Jaký měnič do domu?

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

prohlédl jsem si fotky z odkazu ještě jednou a troufnu si říci že nemá oddělený nabíječ baterie z AC vstupu .
Ikdyby měl někde duplicitní H či diodový můstek , nic moc by to neznamenalo jelikož má zjevně pouze jedno trafo . Ve starších AXP co se mi dostali pod ruce se druhé menší trafo nacházelo . Ze zapojení jež jsem se zájmem studoval bylo naprosto zřejmé že se jedná o oddělený nabíjecí obvod fungující pouze jednosměrně . A klasické HF trafo se smetím okolo mělo za úkol jediné - měnit DC vstup do AC výstupu .

Zmíněnou funkci AXP King o současném nabíjení *batt* při výrobě AC na výstup si vysvětluji Bypassem s nabíjením *batt* . Už z podstaty toků elektřiny . Je-li *batt* nabíjena , není tedy logicky vybíjena transformací do AC výstupu .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od Vitek »

diablo007 píše:
Vitek píše:
Kdyby jsi byl co k čemu tak jeden odmontujes a docentovi ho zapujcis stejně za chvilku 3 nevyuzijes :lol:
Youdo, co kdybysme udělali workshop ? :-)[/quote]
No konečně slovo do pranice kdy se můžu dostavit :lol:[/quote]

Axpertík zůstane zakabelován a na zdi dorazit Diablo můžeš... at jsi jako svědek z východu :D
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od Kobra23 »

A to bude ten vyhlášený Workshop s grilováním?
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od Vitek »

Kobra23 píše:A to bude ten vyhlášený Workshop s grilováním?
tak jako každý workshop je u mě gril
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od Kobra23 »

Tak kdyby jsi potřeboval manuálně s tím sundáním krytu pomoci (Docent má přece lachtaní nemoc), tak se hlásím a klidně si vezmu na starost i dodávku masa na grilování - mám super zdroj.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od youda »

Vždyť já nepoznám odpor od diody. Cokoliv rozeberu pak většinou musím uložit do popelnice, protože moje odborné zásahy každou elektroniku spolehlivě odpraví.

Uděláme to jinak:
Nedávno jsem zaplatil nového Kinga někomu, kdo jej potřeboval, aby mohl testovat úpravy firmwaru. Ty úpravy, ze kterých pak benefituje hromada Axpertích uživatelů v ČR i jinde. Takže toho dotyčného slušně požádám, aby, až mu Kinga dorazí, jej rozebral a dal nám vědět, jak je tam ten první usměrňovač vyřešen.

Více o podpoře projektu patchovaného FW pro Axpert King zde:
https://powerforum.co.za/topic/3759-axp ... ment-79573
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od dumi »

Chcete rict, ze axpert, mterej umi nabijet baterky z DS pouze pokid je v bypassu muze mit pretok?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od youda »

dumi píše:Chcete rict, ze axpert, mterej umi nabijet baterky z DS pouze pokid je v bypassu muze mit pretok?
Ne Dumi. To jsi špatně přečetl.
Takovej Axpert, kterej umí nabíjet baterky pouze pokud je v bypasu (což jsou všechny staré MS, MSD apod.) přetok opravdu mít nemůže. Minimálně půlka jeho vnitřních obvodů je totiž v tu chvíli používaná na usměrnění 230V střídavých na 50V stejnosměrných. Takže tyhle Axperty při nabíjení už nemohou střídat, vyrábět AC, a tedy ani vyrábět přetoky.

Jediné potencionální nebezpečí je v Kingovi, protože to, co se tu už rok dokola omílá (že dvojitá konverze vylučuje přetoky), prostě není úplná pravda. Záleží na vnitřní architektuře.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:
dumi píše:Chcete rict, ze axpert, mterej umi nabijet baterky z DS pouze pokid je v bypassu muze mit pretok?
Ne Dumi. To jsi špatně přečetl.
Takovej Axpert, kterej umí nabíjet baterky pouze pokud je v bypasu (což jsou všechny staré MS, MSD apod.) přetok opravdu mít nemůže. Minimálně půlka jeho vnitřních obvodů je totiž v tu chvíli používaná na usměrnění 230V střídavých na 50V stejnosměrných. Takže tyhle Axperty při nabíjení už nemohou střídat, vyrábět AC, a tedy ani vyrábět přetoky.

Jediné potencionální nebezpečí je v Kingovi, protože to, co se tu už rok dokola omílá (že dvojitá konverze vylučuje přetoky), prostě není úplná pravda. Záleží na vnitřní architektuře.
No pokud king nabíjí baterii a je v módu docucavani jak by to dělalo pretoky když jsme se dostali na tuto teoretickou rovinu diskuze
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od Plazivec »

Vplížím se tady s jedním začát. dotazem. Protože mě youda zaprdousí, když nekoupím 5k kinga. Co se píše v parametrech kinga: MPPT operating range 60-115V - znamená, že pokud mám panely kde je psáno Vmpp- 31,7 V, znamená to, že string musí mít min. 3 ks těchto panelů?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od youda »

Diablo,

To je právě jedna z nechtěných funkcí aktivního usměrňovače.
Pokud se z nějakého důvodu špičkově zvýší napětí na baterii (například při odpojení zátěže), tak aktivní usměrňovač tuto napěťovou špičku umí poslat na svůj vstup.

Pokud pořád nevíš o čem mluvím, tak si to můžeš představit podobně, jako funguje rekuperace u elektromobilů:

To, že se při brždění stává z elektromotoru generátor a střídavý proud z něj se dostává zpět do baterie, to v autech nedělá žádný usměrňovač. Střídavou energii tam na stejnosměrnou přeměňuje ten samý výkonový invertor, který normálně slouží k pohonu.

Už jsme doma?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od diablo007 »

Plazivec píše:Vplížím se tady s jedním začát. dotazem. Protože mě youda zaprdousí, když nekoupím 5k kinga. Co se píše v parametrech kinga: MPPT operating range 60-115V - znamená, že pokud mám panely kde je psáno Vmpp- 31,7 V, znamená to, že string musí mít min. 3 ks těchto panelů?
Nemusíš to ti nikdo nenařídí ale pro provoz to bude přínos já mám při 3s většinou napětí stringu kolem 75V a defakto stejně voc jako ty takže 2s by bylo celkem problém s nabíjením jelikož bys byl pod napětím baterie.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od youda »

Plazivec píše:Vplížím se tady s jedním začát. dotazem. Protože mě youda zaprdousí, když nekoupím 5k kinga. Co se píše v parametrech kinga: MPPT operating range 60-115V - znamená, že pokud mám panely kde je psáno Vmpp- 31,7 V, znamená to, že string musí mít min. 3 ks těchto panelů?
Je to složitější, pro správný výpočet ideálního počtu panelů ve stringu je potřeba zohlednit také teplotní koeficient růstu Voc.

Nicméně prakticky je to tak, že pro Kinga jsou opravdu ideální 3 panely v sérii a více takových sérií dát paralelně. Bavíme se o standardních 60ti článkových Mono/Poly panelech. Pro 72 Mono/Poly a pro Amorfy je to jinak a tam už si to člověk musí umět vypočítat podle specsheetu panelů.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:Diablo,

To je právě jedna z nechtěných funkcí aktivního usměrňovače.
Pokud se z nějakého důvodu špičkově zvýší napětí na baterii (například při odpojení zátěže), tak aktivní usměrňovač tuto napěťovou špičku umí poslat na svůj vstup.

Pokud pořád nevíš o čem mluvím, tak si to můžeš představit podobně, jako funguje rekuperace u elektromobilů:

To, že se při brždění stává z elektromotoru generátor a střídavý proud z něj se dostává zpět do baterie, to v autech nedělá žádný usměrňovač. Střídavou energii tam na stejnosměrnou přeměňuje ten samý výkonový invertor, který normálně slouží k pohonu.

Už jsme doma?
No to se bavíme o tom že je jedna konverze tam druhé zpět to ještě chápu. Ale u Kinga pokud se vše přes nabíječku usměrní a zpětně rostrida jak je king prezentován tak by toto nemělo být proveditelné ne?
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od Plazivec »

No tak to jsem f-pěkný f-prdeli, pač ta garáž nemá takovou střechu, aby se tam dali dělat 3S stringy, jenom 2s. Pokud to chci mít 1string JV, jeden J a jeden JZ => vejdou se jen po dva panely na string.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od youda »

diablo007 píše:Ale u Kinga pokud se vše přes nabíječku usměrní a zpětně rostrida jak je king prezentován tak by toto nemělo být proveditelné ne?
Do psí p*dele!
Právě o tom usměrnění se tu celou dobu bavíme, Mlho.

Tedy, že ta "usměrňovací nabíječka" možná nevypadá tak, jak známe ze školy:
600px-Diode_bridge_smoothing.jpg
600px-Diode_bridge_smoothing.jpg (14.56 KiB) Zobrazeno 535 x
Ale, že je možná řešená takto:
Power-circuit-of-voltage-source-active-rectifier.png
Už jsme doma?
PS: Na todle fakt nemám nervy. Asi mi praskne žilka...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:
diablo007 píše:Ale u Kinga pokud se vše přes nabíječku usměrní a zpětně rostrida jak je king prezentován tak by toto nemělo být proveditelné ne?
Do psí p*dele!
Právě o tom usměrnění se tu celou dobu bavíme, Mlho.

Tedy, že ta "usměrňovací nabíječka" možná nevypadá tak, jak známe ze školy:
600px-Diode_bridge_smoothing.jpg
Ale, že je možná řešená takto:
Power-circuit-of-voltage-source-active-rectifier.png
Už jsme doma?
Což by ale Kinga degradovalo a neměl by moc smysl . No neděláš mi radost ale to asi ani Vítkovi. Hurvajz se v něm celkem dost vrtal ten by k tomu mohl něco říci
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od youda »

Nedegradovalo. To druhé řešení usměrňovacího obvodu má totiž menší ztráty. Proto se někdy u výkonové elektroniky používá právě toto.

Jediné co by to degradovalo je naše zbožné přání mít bezpřetokový měnič s přicucáváním, jelikož všichni nenávidíme ČEZ a jeho vyděračské praktiky. Výrobce nepíše, že Axpert je bezpřetokový, on píše, že obsahuje dvojitou konverzi a hlavně, že má "0ms transfer time" a tudíž jej lze použít jako náhradu online UPS.

Tak už tu bednu někdo kuchněte, já to nepoznám ani z toho servisního manuálu, jsem tupej.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jaký měnič do domu?

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek