4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
V0174
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 19, 2020 11:44 am

4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od V0174 »

Zdravím diskutující,
po několikadenním pročítání jsem se rozhodl jít taky s kůží na trh a dodat vám sem ke konstruktivní kritice moje plány, k realizaci v následujících týdnech.

Prodávám chatu poblíž Brna a jsou tam potíže s elektřinou. Jakožto správný introvert a ajťák jsem se rozhodl jít dražší a nesystémovou cestou a místo dohadování se sousedy o přípojce bych chtěl udělat plný ostrov. Rozpočet je kolem 100k.

Chata má dlouhou střechu orientovanou téměř přesně V-Z, pár menších částí je i na jih, ale ty zatím neplánuju osazovat.

Provoz počítám spíše víkendový a zejména v létě.

Velké spotřebiče (spotřeba orientační, nejsem teď tam):
- Lednička - malá, nebude žrát moc (a v zimě vůbec), ale od jara do podzimu běží pořád.
- Čerpadlo - nějaké stovky wattů, ale motor, spouštění do zátěže
- Štěpkovač - kolem 2,5 kW, ale používán minimálně jen v létě.
- Elektrická motorová pila - používána hlavně v létě (a mám i benzínovou)
- Rychlovarná konvice - 2,5 kW
- Trouba, sporák - cca 3 kW max., obvykle do 1 kW.
- Bojler (1 fáze) - do toho bych chtěl posílat přebytky.
- Možná jsem na něco zapomněl a doplním

A toto je plán:

Panely
Nejspíš něco jako Canadian Solar KuPower 320 Wp. Cca 12-14 kusů, nevím, po kolika je paleta. Zapojení nejspíš po šesti do série, jeden string východ, jeden západ.

Dotazy:
- Pokud zapojím natvrdo dvě větve paralelně a budou mít různý počet panelů (na jedné straně střechy je komín a za něj nechci instalovat kvůli stínu), je to problém?
- Občas se tu objeví i rada - koupit dva měniče, každý pro jeden string. Nicméně pokud je oba připojím na stejné baterie, tak si musí regulátory fušovat do nabíjení, nebo to funguje jinak, než si myslím?

Měnič, střídač
Axpert VM III. Nevím, co mi uniká, že všichni kupují Kinga, ale vzhledem k jeho max. napětí 145 V na vstupu mi v mém případě přijde lepší ten VM (450 V). 10 kVA špičkových na výstupu by snad mělo stačit i pro štěpkovač.

Baterie
Fakt se mi líbí ty US3000 od Pylontechu a pár flamewarů ohledně olova jsem si tu pár přečetl... ale šel bych spíš za menší peníze do dvojnásobné kapacity olova s uhlíkem - JPC 12V 150Ah - čtyři kousky do série, k tomu asi nějaký balancer.

Je to 7,2 kWh v olovu, což není moc, uznávám. Na víkendový provoz (nebude denní cyklování) převážně v létě (nebudu vybíjet do mrtě) s bateriemi slibujícími 3600 cyklů při 40 % DoD by to ale snad mohlo stačit - co myslíte? Případně můžu připlatit za něco jako Naradu.

Problém je, že k chatě nemám jak dopravit baterii těžší než cca 200 kg - žádné repase z VZV tak moc nepřipadají v úvahu (nevím, nakolik jsou rozebíratelné) - a navíc mám prostě strach z bazarové baterky.

Baterie budou v odvětrávaném sklepě, není problém hmotnost ani výpary, hlavní limit je tak těch cca 200 kg na nejmenší rozebíratelnou jednotku a 80 cm dveře :)

K tomu cca 10 kKč instalační materiál a 10 kKč kraviny kolem a jsem na 121 000 Kč i s tou slabší baterkou, což už je docela dost.

Tak co vy na to?

Výpočet z kalkulátoru:
Obrázek
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od beethowen »

Pokud už chceš určitě olovo a v případě té chaty to nebude úplně špatná volba, tak doporučuji se nebát bazarového zboží a jít do něčeho takového: https://stroje.bazos.cz/inzerat/1189132 ... tav-93.php
Za ty peníze to poskytne určitě mnohem více parády než Narada nebo JPC. Doprava není problém, rozebrat na články není nic složitého a 1 článek váží do 40kg. Až se s baterií něco stane, vyměníš případně článek nebo celou ještě za slušné peníze prodáš do šrotu.
Co se týče panelů, na paletě bývá 26-30ks, někdy 22, když mají silnější rámy, ale to už moc nevidět.
Pokud chceš stringy spojovat paralelně, tak musí být v podstatě stejné.
Pokud ti tam chodí stíny, tak radši kratší stringy a tím pádem jiný regulátor.
Předpokládám, že zimní provoz nebude, jinak bude nezbytná ještě centrála.
V0174
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 19, 2020 11:44 am

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od V0174 »

beethowen, díky za odpověď.
Olovo nechci "určitě", ale přijde mi, že to má v mém případě lepší poměr cena/výkon. Za odkaz díky, je fakt, že za stejnou cenu je to 4x větší kapacita, takže i kdyby to mělo reálně poloviční, tak se to asi vyplatí... nechám si to projít hlavou.

Zimní provoz neplánuju, respektive uvidím, jak to půjde a dokoupil bych buď centrálu, nebo víc panelů/baterek :)

Stíny tam nechodí, jen brzy ráno/pozdě večer stromy, ale to už bych neřešil. Problém je jen ten komín, který je asi ve dvou třetinách střechy... no, o důvod víc koupit míň dražších panelů.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od diablo007 »

Kinga si kupuje člověk který chce jít možnost si pricucavat z ds ale mít jistotu že neudělá pretok to se tebe netýká a pokud nemáš stíny vysokonapěťový string je dobrá volba. Pokud jde o baterky pro chatu bude dostačující ten repas z VZV ale zajistí si odvětrávání mimo sklep.
V0174
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 19, 2020 11:44 am

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od V0174 »

diablo, díky. Ve sklepě mám malou zděnou místnost, původně WC, teď tak akorát na akumulátorovnu. Je tam okno, co jde otevřít na ventilaci, tak bych zatím nechal to a kdyby se to moc hřálo, hodil bych tam ventilátor.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od josse »

V0174 píše:diablo, díky. Ve sklepě mám malou zděnou místnost, původně WC, teď tak akorát na akumulátorovnu. Je tam okno, co jde otevřít na ventilaci, tak bych zatím nechal to a kdyby se to moc hřálo, hodil bych tam ventilátor.
Baterie se nikdy nesmí hřát. Je o odvod vodíku...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
V0174
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 19, 2020 11:44 am

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od V0174 »

Baterie se nikdy nesmí hřát. Je o odvod vodíku...
Chápu, každopádně ventilačka a případně ventilátor snad vyřeší oboje :)
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od diablo007 »

V0174 píše:diablo, díky. Ve sklepě mám malou zděnou místnost, původně WC, teď tak akorát na akumulátorovnu. Je tam okno, co jde otevřít na ventilaci, tak bych zatím nechal to a kdyby se to moc hřálo, hodil bych tam ventilátor.
Špatně pochopeno. Když budeš kupovat baterku z VZV často na centrální odvod výparů a to bych odvedl mimo barák Tonze budeš větrat místnost ti nic nevyřeší stejně co bude poblíž ze železa by vašem šlo do kytek je to celkem agresivní
V0174
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 19, 2020 11:44 am

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od V0174 »

Tak to mi uniklo, mrknu na to. Ještě jednou díky.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od brumlaj »

V0174 píše:........ Prodávám chatu poblíž Brna ........
To jako tam kupujícímu dáš fotovoltaiku? A máš pocit, že to prodejní cenu chalupy zvedne?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
V0174
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 19, 2020 11:44 am

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od V0174 »

máš pocit, že to prodejní cenu chalupy zvedne?
Dobrý dotaz - myslím, že oproti současnému stavu "je možné, že budete mít elektřinu, ale pokud se sousedi rozhodnou, že ne, tak nebudete - jinak tam ale máte spoustu elektrických spotřebičů" - tak spíš ano.
Nicméně - co si budeme povídat - je to asi spíš hračka, než v první řadě ekonomický kalkul.
Stávající přípojku od sousedů plánuju zatím ponechat jako zálohu - nejspíš jen přes přepínač s tím, že v nejhorším by mi to pustili.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od diablo007 »

Akorát je potřeba si uvědomit že predas systém někomu kdo ho nebude umět nebo ani nebude chtít umět ovládat s to olovo potřebuje svoji údržbu takže aby z toho za dva roky nebyl šrot
V0174
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 19, 2020 11:44 am

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od V0174 »

Diablo, taky o tom přemýšlím. Nicméně ty LiFePo jsou prostě cenou někde jinde a aktuálně si to v rozumné kapacitě nemůžu dovolit (nehledě k tomu, že tu chatu prodávám a nedává to smysl ekonomicky).
Ještě zkusím pročíst diskuse, ale pokud použiju baterku z VZV, která má automatické doplňování destilky, budu mít odvětrávání a rozumně nastavený regulátor, tak by to žádnou údržbu (kromě dolévání vody) pár let nemuselo vyžadovat, ne?
Možná ale nakonec v mém případě fakt bude lepší volba ty olovo-uhlíkové baterky - pokud se dá věřit té životnosti, tak i při 80 % DoD jsou to pěkná čísla - při víkendovém provozu na mnoho let. Bez údržby. A nebudu muset dělat díru do zdi pro ventilátor :)
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od diablo007 »

Narady nebrat cenové už se budeš blížit jak za pylontechy ale vlastnosti nesrovnatelná
V0174
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 19, 2020 11:44 am

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od V0174 »

Myslel jsem spíš ty JPC. Když budu brát ceny tady na Mypower, tak vyjdou na necelých 5000 Kč/kWh, ty PylonTech lehce přes 11 000 Kč/kWh... Na druhou stranu, hrubý výpočet:
- PylonTech udávají "až" 6000 cyklů při 90 % DoD (využitelných 3,2 kWh, 12400 Kč/kWh)
- Čtyři JPC 150 Ah udávají 3600 cyklů při 40 % DoD (využitelných 2,88 kWh, 12291 Kč/kWh)
Takže pokud pojedu na dlouhou životnost, PylonTechy jsou rozhodně výhodnější. Olovo zase bude mít tu výhodu, že když budu potřebovat kapacitu navíc, můžu jít níž, než těch 40 % DoD.

Na druhou stranu, při chatovém provozu - víkend jednou za 14 dní - je i těch 1500 cyklů udávaných u těch JPC pro 80 % vybíjení hromada let.
Budu si to muset nechat projít hlavou.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od diablo007 »

Počítáš životnost u baterek co prodáš i s chatou asi bych spíš šel do těch z VZV za rozumný peníz a 3x takovou kapacitou než jpc
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od kodl69 »

ještě bych doporučil použití klasickjýho aksperta, a udělat stringy po dvou (bez mppt) nebo po třech panelech (s MPPT), předse jenom DC napětí do 120V je bezpečnější a stejně se to převádí na 48V do baterek...
Ještě doporučuju věnovat pozornost uzemnění, a to jak pro AC vývod z měniče, tak pro konstrukci na panely a hromosvod, bez tohohle dát FV na střechu více méně dřevěné stavby je nerozum...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
V0174
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 19, 2020 11:44 am

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od V0174 »

diablo, nechám to pár dní uležet, já se umím rozhodovat buď rychle, nebo správně :) Ale momentálně jsem dost nalomený na ty LiFePo - dokoupit druhá se dá vždycky a při prodeji můžu machrovat výkřikem moderní techniky.

kodl: Vidíš, díky za tip k přemýšlení, o uzemění jsem neuvažoval, ale koukám na to (a jsem rád za čtyři ročníky silnoproudu na střední). Chata hromosvod nemá a za těch 40 let co stojí s tou plechovou střechou ho nepotřebovala - na druhou stranu se soláry na střeše připojenými do zařízení za 100k je to zase o něčem jiném. Nicméně to asi budu řešit až po instalaci.
V0174
Příspěvky: 10
Registrován: ned dub 19, 2020 11:44 am

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od V0174 »

Tak nakonec se chata prodala bez solárů (i když to bylo na knop, zboží už jsem měl vložené v košíku :) )
Nicméně nezoufejte, vaše rady nepřišly vniveč, protože:
  • novému majiteli jsem plán na panely předal.
  • v budoucnu určitě ještě něco zrealizuju a dost jste mi pomohli si některé věci srovnat v hlavě.
Posílám nějaký ten zlomek bitcoinu na provoz serveru a přeju hodně slunečných dní :)
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 4 kWp ostrov na chatě za Brnem

Příspěvek od Dagus »

kodl69 píše:ještě bych doporučil použití klasickjýho aksperta, a udělat stringy po dvou (bez mppt) nebo po třech panelech (s MPPT), předse jenom DC napětí do 120V je bezpečnější a stejně se to převádí na 48V do baterek...
Ještě doporučuju věnovat pozornost uzemnění, a to jak pro AC vývod z měniče, tak pro konstrukci na panely a hromosvod, bez tohohle dát FV na střechu více méně dřevěné stavby je nerozum...
Na AC vývod z měniče by jsi dal klasickou B+C?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek