UV-C lampy na sterilizaciu

Nezařaditelné
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od chatař »

nextclick píše:
chatař píše:Já sterilizuju roušky "horským sluncem", co jsme kdysi koupili ještě za komančů. Snad je to O.K.
Horské slunce má hlavní část UV záření mezi 300-400nm. Tedy UVA záření které nemá tak silné účinky jako UVC záření které je opravdu silně germicidní. Na druhou stranu výbojka v horském slunci je celkem silná a i UVA záření toho zvládne dost. Přesto bych hodnoty pro likvidaci 90/99% viru UVC zářením násobil aspoň 4x.
Takže použitelné to bude, jen je třeba nechat roušku déle ozařovat. Co já vím, 5 min.?
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od vla »

"A ten jak je znamo nezachty vir smerem.k tobe ale.pouze smerem.od Tebe. To jsou proste fakta." Snad té kravině o jednosměrně pro viry propustném kousku hadru nevěříš. Národ je třeba zblbnout a zaměstnat, když už naši vládci nebyli schopni včas na upozornění reagovat a zajistit potřebné. Tedy někteří otevřeně lhali, že jsme zajištěni dobře. Kdyby mi někdo před půl rokem tvrdil, že budu nosit na čumáku pytlík od vysavače :lol: , zavolal bych na něj Chocholouška.
Nemám rád tenhle stát.
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od jahodovák »

Není dobře podcenovat situaci ale ještě horší je propadat panice a o to hlavně systému jde,jedině vyděšený člověk zapomene na soudnost a je svolný přijmout opatření,které by normálmě nepřijmul.Nezapomente,že máme svobodnou vůli ale pokud se ji dobrovolně vzdáme,není na koho si stěžovat,jen a jen na sebe.Takže schánějte si informace a řidte se podle své intuice,ta vás nikdy nezklame na rozdíl od nabitých moudrostí ve vzdělávacích zařízeních,přeji hodně zdraví a správnou volbu....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
nextclick
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 21, 2019 9:10 pm

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od nextclick »

chatař píše:Takže použitelné to bude, jen je třeba nechat roušku déle ozařovat. Co já vím, 5 min.?
Ano spočítej si dopadající energii na plochu respirátoru. Pro výpočet použij povrch koule kde výbojka je ve středu a respirátor na povrchu. ( dal bych ho tak 30cm daleko, tam už nedojde k výraznému ohřevu materiálu repirátoru) Odraznou plochu za výbojkou zanedbej a do výpočtu vůbec nijak nevkládej. Přeměnu energie do výbojky na UV záření uvažuj 10-20%. Spočítej množství energie v Joulech z UV záření které dopadá na respirátor. Pro výpočet času použij hodnotu 100J/m2. A celé to kvůli absenci UVC spektra vynásob 4x (tohle číslo jsem si vymyslel ale tak nějak to bude. Pořád tam je ten strejček v tom zanedbaným reflektoru) Číslo 100J/m2 jsem si vycucal a určil dle přiloženého pdf a tabulky 1. Pokud si číslo navýšíš tak jedině dobře.
COVID-19_UV_V20200312.pdf
(502 KiB) Staženo 53 x
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od diablo007 »

To jak dlouho přežívá virus je bohužel problém
https://www.echo24.cz/a/SRWLi/tvrda-ran ... i-opustili
daffyx
Příspěvky: 94
Registrován: ned lis 04, 2018 8:33 pm

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od daffyx »

nextclick píše:
chatař píše:Takže použitelné to bude, jen je třeba nechat roušku déle ozařovat. Co já vím, 5 min.?
Ano spočítej si dopadající energii na plochu respirátoru. Pro výpočet použij povrch koule kde výbojka je ve středu a respirátor na povrchu. ( dal bych ho tak 30cm daleko, tam už nedojde k výraznému ohřevu materiálu repirátoru) Odraznou plochu za výbojkou zanedbej a do výpočtu vůbec nijak nevkládej. Přeměnu energie do výbojky na UV záření uvažuj 10-20%. Spočítej množství energie v Joulech z UV záření které dopadá na respirátor. Pro výpočet času použij hodnotu 100J/m2. A celé to kvůli absenci UVC spektra vynásob 4x (tohle číslo jsem si vymyslel ale tak nějak to bude. Pořád tam je ten strejček v tom zanedbaným reflektoru) Číslo 100J/m2 jsem si vycucal a určil dle přiloženého pdf a tabulky 1. Pokud si číslo navýšíš tak jedině dobře.
COVID-19_UV_V20200312.pdf

Pro všechny, nestát u toho !! nehledět do toho modrého výboje :-D, používám již několik let 36W a ted jsem koupil 7W a 5W klasika DZ.
Kolega si ji bral dnes, a dal si ji do boxu na dezinfekci respiratoru.
Nejhoší je ten zvuk, takové skoro neslyšitelné pískání... to ty viry občas vydávají tyhle zvuky při osvícení...
Jen tak na odlehčení stavu.
rva
Příspěvky: 3503
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od rva »

Někdo má třeba UV lampu (patřím mezi ně) v bazénu. U mě to lze celé vyndat a UV trubici se zdrojem (trafem) používat samostatně. A nebo používat generátor ozónu. Ozón se dostane i tam, kam UV-C nedosvítí (zvláště pokud je rozháněn ventilátorem).
Jinak si na základě osobní zkušenosti posledního měsíce skoro myslím, že to nemá moc smysl, protože řada lidí už nemocí (třeba bez příznaků) prošla a nevědí o tom. Měl jsem příznaky, komunikoval jsem s odborníky na speciální lince a pochopil, že je zajímají ti s vážnými příznaky, kteří potřebují speciální pomoc. Těm ostatním stejně nemají co nabídnout, ti se uzdraví sami a pokud se chovají tak, aby nešířili virus, je nejlepší nechat je, až se vyléčí. Takže už jsem se vyléčil, drahá polovička rovněž a dál se uvidí. Až bude v prodeji test na protilátky (snad to hodlá prodávat i Alza), tak si to v rodině ověřím abychom věděli, že jsme získali imunitu a že ani ty bez imunity už nemůžeme ohrozit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od rob.brno »

Některé ty UVC lampy též generují ozon. Domýšlím se, že nějakým způsobem jejich záření ionizuje vzduch a vzniká tak ozon, který asi dezinfikuje i místa kam UV záření nemusí proniknout.

rva: měl jsem naprosto stejný pocit, taky si chci udělat serologické testy na protilátky, jak to půjde za rozumné peníze. Podle mě těch lidí co to prodělali běhá po republice desetitísíce.
Bohužel řešit bys to měl, protože mezitím můžeš nakazit starší lidi okolo, které to může zabít.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od chatař »

Ozon generuje i "horské slunce". Za minulého režimu, někdy koncem šedesátých let bylo "horské slunce" módní záležitostí. Kdo se v zimě s celou rodinou neslunil aspoň dvakrát týdně, nebyl "in". :D O maligním melanomu se toho tenkrát ještě moc nevědělo a tak se slunilo a slunilo, aby sousedi mysleli, že byl člověk v Egyptě. :D Pamatuju si, jak jsme se u sluníčka střídali, seděli od něj tak 2 - 3 m, na očích "brýle na horské slunce" - dodávaly se s ním. Občas se někdo i spálil, když to přehnal, a v pokoji to vždycky zvláštně vonělo. Nebo smrdělo? Ozon. Když řádila chřipka, tak jsme pokoje jen tak ozařovali sluníčkem z důvodu desinfekce. Pozapomenutá technologie se dnes vrací. Ještě že jsem sluníčko někde vyštrachal a oprášil od letitého prachu.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od DanoP »

Tak za 2 dni prisla UV-C ziarivka Osram 9W (11W nemali skadom), cena s dopravou 12,6Eur. Mozem zacat robit pokusy.
Osram_UVC_9W.jpg
Skusal som ju, funguje.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od vla »

..., že jsme získali imunitu a že ani ty bez imunity už nemůžeme ohrozit.. Já myslím, že je zbytečné dělat se zajímavým za každou cenu. Víte houby a už vůbec ne jestli jste vyléčení z něčeho co jste nejspíš neměli. Marodím už měsíc se zánětem průdušek, teď beru druhá antobiotika, která zdá se fungují, ale rozhodně popírám, že bych se korana.. nakazil. Takže každé nachlazení nedělá z nikoho hrdinu co přežil. Tak lidi neblbněte :)
Nemám rád tenhle stát.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od matobabetak »

kedysi ked som vyrabal DPS a potreboval UV svetlo tak som dal ortutovu vybojku bez sklennej banky kde bol tusim lumifor. tlmivka k tomu a bolo... este niekde je tak ho vyhrabem :D
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am

Re: UV-C lampy na sterilizaciu

Příspěvek od Jan Novák »

To ukazoval Kerosana na jeho YouTube kanále, pár týdnů zpátky, pro osvit tý jeho chýše.
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957