Kozel solárníkem

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Připevnění panelů na falcy?!

Příspěvek od marsal64 »

Dagus píše:Tak když nebudeš spořivej a dáš to na všechny falci a třeba 3 profily pod panel kdyby, tak to musí prostě vydržet. Jde o to jestli jsi viděl jak často ten falc je chycenej. Na zahradním domku jsem to dělal s tchánem snad po 20cm, protože jich vzal hodně a práci to moc nepřidalo, ale záleží na tom kdo to dělal.
Jinak kolega má https://shop.iftech.cz/konstrukce-pro-f ... 60000.html
A prej to drží fest a tuhost je závislá na tuhostí falcu, ale má jen dva panely na stříšce před garáží. Jinak bych to možná něčím vypodložil, aby se ten falc nepoškrábal a nereznul.
Díky, po stejných upevňovačkách na falc jsem koukal. Meditoval jsem jestli to dát kov na kov, nebo mezi to ještě dát nějakou EPDM pásku, ale myslím, že kov na kov (upevňovačky jsou nerez).
Falcy vypadají dobře, pevně, poctivá práce, i když kalhotky ne po 20 cm. Dal bych ty upevňováky na všechny falcy, ale tři hranoly pod panely asi dávat nebudu...
Jsou to takové ty stavební meditace, jestli:
- svorku na falcy
- využití háků, které mám (tři vruty na jeden hák :roll: )
- "klasické" kombivruty s hliníkovou packou (jeden vrut)

Stavili se sousedi na pivo (na stojáka v garáži místo hospody) a říkali, že by do střechy nevrtali, protože něco prý stejně dřív nebo později poteče :roll:. Ale prý když ta střecha poletí, větry vanou od nich ;) .
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od Dagus »

Hele v práci se pohybuju na střeše denně a pokud je to udělané dobře, tak dírama neteče. Toho bych se nebál. Kov na kov bych si osobně nedal, radši pasku a oto víc utáhnout. Stejně to pujde utáhnout na nesmysl, když tam jsou dva šrouby imbus hlava a pevnost 8.8. bejt tebou, vezmu si gumu na test co jsem posílal je úzká ale velmi tuhá. Ono když když návětrnou stranu pod panely zadeláš, tak taky tomu pomůžeš. Vztlak od větru je na holou a plnou střechu stejnej a zatížení spíš pomůže. Díru prostupy stejně budeš dělat na kabely ne? Jinak by se dal ještě použít vakaflex nebo jak se ten humáč drahej jmenuje pod ten úchyt, ale sežeň si někoho kdo ti prodá kousek. Role stojí hodně. Kupujeme to na prostupy stožáru skrz plech, nebo eternit a dolů to nikdo nedostane.
Jinak koukám ale že na hřebeni už díry od hromosvoďářů máš, tak co ten strach z toho udělat cedník? Zas tak precizní střecha to není, abych měl strach ji děrovat. Ale chápu strach co to udělá za 10let a nechuť sundávat panely tam je.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od Kostěj »

Dagus píše:... vakaflex nebo jak se ten humáč drahej jmenuje pod ten úchyt, ale sežeň si někoho kdo ti prodá kousek.
Metr či dva vakaflexu ti klidně věnuju, když se stavíš.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Kostěj píše:
Dagus píše:... vakaflex nebo jak se ten humáč drahej jmenuje pod ten úchyt, ale sežeň si někoho kdo ti prodá kousek.
Metr či dva vakaflexu ti klidně věnuju, když se stavíš.
Fíha, pokud je černý nebo šedý, poslal bys mi prosím SZ s nějakými souřadnicemi? Pokud jsi z Prahy nebo okolí, tak se rád stavím :-). A nabídnu třeba něco z nevyužité čínské bižuterie ;-).
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Hromy a blesky

Příspěvek od marsal64 »

Ach jo, do tohoto prostoru mám tedy svést prostupem ve střeše 10 stringů? Už vidím, jak po tom jedou ty bleskové kiloampéry a koušou to kuny... Byl by někdo tak laskav a pomohl mi v hlasování:
(a) Ano, prostě vést 20 drátů po této půdě do garáže, kombibox a přepěťovky v garáži.
(b) Dovést někam k prostupu zdola 16mm2 zem, dát kombibox s přepěťovkami na trám a pak vést už jen (v mém případě) 4 tlusté kabely?
(c) Svést všech 20 drátů do garáže chráničkou po střeše a půdu nechat krabicím od bot atd. atd.

nebo snad (d) = ?

Moc díky
Přílohy
20201026_181052.jpg
Naposledy upravil(a) marsal64 dne pon říj 26, 2020 7:37 pm, celkem upraveno 1 x.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od Dagus »

Takže to je jasný krabice od bot jsou hořlavé a zbytečné, šup s tím do papíru. Pak je to dle chuti a ceny. Já to tahám dolu a výhra to není. Mít půdu, tak vyhraje hovadskej kabel na půdu a combibox nahoře. Stejně musíš hned za vstupem dělat bleskojistky, protože světe div se máš kovovou střechu. Takže vše připojit na jímací soustavu a hned za vstupem do domu ochrany a u regulatoru další. Kodl poradí asi více edukovaně. Jinak jsem viděl že si tu sběrnici na zemnění svodičů na hulváta vytáhli z jímací soustavy vodičem 50mm2 a použili ho v budově. Je sice fakt, že to byla nemocnice a zem byla tak 100m daleko, ale nevím nevím jestli to bylo košér. Rozhodně to ale revizí prošlo.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Dagus píše:Takže to je jasný krabice od bot jsou hořlavé a zbytečné, šup s tím do papíru. Pak je to dle chuti a ceny. Já to tahám dolu a výhra to není. Mít půdu, tak vyhraje hovadskej kabel na půdu a combibox nahoře. Stejně musíš hned za vstupem dělat bleskojistky, protože světe div se máš kovovou střechu. Takže vše připojit na jímací soustavu a hned za vstupem do domu ochrany a u regulatoru další. Kodl poradí asi více edukovaně. Jinak jsem viděl že si tu sběrnici na zemnění svodičů na hulváta vytáhli z jímací soustavy vodičem 50mm2 a použili ho v budově. Je sice fakt, že to byla nemocnice a zem byla tak 100m daleko, ale nevím nevím jestli to bylo košér. Rozhodně to ale revizí prošlo.
Díky, to zní dobře, myslíš tedy uzemnění prvních bleskojistek pod střechou na půdě napojit prostě nahoru na jímač na střeše?
(Další bleskojistky těsně před reglem už půjdou zajisté na "dolní zem")
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

marsal64 píše:myslíš tedy uzemnění prvních bleskojistek pod střechou na půdě napojit prostě nahoru na jímač na střeše?
Nejlépe je číst a odpovědět si sám (zdroj: kniska.eu)
Přílohy
Kniska.eu.citace.jpg
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od Dagus »

Ale on s nedodrží pokud nepředělá celé jímání na hvi vodič a to fakt nepředělá, protože nemá dotace od eu na stavbu. Kniska eu je jasná inspirace. Neříkám že je to košér to stažení ze střechy, jen že to tak tmobile má a na nemocnici tedy objektu třídy vyšší než dům to prochází.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od kodl69 »

prostě nezbejvá, než to spojit dohromady. Použití 8mm almgsi místo 16mm2 CY doporučuju taky, cena je jednoznačnej argument. Hned na půdě by měly být ty přepěťovky, takže "kombibox". Doporučuju kovový provedení, a podle normy ne na trámu, ale min 3.5cm od hořlavejch materiálů případně podloženo 1cm tlustým cetris.
Popíšu moje řešení: kabely od stringů vedou po střeše, upevněný na konstrukci, a jednou prostupovou taškou jdou dovniř, každej samostatně v tenkým černým husím krku. Nikde neleží na dřevě, protože hned vedle prostupu je upevněnej rozvaděč, udělal jsem na něj železnou konstrukci, která je rozepřená mezi dva trámy. Odsud vede 3x CYa16mm2 v chráničce (v obytné části v rohové liště) skrz střed domu až do technické místnosti. Na rozdíl od obrázku musíš mít u panelů svodič T1 a u regulátoru T2.
Při přímým zásahu bych považoval za úspěch, pokud nic nezačne hořet. Už jsem viděl i pěkně popálený okraje hliníkovejch šablon, a to na tom baráku byl i nějakej hromosvod...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne úte říj 27, 2020 8:39 am, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

kodl69 píše:prostě nezbejvá, než to spojit dohromady. Použití 8mm almgsi místo 16mm2 CY doporučuju taky, cena je jednoznačnej argument. Hned na půdě by měly být ty přepěťovky, takže "kombibox". Doporučuju kovový provedení, a podle normy ne na trámu, ale min 3.5cm od hořlavejch materiálů případně podloženo 1cm tlustým cetris.
Popíšu moje řešení: kabely od stringů vedou po střeše, upevněný na konstrukci, a jednou prostupovou taškou jdou dovniř, každej samostatně v tenkým černým husím krku. Nikde neleží na dřevě, protože hned vedle prostupu je upevněnej rozvaděč, udělal jsem na něj železnou konstrukci, která je rozepřená mezi dva trámy. Odsud vede 3x CYa16mm2 v chráničce (v obytné části v rohové liště) skrz střed domu až do technické místnosti. Na rozdíl od obrázku musíš mít u panelů svodič T1 a u regulátoru T2. A ikdyž máš plechovou stře
Při přímým zásahu bych považoval za úspěch, pokud nic nezačne hořet. Už jsem viděl i pěkně popálený okraje hliníkovejch šablon, a to na tom baráku byl i nějakej hromosvod...
Rozumím, ještě jeden upřesňující dotaz: 3x Cy 16mm2 = 2x na proud z panelů a 1x jako přívod uzemnění k přepěťovce pod střechou z technické místnosti?
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od kodl69 »

jasně. Na 3s stringy je to do 5kW tak akorát, pro větší výkon tlustší kabel, ale pak to asi nezvládne jeden běžnej mppt regulátor...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Zdá se mi vše jasné, moc díky, kodle!
Měl bys ještě nějaká doporučení ohledně konkrétních typů přepěťovek? :roll:
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od kodl69 »

je dobrý si všechny přepěťovky vybrat od jednoho výrobce. A je celkem jedno, jestli je to Saltek, Citel, OEZ, Moeller...
začal bych tím, kterej výrobce ti nabídne všechny, tj. T1 (T1+T2) na DC odpovídající napěťové hladiny do "kombiboxu" , T2 DC k regulátoru, a T2 (T1, příp T1+T2 pro přívod vrchním vedením) AC pro přívod DS, a nějaká T2 by měla být i na vývodu z měniče, protože do rozsáhlejších instalací se ledacos naindukuje... Ledacos umí celkem levně Citel, otázka je, jestli chystáš systém s napětím stringu do 120V (150V) tak koupit T1 (T1+T2) na cca 200V bude trochu oříšek. Všechno ostatní umí prakticky všichni výrobci...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od diablo007 »

A co moje řešení udělat imaginární svod od ryny venkem je to plechové a opticky se to tváří že to patří k baráku jako zbytek svodů a co dáš do toho je na tobě ale je to venku a nemusíš mít ten panicky strach že ti středem baraku poletí blesk
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

diablo007 píše:A co moje řešení udělat imaginární svod od ryny venkem je to plechové a opticky se to tváří že to patří k baráku jako zbytek svodů a co dáš do toho je na tobě ale je to venku a nemusíš mít ten panicky strach že ti středem baraku poletí blesk
Nerozumím, co myslíš tím "imaginární svod od ryny"? Asi ne vedení kabelů okapovým svodem ;) ?
Já mám v plánu kombibox pod střechou na půdě, už jsem udělal prostup ve střeše. Zem od kombiboxu 16mm půdou a pak asi šlicem po fasádě (neb manželka nechce lištu "s hromosvodem" v ložnici :| ) a do ekvipotenc. bodu v garáži. Ten plánuji propojit zase 16mm s "normální zemí v původním rozvaděči" a současně vést do hlíny pomocí AlMgSi; v hlíně napojím na hromosvodový svod "nejníž jak to rozumně půjde kopnout" a paralelně k místu spojení dám ještě jednu zemnící tyč.

Edit:
Asi jsem Tě už pochopil, dráty skrze okapový svod, který není okapovým svodem, je to tak? To není špatné.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od diablo007 »

Ano prostě uděláš svod okapovym svodem který je jen stoupacka pro kabeláž je to na baráku přirozená věc oproti jakémukoliv kabelovému žlabu a není to finančně nijak hrozné položka kolenem si dotvarujes až do prostupu s je to mechanický chráněné
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od kodl69 »

Dovolím si jenom upozornit na to, že ta kovová trubka by měla být spolehlivě vodivě pospojovaná a připojená k pospojování. Originální kabelový žlaby mají ale dost výhod poroti okapové rouře.
1.) pokud se spojí doporučeným způsobem, můžou nahrazovat vodič pospojování.
2.) mají víko, tj není problém přidávat kabely jak je libo, udělat přepážku a do jednoho žlabu dát odděleně silovku i sdělovací.
3.) je k tomu ucelenej systém držáků a vůbec, ono to bastlení stojí spoustu času s nejistým výsledkem.
Na druhou stranu falešnej okap venku na baráku, to by mě nenapadlo...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od diablo007 »

kodl69 píše:Dovolím si jenom upozornit na to, že ta kovová trubka by měla být spolehlivě vodivě pospojovaná a připojená k pospojování. Originální kabelový žlaby mají ale dost výhod poroti okapové rouře.
1.) pokud se spojí doporučeným způsobem, můžou nahrazovat vodič pospojování.
2.) mají víko, tj není problém přidávat kabely jak je libo, udělat přepážku a do jednoho žlabu dát odděleně silovku i sdělovací.
3.) je k tomu ucelenej systém držáků a vůbec, ono to bastlení stojí spoustu času s nejistým výsledkem.
Na druhou stranu falešnej okap venku na baráku, to by mě nenapadlo...
Pokud okap v průběhu k sobě nytujes je do dostatečné pospojování? A do okapové roury průměr 90 se asi vleze s rezervou i nějaký ten husí krk na dodatečné přidání kabeláže
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od josse »

Pospojované to není, to by se dalo uvažovat tak u letovaného měděného.
Do okapové roury schovat ten žlab na kabely :-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/

Odpovědět