2600W Žabčice

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

rimi píše:Ahoj, mam dotaz: cim napajis to arduino?
Povedlo se mi odpravit nadproudem DCDC menic (LM2596), ktery mel snizovat napeti pro ledky a pustil tam vse. Takse trochu bojim a mam tam docasne MA7812.
nejdriv jsem to mel pres usb. pak jsem tam dal adapter pac sem nechtel mit zaplej pc ale potom me zas prislo zbytecny to napajet adapterem 12v 8A. tak jsem to prozatim hodil na muj laboratorni zdroj ... no laboratorni - rocnikova prace ze druhaku. cim to budu napajet budu resit zitra. asi 7812 na malym chladici ma to stratu par W.

Edit: nejlevnejsi DC/DC menic je do zapalovace v aute na usb vetsinou ty menice umi 12-24V na 5V usb
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od rimi »

Na ztrate par w nejde udrzet ruka...
Asi mu predradim nejaky DCDC
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od rimi »

rimi píše:
PavelR píše:Mimochodem vi nekdo jestli klasicky jistice funguji i na DC ?
Pro male napeti urcite (nemusis zhaset oblouk), pouzivam to tak.
Jen doplneni co je male napeti (Trunecek / Elekrotechnika / 1946):
"Aby se ionisace udrzela, je treba pro delku oblouku 1mm napeti 40V, pro 2,8mm 46V, pro 6mm 52V; pri tom jsou proudy asi 3A, 9A, 40A."
Takze 24V ok, 48V ne!
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od rimi »

PavelR píše: nejdriv jsem to mel pres usb. pak jsem tam dal adapter pac sem nechtel mit zaplej pc ale potom me zas prislo zbytecny to napajet adapterem 12v 8A. tak jsem to prozatim hodil na muj laboratorni zdroj ... no laboratorni - rocnikova prace ze druhaku. cim to budu napajet budu resit zitra. asi 7812 na malym chladici ma to stratu par W.
Edit: nejlevnejsi DC/DC menic je do zapalovace v aute na usb vetsinou ty menice umi 12-24V na 5V usb
Pichl jsem jej na NOKIA nabijecku do auta, drzi, dik za napad. Jeste se mi nelibi teplota toho chipu na ethernet shieldu, dam tam nejaky chladic.
David
Příspěvky: 30
Registrován: úte zář 04, 2012 12:44 pm

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od David »

Můžu vědět jak projekt pokračuje? Dost mě to zajímá :) .
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

Dnes je ten slavny den kdy jsem si ja poridil dalsi Wp .... takze celkem budu mit jakmile zapojim 5480Wp ... jooo to bude jinaaaaa.
Prave tady tak fouka ze by me to asi s panelem sfouklo ze strechy jinak bych uz monotval ...
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od mobilik »

Gratulujem, inak pekna elektrarnicka. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od mypower.cz »

PavelR píše:Dnes je ten slavny den kdy jsem si ja poridil dalsi Wp .... takze celkem budu mit jakmile zapojim 5480Wp ... jooo to bude jinaaaaa.
Prave tady tak fouka ze by me to asi s panelem sfouklo ze strechy jinak bych uz monotval ...
Byl to ten slavny den
kdy od nas byl odveden
eeeeeelektri - cký proud ..

Byl to ten slavny den
kdy od nas byl odveden
eeeeeelektri - cký proud ..

Stridavy stridavy
cezky elektricky proud
Stridavy stridavy
zkratka elektricky proud

ta ra ta ta ta .. :D

Uz od toho nemas daleko :D
To bude od cervna do srpna rachot...

Jen tak dale.. :D
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

ee to bude rachot uz od brezna i s tema 2600Wp to byla krasa. Ted jeste sehnat od Mateje tak 8Kw menic pripojit i sporaky a bude.

edit: no nemohl jsem to vydrzet a zkusil jsem na tu moji plochou strechu jeden vynest .... tady fouka tak ze jsem malem letel dolu i s panelem. Ale pristi tyden to se regl od rana zarazi na max I .... mam 12 panelu na jihojihozapad a techto dalsich 12 pujde na zapad coz bude mit velkej efekt ve dnech kdy je do odpoledne hnusne a k veceru se to vyjasni ....
Naposledy upravil(a) PavelR dne čtv kvě 15, 2014 4:05 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od vata »

PavelR píše:Dnes je ten slavny den kdy jsem si ja poridil dalsi Wp .... takze celkem budu mit jakmile zapojim 5480Wp ... jooo to bude jinaaaaa.
Prave tady tak fouka ze by me to asi s panelem sfouklo ze strechy jinak bych uz monotval ...
Panejo, to už je na malou fabričku :)
Gratuluji :) Pod mými borovicemi bych s tím vyrobila cca 30kWh, u Vás, pokud nejste ve stínu, hodně přes 40 a při zatažených dnech jako je ten dnešní uděláte pořád přes 5kWh... Co s tím budete dělat?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

No po prechodu na 48V prepojim i sporaky, pote co se prebytky nevejdou ani do bojleru tak pres to nejhorsi leto bude hrcet klima pac ja ty vedra nedavam a ve sklepe se bojim spat pac jsou tam pavouci. No a hlavni ucel je kompenzace podzimu a zimy.

Jako s tema stinama to nemam zrovna idealni nemam cistej vyhled na jih samej barak a strom a tak takze v zime je plnej osvit panelu na jih az od asi 10:30 a pak na to zase zacina hazet stin merunka. na strese kam ty panely pujdou je zase komin... Jsem zastancem nez resit kdejakou ucinnost tak to proste prebit surovym vykonem.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

5480Wp Žabčice

Příspěvek od PavelR »

toz tak jsem panely uz zapojil zatim provizorne .... ted budu vyhlizet *sun*
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

toz dneska prvni slunecny den na novem vykonu. Panely nejsou sice vhodne umisteny ale co vylezlo slunko tak byl regulator zarazen na 80A ... to je hukot.... ale zatim na 24V vic nevyrobim.... uz premyslim jakej menic.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

5480W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

Dnes dalsi pokrok. Od Mateje dorazil v patek 8kw LF menic. Takze dnes jsem predelal system na 48V a zapojil tento menic. Konecne mam pripojen cely dum vcetne sporaku. Vyzkousel jsem zatim 6kw a v pohode. Plny vykon budu zkouset az bude poradne svitit. Matejovi dekuji za zbozi a technickou konzultaci kolem.

Jak to rict .... sednete si ze 120tky do sedmickovyho BMW ... takto jsem se dnes citil. Prijemne ...
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od fukuši »

PavelR píše:Dnes dalsi pokrok. Od Mateje dorazil v patek 8kw LF menic. Takze dnes jsem predelal system na 48V a zapojil tento menic. Konecne mam pripojen cely dum vcetne sporaku. Vyzkousel jsem zatim 6kw a v pohode. Plny vykon budu zkouset az bude poradne svitit. Matejovi dekuji za zbozi a technickou konzultaci kolem.

Jak to rict .... sednete si ze 120tky do sedmickovyho BMW ... takto jsem se dnes citil. Prijemne ...
Znám ten pocit z 440 na 660 na 1800 na 3600 na 4500.Od 3600Wp zapojen celý dům.Indučka i teplovzduška si jen chrochtaj.
Jinak gratuluji.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

Ja mel cely dum na 2600Wp na 2500W menic. Mel jsem automacikdy prepinani pri cca 2300W na DS. To jsem dnes demontoval takze provozem se ukaze zda li bude treba ci ne. Cele zapojeni se znacne zjedodusilo. Dnes jsem dokonce zjistil proc mi nahodne vybavovalo ficko - hruba (ne vsak nebezpecna) nedbalost pri uprave topneho telesa bojleru. Kaju se.

S akutalnim vykonem panelu se tesim na dve veci:
1) na sluncem pohanenou klimu v letnich parnech kdy nebudu muset hledat ukryt ve sklepe.
2) zimu na solar porad jeste nedam ale jsem zvedav na podzimni a zimni vyrobu. Vytycil jsem si plan dostat se v naseldujicim zuctovacim obdobi hrubo pod 1MWh ze site.

Uzasny je to ze i kdyz bylo dnes cely den pod mrakem tak jsem udelal neco pres 12kwh tedy nabil baterky, a dohral bojler + prubezna spotreba.

Novy menic na displayji zobrazuje vystupni napeti, proud a cinny vykon a ucinnik. Jde krasne videt jak pri nizkem ucinniku (lednika, motor pracky) je velky vystupni proud avsak maly cinny vykon - coz je logicky.
O problematice uciniku jsou me znalosti znacne kuse. Tedy se ptam. Je tento jalovy vykon bran menicem z baterii?
Mela by smysl kompenzace uciniku v domacich podminkach? - mysleno efektivnejsi vyuziti energie?
Jak by se tato kompenzace projevovala na volnobezne spotrebe menice? (automaticka kompenzace?)

Dokazal by nekdo ze zdejsich odborniku na menice ci velkou energetiku poradit?
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

Tak dnes mam rekord 25,5kwh - dohraty bojler, pul dne klima, a jeden kutchan zapecenych brambor. :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 5480W Žabčice

Příspěvek od mypower.cz »

PavelR píše:Tak dnes mam rekord 25,5kwh - dohraty bojler, pul dne klima, a jeden kutchan zapecenych brambor. :)
Sak pocki .. az budu mit tolik panelu co ty .. taky budu drtit .. :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od vata »

No jo, to jsou jiné počty - Vašich dnešních 25kWh mě nenasvítilo za celý loňský listopad :) U mě dneska slunko dalo 5,2kWh, bojler plný. Klimu bych s úlevou zapnula, kdybych nějakou měla :)
Zítra pokud bude ještě svítit, to ovšem už nebudu mít kam dávat...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

Jeste lepsi to bude az budou panely co maji byt na zapad na zapadni strese a ne jen tak se povalovat na plocho. Do konce srpna tam snad budou. Na zimu jsem zvedave. Prosinec a leden si nedelam iluze kde nic neni ani cert nebere ale mesice 10, 11 a 2 na ty su zvedave. Zbytek roku pohoda.