TČ + TUV

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
MICHAL K.
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 04, 2020 9:43 am

TČ + TUV

Příspěvek od MICHAL K. »

Dobrý den všem,

jsem tu nový, tak prosím o shovívavost při dotazech.
Věřím, že Vás tu je znalíh spoustu.

Dělám rekonstrukci starého domu a mám domluvené tepelné čerpadlo voda-vzduch 14kw místo starého kotle.
TUV jsem navrhl formou Dražice LX ACDC/M+KW ABC 200 + 7ks panelů o výkonu 1960w max. doporučený výkon jsou 2kw při 240V a 8A jen nevím, jak to celé bude fungovat. Doposud jsem nenašel žádnou recenzi ani hodnocení. Panely již mám dlouhou dobu koupené, tak jsem přemýšlel jak je využít. Bohužel na TČ mě daný bojler nebyl doporučen, jelikož TČ jej vytopý na max. 55° a když ho panely ohreji na cca 75° bude hlásit TČ poruchu.
Otázka zní, je tato volba dobrá nebo by jste to řešili jinak?
Mám zatím jen panely, ale není problém třeba ze 4ks dokoupit. Instalaci panelů a rozvodů bych si udělal. Do budoucna bych rád menší ostrovní systém..

Děkuji Vám za jakékoliv postřehy či rady.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: TČ + TUV

Příspěvek od diablo007 »

1. Menší tepelný výměník aby jsi do bojleru místo studené napouštěl předehřátou od TČ tím pádem bude čerpadlo spokojené s teplotou a panely v zimě budou dohřívat jen teplotní rozdil.
2 Pkud bys měl výměník v bojleru přes 3 cestný ventil myslím si že tepelné čerpadlo ani nebude vědět že se z něj dohřívá bojler.
Každopádně při ceně elektřiny kterou budeš mít díky tepelku je ze soláru pro ohřívání vody minimální ekonomická návratnost
Ale hádám že důvod byl i dotace k novému baráku tak se to tak nedá počítat
MICHAL K.
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 04, 2020 9:43 am

Re: TČ + TUV

Příspěvek od MICHAL K. »

Je sice pravda, že TČ jsem pořizoval i skrze dotace a líbila se mi možnost mít 20h nízký tarif.
Nicméně do bojleru jsem právě šel už jen kvůli těm panelům.
Co říkáte na nápad udělat ostrovní systém o výkonu 1-2kw při ceně elektřiny kvůli TČ? Není to hloupost skrze dlouhé návratnosti?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: TČ + TUV

Příspěvek od diablo007 »

MICHAL K. píše:Je sice pravda, že TČ jsem pořizoval i skrze dotace a líbila se mi možnost mít 20h nízký tarif.
Nicméně do bojleru jsem právě šel už jen kvůli těm panelům.
Co říkáte na nápad udělat ostrovní systém o výkonu 1-2kw při ceně elektřiny kvůli TČ? Není to hloupost skrze dlouhé návratnosti?
Pokud jde o ekonomiku tu jsem ti už na stínil je v tvém případě špatná pokud se jen bude pohlížet na návrat díky ohřáté vodě v bojleru. Pak se tě ale zeptám na jinou věc a to je jakou hodnotu pro tebe má v případě výpadku proudu to že ti dal pojede lednice mrazák kde máš za
A jídlo které se dá poměřovat penězi kde už nějaká ekonomika může být
B máš tam jídlo které když nepojede týden elektrika v ČR Evropě řekl bych že se rovná hodnotě jakékoliv . Jen pro zajímavost ČR má v hmotných rezervách jídlo na 1,3 dny a počítá se s tím že mají zásoby obchodní domy zemědělci a zahraničí. Obchodní domy udrží jídlo první den než to lidé vykoupí a rozpustí se jim mrazaky okolní státy pokud to bude výpadek evropský těžko budou vyvážet něco co sami budou potřebovat