Axpert pip 5048 mg paralelně

Měniče Axpert
Jeade
Příspěvky: 7
Registrován: stř dub 15, 2020 11:50 am

Axpert pip 5048 mg paralelně

Příspěvek od Jeade »

Ahoj prosím o radu mám ostrovní elektrárnu 2 měniče Axpert pip 5048mg následující konfigurace

- ostrov (nepřipojeno nijak do rozvodné sítě)
- FV pole 2KW (8x250 wat serioparalelně po 4 na napětí 48v)
- baterie 4xwarta 12v 260ah sériově na 48v
- 2x měnič výše uvedený

jde mi o to jak to všechno propojím aby mi oba Axperty šly paralelně do jedné silné fáze???

--V tuhle chvíli mám v obou Axpertech nainstalované paralelní karty a mám měniče dle návodu propojené 4 kabely (2 datové jak u pc monitoru 2 zelené pínové)
--pole mám vedeno na 1 menič
--baterie větvím už na svorkách na oba měniče
--výstupy měničů 220 jsem propojila přes krabici

:?: Když jsem to všechno zapnula hodil mi pokaždé jeden z měničů chybu 07 a célé to začne červené pískat. Jen stačil naběhnout na výstup 220 pak napíše chybu a zhasne. Hazelo to také chybu 08 ale to míň. Naštěstí snad ne spálené když vše odpojím měniče se zresetují a po jednom běhají normálně Kde je problém??? Napadá mě větvit pole na oba měniče když nejsem píchlá v síti jako baterie? Nebo že jsem v krabici propojila i žluté uzemňovací kabely? Nebo že nemám pořádně propojené ty karty?? Po pravdě nějak netuším co tam můžu mít špatně proč se mi ty Axperty nechtějí synchronizovat??? :?:
díky za vaše odpovědi :roll:
Andrea
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert pip 5048 mg paralelně

Příspěvek od diablo007 »

Toto bych prosil specifikovat jak je to přesně zapojeno
FV pole 2KW (8x250 wat serioparalelně po 4 na napětí 48v)
MG má.vysokonapetovy vstup MPPT takže by to mělo být spíše zapojeno všechno v sérii (bez štítku panelů netvrdím že by to šlo 8s nebo 4s2p) i když to asi neřeší úplně tvou otázku proč nejede v paralelu
Každopádně podmínka aby jeli měniče přes karty je nutnost jednoho aby měli stejný model software zkontroluj co máš zač
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert pip 5048 mg paralelně

Příspěvek od josse »

Je třeba z vypnutého. Zapnout, dřív než se zapne 230V, vlézt do menu, nastavit paralelní mód(je to někde na konci...), nastavit kterou fázi budou obsluhovat. To u obou, pak je propojit správně, pak zapnout jeden, až naběhne pak druhý.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Jeade
Příspěvky: 7
Registrován: stř dub 15, 2020 11:50 am

Re: Axpert pip 5048 mg paralelně

Příspěvek od Jeade »

je to 4 panely + na - čili v sérii a druhá větev to samé a pak spojené přes 2 kabelová očka - na - vím by měl Axpert bez potíží jet na vyšší napětí plánuji do budoucna rozšíření eště o 1 kw ale Axpert tohle dává tak dotoho nerýpu pak bych chtěla jet sérioparalelně 6 a 6

...spíše se mi to nedaří pořád rozběhat paralelně ty měniče se mi 1 podařilo spálit a musel do opravy teď po opravě bych měla mít všechno zapojeno správně ale ty karty totálně žádná odezva jak kdyby ty měniče jely proti sobě naběhnou a pak do červena a chyba 07 a nebo 08 možná mě napadá že je chyba to propojení výstupů přes krabici a že jsem spojila žluté uzemnění? fak nevím docela jsem už zoufalá bych brala radu od někoho kdo je paralelně jede...

...jeden mi šlape bez potíží ale to paralelní propojení s tím vysloveně válčím navíc, když to člověk dává na baterie je to docela šleha tak to nejde moc zkoušet pokusem...
Jeade
Příspěvky: 7
Registrován: stř dub 15, 2020 11:50 am

Re: Axpert pip 5048 mg paralelně

Příspěvek od Jeade »

Ahoj moc děkuju za radu. Vyřešeno oba Axperty šlapou jako hodinky a na podruhé už nic nejiskřilo. Je to opravdu v menu program 28 trochu kostrbatě při vypnutém měniči se to musí přehodit na paralelní provoz.

moc díky Andrea
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert pip 5048 mg paralelně

Příspěvek od marko250 »

Když budete vybité měniče zapojovat na baterii,tak zapojte jen mínus přívod a na plus přiveďte napětí přez obyčejnou žárovku,nebo nějaký odpor.Tím nabijete v měniči součástky pomalu a postupně a pak už to můžete propojit hlavním kabelem,to zabrání té šleze,když to nahodíte přímo.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Xixan
Příspěvky: 117
Registrován: pát čer 05, 2020 7:09 am

Re: Axpert pip 5048 mg paralelně

Příspěvek od Xixan »

Ahoj mam odnoz tohto axperta(48v - tiez vysokonapatovy PV.)
A nejde mi paralelne zapojenie menicov. Paralelne karty poprepajane, spolocna baterka, nastavenie v menu -single phase parallel enable u oboch , u oboch rovnaky software( teda ak sa nemylim to sa pozera v watchpower nie? Main cpu verion) , vsetky nastavenia su rovnako , menice restartovane po nastaveni.
Napada niekoho co este robim zle ? Mam to ostrov , cize bez 230 Ac in , a na druhom menici nemam zapojene ani PV. Nemoze byt v tom chyba ?
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Axpert pip 5048 mg paralelně

Příspěvek od Majkl »

Ahoj, to že jsi bez AC in nevadí. Já to tak mám taky. Je potřeba dodržet sekvenci zapínání a nastavení měničů jak je v návodu. Jak je to jednou nastavené, tak už to pak jede vše bez problémů i když jeden z měničů vypneš (třeba kvůli úspoře vlastní spotřeby měniče v době kdy nepotřebuješ plný výkon obou). Měnič který se zapne první je "master", ten druhý pak "slave".
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Axpert pip 5048 mg paralelně

Příspěvek od Majkl »

PS - ten postup nastavení se opravdu musí dodržet do puntíku! Viz ta poznámka výše od Jeade (nastavovat při vypnutým měniči).
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Xixan
Příspěvky: 117
Registrován: pát čer 05, 2020 7:09 am

Re: Axpert pip 5048 mg paralelně

Příspěvek od Xixan »

Majkl píše:PS - ten postup nastavení se opravdu musí dodržet do puntíku! Viz ta poznámka výše od Jeade (nastavovat při vypnutým měniči).
Ale ked je druhy Menic vypnuty neda sa nic nastavovat :D musim ho zapat ,lebo jedine co mam pripojene su baterie. Samozrejme za tych par sekund kym zapne 230 out sa da nastavovat , neviem xi to myslis tak .

Ale celkovo ked pozrem u oboch menu tak je to nastavene dobre. U vas ked mate zapnute menice a zmenite to nastavenie tak sa to neprepise aj ked to date ulozit? Ci ked mate zapnute menice sa vam ten dany setting ani nezobrazi ?
Xixan
Příspěvky: 117
Registrován: pát čer 05, 2020 7:09 am

Re: Axpert pip 5048 mg paralelně

Příspěvek od Xixan »

Ked je menic vypnuty a nevyraba 230v ale vyraba len z PV do baterky tak ma na sebe H -podla manualu slave. A ten co je zapnuty a vyraba 230v ma M-master. Nemoze to byt tak ze keby master vyraba nad X kw tak potom sa u slave zopne vo vnutri rele a zacne dopomahat masteru, bez toho ze by som zapal tlacidlo zapnut? (Asi snivam co :D) Zatial som vyrabal max 2.4kw(aj to len ked svietilo slnko) ,lebo mam len 1kwh baterku stare olovo, neprisli este nove lifepo4
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Axpert pip 5048 mg paralelně

Příspěvek od Majkl »

Nevím z hlavy ten přesný postup, ale pamatuju si, že musel být vypnutý výstupní měnič = zapnuté napájení z baterky ale vypnutý vypínač měniče!
Ve chvíli, kdy je to správně nastavené už je jedno, který je master a který slave. Klidně si to mezi sebou přehodí, když v paralelní běhu vypneš master, tak slave jede dál jako master. Jediné, kdy mi to dělalo problém bylo, když se to stalo v noci bez napájení MPPT. Pak to myslím padalo do chyby, jestli si pamatuju dobře. No v každém případě dnes jim takový "špeky" nedělám a dynamicky podle zatížení uspávám jen "slave".
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek