Solární termický set - kompletní funkční

Archiv ukončených inzerátů
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Solární termický set - kompletní funkční

Příspěvek od Vitek »

Ahoj,
Pro ty kdo nechtějí mít s elektrikou moc starostí a chtějí začít snižovat náklady máme tady speciální nabídečku.
Z důvodu příliž velkých očí s fotovoltaikou Vám mile rád prodám nepotřebný plně funkční a stále zapojený termický set stávající ze 2 deskových kolektorů sonnenkraft 4,5m2 s vysoce selektivní vrstvou s celkem cca 2x15m nerezových vlnovcových trubek, s EPDM izolací a přídavným mirelonem asi 8 cm, solární kapalinou, čerpadlovou skupinou, řídící jednotkou, kabeláží a doplnkovými čidly, set dále obsahuje hliníkovou konstrukci na vodorovnou střechu pod sklonem 60° pro optimální zizky po celý rok, přidám nějaké těsnění navíc, koudel solární těsnící hmotu, no a možná vám dám i šroubovák na odvzdušnění jako bonus.

Je nainstalovaný ve středních čechách na výzkumné chatrči, dále jako bonus přidám ruční tlakovací pumpu na solární kapalinu, kanystr a předvedu funkčnost systému.

O ohřev bojleru se mi nyní stará greenbono.

celková cena za set je 20 tisíc korun. garantuju funčnost více do PM a nebo na tel 773 005 154
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární termický set - kompletní funkční

Příspěvek od kodl69 »

Nedělal bych to. Včera jsem byl prohlídnout cca 15 let starý panely zapojený do stringu na boiler. 8ks původně 205Wp panelů
dává na poledním slunku cca 1200W, což je 150W na panel. Měřil jsem je po jednom, a je to tak, Ump23.5V, Imp 6.5A, všechny stejně mizerný. Původně to bylo 27.5V a 7.45A . Jak budou vypadat dnešní panely za dvacet let? Fototermiku mám od roku 2003 a krom toho, že jsem měnil boiler (byl tam o deset let dřív než fototermika) a při tom samozřejmě vytekla část Solarenu, tak krom dofouknutí expanzky a doplnění 2l solarenu za posledních 5 let jsem na to nesahal, a předpokládám, že to bude stejný dalších 20 let. Navíc mám plošný panely z mědi s povlakem TiNOx, a s "harfou" z Cu trubiček zespodu, což je možná lepší než nerez vlnovec...
P.S: kde se dá pořídit ta pupa, abych si ji za pár let zašantročil a mohl si ji zase půjčit od vodaře?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Solární termický set - kompletní funkční

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:Nedělal bych to. Včera jsem byl prohlídnout cca 15 let starý panely zapojený do stringu na boiler. 8ks původně 205Wp panelů
dává na poledním slunku cca 1200W, což je 150W na panel. Měřil jsem je po jednom, a je to tak, Ump23.5V, Imp 6.5A, všechny stejně mizerný. Původně to bylo 27.5V a 7.45A . Jak budou vypadat dnešní panely za dvacet let? Fototermiku mám od roku 2003 a krom toho, že jsem měnil boiler (byl tam o deset let dřív než fototermika) a při tom samozřejmě vytekla část Solarenu, tak krom dofouknutí expanzky a doplnění 2l solarenu za posledních 5 let jsem na to nesahal, a předpokládám, že to bude stejný dalších 20 let. Navíc mám plošný panely z mědi s povlakem TiNOx, a s "harfou" z Cu trubiček zespodu, což je možná lepší než nerez vlnovec...
P.S: kde se dá pořídit ta pupa, abych si ji za pár let zašantročil a mohl si ji zase půjčit od vodaře?
Máš pravdu pumpu ti pošlu do PM
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Solární termický set - kompletní funkční

Příspěvek od Janma »

Já pumpu kupoval u Regulusu cca 1500,- kč.

Mám nainstalovány dva ploché panely celkem 4kW. Už teď a to není parné léto, se bojler(300l) zahřeje přes den na 80°C,a tak jej musím v noci vychlazovaz do panelů.
Systém, mám jen teprve dva roky a nemůžu si stěžovat.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární termický set - kompletní funkční

Příspěvek od kodl69 »

já zatím jenom 17 let, a to stejný. TO ty FV panely, co to mají prakticky za sebou, ještě ani nebyly vyrobený. A jak jsem psal Vítkovi SZ, tak místo pumpy jsem naposled použil petflašku s naroubovaným 3/8" ventilem ve víčku. Do poloviny jsem nalil solaren, zavřel, nafoukl kompresorem a pak otočil vzhlůru nohama a přepustil do systému. 0.3MPa v pohodě, a když jsem loni v létě dělal s děckama vodní raketu, tak všechny vydržely 0.7MPa bez destukce.
Akorát nechápu, co máte všichni s tím vychlazováním v noci do panelů. Když je boiler nahřátej na 80°C, tak se vypne oběhový čerpadlo, za pár minut se ozve z panelů takovej zvuk, jako když se roztápí klasický kamna, nepatrně stoupne tlak v systému (cca z 0.15 na 0.17 MPa) a teplota na kolektorch jde někam ke 160°C. Po zapnutí čerpadla zase v kolektorech zapraští, a jede se dál, nic nevybuchne, nic nepraskne, nic se nezavzdušní a neplejtvá se elektrikou na oběhový čerpadlo po nocích. Ostatně stejně to měli Holan - Svoboda http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/e_p ... montaz.pdf řešený už kdysi dávno v projektu "Slunce pro bílé karpaty" kde jsem pochytil začátek, jak na to. Tam ale nízkonákladovost za každou cenu fakt přetáhli... Mě tehdy celej systém s Tinox absorbery 4m2 vyšel na 26kKč... Ten dokument doporučuju jako úvod do problematiky, samozřejmě dnes asi trochu jinak, boiler NTRR z dzd nestojí majlant, dva kolektory taky ne a CU trubky umí zapájet každej topenář, akorát se na ně musí dohlídnout, aby nedali naopak zpětný klapky a čerpadlo, pro ně je zdroj dycky dole a spotřebič nahoře...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Solární termický set - kompletní funkční

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:já zatím jenom 17 let, a to stejný. TO ty FV panely, co to mají prakticky za sebou, ještě ani nebyly vyrobený. A jak jsem psal Vítkovi SZ, tak místo pumpy jsem naposled použil petflašku s naroubovaným 3/8" ventilem ve víčku. Do poloviny jsem nalil solaren, zavřel, nafoukl kompresorem a pak otočil vzhlůru nohama a přepustil do systému. 0.3MPa v pohodě, a když jsem loni v létě dělal s děckama vodní raketu, tak všechny vydržely 0.7MPa bez destukce.
Akorát nechápu, co máte všichni s tím vychlazováním v noci do panelů. Když je boiler nahřátej na 80°C, tak se vypne oběhový čerpadlo, za pár minut se ozve z panelů takovej zvuk, jako když se roztápí klasický kamna, nepatrně stoupne tlak v systému (cca z 0.15 na 0.17 MPa) a teplota na kolektorch jde někam ke 160°C. Po zapnutí čerpadla zase v kolektorech zapraští, a jede se dál, nic nevybuchne, nic nepraskne, nic se nezavzdušní a neplejtvá se elektrikou na oběhový čerpadlo po nocích. Ostatně stejně to měli Holan - Svoboda http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/e_p ... montaz.pdf řešený už kdysi dávno v projektu "Slunce pro bílé karpaty" kde jsem pochytil začátek, jak na to. Tam ale nízkonákladovost za každou cenu fakt přetáhli... Mě tehdy celej systém s Tinox absorbery 4m2 vyšel na 26kKč... Ten dokument doporučuju jako úvod do problematiky, samozřejmě dnes asi trochu jinak, boiler NTRR z dzd nestojí majlant, dva kolektory taky ne a CU trubky umí zapájet každej topenář, akorát se na ně musí dohlídnout, aby nedali naopak zpětný klapky a čerpadlo, pro ně je zdroj dycky dole a spotřebič nahoře...
Ahoj, ano je to tak jak píšeš. zde jsem to vrhnul schválně abych případně mohl na střechu místo tohoto naházet FV panely, jinak co se týká absorbéru taky mám tinox kolem těch 4m2, a při natopování se to chová stejně. ze systému za 2 roky ani kapka úniku, ale pro mě byl nejtěžší sehnat tesnění, nakonec tam je PTFE, a ten nejen vydží tu teplotu 200 stupnu kterou tam mívám po zastavení čerpadla na základě natopení bojleru. rychle jsem projel článek a je to zajímavé, typická příručka jak co udělat z ničeho funkční systém, jsem rád za takovouhle literaturu.
každopádně... velké dík za zajímavé čtení. obávám se ale že již nikdo nechce a nemá důvod dělat systém typu samodomo..
je očividné že návratnost ojetého solárního setu složeného z profi komponentů včetně všech srand se počítá na jednotky let... což je ještě dřívější nežli FVE - zdali ta vůbec.

Dále tedy ukončuji možnost prodeje solárního systému, rozhodl jsem se si ho po uvážení zanechat a radši ho na tu střechu nějak dostanu...

ahoj Vítek