Axpert nebo Siton ?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od chatař »

olozx6r píše:Ja na Sitonu mimo ohrevu TUV varim, ohriva olejovy i vzduchovy primotop a nedavno probehla zkouska vrtacky, kterou normalne tocil
Tak tak. Sitonek také používám pro rychlovarnou konvici, remosku, přímotop bez ventilátoru... Ta vrtačka mě normálně zaskočila. Siton prý nemá rád indukční zátěž, i autor na to upozorňuje. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od rokytna »

ad BEL - a jak to má interně vyřešené ? ten DC výstup je jen přes obyč relé (nebo FET relé ?) z panelů, nebo je tam ještě v cestě nějaký buck/boost ? nedá se to nikde dočíst ani najít schema...

Všechny měniče typu Siton (Oplocký, SolarEco, snad i ten Bel a spousta dalších co jde najít) vycházejí z této původní open source konstrukce -> http://danyk.cz/menic230_6.html - jen tam tyto konstrukce doplňují (dnes) malý procesor na řízení navíc (což je fajn a účel to splňuje).
Proč to zmiňuji - když se podíváte na původní Danykovu stránku, tak tam tomu měniči samotnému předchází zvyšovací zdroj. To celé je pak původní originální konstrukce.
Nabízí se tedy úvaha, jestli nechat panely v kombinaci 3sXp pro Axpert (King atd.), tedy na nízkém Voc, předřadit před Siton takovýto zvyšující zdroj (o patřičném výkonu) a přepínat si je mezi MPPT vstupem Axpertu a takovýmto zvyšujícím zdrojem pro Siton.
Ale přijde mi to jako celkem překombinovaná úvaha, a určitě zbytečná. Lepší mít dva oddělené systémy.

Nebo zkusit nízkonapěťovou spirálu a Siton provozovat na nízkém vstupním napětí, i to by mělo jít - jen pozor na proudy, to bude asi stopka.

Spíše než o technické řešení bych měl obavu o skutečný provoz.
Protože pokud má prioritu ohřev boileru (a to obvykle všude má), tak to kolikrát trvá i celý den (a pokud nesvítí, tak ani to nestačí) než se nahřeje. A když ne, tak se mu musí ještě externě topit, přepínat na jiný zdroj atd.
A kolik by pak zbylo (nezbylo) na provoz AC měniče ?
A to je o to o co tu běží. Je-li priorita boiler a současně AC měnič, tak za mě určitě zvážit dva plně oddělené systémy, a snažit se oba nezávisle vytěžovat (Siton do více boilerů, podlahovky, atd.).
ostrovní FVE
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od chatař »

Priorita bojler v systému dvou MPPT na jedné panelové sadě je dost ošemetná věc. Nemusí se dostávat bateriím. Takže za mě určitě volit jako prioritu baterie, a až co zbyde pustit do bojleru.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od rokytna »

Jo, dokud je člověk sám a nemá doma rodinu... jak má tak je priorita boiler na prvním místě...
ostrovní FVE
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od chatař »

Anebo má možnost natápět bojler Dakonem a v Dakonu topit "potěžebními zbytky" z lesa co je za chalupou.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od shuty »

rokytna píše:ad BEL - a jak to má interně vyřešené ? ten DC výstup je jen přes obyč relé (nebo FET relé ?) z panelů, nebo je tam ještě v cestě nějaký buck/boost ? nedá se to nikde dočíst ani najít schema...
mal by to prepinat FET, na dc vystupe je to co je na paneloch, vystup niako neupravuje, neni tam buck boost...
podla mna je to idealne riesenie na 3s2p panely a zakazkovu 1500W 90V spiralu, na dc vystupe bud mppt axpert alebo napriklad eSmart3. vyhoda je aj pouzitie napatia do 120V kedy netreba pouzivat "hlidac izolacniho stavu" a teda by mohla byt prevadzka bezpecnejsia.
ale ako vravim ne to vsetko neodskusane, cisto len v teoretickej rovine. cakam na odpoved od nadeta.cz o zakazkovej spirale a podla toho uvidim ci do toho skusim ist...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Vasekk
Příspěvky: 31
Registrován: ned pro 29, 2019 3:23 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vasekk »

Tak furt mám trochu dilema , každopádně sitona už mám nějakou dobu objednanýho, v nejhorším ho tam nedám a pošlu ho dál do světa. Zajímalo by mě jestli někdo náhodou taky neohřívá vodu Axpertem. Jak se chová když nevyrobí tolik energie a a bojler bude chtít 2kw, skočí do nejaky chyby ? Siton ten pošle do bojleru i pár watu jestli to chapu dobře.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od NOPARasito »

Vasekk píše:Tak furt mám trochu dilema , každopádně sitona už mám nějakou dobu objednanýho, v nejhorším ho tam nedám a pošlu ho dál do světa. Zajímalo by mě jestli někdo náhodou taky neohřívá vodu Axpertem. Jak se chová když nevyrobí tolik energie a a bojler bude chtít 2kw, skočí do nejaky chyby ? Siton ten pošle do bojleru i pár watu jestli to chapu dobře.
Siton je jen prevadec DC na modifikovanou AC "sinusovku" neboli "ctveratou" nic vic.( Takze jen odporove spotrebice) S ucinnosti cca 95-97%.
Axpert umi sinus, do chyby nepadne pokud bude mit dostatek v baterkach a kdyz take ne, cvakne na DS.
Ale u Axperta ti doufam vsichni i ja doporucim vytezovak, takze to bude fungovat podobne jako Siton(takze idealne posilat to co daji aktualne panely) jen s mensi ucinnosti, ale moznosti pripojeni veskerych spotrebicu(a to i co obsahuji elektroniku nebo AC motory). Jo je to dilema.
Ja treba na zimu plánuju Sitony na bojler a akumulacku.
A Axperty me obslouzi klimu atd.
Jo je to na kazdem jak si to udela.
Spravne jsi podotkl, ze Siton (kdyz se rozhodnes jinak) posles dal a asi i jen se ztratou za postovne ;-)
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od chatař »

Vasekk píše:Tak furt mám trochu dilema , každopádně sitona už mám nějakou dobu objednanýho, v nejhorším ho tam nedám a pošlu ho dál do světa. Zajímalo by mě jestli někdo náhodou taky neohřívá vodu Axpertem. Jak se chová když nevyrobí tolik energie a a bojler bude chtít 2kw, skočí do nejaky chyby ? Siton ten pošle do bojleru i pár watu jestli to chapu dobře.
No vždyť jsem to tu psal, jak se chová Axpert, když bojler bude chtít 2kW a na panelech takový výkon není. Záleží na tom, jakou prioritu má Axpert nastavenou. Buď si chybějící energii přisosne z DS, anebo z baterek, pokud nemáš DS připojenou na AC vstupu. A že teda sosat umí, když je třeba, 100A tam máš ve vteřině. :D Ono to jde, natápět Axpertem bojler i bez vytěžovače, ale musíš koukat na oblohu a dávat bacha na mraky. Ovšem, jak často je jasná obloha? Takže natápění samotným Axpertem tak nějak nedoporučuji. Leda připojit další bižuterii, nějaký ten vytěžovač a podobné bazmeky, se kterými ti ale rád poradí někdo zkušenější.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Plazivec »

Já bych to takhle konfrontačně nestavěl Ax vs Sit. Podle mě hrozně záleží na podmínkách. Třeba u nás, i když je přes den oblačno, nebo polooblačno, tak navečer se na 99 procent vyčasí.
Pak další podmínka, my jsme třeba celá rodina většinu dne doma. Já pracuju z domu, vařím, manželka do práce jen odskakuje, pere, suší v sušce, děcka studujou na vejškách, PC jedou 2 nebo i 3 kousky, bába kouká TV dědek jakbysmet.
Čili pro mě by byl asi axpert jasná volba s tím, že přebytky by se pouštěly do bojleru, kterej bych stejně musel za stávající situace jenom předřadit před ohřev plyn. kotlem. A pro mě lepší nedohřátá - nebo lépe řečeno jen předehřátá -voda-, ale pokrytej celej den barák. K čemu mě bude přetopená voda a nepokrytá spotřeba baráku?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od chatař »

Cítím to stejně. No a co, když zůstane něco nevytěženo na střeše? Pár wattama bojler stejně nevytopím, ale hlavně je třeba připravit o kšeft distributora. Každou kravinku pověsit na Axperta. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od shuty »

ak sa bavime o tychto menicoch na ohrev vody, je siton ten "najlepsi"?
a co sa tyka bezpecnosti tychto menicov? Spominal sa tu na fore "hlidac izolacniho stavu", vedel by niekto nakreslit ako tie menice pozapajat Bezpecne a popripade aky hlidac izolacniho stavu a ake bezpecnostne prvky pouzit?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od chatař »

Pokud můžu mluvit za sebe, Siton je určitě nejlepší co se týče porovnání cena/výkon - či uživatelský komfort. Pokud jde o bezpečnost, nevím co tím autor myslel. Siton je v plastové krabičce, hliníkový chladič na povrchu musí být uzemněn. Stejně tak bojler.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od kodl69 »

Hlídač izolačního stavu je dobrej benefit, ale v tomhle případě řádově dražší než měnič. Mám nějakou myšlenku, ale nemám čas ani na vyzkoušení základní funkce.
U sitonu může dojít k poruše izolace na DC straně - potom není výstup symetrický sinus oproti zemi, ale vlastně je to pulzující DC, jako u původní varianty oplockého, a nebo dojde k poruše izolace na AC straně, což bez současné poruchy izolace panelů vlastně nezpůsobí žádný problém, pokud jsou panely PID odolné a je to ve stavu podobném, jako s beztransformátorovým síťovým měničem. Jediný problém budou mít ti, co používají RS485, protože jim na té sběrnici všechno shoří, v sitonu není galvanický oddělení RS458, doporučuju doplnit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od shuty »

kodl69 píše:Hlídač izolačního stavu je dobrej benefit, ale v tomhle případě řádově dražší než měnič. Mám nějakou myšlenku, ale nemám čas ani na vyzkoušení základní funkce.
U sitonu může dojít k poruše izolace na DC straně - potom není výstup symetrický sinus oproti zemi, ale vlastně je to pulzující DC, jako u původní varianty oplockého, a nebo dojde k poruše izolace na AC straně, což bez současné poruchy izolace panelů vlastně nezpůsobí žádný problém, pokud jsou panely PID odolné a je to ve stavu podobném, jako s beztransformátorovým síťovým měničem. Jediný problém budou mít ti, co používají RS485, protože jim na té sběrnici všechno shoří, v sitonu není galvanický oddělení RS458, doporučuju doplnit...
vedel by si odporucit nejaky konkretny hlidac izolacniho stavu, pouzitelny so Sitonom?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od kodl69 »

třeba tohle, https://katalog.hakel.cz/produkty/hig94/ ale to si nekoupíš, a hlavně ti to nic moc nepřinese, stačí občas zkontrolovat napětí na panelech, jak AC, tak DC. Pokud důsledně dodržíš dvojitou izolaci a uzemnění boileru (a chladiče, já ho schovávám do bedny, takže taky dvojitá izolace) tak o nic nejde. Hlídání izolačního stavu má význam v rozvodu, kde je zapojeno několik spotřebičů a přístrojů třeba přes zásuvky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od antoni_sk »

Plazivec píše:Třeba u nás, i když je přes den oblačno, nebo polooblačno, tak navečer se na 99 procent vyčasí.
:lol: :lol: :lol:
prepáč nedalo mi... ako ti toto pomôže ? máš nejakú tajnú nočnú technológiu ? ;)
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Vasekk
Příspěvky: 31
Registrován: ned pro 29, 2019 3:23 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vasekk »

Děkuji všem za příspěvky a rady . V pátek dorazil Siton ,tak to prozatím vyhrál .

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek