Mereni domacich spotrebicu

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od petr.vyhlidal »

Hezke karanteni odpoledne.
Snazim se v teto pohnute dobe premyslet nad stavbou FVE.
Samozrejme ctu spoustu prispevku ... ale ....

Chci se nejak udelat predstavu, jaky odber/prikon ma ten ktery spotrebic v dome.
Nejde mi o stitkove spotreby. Jde mi o mereni spotreby v case.
Jak uz bylo nekolikrat napsano - mycka ohriva vodu 2x - 4x - to je spotreba velka, ovsem zbytek casu jede na 100-200W.

Takze: jak inteligentne zmerit spotrebic ? tzn. jeden jeho cyklus + ziskat data na nejaky prehled spotreby v case ?

Tohle urcite uz nekdo resil a vytahne z rukavu elegantni reseni.
Me osobne by se libilo merit tu spotrebu nejakym vlozenym zarizenim mezi zasuvku a spotrebic.
Ovsem to co jsem objevil ja, se mi uplne nelibi (bud to nema rozumnej vystup do nejakeho logu nebo frekvence sberu dat neni tak casta nebo ....). Proste jsem si nevybral

Poradi nekdo ?

Slunecne odpoledne vsem !!
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od dumi »

Ahoj, existuji obyc meraky do zasuvky, ktere to +- s nakou presosti zmeri,

napriklad zde: https://www.alza.cz/hobby/merice-spotreby/18855911.htm

Pripadne neco chytrejsiho zde:
https://www.chytrevypinace.cz/Sonoff-POW-R2-d40.htm

Kdyz se do toho nahraje Tasmota firmware ani to nepotrbeuje davat informace o svoji wifi cinanum :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
josse
Příspěvky: 1146
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od josse »

www.openenergymonitor.org
V přemýšlení ti to nepomůže. Musí se to dimenzovat na souběhy. Na to stačí štítkové hodnoty, normy a odečet jednou týdně elektroměru...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od petr.vyhlidal »

@dumi: Sonoff jsem si poridil ... no zatim nic moc. Pustil jsem kovici a zmerilo to 80W ...... tak to se mi fakt nezda.

@josse: mrknu - diky. stitkove hodnoty vim .. jde mi o to, jake skutecne spicky ty spotrebice maji a jak jsou dlouhe.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od dumi »

tak spicky jsou spise na osciloskop :-D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od petr.vyhlidal »

dumi píše:tak spicky jsou spise na osciloskop :-D
to jsem asi nechtel slyset :)
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od jahodovák »

Nevím,zda ti moje rada bude stačit ale já jsem tak nějak intuitivně koupil tenkrát dostupný měnič aexspert 4000W/5000VA a zjistil jsem,že to v poklidu utáhne dva velké žrouty a domácí vodárnu bez problémů a po rozšíření jsem přidal další tento měnič na mimozimní sezonu,na zimu vypínám silovou část a pracuje jen nabíjení,jelikož mám připojení sítě,nijak mi nevadí trochu větší spotřeba naprázdno,když opravdu nesvítí,dobiju baterky v pohodě v době levného tarifu,nemusím nic řešit a funguje to k mé spokojenosti.Pokud nemáš hluboko do kapsy a nemusíš hodně moc šetřit,a chceš mít plnohodnotný systém,stejně se nevyhneš použití dnes už 5kw měniče,je za rozumný peníz a první u mě jede od 2013 zatím bez poruch a to jsem mu občas pořádně zatápěl,mnohokrát vypadl na přetížení,občas nějaký ten zkrat a vše přestál bez úhony.Letos na sezonu chystám třetí,bude určem jen na nabíjení hybridu a sporáku,každý pracuje samostatně do svého okruhu a na zimu po vypnutí jednoho,k němu připnu ostatní a je třeba jen hlídat aby nešly víc jak 2 žrouti současně...ušetřené prostředky za měření jsem využil jinak...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od petr.vyhlidal »

jahodovák píše:Nevím,zda ti moje rada bude stačit ale já jsem tak nějak intuitivně koupil tenkrát dostupný měnič aexspert 4000W/5000VA a zjistil jsem,že to v poklidu utáhne dva velké žrouty a domácí vodárnu bez problémů a po rozšíření jsem přidal další tento měnič na mimozimní sezonu,na zimu vypínám silovou část a pracuje jen nabíjení,jelikož mám připojení sítě,nijak mi nevadí trochu větší spotřeba naprázdno,když opravdu nesvítí,dobiju baterky v pohodě v době levného tarifu,nemusím nic řešit a funguje to k mé spokojenosti.Pokud nemáš hluboko do kapsy a nemusíš hodně moc šetřit,a chceš mít plnohodnotný systém,stejně se nevyhneš použití dnes už 5kw měniče,je za rozumný peníz a první u mě jede od 2013 zatím bez poruch a to jsem mu občas pořádně zatápěl,mnohokrát vypadl na přetížení,občas nějaký ten zkrat a vše přestál bez úhony.Letos na sezonu chystám třetí,bude určem jen na nabíjení hybridu a sporáku,každý pracuje samostatně do svého okruhu a na zimu po vypnutí jednoho,k němu připnu ostatní a je třeba jen hlídat aby nešly víc jak 2 žrouti současně...ušetřené prostředky za měření jsem využil jinak...
Diik za radu. Spokojim se tedy se stitkovymi hodnotami a uvidime.
Chtel jsem si to nejak nejdriv "zmonitorovat" - jestli mi tu nahodou nebezi neco, co zere trosku moc.

Ale v podstate mam velmi podobnou predstavu, jako jsi popsal svou realitu
- 5kW menic
- GreenBonO do bojleru az budou plny baterky.

Asi neschrastim 200k na to, abych to postavil v plne sile hned, ale nekde proste zacnu a budu postupne rozsirovat. Chci jit jen do 1f - zrouty na 3f necham na DS (michacka, stipac).
Menic asi PIP 5048MK nebo Axperta - podle ceny.
Panely zatim netusim - asi taky podle ceny.

Ale mereni zatim poreseny nemam - chtel bych data dostat do PC (obsese z peknych grafu a prehledu, kolik mi toho slunicko vyrobilo).

Ted sleduju, kde a jak mi sviti - mam sedlovou strechu V - Z. A ted to vypada, ze tam sviti +- stejnou dobu.
Jeste bych chtel vyuzit jizni stit - tam se par panelu na zimu urcite bude hodit.
palab
Příspěvky: 3
Registrován: čtv úno 27, 2020 11:30 am
Bydliště: Hodonínsko

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od palab »

Moje zkušenost je zatím jenom s měsíčním provozem mé FVE, mám měnič axpert 4000W/5000VA problém u mě dělá jedna starší lednice, která má špičkový výkon přes 2kW a pokud např. nahřívám bojler 2,2kW střídač letí do bypassu, další lednice a mrazák má špičku asi 1kw ty mi problém nedělají, další problém u mě je vodárna 1300W pří náběhu střídač okamžitě přepíná na bypass, zkusil jsem zapojit soft startér špička klesla, ale i tak axpert přepl na bypass, řešení vidím přidáním druhého paralelního axperta
12,6kWp 3x VT80 1x VT65 2x XTM 4000 baterie 40kWh 13s lion
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od petr.vyhlidal »

palab píše:Moje zkušenost je zatím jenom s měsíčním provozem mé FVE, mám měnič axpert 4000W/5000VA problém u mě dělá jedna starší lednice, která má špičkový výkon přes 2kW a pokud např. nahřívám bojler 2,2kW střídač letí do bypassu, další lednice a mrazák má špičku asi 1kw ty mi problém nedělají, další problém u mě je vodárna 1300W pří náběhu střídač okamžitě přepíná na bypass, zkusil jsem zapojit soft startér špička klesla, ale i tak axpert přepl na bypass, řešení vidím přidáním druhého paralelního axperta
No a proto jsem chtel vedet neco vic o spotrebach ...
Abych vedel, co ma smysl na FVE prepnout a co nechat na DS.

Ale zkusim to nejak poresit pres stitkove hodnoty a pujdu pokus-omyl.

Jak nad tim tak premyslim, tak to bude dlouhej seznam spotrebicu :roll:

Kazdopadne diky za zkusenosti.
josse
Příspěvky: 1146
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od josse »

Chce to začít přemýšlet offgrid :-) nic nepřepínat, prostě všechno na baterky.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od petr.vyhlidal »

josse píše:Chce to začít přemýšlet offgrid :-) nic nepřepínat, prostě všechno na baterky.
vsechno postupne ... samozrejme je to cil.
ale problem je samozrejme zima (i kdyz uz nejakou dobu premyslim o vetrniku - jen prece, u nas fouka porad .. pri zemi, v 6 metrech uz staly vitr).
josse
Příspěvky: 1146
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od josse »

petr.vyhlidal píše:
josse píše:Chce to začít přemýšlet offgrid :-) nic nepřepínat, prostě všechno na baterky.
vsechno postupne ... samozrejme je to cil.
ale problem je samozrejme zima (i kdyz uz nejakou dobu premyslim o vetrniku - jen prece, u nas fouka porad .. pri zemi, v 6 metrech uz staly vitr).
Noční dobíjení, tady v Česku tomu říkáme polo-ostrov :-) právě na zimu řešit maximálně vlastní spotřebu...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od petr.vyhlidal »

josse píše:
petr.vyhlidal píše:
josse píše:Chce to začít přemýšlet offgrid :-) nic nepřepínat, prostě všechno na baterky.
vsechno postupne ... samozrejme je to cil.
ale problem je samozrejme zima (i kdyz uz nejakou dobu premyslim o vetrniku - jen prece, u nas fouka porad .. pri zemi, v 6 metrech uz staly vitr).
Noční dobíjení, tady v Česku tomu říkáme polo-ostrov :-) právě na zimu řešit maximálně vlastní spotřebu...
To je sice hezky .... ale nemam sazbu s NT. ani ji nedostanu - mam plyn (TUV i UV)
Takze poloostrov asi nema cenu - nabijet baterky ve VT?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od brumlaj »

hmm, a co budeš dělat s elektřinou v létě? Opravdu nebudeš mít elektrický bojler?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od petr.vyhlidal »

brumlaj píše:hmm, a co budeš dělat s elektřinou v létě? Opravdu nebudeš mít elektrický bojler?
Pocitam s kombinaci plyn/elektrina z FVE.
Je otazka, jestli bych v pripade porizeni elektrickeho bojleru dosahl na lepsi sazbu (NT).
Pak by to davalo smysl.

Dik za stouchnuti - proverim.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od beethowen »

petr.vyhlidal píše:
brumlaj píše:hmm, a co budeš dělat s elektřinou v létě? Opravdu nebudeš mít elektrický bojler?
Pocitam s kombinaci plyn/elektrina z FVE.
Je otazka, jestli bych v pripade porizeni elektrickeho bojleru dosahl na lepsi sazbu (NT).
Pak by to davalo smysl.

Dik za stouchnuti - proverim.
Asi by neměl být problém. Asi budou chtít nějaký ten jejich papír podepsaný od revizáka, že je zajištěno blokování ve VT, ale neviděl bych v tom problém.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od brumlaj »

beethowen píše:....... Asi budou chtít nějaký ten jejich papír podepsaný od revizáka, že je zajištěno blokování ve VT, ale neviděl bych v tom problém.
Přesně tak, žádost distributorovi o zapojení akumulačního spotřebiče ve stávajícím odběrném místě, počkat na jeho souhlas, akumulační spotřebič, úprava pro HDO, razitko revizáka, žádost o tarif D25d a lipa. Třetinu dne jedeš v NT celým domem (převážně v noci). Hlavně - a to zdůrazňuji i pro ostatní - v poznámce uveď že bude použito stávající místo pro měření. A pohlídej si umístění měření v podstrčené smlouvě. Snaží se všem nacpat do smlouvy že měření bude na hranici veřejného prostranství (pozemku). Toto je třeba striktně odmítnout s odůvodněním že v žádosti bylo jasně uvedeno použití stávajícího elektroměrového rozvaděče! Nebát se ozvat a snažit se trvat na svém i pod pohrůžkou sporu moderovaného ERÚ! Potom budeš muset plnit minimálně xks% odebrat v nízkém tarifu. Jo a pokud budeš v NT nabíjet tak si zajisti aby když náhodou budou testovat funkčnost HDO tak aby HDO nejen bojler, ale i nabíječ opravdu vyplo! Oni prostě musí vidět změnu odběru. Ale to bude až budou vychytralé elektroměry (dnes to umí 4Q elektroměry)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od dumi »

Proc ma vypinat nabijec? Tam je to jedno, ne? Vypnout se ma bojler a kdo.prokaze ze.zrovna v tu dobu nebyl vyplej termostat?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Mereni domacich spotrebicu

Příspěvek od brumlaj »

Za a mu to automaticky nebude nabíjet ve VT a splní tím poměr VT/NT, za bé aby distributor nepojal podezření. Neboli dva v jednom. Ručně ať si to zapne kdy chce. Nabíjet ve VT je dle mého ale nouzovka nuzná. (i z ekonomického hlediska)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek