Už nevím co s tím ? !!!

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Uživatelský avatar
Jikra
Příspěvky: 32
Registrován: ned kvě 07, 2017 7:38 pm
Bydliště: Hostýnské vrchy

Už nevím co s tím ? !!!

Příspěvek od Jikra »

Ahoj, prosím o radu, ale po lopatě, ne odborné výrazy :-)
Mám regulátor Epsolar 2210N MPPT 20A 12V/24V, a jako poslední komponent je solární 12V baterie Rolls S170 o kapacitě 173Ah která nabízí vysokou cyklickou odolnost - např. 1600 cyklů při 40% vybití. Panely amorfní celkem 220Wp. A teď mi jde o jednu věc, co dost nechápu .... Svítí slunko, paráda, odpoledne regulátor ukazuje 100% baterie. Zajde slunko, panely mimo provoz a najednou baterie třeba 60% !!! Proč??? 2. příklad .... odpoledne, slunko svítí, baterie 100%, vypnu jističem solární panely a zachvilku 98,97,96,95....70,69 % A teď všicni myslíte, baterie nedrží kapacitu, je už KO, není!!!!!!!!
Měl jsem tam autobaterii 12V/140Ah a dělalo to, koupil jsem kvůli tomu loni solární baterii, fungláč novou, doma nabíječkou nabitou, elekrolit ok, vše ok a stejně druhý den po připojení na systém se to dělo zase. Regulátor nastavený na zaplavenou baterii, vše jak má. Zkoušek jsem aj měnit jiný Epsolar, děje se to stejně ... kde je možná chyba ??? Pozor, i jsem odpojil zátěž, takže i při nulovém odběru. Nevím si rady, ideál, kdyby tu byl někde kousek nějaký nadšenec a profík a pomohl mi to zkontrolovat .... Hostýnské vrchy, děkuji za rady, případně se těším na osobní setkání.
Jirka
FRSO
Příspěvky: 2267
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Už nevím co s tím ? !!!

Příspěvek od FRSO »

Jikra píše:Ahoj, prosím o radu, ale po lopatě, ne odborné výrazy :-)
Mám regulátor Epsolar 2210N MPPT 20A 12V/24V, a jako poslední komponent je solární 12V baterie Rolls S170 o kapacitě 173Ah která nabízí vysokou cyklickou odolnost - např. 1600 cyklů při 40% vybití. Panely amorfní celkem 220Wp. A teď mi jde o jednu věc, co dost nechápu .... Svítí slunko, paráda, odpoledne regulátor ukazuje 100% baterie. Zajde slunko, panely mimo provoz a najednou baterie třeba 60% !!! Proč??? 2. příklad .... odpoledne, slunko svítí, baterie 100%, vypnu jističem solární panely a zachvilku 98,97,96,95....70,69 % A teď všicni myslíte, baterie nedrží kapacitu, je už KO, není!!!!!!!!
Měl jsem tam autobaterii 12V/140Ah a dělalo to, koupil jsem kvůli tomu loni solární baterii, fungláč novou, doma nabíječkou nabitou, elekrolit ok, vše ok a stejně druhý den po připojení na systém se to dělo zase. Regulátor nastavený na zaplavenou baterii, vše jak má. Zkoušek jsem aj měnit jiný Epsolar, děje se to stejně ... kde je možná chyba ??? Pozor, i jsem odpojil zátěž, takže i při nulovém odběru. Nevím si rady, ideál, kdyby tu byl někde kousek nějaký nadšenec a profík a pomohl mi to zkontrolovat .... Hostýnské vrchy, děkuji za rady, případně se těším na osobní setkání.
Jirka
Problém je ten regulátor, nebo je něco špatně nastavené v nabíjení, tyto problémy občas tyto EP mppt dělali když byl menší proud z panelů jak 1A, jak píšeš, po odpojení a znovu připojení se to rozběhne zase, děla to i při mraku?. Mě to dělalo u těch EP řady A -ty šedé na 100V. Ty % nejsou až tak přesné, ukazují dle napětí aku, takže když se nenabíjí, tak to ukáže těch cca 60-70% na tm MPPT.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Už nevím co s tím ? !!!

Příspěvek od diablo007 »

Zkusil bych změří napětí na svorkách regulátoru a baterie pokud budou jiné viděl bych to na nějaký špatný kontakt to by vysvětlovalo to proč si regulátor když svítí myslí že baterka má napětí jako plná baterie ale když zjistí slunce tak najednou napětí baterie padne a hlásí 60%
niceman
Příspěvky: 119
Registrován: ned dub 14, 2019 9:45 pm

Re: Už nevím co s tím ? !!!

Příspěvek od niceman »

to je OK...aj mne to tak robi...Epsolar ma tak nastavene hodnoty že pri 15V je stav 100% ...ale pracovne napetie 12V bat nieje od 15V dole,ale od cca 13.2V dole...a Epsolar 13.2V považuje za cca 65% stav
3x 280Wp 3P... MPPT Epever xtra 100/40... 12V,300Ah olovo...
Tom_007
Příspěvky: 71
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm

Re: Už nevím co s tím ? !!!

Příspěvek od Tom_007 »

Souhlasím s niceman a FRSO. Taky to tak mám a taky to tak dělá a je to OK. Reg zobrazuje dle napětí baterie. Tím zobrazením se nedá řídit, spíše dle napětí baterie.
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Uživatelský avatar
Jikra
Příspěvky: 32
Registrován: ned kvě 07, 2017 7:38 pm
Bydliště: Hostýnské vrchy

Re: Už nevím co s tím ? !!!

Příspěvek od Jikra »

děkuji všem za rady a poznatky... jsem tedy rád, že je vše v pořádku a nemám něco špatně nastavené
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2537
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Už nevím co s tím ? !!!

Příspěvek od NOPARasito »

Jikra píše:děkuji všem za rady a poznatky... jsem tedy rád, že je vše v pořádku a nemám něco špatně nastavené
Asi by se ti hodil SOC meter ;)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Už nevím co s tím ? !!!

Příspěvek od PavelR »

presne tak. Pokud to co ukazuje nemeri dodany a odebrany naboj z baterie tak netusim z ceho by to to soc pocitalo.
Kdyz vidim co vsechno nastaveni je kolem soc v batriu tak si rikam ze soc neni uplne jednoduchy urcit. Pokud to cislo ma teda o necem vypovidat.
Branoislav
Příspěvky: 23
Registrován: pát lis 01, 2013 9:22 am
Bydliště: Bardejov

Re: Už nevím co s tím ? !!!

Příspěvek od Branoislav »

Zareagujem tiez kedze vlastnim tiez nejake epsolary.Ak tvrdis ze si mal baterku "nabitu naplno" ,ale ktovie ci spravnou nabijackou, tak mi vychadza ze si softverovo nenastavil regulator, alebo nema plne dosiahnutu kapacitu.Inak ten regulator ukazuje ze tych 100 percent je len plne dosiahnute nabijacie napatie baterie.Treba si vsimnut aj PRUD do baterky .Aj ked to ukazuje plne dobitie tak baterka este nemusi mat plnu kapacitu.Ja mam tiez 100, ale slnko svieti a cely den mi tam tlaci 20-40 amperov aj ak memam ziaden odber, ale som napr predchadzajuci den mal odber z bateriek tak je logicke ze som jej kapacitu znizil.Tak na zaver, ozaj si sleduj prud a nastav regulator cez original epsolar softver.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek