Proč odpor hřeje?

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Proč odpor hřeje?

Příspěvek od chatař »

Otázka na brumlaje: proč řešíš takové ptákoviny? Nemáš co na práci? :D
Proč by na cín neměla fungovat indukce? Měl jsem zato, že funguje jen na feromagnetické materiály. Ale já nejsem odborník, ale jen kutil. A do školy jsem chodil jen ve středu. :lol:
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proč odpor hřeje?

Příspěvek od kodl69 »

proč by mělo být magnetické pole bezvýznamné? pájecí smyčkou teče řádově 100A, a to už nejaký elektromagnetický pole udělá. U ohybu je samozřejmě nejsilnější, tj nejvíc se snaží a.) narovnat smyčku, b) cokoliv, do čeho se naindukuje proud ze smyčky vytlačit. Je to podobnej jev, jako když jsem zprovoznil bodovačku na 18650, proud cca 500A a uvnitř smyčky tvořené vodiči od baterky, spínače a bodovanou baterkou jsem měl nastříhaný kousky poniklovanejch plíšků - po zapnutí jsem ty plíšky hledal po celé místnosti...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Proč odpor hřeje?

Příspěvek od dumi »

Neni to nahodou tak ze tim ze cin spojuje ty dve casti tak skrz nej tece proud, ohriva se a rozpina? Proto kdyz se rozdeli na dve kapicky se to prestane dit.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Proč odpor hřeje?

Příspěvek od brumlaj »

Rozpínáním to není Dumi

Protože kodl69, Abrams patrně myslel magnetické pole transformátoru v páječce, nikoli ve vodiči z páječky vyvedeného. Magnetické pole transformátoru se uzavírá v trafopleších. To magnetické, co jde mimo ně(plechy) a sloužilo k převodu
napětí/proud<>napětí/proud - tedy původní smysl transformátoru v páječce, je pro pohyb pájky bezvýznamné.

Chatař - protože prší a hlídám vnuky ;-) a protože se tu řešil odpor - tedy taky věc, která nemusí každého zajímat. A protože ne každý zná tuto jednoduchou odsávačku. - takže takový příspěvek pro začínající praktiky (neřkuli kutily ;-) ).
Ale ke Tvé myšlence. Není to tak, indukce potenciálně funguje na všechny vodiče. Právě to je celkem rozšířený nesprávný názor, že neferomagnetické materiály nereagují na magnetické síly.

Takže aby Vám to nepřišlo zdlouhavé a nepřestalo Vás to bavit, tak na vysvětlenou - jde o Lorentzovu sílu. (obr. 1.3 je to oč v tomto případě kráčí)
Zjednodušeně - pokud dvěma vodiči teče stejně orienovaný proud, tak se přitahují (jak Kodl69 správně zpozoroval opak).
Jeden vodič je samotná pájecí smyčka, a druhý vodič je smyčka zkrácená "zkratem" kuličky cínu. Proud se dělí dle odporů jednotlivých větví. A proč nekmitá cín mezi pahýlem a koncem smyčky jak zauvažoval Abrams? No proto že proud oběma "vodiči" teče vždy stejně, takže i když se dle procházejícího střídavého proudu mění směr magnetického pole kolem vodičů, tak vždy stejně a přitažlivá síla sice kolísá dle frekvence v síti, ale nikdy se neobrátí tak, že by vodiče odtlačovala.

Možná jsem zaplevelil vlákno o odporu, tak pokud by to vadilo tak nechť Admin tuto část oddělí, Dík.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek