ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohody

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od chatař »

Takže přetoky? To je potom jasné.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od unicast »

jiri59 píše:Já nejsem takový bojovník a když udělám chybu, tak to přiznám. Nešel jsem do sporu.
Sebereflexe je určitě dobrá věc a já nemám rád lidi, kteří jí neoplývají; nicméně do sporu s veřejnou mocí nepatří... On totiž zákonodárce i správní orgány těch chyb dělají ještě víc, než my -- ovšem k tomu se zásadně nepřiznávají. A na hrubý pytel patří hrubá záplata.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

děkuji za objasnění okolností Jiri59 a kvituji Tvůj postoj k věci jako správný chlap :yes: .

K ovlivnění celkové spotřeby - tento termín je dost jasný a konkrétní , není to nelogické ni nejednoznačné . Pro vysvětlení :
Celková Spotřeba (CS) je součet veškeré spotřeby Odběrného Místa (OM) Je-li tato CS rovna naměřené hodnotě na fakturačním elměru , jsou všichni až na odběratele spokojeni - zisky , poplatky , daně a paušály jdou ke spokojeným příjemcům . Pokud je odběr z DS menší než-li CS , u nás díky třeba solárem nabíjené off-line UPS čili jiný zdrojem , tím dochází ke krácení (ožebračování) příjemců daní , poplatků a zisků , z čehož má radost pouze onen odběratel el. z DS .

Nejen já prudím e-Oňáky už několik let 7-mi až 8-mi 0kWh měsíčními odběry v řadě :mrgreen: . Legálně mi nic nemůžou . Pokud bych udělal botu dodáním pár elektronů do DS , už by na mě mohli :twisted: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od tomas »

Zvláštní, někdo může a ještě se tím veřejně chlubí kolik dodal energie z dieselu kterou prodal jako jadernou
https://oenergetice.cz/elektrarny-cr/za ... o-24-hodin
a jiný nesmí. Neměl by platit stejný metr?
Jinak v PPDS příloze č.4 je uvedeno že:
"V souladu s čl. 3 RfG se tato pravidla nevztahují na VM, které byly instalovány za účelem poskytování záložní elektřiny a jsou provozovány paralelně se soustavou po dobu kratší než pět minut v každém kalendářním měsíci, když je soustava v normálním stavu; Paralelní provoz daného výrobního modulu během údržby nebo zkoušek před uvedením do provozu se do pětiminutového limitu nezapočítává. Rovněž se nevztahují na VM, které nemají trvalé místo připojení a které provozovatelé soustav používají k dočasným dodávkám elektřiny v situacích, kdy běžná kapacita soustavy není vůbec nebo částečně k dispozici"
Takže teoreticky stačilo říct že zrovna probíhá údržba a zkouška záložního zdroje, podobně jako to i oni dělají v Temelíně a Dukovanech dle PPDS přílohy č. 4. strana 9. odstavce 2.
Na duhou stranu v Temelíně a Dukovanech tím dieselem neovlivní spotřebu, protože mají 4-kavdrant a ten se neumí točit zpátky.
Kdyby v tomto případě nedošlo k nelegálnímu netmeteringu, a byl tam klasický elektroměr který účtuje vše do spotřeby nebo 4-qvadrant, tak by jim to zřejmě nevadilo a nedokázali by nikomu nic.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od chatař »

abrams píše:Zdravím ,

děkuji za objasnění okolností Jiri59 a kvituji Tvůj postoj k věci jako správný chlap :yes: .

K ovlivnění celkové spotřeby - tento termín je dost jasný a konkrétní , není to nelogické ni nejednoznačné . Pro vysvětlení :
Celková Spotřeba (CS) je součet veškeré spotřeby Odběrného Místa (OM) Je-li tato CS rovna naměřené hodnotě na fakturačním elměru , jsou všichni až na odběratele spokojeni - zisky , poplatky , daně a paušály jdou ke spokojeným příjemcům . Pokud je odběr z DS menší než-li CS , u nás díky třeba solárem nabíjené off-line UPS čili jiný zdrojem , tím dochází ke krácení (ožebračování) příjemců daní , poplatků a zisků , z čehož má radost pouze onen odběratel el. z DS .

Nejen já prudím e-Oňáky už několik let 7-mi až 8-mi 0kWh měsíčními odběry v řadě :mrgreen: . Legálně mi nic nemůžou . Pokud bych udělal botu dodáním pár elektronů do DS , už by na mě mohli :twisted: .

Elektronům zdar *cloud*
Já tomu rozumím čím dál míň. Co je to "celková spotřeba odběrného místa"? To je celková možná spotřeba instalovaných spotřebičů, anebo celková OKAMŽITÁ spotřeba právě zapnutých spotřebičů? A co když mi jeden spotřebič pojede na FV, a druhý na DS? Půjdu sedět? Jsou FV panely na střeše nezákonné, pokud nesplním oznamovací povinnost a nenahlásím je, jako parašutisty za protektorátu? Nejlepší by asi bylo úplně zrušit odběrné místo, a radši sedět doma při svíčkách, než se zaplést s takovým distributorem. Ale kdoví, jestli to vůbec lze, jestli za to není mastná pokuta.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od brin »

Zásadní je mít barák tak, aby na něj nebylo vidět. Takže když přijede kontrola, tak aby se dostali vůbec na pozemek a viděli, jak to tam je, musí někdo být doma. Takhle to mám já a pohoda.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

z poskytnutých informací od Jiri59 vyplývá že kontroloři ČEZu a jimi přivolaní policisté koukali na couvajícího Křižíka . Což je za neexistence smlouvy o paralelním připojení důkaz o nelegální činnosti . díky konstrukci Křižíka není možné určit přesné množství nelegálně dodané el. do DS , leda cosi dopočítat z historie spotřeb .
Stejná situace za přítomnosti elměru se zpětnou brzdou by důkaz o nelegáním konání nebyl .
Stejná situace za přítomnosti elměru počítajíc do spotřeby oba směry toku el. by nevzbuzoval žádné podezření - furt by něco měřil . Ovšem ke škodě onoho odběratele .
Stejná situace za přítomnosti 4Q elměru by byla nejhorší možná - z logů by bylo přesně zjevné kdy se co kolik dělo .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od chatař »

Jestli koukali na kolečko otáčejíce se proti směru šipky tak chápu jejich nepříčetnost. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od tomas »

No co. Špatně zapojený elektroměr :)) :dontknow: ::rolleyes::
To se stává, i mne se to jednou stalo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
jiri59
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 26, 2017 10:29 pm
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1200
Kapacita baterie [kWh]: malá

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od jiri59 »

tomas píše:No co. Špatně zapojený elektroměr :)) :dontknow: ::rolleyes::
To se stává, i mne se to jednou stalo.
Elektroměr byl zapojený dobře, na ten jsem ani nesáhl. Při připojení kontrolní zátěže se jim již točil normálně.
ostrov = panel 5S 250 Wp + EASUN 3500 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
chatař píše:Já tomu rozumím čím dál míň. Co je to "celková spotřeba odběrného místa"? To je celková možná spotřeba instalovaných spotřebičů, anebo celková OKAMŽITÁ spotřeba právě zapnutých spotřebičů? A co když mi jeden spotřebič pojede na FV, a druhý na DS? Půjdu sedět? Jsou FV panely na střeše nezákonné, pokud nesplním oznamovací povinnost a nenahlásím je, jako parašutisty za protektorátu? Nejlepší by asi bylo úplně zrušit odběrné místo, a radši sedět doma při svíčkách, než se zaplést s takovým distributorem. Ale kdoví, jestli to vůbec lze, jestli za to není mastná pokuta.
Nikde nepadla zmínka o okamžité spotřebě , ta zajímá akorát hlavní jistič jestli to dá nebo ne .

Celková spotřeba odběrného místa je spotřeba používaných el. spotřebičů za určitý čas - většinou 1rok . Pokusím se vysvětlit na příkladu :
já mám na střeše FVE a soused nemá .
Já mám za 1rok z DS odběr 1.000kWh + 3.000kWh z vlastního FVE zdroje a soused má za stejný 1rok odběr 4.000kWh .
Oba máme celkovou spotřebu shodně 4.000kWh .
Já distributorovi za onen rok zaplatil 5.000Kč a soused 20.000Kč (pro zjednodušení 5Kč/1kWh) .
Ze souseda má distributor normální "radost" ale z mé spotřeby má neurózu .
Pokud neporuším zákony , vyhlášky či co nelegální dodávkou el. do DS , nemohou mi nic . Neodebírání el. z DS není trestný čin . Je svobodá volba zda-li svou přípojku využívati či ji využívati nebudu .

Jelikož je neoprávněná dodávka el. do DS klasifikována jako nezákonná , mající negativní vliv na DS , stačí se jednoduše tomuto vyhnout a je klid .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od rottenkiwi »

A čo v pripade, keď má distributor na mojom pozemku stl a ten sĺp mi tieni na
panely na zemi, ako aj na panely na streche a pripravuje ma o zisk.
Môžem ho žalovať a žiadať premiestnenie a pár metrov ďalej ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
rottenkiwi píše:A čo v pripade, keď má distributor na mojom pozemku stl a ten sĺp mi tieni na
panely na zemi, ako aj na panely na streche a pripravuje ma o zisk.
Môžem ho žalovať a žiadať premiestnenie a pár metrov ďalej ?
Předpokládám že sloup byl dříve než-li ::pv:: , zisk podnikatelský ?
Žalovat jej můžeš , jenže si Tebou vytřou riť .
Přemístění vedení a sloupu není problém . Ber na vědomí že veškeré náklady spojené s přesunem vedení hradí iniciátor přeložky - v Tvém případě Ty . Takhle je v ČEZku .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od tomas »

Pouze v případě má-li tvůj zdroj licenci, potom má také ochranné pásmo a pokud chce někdo stavět v ochranném pásmu tvého zdroje, tak jedině s tvým souhlasem ;) Ale pokud tam stavba byla dříve než tvůj zdroj, tak smůla, leda že by chtěl dělat distributor rekonstrukci. Ale když požádáš distributora o přeložku na tvé náklady, tak jistě nebude proti když na tom bude mít neveřejný a dle ERÚ "přiměřený" zisk.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od vlkazajac »

Volá sa to "vecné bremeno" a kto ho má, musí ho strpieť.
Žiadosť o preložku sa dať môže, ak sú aj iné okolnosti, môže sa zadariť.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od chatař »

To abrams: Teď jsem tomu porozuměl. Takže pokud nebudu mít u Axperta připojen AC vstup, nehrozí přetoky ani náhodou, a tím pádem si může distributor trhnout nohou. Mám to tak nějak.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od youda »

Všechny tyhle dráty přes soukromé pozemky se tahaly ještě za ČSSR a Komančů.
Věcné břemeno v katastru typicky vůbec nebývá zapsáno, protože tenkrát to nikdo nedotahoval formálně až dokonce a zákony stály na straně ČEZu ještě více, než je tomu dnes.

Ačkoliv to věcné břemeno v katastru nebude, tak realita je taková, že ve fakticky existuje a podporu má právě v nějakém tom prachstarém právním předpise.

Jediné co dává smysl je, najmout si advokáta a začít se soudit o odstranění stavby. Vlastní FVE z toho zcela vynechat, vztáhnout to jen na to, že vedení a jeho ochranné pásmo znehodnocuje pozemek. Bohužel, stavba bude soudem posuzována právě podle předpisů z doby, kdy vznikla, takže šance na výhru je nula-nula-nic.

Každopádně, takových sporů už je pár rozehraných i v ČR.

Abych byl objektivní - Hitlerovi i Komančům vděčíme za spoustu pozitivních věcí. Mimo jiné právě za to, že se povedlo realizovat velké liniové stavby jako železnici, dálnice, elektrické vedení, kanalizaci, plynovod, vodovod, přehrady atd. Bez tehdejšího bordelu bychom dnes projekty takového rozsahu vůbec nedokázali rozjet, natož dokončit. Viz stavba kousíčku dálnice někde u Hradce, na Vídeň, na Tábor.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od unicast »

youda píše:Abych byl objektivní - Hitlerovi i Komančům vděčíme za spoustu pozitivních věcí. Mimo jiné právě za to, že se povedlo realizovat velké liniové stavby jako železnici, dálnice, elektrické vedení, kanalizaci, plynovod, vodovod, přehrady atd.
Železnice se tu ve velkém stavěly za Rakouska. Pak už to byly jen drobnosti. A navíc je stavěly soukromé firmy. Za komunistů převážně rezivěly, do rozvoje se investovalo jen místy, ani ty pražce se neměnily. Hint: kolik procent elektrifikovaných tratí má Rakousko a kolik ČR?

Dálnici začala realizovat už 1. republika, Hitler a komunisti to jenom zdrželi. Na kanalizaci a další infrastrukturu se dlouhá léta kašlalo.

Zbývají ty přehrady. Jenže přehrady postavili i v USA, kde Hitlera ani komunisty neměli. Taková kaskáda na řece Tennesee, Hoover Dam, Glenn Canyon Dam a desítky dalších. Dálnice tam mají taky slušné.
youda píše:Bez tehdejšího bordelu bychom dnes projekty takového rozsahu vůbec nedokázali rozjet
Bez tehdejšího bordelu bychom tu zejména neměli tak rozvrácenou morálku lidí, ty ze státní správy nevyjímaje. Takže i to fungování by vypadalo jinak.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od youda »

Unicaste, asi jsem se špatně vyjádřil.

Ta hlavní myšlenka je v tom, že v současnosti už nejsme schopni realizovat žádný z projektů, který se zde realizoval v minulosti. A už to bude jenom horší. Jsme prostě přeregulovaní.

Jestli to budování historicky zařídili komunisti, feudálové nebo otrokáři, je vlastně fuk :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: ERÚ rozhodnutí o provozování náhradních zdrojů bez dohod

Příspěvek od youda »

Mimochodem, když už jsme u toho, musím doplnit ještě jednu věc:

Urbanizace v celém východním bloku je totálně dom*daná a dnes je to ve stavu, že už to nejde vyřešit.
Leda to tady všecko vybombardovat.
  • Proto nám všude vedou nad hlavou dráty jak někde ve Vietnamu.
  • Proto se naše děti nemůžou dostat pěšky do školy, aniž by přecházely tři silnice a dvě železniční tratě.
  • Proto musíme děti do školy a školky vozit autem, nebo strkat do busů, takže silnice jsou ucpané od rána.
V některých městech v Anglii to vyřešili mnohem lépe, viz mapa:
  • To bílé v obytné čtvrti jsou cesty, které vedou k jednotlivým barákům
  • To zelené jsou asfaltové cestičky pro cyklisty a pěší, které vedou od těch samých baráků zadem
  • Cestičky mají podjezdy pod silnicemi, dokonce mají podzemní křižovatky přímo pod velkými kruháky
  • Cestičky vedou většinou po louce nebo lesem, nikoliv podél autostrád
Je to absolutní pecka:
  • Ačkoliv je to vlastně městská čtvrť, všechny ty baráky vypadají, jako by byly postavené kousek od přírody
  • Děti se dostanou do školy, aniž by po cestě míjeli jednou silnici a potkali jediné auto.
  • Nedýchají smrady z výfuku, ale voňavý vzduch.
  • Cesty nejsou ucpané rodiči, vezoucími ratolesti do vzdělávacích institucí.
  • Děti se ráno po cestě protáhnou, proběhnou, projedou na kole. Omrknou p*cající veverky, nasbírají šišky.
  • U snídaně můžete z okna pozorovat lišky a zajíce, nemusíte poslouchat drnčící kamiony a tatrovky.
  • Auta mají volné cesty, nemusí furt brzdit a zase se rozjíždět každých sto metrů, co by byl normálně přechod.
Bracknell.PNG
Pokud občas koukáte na UK filmy, všimnete si, že podobných lokací jsou tam mraky...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek