Ostrovní chata k trvalému bydlení

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od redcrown »

Moc pěkná koncepce. Za mě jedině LiFe s BMS, postupně podle potřeby přidávat. Na to vidím jako ideální cihly Pylontechu. U plného ostrova bych si postupně našetřil na co největší baterii. Významně tím stoupne životní komfort, člověk nemusí tak často počítat ty malé Wh za špatného počasí. Jinak samozřejmě co se vejde panelů. Ať se daří.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od xmasin »

Prozatím mám "šrotové" olovo a těšm se až ho do toho šrotu odvezu. Při malých proudech vydrží poměrně dlouho (při posledním výpadku DS vydrželo v pohodě 7 hodin při proudu 5A na 48V systému). Ale pokud jsem zkoušel větší zátěž v řádu kW tak šly baterie velice rychle s napětím dolů a měnič hlásil vybitou baterii a vypnul se. Štítková hodnota baterií je 180Ah, ale jestli mají tak 50Ah tak je to hodně. Proto už mám na cestě tester baterií a schválně zkusím, jakou mají kapacitu. Co se týče baterií do ostrovního systému, tak bych volil Lithium, pokud je čas a chuť, tak bych využil zdejší nabídky na LIion baterie Samsung. Jsou za dobrou cenu, nevýhodou je, že si je člověk musí poskládat sám.
Ohledně měniče a regulátoru nabíjení, tak je ještě možnost jít do Victrona, ale nevím, jestli by vyšel rozpočet.
solartom
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2019 9:55 am

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od solartom »

Díky všem za reakce!
Z vašich odpovědí mi vyplývá, že bych měl olovo zavrhnout - samovybíjení, velikost, korozivní výpary kyseliny (nebo velký zabraný prostor na odvod výparů) a také horší účinnost (což na ostrově vadí)... Na chatě by se našlo dobře větrané místo mimo obytné prostory i na větší baterii - ve vstupní verandě, ale ta bude v zimě studenější (mrznout by tam nemělo) - ale vlastnosti olověných baterii by to ovlivnilo negativně... Zřejmě se tedy vrátím k původní koncepci nastíněné v úvodním příspěvku a půjdu rovnou do lithia. Budu to muset rozplánovat, aby to vyšlo i finančně - elektřinu během letní přestavby asi pořeším z elektrocentrály (na občasné spuštění vrtačky, úhlové brusky nebo pilky to nějak postačí) a do podzimního nastěhování ještě zkusíme došetřit na lithiovou baterii.

V zásadě jsou tedy možnosti:
  • Cihly Pylontechu (pro nás spíš asi ty menší US2000B - v místním eshopu je teď zdražili a ostatní eshopy budou předpokládám následovat). Výhodou je snadná rozšiřitelnost, nevýhodou vysoká počáteční investice (doporučené minimum jsou dvě cihly na 3kW měnič, takže na 3kW PIP aspoň 3 cihly?)
  • články Samsung SDI od člena djpeto
  • mnozí členi doporučují lifepo4 baterie od člena caspera z evbattery.cz
  • v místním eshopu prodávají "cihly" SinLion, které jsou nyní výrazně levnější, než Pylontechy - ale nevím o nikom, kdo by s nimi měl nějaké zkušenosti...
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od FRSO »

Doporučuji si rozdělit napájení spotřebičů na 3 okruhy: 1. světelný z aku nezávislý na zapnutých měničích, 2 napájení spotřebičů s menším příkonem do cca 1200W pro Tv, WiFi, malé napáječe, atd, ale trvale napájené z měniče nejlépe asi Victron, 3 okruh pro napájení spotřebičů s vyšším výkonem, pračka, myčka, konvice, atd. Tady použít měnič dle financí cca 3 kW, který by se zapnul až dle potřeby. Systém tedy na napětí 48V. Aku zrovna jít do LIFEPO4 cihel a postupně pak přidávat jak sám píšeš.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od redcrown »

solartom píše:nevýhodou vysoká počáteční investice (doporučené minimum jsou dvě cihly na 3kW měnič, takže na 3kW PIP aspoň 3 cihly?)
stačí klidně jedna cihla k 5kW měniči jen je potřeba nastavit malý nabíjecí a vybíjecí proud. Pokud dokoupíš cihly, zvedneš proudy.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od petrd »

Mam dojem ze litium snasi nizke teploty jeste hur nez olovo, predevsim nabijeni kolem 0 je muze znicit.
Pak se mi libi docela baterie olovo uhlik, ale mimo mistniho eshopu je nikde moc neprodavaji. Protoze ale neposilaji baterie postou, mam jen trakcni olovo..
Takove jako poznatky: nikdy jsem netusil kolik mam kolem chaty stinu, vedeni na strechu je vzdycky malo a napr mimo plus a minus by se jeste mela tahnout od strojovny nahoru zem, jednoduchy dohledovy system ktery alespon zaznamena a prezentuje prubeh napeti a proudu (LK3) je nezbytny, v zime jeden den system vyrobi neco na vic a ctyri s bidou "sam na sebe".
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od diablo007 »

Lithium nemá výpary předpoklad je že by ho nedával na verandu
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od matobabetak »

nezabudat na protipoziarnu ochranu, hlavne lion! kvoli tomu idem spravit box z nerezoveho plechu na baterie a dalsi na menic a ostanu elektroniku. ak zlyhaju istiace prvky nech to vyhori a neznici okolie
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od diablo007 »

matobabetak píše:nezabudat na protipoziarnu ochranu, hlavne lion! kvoli tomu idem spravit box z nerezoveho plechu na baterie a dalsi na menic a ostanu elektroniku. ak zlyhaju istiace prvky nech to vyhori a neznici okolie
Pokud bude mít lifepo4 oheň nehrozí.
solartom
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2019 9:55 am

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od solartom »

Přesně tak, lithiové baterie jsou skladné a bez výparů, takže by mohly být v chodbě pod schodištěm, kde bude celoročně pokojová teplota. Lifepo4 by bylo ideální i s ohledem na požární bezpečnost...

Victron výrobky by se mi zamlouvaly kvůli nízké volnoběžné spotřebě, vysoké efektivitě a širokým možnostem nastavení, akorát ta cena je dost vysoká - proto jsem koncepci vymýšlel tak, aby v kritickém zimním období nemusel měnič běžet téměř vůbec a ve slunečné části roku volnoběžná spotřeba / efektivita není tak důležitá, panel navíc to vyřeší. Tím pádem by měly být vyhovující i levnější měniče/regulátory. Pořád uvažuji nad PIPem i přes jeho hlučnost. Buď by se dal umístit na nevytápěnou verandu mimo obytné prostory - kladné teploty kolem nuly by mu neměly vadit, ale naopak prospívat? Nebo by se dal na chodbě umístit do odhlučněné skříně s ventilací vyvedenou ven (východní směr ve stínu stromů) - přes léto by neměl být problém napájet ventilátor navíc nasávající vzduch z venku spínaný podle teploty - byl by nějaký problém s takovým řešením hlučnosti?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od diablo007 »

Venkovní vzduch bude s největší pravděpodobností kondenzovat a to je likvidační pro měnič pozor na to
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od Vitek »

diablo007 píše:Venkovní vzduch bude s největší pravděpodobností kondenzovat a to je likvidační pro měnič pozor na to
Ahoj Diablo. letošní zimu jsem přečkal, jeden měnič v režimu ON, druhý standby - tam v noci došlo k vypínání tzn teplota klesla až ke 2 stupnům dle záznamu,
ke kondenzaci dochází při 8 až 11 stupních a také dle vlhkosti vzduchu. na příští zimu budou měniče bud neustále zapnuté nebo ještě nevím..
Nicméně ten zapnutý měnič ve stodole měl i přes noc vždy kolem 16 stupnů. Je samozřejmě možné je obalit polikem tak jak jsem dělal já, nicméně bych to neviděl až tak jako přínos. výhodnější by byl rack a nebo chodba.

Každopádně měniče běží. možná je lepší v tomto případě i přes zimu nechat měnič bud stále zaplý ale režim SUB aby byl pořád vždy zahřátý vnitřek a nebo uplně vypnout.
ještě píšou v manualu axpert kinga že provoz od 0 do 55 tupnu je OK... na skladování až do minus 15
zatím jsem nevypozoroval žádný problém. Příští zimu jim dopřeju zapnutý stav neustále.
Ahoj V.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od jahodovák »

Oba měniče mám na půdě,kde je teplota stejná jak venku,jen tam nefičí vítr,jeden jede od 2013 a druhý od 2015 a na zimu je většinou vypnut,zapínám ho jen občas při přebytku svitu,zatím oba běží bez problémů,žádná opatření nebyla dělána,takže u mě v pohodě...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od diablo007 »

Půda má svoje mikroklima to jsme někde jinde než přisávání rovnou z venku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od NOPARasito »

diablo007 píše:Venkovní vzduch bude s největší pravděpodobností kondenzovat a to je likvidační pro měnič pozor na to
Axperty se v poslednim provedeni chlubi lakovanou elektronikou, toto opatreni je 50% uspechu.
Pozn.: Pral bych ti videt v jakem sajrajtu a vhkosti jedou menice v CNC. To ty nase jsou jako v bavlnce.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od jahodovák »

diablo007 píše:Půda má svoje mikroklima to jsme někde jinde než přisávání rovnou z venku.
V novostavbách to tak je ale ve starém hospodářském stavení kde jsou jen tašky bez pojistné folie a když více fouká a sněží tak se místy tvoří i menší závěje se to o moc oproti venku neliší.... ;) :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
solartom
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2019 9:55 am

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od solartom »

Díky za upozornění ohledně kondenzace. Když se nad tím zamyslím z fyzikálního hlediska, tak studený vzduch zpravidla obsahuje méně vodních par než teplejší vzduch (a v nasyceném stavu vždy) - pokud tedy měnič bude v teplém prostoru, do kterého bude v určitém množství proudit studený vzduch z venku, ten se bude ohřívat a jeho relativní vlhkost tím bude klesat. Při styku s teplejším měničem by ke kondenzaci nemělo dojít. Problém by byl, kdyby naopak měnič byl studený v chladném prostoru a byl by nasáván vzduch z teplejšího vlhčího prostoru - ochlazováním by se relativní vlhkost vzduchu zvyšovala a páry by zkondenzovaly... Když v zimě člověk s brýlemi vyleze ven, teplé brýle se na venkovním studeném vzduchu neorosí. Naopak když se člověk s vychlazenými brýlemi vrátí domů do teplého vlhkého vzduchu, tak se orosí... V našem současném bytě máme v kuchyni spížku - skříň, s větrací mřížkou dole a nahoře, celou zimu skříní volně proudí venkovní vzduch a ve skříni je sucho (sušené houby jsou na vlhkost náchylné...). Navíc ke kondenzacím dochází především v chladné části roku, kdy měnič bude buď vypnutý nebo nebude potřebovat tolik chladit, jako v létě. Takže průduchy ven by mohly být přes zimu zavřené. V létě by průduchy ven neměly být na škodu. Uvažuji nad tím správně? Pokud by i tak kondenzace hrozila, je možné uzavřít měnič do dostatečně velké odhlučněné skříně s větráním z místnosti? A třeba jen na léto větrat z venku...
solartom
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2019 9:55 am

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od solartom »

Po delší odmlce zdravím všechny solárníky s updatem!

Nějaký čas jsem se věnoval rekonstrukci ostatních částí chaty, vstřebával všechny dostupné informace a začal "elektrifikovat" chatu. Už mám koupenou a používám 1000 W invertorovou elektrocentrálu, kterou aktuálně využívám na napájení vrtačky, úhlové brusky, vrtacího kladiva při přestavbě. Po instalaci fotovoltaiky ji plánuji používat jako záložní zdroj k dobití baterii v případě temna a také jako samostatný záložní zdroj k napájení chaty, kdyby došlo k nejhoršímu a porouchalo se něco na FVE.

Vzhledem k tomu, jak naše příjmy ovlivnil koronvirus, budu muset přistoupit k prozatímnímu řešení, které navrhoval diablo - pro začátek koupím staré olovo pro VZV, na lithiové úložiště budu muset teprve došetřit... Je mi jasné, že bude potřeba častěji v zimě spouštět elektrocentrálu, ale LiFePO4, které by utáhlo i pračku (a nebylo přetěžováno kvůli dlouhé životnosti) je aktuálně mimo naše finanční možnosti...

Baterie a měnič budou mít vlastní "technickou místnůstku" - v zaizolovaném přístavku přiléhajícím k chatě. Výpary z elektrolytu se nebudou dostávat do obytných prostor, pouze teplo z chaty bude prostupovat přes zeď a udržovat teplotu v přístavku nad nulou i v zimě (navíc bude přitápět měnič).

Fotovoltaické panely umístím na nový dřevník a poslouží zároveň jako přístřešek. Panely bych rád ukotvil zespodu samořeznými šrouby přímo do dřevěné konstrukce (jako to udělal ota: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=120&t=5402), mezi panely ponechám dilatační mezeru, kterou vyplním těsnícím pryžovým T profilem. Pokud sem tam něco proteče na uložené palivové dřevo, nic se neděje. Dřevník bude umístěn asi 20 m od domu na osluněném palouku. Žádné lokální stíny by se vyskytovat neměly. Rád bych nainstaloval 5 kW kombinovaný měnič Axpert - vzhledem k větší vzdálenosti panelů od měniče by byla ideální vysokonapěťová verze? Počítám s instalací 12 ks 300 W panelů - Axpert zvládá 4000 Wp. Panely mají VoC 39,5 V - doporučovali byste tedy zapojení do dvou paralelních větví po 6 ks nebo spíše jinak?

Příští týden začneme rekonstrukci elektroinstalace - poučil jsem se z místní moudrosti a na malou chatku vybral 96 modulový rozvaděč (elektrikář se divil na co :-)). Rozvaděč bude přímo přes zeď od měniče a baterii, plánuji vybudovat dostatečně široké prostupy na vedení kabeláže i s rezervou. Napadá Vás ještě něco, co mám ohlídat a vyžadovat?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od kodl69 »

Vysokonapěťový verze nedoporučuju, nesplňují bezpečnostní standarty požadovaný v EU (DC chránič, příp. hlídač izolačního stavu, ty jsou v každým ongrid střídači). Navíc oblouk vytaženej z 300V DC je celkem peklo...
I pole z 3s stringů (od roku 2019 nelegální v eu bez dalších opatření!!! - to je naschvál mocipánů) se dá dotáhnout poměrně daleko, ale je potřeba použít patřičnej kabel, a nebát se hliníku... Axpert není zrovna to pravý ostrovnický řešení, má poměrně velkou vlastní spotřebu. Spíš doporučuju samostamej regulátor (třeba i levnej makeskyblue nebo zrovna fangpusun=victron), světla zapojit na 48V DC a měnič pouštět jenom v případě potřeby, klidně přes 433MHz "garážový" ovládání. V zimě budeš řešit každou wathodinu, a ten Axpert ti sežere denně 1.2kWh, bez toho, že by na něj bylo něco připojenýho, to ti některý dny ani panely nedají. Mám podobný množství panelů, a v zimním průměru se přes 1.5kWh moc nedostanu, takže nebuď přehnaně optimistickej, samozřejmě značnej vliv má poloha a horizont. Loni jsem díky 13kWh v baterce dokázal "přežít" každodenní spotřebu 1-1.5kWh co spotřebují světla a další DC bez dobíjení baterek. nabíječkou.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solartom
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2019 9:55 am

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvek od solartom »

kodl69: Díky za reakci. Takže i v případě délky vedení cca 25 m to můžu dotáhnout při použití 3s stringů bez větších ztrát? Použil bys něco jako AYKY 35mm2? Souhlasím, Axpert má větší spotřebu, na druhou stranu se mi líbí, že je vše v jednom balení, vyžaduje to méně zapojování a nezabere to tolik místa - je to něco za něco... velké Victrony mají spotřebu výrazně menší, ale takovou variantu v současnosti asi neufinancujeme... A jak by ses díval na variantu Axpert v zimě používat pouze jako regulátor nabíjení a k tomu menší měnič (třeba i Victron) pro napájení mrazáku, počítačů, monitorů ...? Tam je spotřeba kolem 8 W. Je problém přepínat měniče bez výpadku? Jaký měnič Axpert bys použil v takovém případě? King má v našem případě zbytečnou dvojitou konverzi a docucávání ze sítě bychom také nevyužili...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek