Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
nextclick
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 21, 2019 9:10 pm

Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od nextclick »

Ahoj,
plánuju legalizovat běh klasického modráska konkrétně toho od i4wifi GWL/POWER GF-SUN-2000G2 ale asi je prodávám pod jinými označeními. Rád bych ho připojil jako mikrozdroj bez přetoků.
Aktuálně mám na něm jen 700Wp a výrobu celou zaručeně spotřebuju. takže i když tam mám omezovač přetoků, tak nemí zatím moc příležitostí nějaký mikropřetok propustit. Ale rád bych přidal dalších 1kWp panelů a tak to musím nějak pořešit. Mám tam ve zkušebním provozu 48V/200Ah olověný akumulátory s mppt nabíječem. Ale zatím to mám propojená napřímo do modráska protože jsem odpojil nový panely do doby než budu mít legalizovaný ten mikrozdroj.

Jak mám ideálně postupovat při zapojení. Plánuju to celé zapojit na nové místo a dát tomu všemu větší kulturu než měnič přidělaný na zeď a 230V kabel zapojený do nejbližší zásuvky. Jaký HW bych měl k měniči přidělat abych ochránil sebe i DS? Připojit 230V výstup z měniče tak aby při přepětí či jiném stavu sítě měnič přes rélé okamžitě odpojil? Jaký druh nadproudového jističe bych měl instalovat? (stačí klasický 10A typu B co tam mám teď ?). Přepěťový ochrany mám připravený jak na DC i AC (na DC Citel DS240-110 a na Saltek AC FLP-12,5 V/1) Co dalšího mi tam schází z HW?

A teď to čeho se nejvíce obávám:
- jak správně vyplnit žádost pro mikrozdroj? (Modrásek + 2kWp FV)
- co si připravit jako dokumentaci co bude potřeba
- jak má vypadat revizní zpráva aby s ním distribuce neměla problém?

Díky moc za rady
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od brumlaj »

Žádost vyplň jak Ti zobak narostl. Distributor se Ti vyjádří co po Tobě bude požadovat. To znamená do žádosti vyplň kolonky dle technické dokumentace měniče. Jako první si řeknou o jednopólové schéma.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od ikovlabs »

Reknou si o VAriabilni nastaveni ochran coz modrasek neumi - dale ovladani HDO signalem a zpozdovac vykonu po vypadku DS -coz se da dodelat.Dale pozaduji celkem podrobny projekt - nevim zda to clovek ktery v tom nema praxi nacmara sam....
Pokud mas CEZ a neustoupi ze te variability ochran pochybuji ze ti to pripoji...
Kostěj
Příspěvky: 584
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od Kostěj »

ikovlabs píše:Reknou si o VAriabilni nastaveni ochran coz modrasek neumi - dale ovladani HDO signalem a zpozdovac vykonu po vypadku DS...
HDO, to znamená, že mohou vyslat signál odpoj/připoj FVE?
Zpožďovač výkonu po výpadku - vždyť fve stejně běžně nabíhá cca minutu, jaký je požadavek na zpoždění?
Variabilní nastavení ochran - to si už vůbec nedovedu představit. Co to je, prosím?
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od ikovlabs »

HDO - signalem z linky HDO chteji zap/vyp FVE
Zpozdeni chteji bud postupny nabeh definovanym vykonem v case nebo po 20 minutach od zapnuti DS plny vykon.
Variabilni nastaveni je ve zkratce ze ty parametry limitu muzes nastavovat v menu menice dle libovule distributora
- to modrasek neumi.
Takze tedy modraska legalne CEZ nepripoji - dnes mi prisel e-mail:
---------------------------------------------------------------------------------
Dobrý den,
požadované připomínky k podmínkám připojení mikrozdroje, které jste uvedl ve Vašem
sdělení, nemůžeme z naší strany akceptovat.
Požadujeme dodržení podmínek připojení mikrozdroje uvedených ve „Smlouvě o připojení
odběrného elektrického zařízení k distribuční soustavě do napěťové hladiny 0,4 kV (NN)

Zejména požadujeme dodržení podmínky vybavení výrobny funkcemi Q(U), P(U), P(f) dle
přílohy č.4 PPDS, kapitola Chování výroben v síti. Žadatel předloží k projektové
dokumentaci prohlášení výrobce střídače, že zařízení má implementovány funkce Q(U),
P(U) a P(f).
-----------------------------------------------------------------------------------------
Muj dotaz na CEZ :

Zdravim
Podle tel.domluvy posilam pripominky k tech.podminkam pripojeni mikrozdroje.
Stridac - GridFree AC Invertor SUN-2000GTIL2-LCD (45-90V) (GF-SUN-2000G2) ktery byl uveden v zadosti o pripojeni,splnuje pozadovane normy EU + certifikat pro pouziti v Zelene usporam(SVT kód měniče je: SVT24235) - ma pozadovane funkce pro rizeni Q(U),P(U) a P(f) nicmene nelze je editovat v menu.
Funkci pro rizeni pripojeni k DS po preruseni dodavky z DS implementuji casovym spinacem ,taktez pripojim ovladani vykonu 0 a 100 procent signalem HDO(az mi specifikujete podobu signalu pro rizeni).

Posilam prohlaseni shody poskytnuteho vyrobcem stridace.

------------------------------------------------------------------------
Tedy certifikace na zelenou usporam a certifikat splneni norem od vyrobce jim nestaci.
Naposledy upravil(a) ikovlabs dne stř bře 18, 2020 4:13 pm, celkem upraveno 1 x.
nextclick
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 21, 2019 9:10 pm

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od nextclick »

Tak to je hodně blbý. Tenhle SolaX X1 AIR X1-3.3 jednofázový s MPPT https://www.ecoprodukt.cz/solarni.panel ... e/1.fazove to umi?

já teda nechápu co chtej regulovat kdyz pretok do DS je v prumeru tak 1W.

Jaky ongrid menic je pro distrubuci bezproblemovy?

Prodám 2kW modráska! grrr
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od ikovlabs »

Regulovat chteji zajem o soukromou vyrobu energie - a kdyz uz - tak at to stoji tolik ze to v malem bude nerentabilni.
Proste to neni v jejich zajmu a maji knoflik na ERU ktery muzou mackat - tak mackaji...
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od xmasin »

ikovlabs píše: Dobrý den,
požadované připomínky k podmínkám připojení mikrozdroje, které jste uvedl ve Vašem
sdělení, nemůžeme z naší strany akceptovat.
Požadujeme dodržení podmínek připojení mikrozdroje uvedených ve „Smlouvě o připojení
odběrného elektrického zařízení k distribuční soustavě do napěťové hladiny 0,4 kV (NN)
Zejména požadujeme dodržení podmínky vybavení výrobny funkcemi Q(U), P(U), P(f) dle
přílohy č.4 PPDS, kapitola Chování výroben v síti. Žadatel předloží k projektové
dokumentaci prohlášení výrobce střídače, že zařízení má implementovány funkce Q(U),
P(U) a P(f).
-----------------------------------------------------------------------------------------
Připojuješ modráska jako mikrozdroj bez dodávek do DS? Pokud ano, tak by funkce podpory sítě neměli požadovat, protože nemůžeš do sítě dodávat. Pokud připojuješ jako klasickou výrobnu s rezervovaným výkonem, tak funkce požadovat mohou.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od diablo007 »

xmasin píše:
ikovlabs píše: Dobrý den,
požadované připomínky k podmínkám připojení mikrozdroje, které jste uvedl ve Vašem
sdělení, nemůžeme z naší strany akceptovat.
Požadujeme dodržení podmínek připojení mikrozdroje uvedených ve „Smlouvě o připojení
odběrného elektrického zařízení k distribuční soustavě do napěťové hladiny 0,4 kV (NN)
Zejména požadujeme dodržení podmínky vybavení výrobny funkcemi Q(U), P(U), P(f) dle
přílohy č.4 PPDS, kapitola Chování výroben v síti. Žadatel předloží k projektové
dokumentaci prohlášení výrobce střídače, že zařízení má implementovány funkce Q(U),
P(U) a P(f).
-----------------------------------------------------------------------------------------
Připojuješ modráska jako mikrozdroj bez dodávek do DS? Pokud ano, tak by funkce podpory sítě neměli požadovat, protože nemůžeš do sítě dodávat. Pokud připojuješ jako klasickou výrobnu s rezervovaným výkonem, tak funkce požadovat mohou.
Modrásek bez dodávky do DS neexistuje prostě tam občas něco pustí
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od brumlaj »

diablo007 píše:........ Modrásek bez dodávky do DS neexistuje prostě tam občas něco pustí
A reálně to vypadá takto:
Snímek obrazovky pořízený 2020-03-18 19-35-21.png
To červené je přetok do sítě. Za den je to v tomto konkrétním případě ze včerejška 1,47kWh. Mít mikrozdroj v zjednodušeném režimu (bez možností přetoků), tak si to hodí až si na něj distributor zasedne. A je úplně jedno jakou legislativu si EjU vymyslela. Nejprve se bude muset prokousat naší soustavou soudů.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
nextclick
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 21, 2019 9:10 pm

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od nextclick »

To je přetok i s použitým omezovačem ?
Jinak se zdá že zcela přehodnotím přístup k FV a s ongridy s limitery se rozloučím. Sice velmi nerad, ale asi to tak dopadne. Doufal jsem, že ulevím hlavně TČ které má dost velkou spotřebu.

Zkusím se ale zeptat někoho u čez distribuce na zaručeně bezproblémový ongrid hw který schvalujou, podělím se zde s výsledkem...
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od ikovlabs »

Jo velmi radi Ti doporuci SVOJI FVE ...Ta splnuje absolutne vsechny CEZnormy. Zarucene.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od ikovlabs »

xmasin píše:
ikovlabs píše: Dobrý den,
požadované připomínky k podmínkám připojení mikrozdroje, které jste uvedl ve Vašem
sdělení, nemůžeme z naší strany akceptovat.
Požadujeme dodržení podmínek připojení mikrozdroje uvedených ve „Smlouvě o připojení
odběrného elektrického zařízení k distribuční soustavě do napěťové hladiny 0,4 kV (NN)
Zejména požadujeme dodržení podmínky vybavení výrobny funkcemi Q(U), P(U), P(f) dle
přílohy č.4 PPDS, kapitola Chování výroben v síti. Žadatel předloží k projektové
dokumentaci prohlášení výrobce střídače, že zařízení má implementovány funkce Q(U),
P(U) a P(f).
-----------------------------------------------------------------------------------------
Připojuješ modráska jako mikrozdroj bez dodávek do DS? Pokud ano, tak by funkce podpory sítě neměli požadovat, protože nemůžeš do sítě dodávat. Pokud připojuješ jako klasickou výrobnu s rezervovaným výkonem, tak funkce požadovat mohou.
Chtel jsem to resit prave pro to ze neni ongrid bez pretoku - zalezi jen na tom jak moc se chteji hrabat spendlikem v hovinku a oni chteji - moc chteji...Proto je pretok 0 i kdyz je uplne jedno jestli to neni treba 10kwh za rok.
No oni to nejen pozaduji ALE chteji je mit navic nastavitelne (sice nevi proc protoze sit je nastavena natvrdo) ale to nevadi - chceme to protoze MUZEM!
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od mati »

xmasin píše:
ikovlabs píše: Dobrý den,
požadované připomínky k podmínkám připojení mikrozdroje, které jste uvedl ve Vašem
sdělení, nemůžeme z naší strany akceptovat.
Požadujeme dodržení podmínek připojení mikrozdroje uvedených ve „Smlouvě o připojení
odběrného elektrického zařízení k distribuční soustavě do napěťové hladiny 0,4 kV (NN)
Zejména požadujeme dodržení podmínky vybavení výrobny funkcemi Q(U), P(U), P(f) dle
přílohy č.4 PPDS, kapitola Chování výroben v síti. Žadatel předloží k projektové
dokumentaci prohlášení výrobce střídače, že zařízení má implementovány funkce Q(U),
P(U) a P(f).
-----------------------------------------------------------------------------------------
Připojuješ modráska jako mikrozdroj bez dodávek do DS? Pokud ano, tak by funkce podpory sítě neměli požadovat, protože nemůžeš do sítě dodávat. Pokud připojuješ jako klasickou výrobnu s rezervovaným výkonem, tak funkce požadovat mohou.
Jestli to chápu dobře :
- vyjádření Čezu je k připojení modráska jako výrobnu - mikrozdroj s rezervovaným příkonem - tam se P,Q,f vyžaduje - tak to nelze v ČR připojit
- je otázka zdali by modráska připojili jako mikrozdroj ve zjednodušeném připojení - tam je rezervovaný výkon nula - to by mohlo jít

Pokud se modrásek připojí v "šikovném zapojení" , tak přetoky budou minimální ( ale budou ) - cca 1kWh za rok.. Tzn. platby za dodávku nebudou nijak závratné - tedy u povoleného mikrozroje ve zjednodušeném připojení!!
Ale musí k připojení být spousta papírů a namontovaný " vazební spínač " a to v místě požadovaném distributorem atd, atd - prostě vopruz pro pár kilowatt

M.
Naposledy upravil(a) mati dne stř bře 18, 2020 10:35 pm, celkem upraveno 1 x.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od mati »

ikovlabs píše:
xmasin píše:
ikovlabs píše: Dobrý den,
požadované připomínky k podmínkám připojení mikrozdroje, které jste uvedl ve Vašem
sdělení, nemůžeme z naší strany akceptovat.
Požadujeme dodržení podmínek připojení mikrozdroje uvedených ve „Smlouvě o připojení
odběrného elektrického zařízení k distribuční soustavě do napěťové hladiny 0,4 kV (NN)
Zejména požadujeme dodržení podmínky vybavení výrobny funkcemi Q(U), P(U), P(f) dle
přílohy č.4 PPDS, kapitola Chování výroben v síti. Žadatel předloží k projektové
dokumentaci prohlášení výrobce střídače, že zařízení má implementovány funkce Q(U),
P(U) a P(f).
-----------------------------------------------------------------------------------------
Připojuješ modráska jako mikrozdroj bez dodávek do DS? Pokud ano, tak by funkce podpory sítě neměli požadovat, protože nemůžeš do sítě dodávat. Pokud připojuješ jako klasickou výrobnu s rezervovaným výkonem, tak funkce požadovat mohou.
Chtel jsem to resit prave pro to ze neni ongrid bez pretoku - zalezi jen na tom jak moc se chteji hrabat spendlikem v hovinku a oni chteji - moc chteji...Proto je pretok 0 i kdyz je uplne jedno jestli to neni treba 10kwh za rok.
No oni to nejen pozaduji ALE chteji je mit navic nastavitelne (sice nevi proc protoze sit je nastavena natvrdo) ale to nevadi - chceme to protoze MUZEM!
Je to proto , že se takto připravují na chytré sítě ( spíše mají vizi ) !!
A v těchto výkonech a použitích je to nesmysl , ale protože mají kolonku " ongrid střídač připojený k DS " ( a v ní nerozlišují výkon jestli 100kW nebo 2kw ) - tak to chtějí po všech výrobnách..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
jmachi88
Příspěvky: 123
Registrován: stř říj 30, 2019 11:25 am

Re: Připojení "Modráska" GTI gridfree jako mikrozdroje do DS

Příspěvek od jmachi88 »

Ahoj,
momentálně bojuji s tímto problémem.. postavil jsem 4kw políčko a mam EFFEKTU KS5000DT.
Jelikož ta má pouze 1. stupnove ochrany, tak jsem to vyresil externi napetovou a frekvencni ochranou.
BOHUZEL ale jeste musim nejak vyresit rizeni Jaloveho vykonu. a to nemám jak. Takže mám střídač hodit (za 1000 euro) do popelnice ?? EFFEKTA v Nemecku jako vyrobce mi porad odpovida ze po nich chci nesmysly, že v celém světe i v EU je to všechno OK. U nás máme zase něco navíc. Dokázal by mi někdo poradit? Díky moc
5kWp mono + 5kWp poly + 5kWp mono + 5kWp mono + 5kWp mono

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek