maly ostrov chata vikend

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
dmb77
Příspěvky: 9
Registrován: čtv čer 25, 2020 9:37 am
Reputace: 0

maly ostrov chata vikend

Příspěvek od dmb77 »

Dobry den, prosim o radu. Potrebuji na chate od brezna do rijna vyresit napajeni vysavace a rucniho naradi, potreboval bych mit poznost napajet spotrebice /stitkova spotreba max. 1250W/, doba provozu jednou tydne po dobu max. 40min. FV panel by byl umisteny na strese orientovane na JZ se sklonem 45stupnu. Vim o tom naproste kulove, potreboval bych poradit ohledne potrebneho vykonu panelu, kapacity a druhu baterie, potrebneho konvertoru. Prioritou je pro mne co nejnizsi cena.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od chatař »

Doba provozu jednou týdně po dobu max. 40min.? Tak v takovém případě by asi nejlevněji pokryla spotřebu elektrocentrála.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
dmb77
Příspěvky: 9
Registrován: čtv čer 25, 2020 9:37 am
Reputace: 0

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od dmb77 »

Elektrocentrala mi z jinych duvodu nevyhovuje.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím, a nebylo by dobré koupit něco hotového - stavebnici a případně postupně rozšířit podle potřeb, jak se s tím trošku sžijete a ověříte si co je možné a co ne ? Přidat baterky, panely, vyměnit měnič atd...

Třeba: https://shop.mypower.cz/ostrovni-elektr ... 335wp-3583
dmb77
Příspěvky: 9
Registrován: čtv čer 25, 2020 9:37 am
Reputace: 0

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od dmb77 »

To je pro mne cenove dost mimo. Uvazuji spise hledat po bazarech ci aliexpresu.
treba: https://www.sbazar.cz/SunriseEnergy/det ... sharp-130w
https://www.aliexpress.com/item/4000512 ... web201603_
https://www.aliexpress.com/item/4001097 ... web201603_

Baterii bych si poskladal z baterii do UPS, mam moznost sehnat levne. Jen nevim, zda panel 130W bude postacovat, zda ten cinskej konvertor to zvladne a jak velkou baterii budu potrebovat.
Naposledy upravil(a) dmb77 dne čtv čer 25, 2020 11:31 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od rottenkiwi »

Dá sa to kompletným systémom:
https://www.ostrovni-elektrarny.cz/inde ... hatu-600wp

Príp. silnejším meničom, ak rozbehový výkon bude nad jeho schopnosti.

Ak sú to spotrebiče, bez vysokého rozbehového prúdu, tak:
https://www.alza.sk/ecoflow-delta-1300-d5721062.htm

Alebo:
https://secondlifestorage.com/showthread.php?tid=8534

Alebo nejakú baterku:
https://www.battery-import.sk/buffalo-b ... 12v-68089/

doma nabiť a k tomu:
https://www.ostrovni-elektrarny.cz/inde ... -1000w-pf1

https://www.neosolar.sk/menic-napatia-s ... 00-va-12-v

V bazároch sú meniče za nižššie ceny.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od vla »

Já bych začal koupí hlavního spotřebiče, dnes už mají spotřebu 600-800 W a stojí do tisícovky. Tím snížíš nároky na baterie, protože je třeba dodržovat max. vybíjecí proudy, jinak ti brzy pojdou. Takže menší potřebný výkon znamená i menší kapacitu akumulátoru a tudíž úspora na ceně. Zároveň se sníží nároky na výkon použitého měniče, což bude rovněž úspora na ceně. Panely rozhodně poly, nebo mono, i nový 250W lze sehnat kolem 2500 Kč, použité levněji. A poslední rada, pokud tam budeš více přebývat, počítej raději s 24V systémem. Znamená to dvě menší baterie zapojit do serie, místo jedné 12V s větší kapacitou, měnič stejná cena, panely stejná cena, regulátor stejná cena. Výsledek všude poloviční proudy, tedy tenčí a levnější kabeláž. Toť za mě vše.
Nemám rád tenhle stát.
dmb77
Příspěvky: 9
Registrován: čtv čer 25, 2020 9:37 am
Reputace: 0

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od dmb77 »

ecoflow se mi libi a stacilo by, ale ta cena... Nad nabijenim doma a prenasenim baterie jsem uvazoval take, ale pokud mi bude treba stacit panel s regulatorem do 2000, tak ty 2000 navic mi za komfort obsluhy stoji.
dmb77
Příspěvky: 9
Registrován: čtv čer 25, 2020 9:37 am
Reputace: 0

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od dmb77 »

vla: spotrebice jiz mam a menit je nebudu. Potreboval bych se tedy hlavne dozvedet, jak minimalne vykonny panel a jak minimalne velkou baterii pro zamysleny ucel? A taky zda bude postacovat ten cinsky konvertor 3000-4000W Krom vysavace budu pouzivat mafl, vrtacku, flexu, medomet.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od FRSO »

dmb77 píše:To je pro mne cenove dost mimo. Uvazuji spise hledat po bazarech ci aliexpresu.
treba: https://www.sbazar.cz/SunriseEnergy/det ... sharp-130w
https://www.aliexpress.com/item/4000512 ... web201603_
https://www.aliexpress.com/item/4001097 ... web201603_

Baterii bych si poskladal z baterii do UPS, mam moznost sehnat levne. Jen nevim, zda panel 130W bude postacovat, zda ten cinskej konvertor to zvladne a jak velkou baterii budu potrebovat.
Opravdu skvělý výběr, za málo peněz hodně málo muziky, tak to nevím, jak toto dopadne, po mě když někdo chce udělal solarní systém a řekne že co nejlevněji a má velké požadavky na spotřebiče, tak ho vyslechnu a tím to končí.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od vla »

Chápu, že spotřebiče máš, jenže měnič pro motor musí při rozběhu dávat výkon minimálně 2-3x větší než je příkon motoru. Takže jen orientačně, měnič za 5000 kč + vysavač za 1000 Kč, nebo měnič za 8-10 tis + vysavač máš. Co vyjde levněji? Výběr spotřebičů je při FV nejméně stejně důležitý jako zbytek sestavy. Pokud si tohle neujasníš nemá cenu ani začínat. A nedělej si naději, že se ti to někdy v dohledné době nevrátí. Pokud v místě nemáš domovní síť, ber to jako cenu za komfort. Ještě jen pro představu momentálně dokončuji minimální elektrárnu na chatě bez DS. Spotřebiče drobné el. nářadí, čerpadlo 900W, vařič 800W, plus asi nějaké běžné drobnosti. Do začátku jsem pořídil 2x trakční zaplavené olovo 12 V 180Ah, zapojeno do serie, takže 24V 180Ah, za 9000 kč, 2x panel 280W za 6000 kč a zde z bazaru regulátor a měnič 2400 W tuším za 4000 kč. K tomu nějaké kabely a další drobnosti a je to za dvacet tisíc rovných za materiál. To je asi tak rozumná částka, kterou bys měl, investovat, pokud se nechceš pořád s něčím trápit. Bazarově bys asi ještě něco ušetřil na panelech, baterky říkáš, že máš levně použité, tak si to odečti. U baterek počítej s odebíraným proudem cca. 100-120 A, takže dimenzovat na to, případně při 24V 50-60 A,to se ti může projevit v nižší ceně propojovacích kabelů.
Nemám rád tenhle stát.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od chatař »

Pravdu má předseda, FRSO. Z hovna se bič uplést nedá. Také jsem měl jednu dobu podobné představy a teď jsem rád, že jsem poslechl zkušenější a podobné "minimalizační" snahy opustil. 130Wp panel určitě nestačí, pokud má FVE sloužit alespoň k nějaké spokojenosti, je třeba vždy o něco přepanelovat. Slunce nesvítí pořád, a při špatných podmínkách mají panely výkon třeba jen 1/10. Ze 3000Wp je to 300W, sice bída, ale pořád použitelný výkon. Z panelu 130Wp poleze 13W, což bude k ničemu.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od Pavel.Z. »

Inšpirácii je tu až až. Napr ja som robil túto zostavu. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=1401
Tiež tu bola požiadavka aby to utiahlo dvojplatničku, no keď som povedal že to nepôjde, tak sa dala PB flasa. Pri fotovoltaike treba vždy urobiť kompromis buď na spotrebičoch, alebo potom finančný a došetriť.
Spomínaná zostava u známych funguje dodnes od roku 2013 k plnej spokojnosti. Použivajú občas aj ručné náradia (flexa, vŕtačka, priamociara pila atd.), svietia po večeroch a tak... Proste na ,,víkendovú,, chatku stačí.

Príklad čo som uviedol, ten spotrebič 1250W neutiahne. Pokiaľ trváš na tom spotrebiči šiel by som do cenovo prijateľného PowerJacka a s ním sa už dajú spraviť všelijaké zázraky. Ale je to aj o šťastí. Pokiaľ to nebude vydarený kus, tak sa celá elektráreň koniec koncov len predraží.
Regulátor by som zvolil trošku s rezervou. Minimálne do budúcnosti plus jeden panel.
Akku sa vždy dajú dokúpiť ak bude málo. (To si píš že ich je vždy málo)

Daj aspoň nejaký cenový strop. Prípadne či si aj do budúcnosti ochotný ešte do toho vraziť atď... Potom to závisí aj od toho kde a za akých podmienok bude panel umiestnený.
dmb77
Příspěvky: 9
Registrován: čtv čer 25, 2020 9:37 am
Reputace: 0

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od dmb77 »

Vy mne strasite, cekal jsem to jednodussi. BTW, ted pouzivam 900W vysavac a k nemu konvertor z ciny za 8 stovek s kontinualnim vykonem 800W, 1500W peak., pripojeno na autobaterii pri nastartovanem autu. A vysavac rozbehnu, sice ho musim nastartovat na nejnizsi vykon a chvilku mu to trva nez se rozhuci, ale pak ho klidne muzu osolit naplno, kabely na konvertoru se sice vari, ale uz takhle funguju 2 roky. Bohuzel mafl 1200W s tim nerozebehnu, sice se protoci, ale hned chcipne. Jsem presvedcen, ze kdyz koupim cinkej kovertor s dvou az trojnasobnym vykonem za 3000, tak to bude davat s prstem v nose. Jde mi proste jen o moznost si tam o vikendu neco fiknout, nebo vyluxovat, k tomu dve 1W ledky na osvetleni. Pripadne par hodin provozu autochladnicky s peltierem. Je mi jasny, ze kdyz ten vikend budu chladit, tak nebudu rezat nebol luxovat. Poradte mi aspon, jakou kapacitu baterie zvolit, aby utahla odber 1250W pres konvertor po dobu 30minut a nebyla vyflusana do mrte. Nepotrebuju nic vic. Kdyz bude nahodou tyden pod mrakem a baterka bude nabita jen ze tretiny, tak mi to taky zily neutrhne, na nouzove osvetleni a dobiti telefonu to stacit bude.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od diablo007 »

dmb77 píše:Vy mne strasite, cekal jsem to jednodussi. BTW, ted pouzivam 900W vysavac a k nemu konvertor z ciny za 8 stovek s kontinualnim vykonem 800W, 1500W peak., pripojeno na autobaterii pri nastartovanem autu. A vysavac rozbehnu, sice ho musim nastartovat na nejnizsi vykon a chvilku mu to trva nez se rozhuci, ale pak ho klidne muzu osolit naplno, kabely na konvertoru se sice vari, ale uz takhle funguju 2 roky. Bohuzel mafl 1200W s tim nerozebehnu, sice se protoci, ale hned chcipne. Jsem presvedcen, ze kdyz koupim cinkej kovertor s dvou az trojnasobnym vykonem za 3000, tak to bude davat s prstem v nose. Jde mi proste jen o moznost si tam o vikendu neco fiknout, nebo vyluxovat, k tomu dve 1W ledky na osvetleni. Pripadne par hodin provozu autochladnicky s peltierem. Je mi jasny, ze kdyz ten vikend budu chladit, tak nebudu rezat nebol luxovat. Poradte mi aspon, jakou kapacitu baterie zvolit, aby utahla odber 1250W pres konvertor po dobu 30minut a nebyla vyflusana do mrte. Nepotrebuju nic vic. Kdyz bude nahodou tyden pod mrakem a baterka bude nabita jen ze tretiny, tak mi to taky zily neutrhne, na nouzove osvetleni a dobiti telefonu to stacit bude.
Pokud jsi přesvědčený že když koupíš čínský měnič za 3000 tak ti to pojede nevím proč toto vlákno vzniklo.
dmb77
Příspěvky: 9
Registrován: čtv čer 25, 2020 9:37 am
Reputace: 0

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od dmb77 »

diablo: Jak pisu, mam cinskej menic za 800Kc a 900W vysavac s nim rozbehnu, sice s problemama, ale rozbehnu a pak bezi a funguje to tak uz dva roky. Proc bych nemel s tim samym typem menice, ale s vice jak dvounasobnym vykonem rozbehnout spotrebic, ktery bude mit prikon vyssi o necelych 40procent? To jsou naprosto logicke otazky na ktere se ptam a nedostava se mi rozumna odpoved. Spis jsem cekal neco jako, nekupuj ten 4000W peak, staci ti ten 3000W, 400 usetris, nebo obracene. Dobre, vyprdneme se na menice, pro mne je az zazrak, dle zkusenosti, co ta cina zvladne i pres ten coud co dostava a nepochybuju moc o tom, ze to zvladne. Panel uz mam taky vyresenej, vezmu asi tohle: https://www.elektrocentraly.cz/polykrys ... 70wp-poly/ Regulator taky vezmu z ali. Potrebuju poresit uz jen kapacitu baterie.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od chatař »

Být tebou, vzal bych na milost asi tu elektrocentrálu, kterou nechceš a na FV bych se úplně vykašlal. Ale co, je to tvůj boj. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od Pavel.Z. »

noo ako na to prichádzaš sam čo vlastne potrebuješ a bude ti to stačiť.
Keď pôjdeš do LiFePO4 tak na začiatok zober 100Ah/12V (4x 100Ah Winston včetně BMS s monitoringem cca 25000kč)
Zháňaním LiFePo cez bazar sa dostaneš s cenou dole.
Ozaj nakoniec ten regulátor z ali ani možno LiFePo4 nezvládne, tak potom ešte olovo... Trakčné by som volil na začiatok niečo okolo 200Ah/12 a spokojnosť zo začiatku bude veľká napr. VARTA Professional Dual Purpose (Deep cycle) 230Ah/12V za 6000Kč.
Ale ak aj to je stále moc, tak choď do použitých štartovacích aku, ktoré ti v servisoch dajú aj zadarmo. Vo veľa prípadoch sú to ešte použiteľné akku. U nás tak chatári fungujú a sú spokojný. Majú vyskladané kapacity (aj 300Ah) k tomu si vrčí 300W trapéz menič a hovoria že nič viac nepotrebujú. Je to skoro za 0,00 nic peňazí ... Par krát za rok to rozoberú, pomerajú a vymenia slabé aku a fičia ďalej...
Mne sa len smejú prečo mám tak ,,drahý,, menič PJ (ca.6000kč), načo mám trakčné akku (VzV 500Ah 24V), ešte k tomu 440W poly na streche a MPPt reg. Odpoveď na to znie že som nesmierne vďačný tomuto fóru WWW.MYPOWER.CZ že ma v roku 2012 nasmerovalo správnou cestou, fungujúcou dodnes.
No už je na tebe ako sa rozhodneš.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od FRSO »

[quote="Pavel.Z."]noo ako na to prichádzaš sam čo vlastne potrebuješ a bude ti to stačiť.
Keď pôjdeš do LiFePO4 tak na začiatok zober 100Ah/12V (4x 100Ah Winston včetně BMS s monitoringem cca 25000kč)

A kde prodávají tak drahé Winstony 12V/100Ah s BMS ??, já kupuji v CZ taky z BMS a balancermi za tu cenu 12V/200 Ah o něco levněji. Nebo je tak drahý ten monitoring ?? :o
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Re: maly ostrov chata vikend

Příspěvek od Pavel.Z. »

bat.JPG
bat.JPG (26.06 KiB) Zobrazeno 569 x
Ospravedlňujem sa nedal som do zátvorky od kiaľ to je.
Dobre je tam BMS nadstandart a je to zlý príklad... Zvlášt cenu ani nepoznáme do akej sa treba zmestiť...
Dôležitá je kapacita o nej bola reč. Dá sa to vyskladať všeliako, nahánať pozerať, zjednávať... Potom je cena niekde inde.

Ešte prikladam to olovo...
Pb.JPG

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek