Stavebné povolenie, sebestačnosť

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od Pavel.Z. »

Ahojte.
Mám pozemok priamo v obci nachádzajúci sa v extraviláne. So stavebným povolením z hľadiska obce by nemal nastať problém, len k stavebnému povoleniu potrebujem súhlas distribúcie s pripojením el.prípojky.
SSD sa mi vyjadrila že:
pre danú lokalitu nedisponujú dostatočnou kapacitou, a preto je nutné realizovať výstavbu novej distribučnej sústavy. Výstavba distribučnej sústavy bude zabezbečená do 24mesiacov od vydania právoplatného rozhodnutia stavebného úradu na realizáciu danej stavby zo strany SSD.

Podľa môjho názoru to potrvá aj 4-5 rokov, pretože pokiaľ dostanú povolenie bude to na dlho.
Chcem začať svojpomocne stavať stavbu (rod. dom 13x8,5), a k tomu potrebujem stavebné povolenie. Toto nedostanem, lebo nemám vyjadrenie od SSD k stavebnému povoleniu že ma pripoja.

Prosím, neviete mi poradiť či by sa dal dom napísať ako sebestačný? Alebo ako by ste mi prosím poradili, aby som dostal stav. povelenie?

Vopred ďakujem za každú radu.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Zkus si napsat o vyjádření se souhlasem se stavbou ostrovního domu (tj. bez přípojky z DS). Pokud bude kladné, tak by to stavební úřad měl akceptovat. Pokud vím, tak u nás v Čechách ostrovní domy existují, tudíž by to snad mohlo jít i u vás.
Přeji mnoho zdaru.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od rasto1 »

Pavel.Z. píše:Ahojte.
Mám pozemok priamo v obci nachádzajúci sa v extraviláne. So stavebným povolením z hľadiska obce by nemal nastať problém, len k stavebnému povoleniu potrebujem súhlas distribúcie s pripojením el.prípojky.
SSD sa mi vyjadrila že:
pre danú lokalitu nedisponujú dostatočnou kapacitou, a preto je nutné realizovať výstavbu novej distribučnej sústavy. Výstavba distribučnej sústavy bude zabezbečená do 24mesiacov od vydania právoplatného rozhodnutia stavebného úradu na realizáciu danej stavby zo strany SSD.

Podľa môjho názoru to potrvá aj 4-5 rokov, pretože pokiaľ dostanú povolenie bude to na dlho.
Chcem začať svojpomocne stavať stavbu (rod. dom 13x8,5), a k tomu potrebujem stavebné povolenie. Toto nedostanem, lebo nemám vyjadrenie od SSD k stavebnému povoleniu že ma pripoja.

Prosím, neviete mi poradiť či by sa dal dom napísať ako sebestačný? Alebo ako by ste mi prosím poradili, aby som dostal stav. povelenie?

Vopred ďakujem za každú radu.
to ti v tomto bananistane neprejde pre udelenie SP potrebujes minimalne 2 veci a to elektricku pripojku a pristup na pozemok, bez toho SP na dom nedostanes.
Ale skus sa popytat na SU na SP vydane na chatu ;)
Kym dostavias tak si stavbu prekvalifikujes na dom a aj elektrika mozno bude :yes:
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od brumlaj »

Zdejší uživatel tomas v ČR řešil u distributora ostrovní systém. Když tak se jej zeptej SZ zda nemá text žádosti o vyjádření se distributora k ostrovnímu systému. Podle mne to musí jít.
Jinak stavebnímu úřadu napiš že stavíš dům bez elektrické přípojky a dej to na podatelnu. Tím jim poběží čas na vyjádření a pokud Ti stavbu zamítnou, tak to musí zdůvodnit. V zákoně musí být specifikováno dle jakého paragrafu jsi povinen mít v domě elektřinu z distribuce. Pokud to nenapíší, pak rozhodnutí dej k soudu, že po Tobě vyžadují něco co není zákonem nařízeno.
Neboli neserme se s nimi, nebo nás jednou samou opičí láskou sežerou!
edit: píšeš že potřebuješ "súhlas distribúcie s pripojením el.prípojky" - opravdu to je definováno tak jak jsi to napsal v zákoně? Dle mne to je nesmysl. Prostě neměj na projektu přípojku a nebude co schvalovat. Distributor Ti potvrdí, že v projektu neexistující přípojku nepřipojí a basta. Na stavební úřad budeš mít razítko (což už možná máš) a v textu technické zprávy k projektu popíšeš jak to budeš řešit - samozásobením. A to se budou na stavebním úřadě točit kolem tyče, to uvidíš tanečky. Jen vytrvat a 2x týdně na stavební úřad zajít a zeptat se jak jsou daleko se zdůvodněním. Byrokrata udoláš jedině tak, že jej donutíš k práci.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne pát úno 28, 2020 12:06 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Re: Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od Pavel.Z. »

Martin P.:
Presne tak som to myslel že by som to dal ako ostrovný dom do stavebného povolenia. A to musím požiadať distribúciu aby mi na to dali súhlas? Nestačí to dať do žiadosti o stavebné povolenie?

rasto1: Chatu som už staval pred 11rokmi a keď som žiadal o SP tak inž.siete tam nemuseli byť, pretože sa jednalo o rekreačnú chatu do 25m2.
S väčšou plochou neviem ako to je. Akosi sa mi to nepodarilo zistiť. Pôjdem na SU a pozisťujem info, ale odpoveď bude pravdepodobne taká: však si podajte žiadosť a my vám odpovieme. Len pre mňa to bude neskoro, keď musím dať projekt vypracovať na konkrétnu stavbu...

Brumlaj:
Dík za info. Skúsim sa tomasovi ohlásiť.
Len viem že to je nejaka podmienka k stav. povoleniu, aby bola el. pripojka, alebo tak nejak.
Razítko nemám len mám jedine podpis od SSD, vyjadrenie ktoré neslúži k stavebnému povoleniu.

Pre info prípojková skriňa SSD je od môjho pozemku 40-50m, len odpoveď od nich bola že nedisponuje dostatočnou kapacitou :-( atd atd...

Vôbec neviem akým smerom sa mám vydať...
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od redcrown »

Já třeba nechápu, proč by se distributor měl vyjadřovat k ostrovnímu systému. Na stavební úřad bych podal žádost o stavební povolení s vlastním zásobením EE. Absolutně nechápu proč by někdo měl podmínkovat stavbu rodinného domu připojení k veřejné síti. Chápu že tam je třeba podmínkách na elektrifikaci, protože bez toho prý moderní člověk neumí existovat.
No nic moc bych se na úřadě neptal, prostě bych jim to podal jako hotovou žádost kde není o čem diskutovat a co zpochybňovat.
V záloze bych se nechal řešení, kdy bych požádal distributora o přípojku 1 x 6A, nebo tak něco. U takové se nemůžou vymlouvat na nedostatečnou infrastrukturu. Stavebnímu úřadu bych to vysvětlil dobíjením baterie ostrovního systému. Přesně jak psal Brumlaj, tlačil bych jim to úředně bez vyptávání s žádostí o vysvětlení a doložení zákonem. Když se budeš hodně ptát tak tě "vyřídí".
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od j0hn »

Pro boj s úřadem, je potřeba bejt i připravenej. Nemyslím, že by bez dalšího stačilo vystát na úřadě důlek. Přinejmenším bych si přečetl stavebný zákon. V něm nic o připojení k DS nevidim:
https://www.zakonypreludi.sk/zz/1976-50#p47

Jen připojení k vodovodu a kanalizaci, pokud v místě je. Nicméně může to vyplývat odjinud.

Co zkusit nějakýho projektanta?

Jo a výše zmíněný fígl s chatou u nás fungoval. Nevím, jestli to nějak nepatchli, ale dřív to bylo možný. Chata byla tuším až do 150 m2. Po kolaudaci se rekolaudovalo na RD.
acmik
Příspěvky: 22
Registrován: ned pro 13, 2015 5:15 pm
Reputace: 0

Re: Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od acmik »

Zajímavá otázka imho bude, jestli bude potom distributor nějak motivovaný/nucený to připojit později, když se to teď uhraje na ostrov.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od redcrown »

Pokud by majitel stále měl zájem o přípojku, tak určitě ano. Byl by to pořád potenciální zákazník a takové příležitosti se nezakazují.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Re: Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od Pavel.Z. »

Ahojte,
tak trosku to trvalo no nakoniec som dostal od SSE bod pripojenia.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od rasto1 »

Skoda bol by to zaujimavy projekt :-)
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Xixan
Příspěvky: 117
Registrován: pát čer 05, 2020 7:09 am
Reputace: 4

Re: Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od Xixan »

Ahoj, hodim to sem, mne pani na urade povedala ze mi uznaju fve namiesto pripojky, nemame tu nahodou nejakeho projektanta na fve? Alebo nejake odporucanie ( najlepsie niekde NR kraj)?
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Re: Stavebné povolenie, sebestačnosť

Příspěvek od Pavel.Z. »

Ahoj Xixan.
pokiaľ si to už vybavil podel sa o postupe, akým treba postupovať, aby uznali fve namiesto pripojky.
Moji susedia by to tak cheli spraviť, pretože už na danej lokalite nie je kapacitne možná ďalšia el. prípojka. Až po rozšírení Dis. sústavy, a to môže trvať niekoľko x rokov, pokiaľ vôbec niekedy.

Mne SSD dalo bod pripojenia pre el. pripojku atď... No čakám na SSE pokiaľ dajú elektromer. Už je to na dobrej ceste. Po pravde už by som mal fve 10krat skôr, ako el.pripojku :-).Zatiaľ to vybavujem cca 2roky...

Odpovědět