Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Se zájmem jsem si přečetl vlákno o reinkarnaci mrtvých panelů. Proto považuji za vhodné založit vlákno týkající se vadných panelů a jejich výrobců. Pro případné kupující panelů toto vlákno může být varováním čemu se vyhnout, na co si při nákupu panelů dát pozor a jestli lze případné vady odstranit a jakým způsobem (pokud má panely již doma).
Tak s chutí do toho,
ať víme co se výrobcům nepovedlo.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od Dagus »

To ale musíš napsat, výrobce, model, šarže a jestli to není nějakej fejk.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od youda »

Přátelé, pozor ovšem na jednu věc:

do vlákna tohoto typu má smysl dávat jen panely, které jste zakoupili jako NOVÉ a sami jste na nich později zaznamenali nějakou závadu.

Proč?
Představte si, že třeba v nějaké velké FVE bylo použito několik vagonů panelů CanadianSolar nebo Jinko. V této FVE byla závada LPS a tudíž po úderu blesku odešly všechny měniče a třeba 500 panelů. Pojišťovna to zaplatila, panely se dostaly do šrotu, a odtud zpět k nám. No a nyní se začnou ze všech koutů Česko-Slovenska hlásit uživatelé, že mají vadné Canadiany a že to tedy asi bude šmejd značka.

Úplně stejný problém může nastat, pokud se mezi uživatele dostane kamion panelů demontovaných z FVE, která byla v záplavové oblasti. Spodky panelů tam třeba dva měsíce stály ponořené ve vodě a pracovala elektrolýza.

To, že se na bazarovém trhu vyskytne velké množství poškozených panelů jedné značky, nemá valnou vypovídací hodnotu. Proto je vhodné hlásit jen ty případy, kdy jste panely zakoupili jako nové a následně došlo k závadě.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od Martin P »

Případně je možné napsat že panel byl koupen jako použitý, v jakém stavu a co se dělo dál. To, že je panel použitý bude pro ostatní upozornění, že vada mohla nastat z jiných vlivů než z výrobních.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od brumlaj »

Absolutní souhlas s Youdou a navíc by bylo dobré popsat metodiku hodnocení. A to z důvodu několika případů kdy zdejší uživatelé ke škodě komunity nezdiagnostikovali o co vlastně v panelu kráčelo. Absence metodiky posune výsledky k šamanství a víře.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od camel1cz »

+ je zde také nemalé riziko popotahování ať už autora příspěvku nebo provozovatele fóra ze strany výrobce či dovozce panelů dané značky.

V kontextu komentáře Youdy bych do toho nešel.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od NOPARasito »

Ono zas nemuze byt takovej problem sem hodit napr.:
Mam panely xx, jsou cca stare xx a objevilo se mi na nich xxx.
Proc se tak stalo nevim, poradte???
To nemuze byt napadnutelna formulace nebo???

(U "Frankensteina" bylo zmineno, ze panely pravdepodobne byly provozovany v potopenem stavu.)
Degradace Tedlaru nema vliv na zateceni, EVA folie pod prasklinou byla cajk.
IMG_20200601_200636.jpg
IMG_20200601_200625.jpg
Pozn.: Vetsinou bila barva se dela spatne UV stabilni. To jde videt na jakemkoli vyrobku ;)
FíraD
Příspěvky: 155
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm
Reputace: 13

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od FíraD »

IMG_0687.JPG
IMG_0688.JPG
IMG_0689.JPG
Při kontrole výroby jsem zjistil že žádná neprobýhá.
Zjištěn vypálený kontakt na jednom z panelů.
Jedná se 210w panely se zdejšího bazaru. Kupované někdy před rokem na jaře.
Je to docela kurvítko, protože to na mě celkově působí tak že o špatnej kontakt a následné vyhřívání není až tak nouze.
Aspoň podle googlu.
Přemýšlím že u všech těchto panelů připájím káblíky natvrdo.
Co vy na to.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od diablo007 »

Jo taky to na mne u stejného panelů vykouklo je to škoda jinak ty panely vypadají jako nové ale ty kontakty tomu hoří
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od dumi »

To jsou ty 210W?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od diablo007 »

Ano
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

klasický design určený k rychlé montáži negramotnými vopicemi :yes: , nebo že by snad pro roboty ? To je jedno , cokoli zrychlí výrobu je kvapně implementováno :evil: .

Mimochodem , je-li popraskaná pouze TEDLAR fólie bez poškození EVA (to čirý okolo ::fv:: za tepla matlavě patlavý) , není nutno ony trhliny zapatlávat , budou-li používány na nízkých systémových napětích :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od NOPARasito »

FíraD píše:
IMG_0687.JPG
IMG_0688.JPG
IMG_0689.JPG
Při kontrole výroby jsem zjistil že žádná neprobýhá.
Zjištěn vypálený kontakt na jednom z panelů.
Jedná se 210w panely se zdejšího bazaru. Kupované někdy před rokem na jaře.
Je to docela kurvítko, protože to na mě celkově působí tak že o špatnej kontakt a následné vyhřívání není až tak nouze.
Aspoň podle googlu.
Přemýšlím že u všech těchto panelů připájím káblíky natvrdo.
Co vy na to.
Pripadne mi, ze panely vyrobeny v EU jsou vzdy se zlepsovaky na snizeni vyroby, vzdy s nejakym k.......em. Tak jako u me na spanelskych panelech svorkovnice s diodami pritlacenymi jen plastem k propojum. Proste a jasne chtela EU chvili cenove udrzet krok s Cinou, ale nedala to a pak to dopadne na kvalitu :oops:
Dle me Canadian v dnesni dobe bude kvalitou jinde (bez dohledani je jasna Cina), jak kdyz byl vyraben ve "vyspelych" cti "vychcanych" kapitalistickych zemich.
A to je tak, ze kontajner z Ciny dovezes na cenu panelu na 0,15$/Wp ale prodejni cena u nas po Ecodani, dani, Clu a zisku pro prodejce hopne na 0,42$ a to se nedavno domluvili z EU na cene 0,50$/Wp nebo kolem teto ceny. Tomu rikam podpora "nekonecne" energie :yes: .
Zda se mi to nebo to snad tak ani nechteji podporovat ,protoze jim to bere zisky a odebira ovcany, "nezavislosti"??????
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od jahodovák »

Jakákoliv nezávislost ,nebo i jen náznak je ihned likvidován,neb nezávislý člověk je systémem neovladatelný a nedá se předpokládat jeho činnost a tím je k zíkávání kapitálu nevhodný,je třeba mít řádně zadluženého a vystresovaného a bojícího se tvora,který bude ochoten makat a splácet velký dluh,který si pořídil aby byl lepší než soused a na nic jiného než na splácení mu pokud možno nezbyl čas.Takovýto je vítán a žádan,ale nezávislého je třeba za každou cenu bud přidat k davu,nebo jinak zlikvidovat,to by tak hrálo aby si někdo žil po svém...probuzený človíček je trnem v patě současného systému,tudíž je třeba víc takto postižených aby se podařilo tento systém zlomit,nejhorší je,že málokdo si to je ochoten přiznat a natož opustit zažité a jít i když krátkodobě menším komfortem aby se od systému odpojil...pokud sledujete dění,tak se dnes rozhoduje zda všichni zůstanou otroky systému,nebo se stanou opravdovým člověkem,jiná možnost není...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od dumi »

diablo007 píše:Ano
Taky sem jeden takovej mel. Zjistil sem to jeste pred montazi. Daval.napeti naprazdno, ale proud 0. Vyhorela svorkovnice. Tenkrat mi ho prodejce vymenil. 4 tyhle kusy mam jeste na strese tak doufam, ze nebudou mit stejnej osud. Zatim davaj vykon dobrej. Jsou zapojeny 2s2p. kdyz tak.je vsechny sundam a dam misto nich neco silnejsiho. :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm
Reputace: 3

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od vhml »

FíraD píše:
IMG_0687.JPG
IMG_0688.JPG
IMG_0689.JPG
Při kontrole výroby jsem zjistil že žádná neprobýhá.
Zjištěn vypálený kontakt na jednom z panelů.
Jedná se 210w panely se zdejšího bazaru. Kupované někdy před rokem na jaře.
Je to docela kurvítko, protože to na mě celkově působí tak že o špatnej kontakt a následné vyhřívání není až tak nouze.
Aspoň podle googlu.
Přemýšlím že u všech těchto panelů připájím káblíky natvrdo.
Co vy na to.
Taky mi odešly dva. Naštěstí je nemám na střeše ale na konstrukci na zemi a prodejce poskytnul náhradní tišťáky zdarma. Z těch dvou vyřazených jsem ještě poletoval jeden provizorní náhradní a všechny ostatní panely jsem prošel a kontakty vyčistil a přišponoval. Zajímavé je, že na všech je vždycky horší plusový kontakt.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od tomas »

Přidávám do sbírky. Elektrárna kterou jsem kontroloval 1.7.2020 z roku asi 2011-2012.
Ze 75 panelů měl jeden vypálený připojovaní box a asi 5-10 kusů vadu v zapájení horního busbaru. Vše na stejném místě, zřejmě robot špatně pájel. Jeden panel se v tom místě tak přehřál, že prasklo sklo.
vada 1
vada 1
vada 2
vada 2
termosnímek 1
termosnímek 1
termosnímek 2
termosnímek 2
termosnímek 3
termosnímek 3
štítek
štítek
Je to škoda takové chyby při pájení, jinak ty panely vypadali jako nové.
Ten vypálený box by se snad dal opravit výměnou z toho rozbitého a možná by se dali zapájet i ty busbary a zatmelit.

Další závady:
- chybějící spojování, konstrukce byla na nedefinovaném potenciálu, konstrukce nespojena se svodiči přepětí
- nespojeno s hromosvodem aniž by byla dodržena dostatečná vzdálenost od hromosvodu
- DC pojistky 16A, 500Vac, dle dokumentace měli být 12A a navíc na DC
- AC a DC rozvaděč od sebe vzdálený asi 4m propojený jen CYA6 - prakticky nefunkční ochrana proti přepětí
- chybějící pospojování kovových kabelových žlabů, střídačů, konstrukcí, atd..
- střídače s monitoringem ale monitoring nenapojen, přitom je datový RACk asi 5m metrů od střídačů.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od NOPARasito »

Hm, tusim, ze jak se zacnou kontrolovat panely na strechach zacne panelsmejd boom. Proznejte se kdo ma moznost kontroly panelu co rok a dela to.
Tezko odspoda.
Leda jiz zminovany nejhezci projekt "Ota DREVNIK"
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od dumi »

Ted zrovna montuju novy panwly na vedlejsi strechu. Co sem tak okukoval ty stary 2ks uplne novy z eshopu, 2ks udajne novy od projdece a 4ks bazarpvy 210W z fora. A prijdou mi zatim vsechny OK. Zkusim je prozkounat detailne.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Panelšmejd, aneb problematické panely a jejich výrobci.

Příspěvek od NOPARasito »

tomas píše:Přidávám do sbírky. Elektrárna kterou jsem kontroloval 1.7.2020 z roku asi 2011-2012.
Ze 75 panelů měl jeden vypálený připojovaní box a asi 5-10 kusů vadu v zapájení horního busbaru. Vše na stejném místě, zřejmě robot špatně pájel. Jeden panel se v tom místě tak přehřál, že prasklo sklo.
vada_1.jpg
vada_2.jpg
IR003020.JPG
IR003021.JPG
IR003022.JPG
stitek.jpg
Je to škoda takové chyby při pájení, jinak ty panely vypadali jako nové.
Ten vypálený box by se snad dal opravit výměnou z toho rozbitého a možná by se dali zapájet i ty busbary a zatmelit.

Další závady:
- chybějící spojování, konstrukce byla na nedefinovaném potenciálu, konstrukce nespojena se svodiči přepětí
- nespojeno s hromosvodem aniž by byla dodržena dostatečná vzdálenost od hromosvodu
- DC pojistky 16A, 500Vac, dle dokumentace měli být 12A a navíc na DC
- AC a DC rozvaděč od sebe vzdálený asi 4m propojený jen CYA6 - prakticky nefunkční ochrana proti přepětí
- chybějící pospojování kovových kabelových žlabů, střídačů, konstrukcí, atd..
- střídače s monitoringem ale monitoring nenapojen, přitom je datový RACk asi 5m metrů od střídačů.
Hele Tomasi, asi bych juknul hlavne na panel u spodku, pokud je teda krabicema k nebi.
U spodku jsou sbernice z clanku blize k ramu a tam by vlhkost mohla delat neplechu. U tech co jsem opravoval vnikla voda prave tama, a ze to zezelena je otazka casu.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek