Halladayova turbina "home made"

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od KUTIL »

PRÍPAD WINDTRONICS.pdf
(474.09 KiB) Staženo 161 x
Nedovolím si napísať že je to celé hlúposť a podvod, lebo už som zažil tvrdé výčitky ako som raz odradil od stavby veternej turbínky jedného nádejného konštruktéra...
Tak radšej prikladám jednu moju staršiu prácu, ktorá do toho prinesie trochu svetla a možno aj trochu humoru.
Čo je to veterná turbínka si zakladateľ tohto vlákna môže pozrieť vo vlákne:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 00#p107946
a následovné články a výpočet.
A k tej ekonomike: či už s priemerom 1 meter alebo 5 metrov, návratnosť je v nedohľadne. To by to muselo mať účinnosť minimálne 1000%. Dnešné aj tie najlepšie turbínky takých rozmerov sa v najlepšom prípade dostanú na 25-30% (vrtuľa s generátorom), tie amatérske včítane tých zo sudov (Savonius apod.) od oka tak 5-10% !!!
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od dano »

O ten WINDTRONICS WT6500 som sa davnejsie zaujimal, tu su oficialne udaje, ktore boli uvedene na slovenskej stranke predajcu.

Prvá inštalácia úspešne zrealizovaná(27.1.12)
výroba elektrickej energie už od 0,2 m/s
nominálny výkon 1,5 KW (maximálny 2,752 kW)
jedna turbína vyrobí ročne v priemere 3200 kWh
hlučnosť do 35 dB (bežný rozhovor má 40dB)
zabedbateľbé vibrácie
nonstop dohľad nad prevádzkou turbíny
záručný a pozáručný servis
životnosť viac ako 20 rokov
návratnosť investície už od 8 rokov
viditeľná pre vtáky a netopiere
atraktívny dizajn
rýchla montáž

Ten projekt na dvojkriznej ulici nejaky cas (zhruba rok) fungoval, teda turbina za tocila, ale kolko vyrobile energie vyrobila a kam ta energia isla netusim. Potom sa zastavila a bolo vidiet, ze okolie domu zacalo pustnut a na dome sa objavili nejake pasky a vchod bol zapecateny, to trvalo niekolko rokov a potom som videl, ze niekto okolie domu upravil a v dome sa dokonca aj svietilo. Turbina je stale zabrzdena a nenataca sa ani proti vetru. Pred par rokmi som videl, ze niekolko lopatiek z nej odpadlo. Kym este fungovala, tak som pisal na email z webovej stranky, ale nikto mi neodpisal, skusal som volat na tel. cislo, ktore bolo uvedene ako reklama, ale to bolo nedostupne, takze uz vtedy to bolo dost podozrive.
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od petr.vyhlidal »

@miroc: ten polsky vyrobek me zaujal.
jo a mimochodem - tve webovky jsou velmi cenna sbirka informaci !!! Diky !
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od petr.vyhlidal »

@KUTIL: diky za to vlakno - to jsem nasel uz vcera a uz to studuju.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3338
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od marko250 »

Ne, myslel jsem 100m v průměru a snažil se Vám rozmluvit maličké větrníky.Proč ztrácet čas něčím,co se už milionkrát potvrdilo. Máte tady teď všechny tři členy fóra co mají ,či měli s větrníky co dočinění a první parametry už napsali 1.6kW vrtule a při 20km/h dělá 800W a to je už slušný fičák.Další Vám napsal kolik udělal větrník za dlouhé období a to samé jsem Vám psal na začátku s jedním FV panelem,který se netočí,nestojí tolik a je mechanicky a amortizačně odolnější.Prostě slepá ulička s výrobou energie,ještě podmíněná velikostí a umístěním v průvanu mezi domy.I můj vstup na toto fórum byl plný naivity vůči větru a zisku z něj.Samozřejmě si na to přiďte sám,to se cení nejvíc,ale jen ztrácíte čas.To je ta položka,nad kterou člověk nemá kontrolu :-) .
A ještě se dobře koukněte na tu fotku Hawtu od kybose,jak je tam kolem čisto a jak je vysoko.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od miroc »

Ja by som o slepej uličke nehovoril. Iste, pre niekoho to tak bude, ale ak sú vhodné podmienky, vhodná turbína, chuť sa tomu venovať (oveľa viac ako panelom) a ochota netrvať na návratnosti, tak sa dá dočkať zadosťučinenia v dňoch, keď turbína podrží väčšinu výroby.
Neraz som tu písal (vo vlákne s názvom Môže veterná turbína zachrániť zimnú spotrebu?) o takých dňoch, keď vďaka vetru nedošlo k prepnutiu na DS. Mňa také drobnosti dokážu potešiť.
Napríklad za posledné tri dni, moja VAWT (inak podľa kybosa vhodná len na meranie rýchlosti vetra) zhodou okolností vyrobila asi 6 kWh. Pritom len jeden deň z toho bol vietor silnejší a veľké úseky dní bola vypnutá, pretože už energiu z panelov nebolo kde minúť. Iste že to oproti výrobe panelov nie je veľa, ale je to trojdenná spotreba bojlera na teplú vodu a tých 6 kWh mohlo ísť do kúrenia.
Vietor je veľmi nestály a často nebezpečný zdroj. Aj pri veľkej chuti ho využiť to treba dobre zvážiť. Prievan medzi domami nie je žiadny argument "pre".
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3338
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od marko250 »

Jasné >miroc,ale když si přečteš jeho plány s malýma turbínama mezi domy kvůli průvanu co tam pozoruje,tak to jinak nazvat nejde.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek