Jak spojit stringy na střeše?

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od rasto1 »

OstrovVOstrove píše:Tak je to na strese. :-) Vsechny panely jsem uzemnil kablikem. Instlace panelu zabrala asi 4hod ve dvou lidech. Mate nekdo vysvetleni proc po vsech panelech krasne "hydrofobne" steka voda, krome dvou krajnich spodnich? Je to pro me zahadou :-) https://photos.app.goo.gl/uModcHfmT9y1o4LY9
To kto ti montoval tie exterierove dvere pantami von ::facepalm::
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od youda »

Rasto1,

třeba to tak má naschvál. Tenhle dům už spadá téměř do kategorie "Tiny house", takže otvírání dveří dovnitř by třeba sebralo nějaký prostor v zádveří, který je teď využitý na skříňku, botník atd.
Nebo ne?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od mati »

youda píše:Rasto1,

třeba to tak má naschvál. Tenhle dům už spadá téměř do kategorie "Tiny house", takže otvírání dveří dovnitř by třeba sebralo nějaký prostor v zádveří, který je teď využitý na skříňku, botník atd.
Nebo ne?
Jen nevím , jaký vliv mají ty panty na "zamlžené" krajní panely..

A navíc v podpisu má : stavební boudu - ty bývají "Tiny" :D

Taky mám vstupní dveře do baráku s pantama vně - oni by se ven blbě otvírali , a takto navíc mají zloději smolíka, něco vyrážet.. A když máš v baráku zavedený plyn - tak by to tak mělo být - nebo ne?

Ty dva panely bych tipnul , že nejsou správně připojeny - že neprodukují proud ??!
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
OstrovVOstrove
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 12, 2018 8:27 pm

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od OstrovVOstrove »

Tak že vás zaujmou panty dveří jsem nečekal :D , ale je to jak píšete. Je to vlastně takovy přerostlý tinyhouse, takže truhlář namontoval dveře otvírave ven na naše přání. A panely zatím zapojene nejsou (jsou na prazdno) ale na všech strinzich jsem naměřil očekávané Voc takže doufám že to je zapojené správně.
Ostrov 5,4kWp | 19kWh LiFe |5kW Epever + 3kW Epever + 300W Victron phoenix
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od mati »

OstrovVOstrove píše:Tak že vás zaujmou panty dveří jsem nečekal :D , ale je to jak píšete. Je to vlastně takovy přerostlý tinyhouse, takže truhlář namontoval dveře otvírave ven na naše přání. A panely zatím zapojene nejsou (jsou na prazdno) ale na všech strinzich jsem naměřil očekávané Voc takže doufám že to je zapojené správně.
To je jiná , když nejsou zapojené.
Mám zkušenost s tím , že byl vadný konektor MC4 , Voc jsem naměřil O.K. , ale při připojení do reglu proud 0 a panely 2ks ( 1 string ) měly jinou barvu něž zbytek!
To ale nebude "asi" tvůj případ.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
OstrovVOstrove
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 12, 2018 8:27 pm

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od OstrovVOstrove »

mati píše:
OstrovVOstrove píše:Tak že vás zaujmou panty dveří jsem nečekal :D , ale je to jak píšete. Je to vlastně takovy přerostlý tinyhouse, takže truhlář namontoval dveře otvírave ven na naše přání. A panely zatím zapojene nejsou (jsou na prazdno) ale na všech strinzich jsem naměřil očekávané Voc takže doufám že to je zapojené správně.
To je jiná , když nejsou zapojené.
Mám zkušenost s tím , že byl vadný konektor MC4 , Voc jsem naměřil O.K. , ale při připojení do reglu proud 0 a panely 2ks ( 1 string ) měly jinou barvu něž zbytek!
To ale nebude "asi" tvůj případ.

No ja jsem vlastne zkousel i Isc a taky se mi to zdalo v poradku. Jen jsem pak musel rychle oddalit draty abych si obloukem nezapalil drevostavbu :-D
Ostrov 5,4kWp | 19kWh LiFe |5kW Epever + 3kW Epever + 300W Victron phoenix
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od kodl69 »

To je zrovna to, proč je dobrý mít možnost stringy odpojovat a připojovat na nějakým "lidským" místě...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od youda »

mati píše:Ty dva panely bych tipnul , že nejsou správně připojeny - že neprodukují proud ??!
Podle mne na to Mati kápnul - ty krajní panely budou mít určitě nějaký problém v zapojení. Už jen to, že je to takto symetricky, je podezřelé.

Jestli máš možnost, tak až budeš mít připojený zbytek FVE, tak se na to podívej termokamerou. Stačí i levná, třeba Seek Thermal, nebo v mobilu CAT. Pokud jsou krajní panely blbje připojené, tak pod zatížením budou na termokameře oproti těm ostatním panelům úplně zářit.

Rozhodně to není normální.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od mati »

youda píše:
mati píše:Ty dva panely bych tipnul , že nejsou správně připojeny - že neprodukují proud ??!
Podle mne na to Mati kápnul - ty krajní panely budou mít určitě nějaký problém v zapojení. Už jen to, že je to takto symetricky, je podezřelé.

Jestli máš možnost, tak až budeš mít připojený zbytek FVE, tak se na to podívej termokamerou. Stačí i levná, třeba Seek Thermal, nebo v mobilu CAT. Pokud jsou krajní panely blbje připojené, tak pod zatížením budou na termokameře oproti těm ostatním panelům úplně zářit.

Rozhodně to není normální.
Jenže je divný , proč zrovna takto.. Na nějaký malůvce má vždy "dva vedle sebe" ve stringu a navíc když je nemá připojený ??
Bude muset založit "výzkumný ústav" a výsledky povinně zveřejnit! Tam bude nějaký číhoš..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od youda »

Pro lenochy si dovolím to schéma repostnout jako přílohu:
IMG_20200519_203206_2.jpg
- Strigy jsou tu 3S.
- Sériově jsou zapojené tři panely do L-ka, nikoliv panely vedle sebe.
- Vždy dva tyhle 3S stringy jsou natvrdo paralelně a pak svedené dolů.

Vzhledem k tomu, že na panelech jsou z výroby konektory MC4, tak snad ani není možné, zapojit to blbje. Leda by se některé MC4 stříhaly.

PS:
Ano, dole do reglu to sice zatím třeba ještě zapojené není, ale tím, že jsou vždy dva stringy 3S spojené paralelně přímo na střeše, tak už to není otevřený obvod. Pokud by některý panel byl ve stringu obráceně, tak to bude paralelní spojení cca 90V vs 30V, a tedy poteče i proud.

Já to paralelní spojování stringů přímo na střeše prostě nemám rád. Když už, tak aspoň stáhnout ty série na půdu nebo pod úroveň okapu do combiner boxu. Ať se dá samostatně diagnostikovat proud i napětí každé sériové větve.

Takhle bude veškerá diagnostika přesně jako v té písničce: žába leze po žebříku, natahuje elektriku...
5731fb16-d5dd-dd93-a933-91e980a09458.jpeg
Naposledy upravil(a) youda dne ned kvě 24, 2020 10:32 pm, celkem upraveno 3 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od kodl69 »

je možný to zapojit blbě. když jsi si to takhle zesložitil, tak můžeš mít jeden string se 4 mi panely a jeden se dvema panely...
Pak se nám taky jednou stalo, že jsme jeden panel zapojili do zkratu, tj vůbec nebyl ve stringu... A to za střízliva, vyvazovali jsme pečlivě kabely ke konstrukci a tak se stalo, že se zaměnily dva mezi sebou...To by mohly být ty dva panely, co na nich není voda...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od mati »

Asi již je znát pozdní hodina..
Ale po překladu " modrých a červených čar v projekční dokumentaci " youdou - to bude fakt na žabaka s klešťakem..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
OstrovVOstrove
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 12, 2018 8:27 pm

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od OstrovVOstrove »

Diky moc za nápady možných příčin. Možnost špatného zapojení mě teda vůbec neteší, ale možné to asi je. Příště si asi očísluju všechny koncovky ještě na zemi :-D. Koncovky jsem nestříhal, takže obráceně jsem panel snad nemohl zapojit.

Jaké napětí bych naměřil na šestici panelů pokud by tam byly 2s + 4s paralelně? Já jsem naměřil 114V což pro 3s je 38Voc/panel, tedy dle očekávání. Já si myslím že taková chyba v zapojení by se promítla do Voc jedné šestice panelů.

Termokameru bych si snad mohl půjčit v práci ale když bude svítít *sun* tak budou všechny panely rozpálené a když bude pod mrakem tak teplotu asi případný zkratový proud moc neovlivní ne?

Ja spíš doufám že to bude nějakou povrchovou úpravou. V paletě byl krajní panel otočený naopak - tak aby sklo nebylo uplně na kraji. takže se dva panely dotýkaly sklo na sklo. Možna se setřela nějaká ochranná vrstva?? Ale byla by to celkem haluz že jsem je dal zrovna na kraje a dolů :lol:
Ostrov 5,4kWp | 19kWh LiFe |5kW Epever + 3kW Epever + 300W Victron phoenix
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od teonas »

rasto1 píše:
OstrovVOstrove píše:
Tibor889 píše:Na všetok elox treba použiť vejárové podložky.
"Vejarove" podložky tam samo dám. A spolu se samořezným šroubem to bude jistě dobrý kontakt. Akorát nechápu proč výrobce ty zemnící díry dal přesně do poloviny výšky panelu. Budu potřebovat cca 0,65m kabliky abych dosahl od panelu na profil. Kdzby je umístil nahoře stačilo by 0,15m :uh:
Chces silou mocou poprepajat vsetky panely?
A nestacilo by ti poprepajat len hlinikove profily?
Ještě k tomu pospojování. Na střeše se vše nespojuje ani tak kvůli ochranně před dotykem (není potřeba, vše je v izolaci a žádná živá část tak není přístupná a navíc je to často i vysoko), ale kvůli přeskokovým vzdálenostem při bleskovém výboji - pokud hrozí přímý úder blesku, tak se to spojuje napřímo na střeše s hromosvodem (a je nutný DC SPD T1 v rozvaděči) a pokud nehrozí (je to v ochranném prostoru pod hromosvody - buď ochranný úhel či valící se koule dle ČSN EN 62 305), tak se tahá uzemnění jen do HOP a na vstup z FV stačí DC SPD T2 (pro klid duše stejně radši dát T1+T2). Ale pozor, pokud cokoliv vodivého z konstrukce FV zasahuje blíž než cca 0,5 m od hromosvodu, tak je to potřeba s tím hromosvodem vždy propojit a považovat to za zařízení ohrožené přímým úderem - a zase je potřeba SPD T1.
Spojování vodivých částí, které jsou spojené (Al profil prošroubovaný s dalším Al profilem) se už zvlášť mědí spojovat nemusí. U panelu závisí na konstrukci, tam už by to přizemněné být mělo.
OstrovVOstrove
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 12, 2018 8:27 pm

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od OstrovVOstrove »

Tak pokud by to ještě někoho zajímalo tak žába na žebříku se konat snad nebude. Dnes jsem to konečně zapojil přes victron MPPT na baterku. A zdá se že ze všech tří 3s2p částí teče stejný výkon. Takže zapojení je snad správně. Rozdílná smáčivost dvou krajních panelů tedy zřejmě nesouvisí s elektrikou ale s povrchovou upravou..
Ostrov 5,4kWp | 19kWh LiFe |5kW Epever + 3kW Epever + 300W Victron phoenix
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od Quickyprd »

Dobrý den,
nepíši nic přímo k tématu, ale tento post mě přijde na můj dotaz asi nejlepší.
na venkovní stavbu (garážo/teraso/pergolo sklad) možná-teoreticky do budoucna někdy dám panely. Již sem mám i z TM vyvedenou chráničku. Ale již nyní tou chráničkou budu protahovat další kabel na filtraci bazénu a TČ bazénu a příprava na možnou EV 3F nabíječku. A jelikož tahání kabelů chráničkou, ve které jsou již kabely je skoro nemožné, tak bych tam rovnou natáhl i kabely pro eventuální FV panely.
Trasa a má představa: 2 stringy, celkem 6-7panelů (celkem max. 2,5-3kWp). ty se spojí v combiner boxu /vzdálenosti pár metrů). A z boxu poveden právě cca 20metrů "nějaký kabel/y) do TM kde bude střídač.
Otázka na Vás jako profíky zní: Jaké všechny kabely tam mám natahat jako přípravu? Uzemnění? datový kabel?

Děkuji moc, Qp.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od redcrown »

Pokud je chránička dost velká, co takhle vložit ještě jednu vnořenou menší? Myslím pro FV.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od Quickyprd »

No je to klasický kopoflex DN50, ale nápad dobrý, zkusím co se tam vleze. k EV nabíječce povede CYKY 5x4 a pro sichr ještě FTP kabel. Tedy jestli se do třeba DN25mm vlezou dva 16mm2 kabely + uzemnění, tak by to šlo . Díky
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od redcrown »

Padesátka je dost málo, ale za zkoušku nic nedáš
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak spojit stringy na střeše?

Příspěvek od kodl69 »

další chráničku bych tam nedával, ale nějakej slaněnej kabel, třeba 4x10mm2, pokud to budou 3s stringy, by to mělo stačit. Jinak uzemnění se dává vedle chráničky, aby mělo kontakt se zemí, ne do chráničky, tos nějak nepochopil :)
POkud dáš do chráničky vodič na vyrovnání potenciálů/pospojování, tak pokud se dá předpokládat, že ním poteče část bleskovýho proudu (a to se předpokládat dá) tak minimálně CY16mm2 nebo patřičně víc z míň vodivejch kovů. Přepěťovku je stejně potřeba dát i k panelům i k regulátoru, a musíš mít možnost ji někde k tomu vyorvnání potenciálů napojit, stejně jako konstrukci panelů. Navíc předpokládám, že si nechceš poslat přepětí do těch dalších kabelů v chráničce...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek