svépomocí nebo ti jde o to vymyslet sestavu a tu někoho necháš nainstalovat?
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

Chci to dělat svépomocí. Vše si na stavbě dělám sám kromě pár profesí. Jsme přece na fóru, kde se to většinou řeší svépomocí a bez dotací :-)
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od diablo007 »

Kobra23 píše:Chci to dělat svépomocí. Vše si na stavbě dělám sám kromě pár profesí. Jsme přece na fóru, kde se to většinou řeší svépomocí a bez dotací :-)
Bez dotací ano ale ne vše tu proběhlo svépomocí občas výpomoc mezi sebou občas prostě profík ne každý může sáhnout do elektriky a vědět že to někoho nezabije
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Dagus »

Tak a ještě nám dej rozpočet na domek a na elektrárnu, ať nám ty huby můžou pořádně spadnout. Tohle všechno uživit musí být pecka, ale slunce s tím pomůže.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od kodl69 »

Já jsem se onehdy vyděsil "klidovou" spotřebou "chytrýho domu" a to bylo cca 500W, takže 12kWh za den!!!. Ostatně je to podobný i u téhle instalace? Jestli to monstrum bude v zimě schopno uživit aspoň sebe samo, u mě je běžná denní výroba v nejhorších dnech cca 0.1-0.2kWh/kWp, takže u tebe to bude 2-4kWh...Takže jestli to má být ostrovní, tak to chtělo vzít z druhýho konce a minimalizovat trvalý spotřeby. Samozřejmě v létě bude jezírko i vířivka na přebytky málo...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od rottenkiwi »

Je tam nejaký oddialený hromozvod ?
Aké parametre má uzemnenie ?

Panely by som rozmiestnil takto, ergo nie 57 ale o tri menej
a na každý MPPT tracker VarioSttringu dal napr. 9 panelov,
aby bolo min. napatie nad 250 V a max. menej ako 500 V.
Medzi poľami 9x3, by som nechal medzeru pre požiarnikov,
ak sa chcú prekopať alebo prerezať cez strechu. / fialová na obr. /
FVE_studer_mod.jpg
FVE_studer_mod.jpg (18.94 KiB) Zobrazeno 4082 x
Studer umožňuje doplňať výkon aj bez pretokov.
Ake sú tam indukcie v kuchyni ? Na 240 V ?

Ako bude zabezpečené, že výkon bude rovnomerne rozdelený
medzi všetky XTH-čka ? Nejaký AI systém, ktorý bude automaticky
prepínať jednotlivé okruhy na nezaťažené XTH ?

Je tam nejaký box na nabíjanie Tesly, ktorý automaticky zníži
nabíjanie do euta, keď sa pripojí vačšia záťaž na XTH ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

kodl69 píše:Já jsem se onehdy vyděsil "klidovou" spotřebou "chytrýho domu" a to bylo cca 500W, takže 12kWh za den!!!. Ostatně je to podobný i u téhle instalace? Jestli to monstrum bude v zimě schopno uživit aspoň sebe samo, u mě je běžná denní výroba v nejhorších dnech cca 0.1-0.2kWh/kWp, takže u tebe to bude 2-4kWh...Takže jestli to má být ostrovní, tak to chtělo vzít z druhýho konce a minimalizovat trvalý spotřeby. Samozřejmě v létě bude jezírko i vířivka na přebytky málo...
Spotřeby tu dám v brzké době, ale jsou to pro většinu z vás šílené čísla. Ale já vím proč ty spotřebiče mám, většinou mi ulehčují život, většina těch věcí mě vnitřně uspokojuje a nehodlám se moc ohledně komfortu přizpůsobovat FVE. Ale samozřejmě, že je možné, že dostanu nemoc některých členů zde a budu honit každý Watt. Zatím si to nemyslím. Ten dům by si to nezasloužil.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od PavelR »

Variostring VS120 umi seriove razeni vstupu takze s napetim lze jit az na max 900V. Pokud nemas stiny tak je to varianta pro mene kabelazi, mene ztrat.

Na velkou spotrebu parti velka FVE proc ne. Pro maximalni komfort se nevyhnes hybridnimu reseni a tudiz ohlaseni FVE. Takze bude potreba nejaky projekt, revize atd.

To bude paradni system - to muzes delat exkurze. :D
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Vitek »

PavelR píše:Variostring VS120 umi seriove razeni vstupu takze s napetim lze jit az na max 900V. Pokud nemas stiny tak je to varianta pro mene kabelazi, mene ztrat.

Na velkou spotrebu parti velka FVE proc ne. Pro maximalni komfort se nevyhnes hybridnimu reseni a tudiz ohlaseni FVE. Takze bude potreba nejaky projekt, revize atd.

To bude paradni system - to muzes delat exkurze. :D
20 kW není nic extra, to zmáknou 4 axpert kingy s dvojitou konverzí.... pracující do jedné fáze, přisosávání ze sítě přes dvojitou konverzi.
V tvém případě doporučuju 5 kusíčků třeba dostaneš ještě slevu... každopádně kabeláž by byla košatější....
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od diablo007 »

Pokud se budu držet toho že jeho hlavní jistič je 3x25A tak výkon který pustí při 230v je necelých 6kw tedy dá se říct co fáze to jeden měnič 5kw .
Uvadis čerpadla která jsou na frekvenčním měniči jsou tedy napájena z 230V? Je v domě zařízení které vyžaduje 380V?
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od PavelR »

Samozrejme ze dostatecny pocet axpertu by to zvladl. Ale tak nejak dle prvniho prispevku me pripadlo ze Kobra23 moc nepouziva lowend. Uz jen volbou studeru.

Druhak legalne by 5 axpertu na 1 fazi neslo.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Vitek »

PavelR píše:Samozrejme ze dostatecny pocet axpertu by to zvladl. Ale tak nejak dle prvniho prispevku me pripadlo ze Kobra23 moc nepouziva lowend. Uz jen volbou studeru.

Druhak legalne by 5 axpertu na 1 fazi neslo.
Souhlas s tím že pokud studer je ta správná a vytoužená cesta k duševnímu blahu tak pak OK.

Proč by nešlo legalně 5 paralelně pracujících axpertu do jedné fáze? nevidím v tom zásadní problém..
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od PavelR »

ano jako ups. pravda uz se to tady resilo
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Vitek »

PavelR píše:ano jako ups. pravda uz se to tady resilo
jj king je UPS stejně víc než 25A z DS neodebere... no nic jdu sledovat kam se toto téma prokouše až se zjistí že 1.2 M to bude stát....
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

rottenkiwi píše:Je tam nejaký oddialený hromozvod ?
Aké parametre má uzemnenie ?
Hromosvod bude podle toho co tu vyplodíme (a následně projektant naprojektuje). Na severní straně střechy blízko hřebenu je na každé straně střechy stožár (nebojte nestíní). Na jednom meteostanice a na druhém SAT parabola a DVB-T2 anténa.
Panely by som rozmiestnil takto, ergo nie 57 ale o tri menej
a na každý MPPT tracker VarioSttringu dal napr. 9 panelov,
aby bolo min. napatie nad 250 V a max. menej ako 500 V.
Medzi poľami 9x3, by som nechal medzeru pre požiarnikov,
ak sa chcú prekopať alebo prerezať cez strechu. / fialová na obr. /
Zajímavý nápad. Mohou se případně použít výkonnější panely.
FVE_studer_mod.jpg
Studer umožňuje doplňať výkon aj bez pretokov.
Ake sú tam indukcie v kuchyni ? Na 240 V ?
Ano, je tam indukce, která umí i jen 230V.
Ako bude zabezpečené, že výkon bude rovnomerne rozdelený
medzi všetky XTH-čka ? Nejaký AI systém, ktorý bude automaticky
prepínať jednotlivé okruhy na nezaťažené XTH ?
Pokud bude potřeba, tak Loxone.
Je tam nejaký box na nabíjanie Tesly, ktorý automaticky zníži
nabíjanie do euta, keď sa pripojí vačšia záťaž na XTH ?
Zatím tam není. Bude takový, jaký vzejde jako nejvhodnější z této diskuze.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

PavelR píše:Variostring VS120 umi seriove razeni vstupu takze s napetim lze jit az na max 900V. Pokud nemas stiny tak je to varianta pro mene kabelazi, mene ztrat.
Stíny nejsou, takže bych chtěl co nejméně kabelů a využít možností Studerů.
Na velkou spotrebu parti velka FVE proc ne. Pro maximalni komfort se nevyhnes hybridnimu reseni a tudiz ohlaseni FVE. Takze bude potreba nejaky projekt, revize atd.
Právě proto to chci udržet do 20 kWp, kvůli případné byrokracii. Projekt a revize nebudou problém.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

Vitek píše:20 kW není nic extra, to zmáknou 4 axpert kingy s dvojitou konverzí.... pracující do jedné fáze, přisosávání ze sítě přes dvojitou konverzi.
V tvém případě doporučuju 5 kusíčků třeba dostaneš ještě slevu... každopádně kabeláž by byla košatější....
Bohužel přes Studery nejede vlak. Nic jiného nechci.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od PavelR »

No jako mikrozdroj to beztak nebude ten je do 10kwp. Ona existuje i nejaka hranice 20kwp? Povinost mit RTU a dalsi serepeticky je az od 100kwp

https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... yroben.pdf
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

diablo007 píše:Pokud se budu držet toho že jeho hlavní jistič je 3x25A tak výkon který pustí při 230v je necelých 6kw tedy dá se říct co fáze to jeden měnič 5kw .
Uvadis čerpadla která jsou na frekvenčním měniči jsou tedy napájena z 230V? Je v domě zařízení které vyžaduje 380V?
V nádrži na dešťovku, ve studni a v akumulační jímce od ČOV jsou čerpadla s frekvenčním měničem a udržují konstantní tlak v rozvodu. Všechny čerpadla v domě jsou na 230 V.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek