Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Odpovědět
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am
Reputace: 0

Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od iv0 »

Zdravím a předem se omlouvám za lama dotaz. Snažil jsem se hledat, ale nenašel jsem podobné téma, tak se zkusím zeptat:

Chci si k plánované malé (1kWp) FVE přidat nějakou minimální baterii pro nouzové osvětlení (120W), nějakou intelligenci (ještě nevím jistě, řekněme třeba Loxone 180W) a zajištění běhu IT vybavení (anténa, router, switch, Synology disk, cca 150W) s požadovanou dobou zálohy v řádu jednotek hodin (řekněme 5 hodin).

Kompletní osvětlení v domácnosti a veškeré napájení IT techniky mám již vyřešené na 24V. Natahal jsem 24V vedení z rozvaděče a odpovídajícím způsobem dimenzoval kabeláž (2,5mm2 na vedení do 6m a 4mm2 na ta delší, maximum je 12m).

Domníval jsem se, že bych tento rozvod napájel přímo z baterie, pouze přes nějakou ochranu před hlubokým vybitím baterií (LED světla i IT zařízení snesou 20-27V). Přijde mi rozumné vynechat DC-DC konvertor pro tento okruh kvůli ztrátám. 24V SELV je požadavek, protože ta světla jsou i v nebezpečném prostředí (např. ve vaně).

A nyní dotaz:

Uvažuji správně v obecné rovině nebo takto se to prostě nedělá? Nedaří se mi totiž najít žádný hotový bateriový box, který by umožňoval 24V napájení přímo z baterií. Můžete mi případně ukázat nějaké rozumné řešení?

Díky
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od rva »

Na pokusy klidně stačí nějaká autobaterie za cenu šrotu s tím, že se za měsíc/dva vyhodí a získané zkušenosti se využijí pro trvalejší řešení. A dnes je nejčastější řešení na bateriích Lithium. K nim patří nějaké BMS, které hlídá stav článků a v případě problému baterii odpojí od spotřebičů nebo i od FV regulátoru. Je to obsáhlé téma, které se tady řeší všude možně.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od PavelR »

klidne si to vyzkousej jak pise rva. Projdi si tady temata o litiu ... Nedavno se tady zrovna psalo o lifepo valeccich co kluci objednavaji z ciny a dle mereni funguji pekne. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 07#p117207
K tomu nejakou slusnou bms a pro zalohovani do 200W na par hodin budes v rozumne cene a novym litiu.

Bms idealne s nejakym datovym vystupem, at se to da rozumne sledovat a ridit...
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od zbek »

Ideal je tohle https://suministrosdelsol.com/en/lithiu ... 28kwh.html . Jen k tomu najit vhodny nabiječ , bez měniče aby stim uměl komunikovat a je to super sestava .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od diablo007 »

Uvazujes správně s rozumné řešení v jaké cenové relaci a o jaké kapacitě
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am
Reputace: 0

Re: Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od iv0 »

Koukám na Pylontech 24 V verze. Jak je to v případě přímé vazby bateriového úložiště s domovním rozvodem? Chci to provozovat na nominálních 24 V, právě si tady nastavuji přesné napětí na zdroji tak, abych v budoucnu nemusel dělat žádné zásadní změny (odvíjí se mi od toho pár dalších závislostí a nechci začít úplně mimo). Dává smysl provozovat síť na float napětí LIFEPO4 článku, tzn. cca 8 x 3,4 V (takže bych to provozoval na cca 27,2 V)? Samotné dobíjení by si vzal na starost solární měnič a z distribuční sítě bych baterky takto jenom udržoval...?
Jít výš, až někam k nabíjecímu napětí článků se mi nezdá správné, protože:
* Chci zdroje používat jenom když není nic v baterkách (takže tam musí být nějaký rozdíl napětí, abych věděl, kdy se má zapnout zdroj napájený z DS)
* Domnívám se (prosím o opravu), že pro nabíjení se musí jemně řídit napětí, což můj zdroj na DIN lištu stejně neumí
* Vyšší napětí už není bezpečné do vlhkého prostředí (mám nějaká 24 V zařízení ve vaně, ve skleníku atd., a nechci pokaždé přidávat další DC-DC měnič) a také bych potom musel kupovat jiné prvky kvůli ochraně proti hoření oblouku (např. při rozpínání).
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od josse »

iv0 píše:Koukám na Pylontech 24 V verze. Jak je to v případě přímé vazby bateriového úložiště s domovním rozvodem? Chci to provozovat na nominálních 24 V, právě si tady nastavuji přesné napětí na zdroji tak, abych v budoucnu nemusel dělat žádné zásadní změny (odvíjí se mi od toho pár dalších závislostí a nechci začít úplně mimo). Dává smysl provozovat síť na float napětí LIFEPO4 článku, tzn. cca 8 x 3,4 V (takže bych to provozoval na cca 27,2 V)? Samotné dobíjení by si vzal na starost solární měnič a z distribuční sítě bych baterky takto jenom udržoval...?
Jít výš, až někam k nabíjecímu napětí článků se mi nezdá správné, protože:
* Chci zdroje používat jenom když není nic v baterkách (takže tam musí být nějaký rozdíl napětí, abych věděl, kdy se má zapnout zdroj napájený z DS)
* Domnívám se (prosím o opravu), že pro nabíjení se musí jemně řídit napětí, což můj zdroj na DIN lištu stejně neumí
* Vyšší napětí už není bezpečné do vlhkého prostředí (mám nějaká 24 V zařízení ve vaně, ve skleníku atd., a nechci pokaždé přidávat další DC-DC měnič) a také bych potom musel kupovat jiné prvky kvůli ochraně proti hoření oblouku (např. při rozpínání).
Myšlenky jsou správné, avšak s čímkoliv jiným než LFP/LiFePO4...

Podle napětí to jde na LiIon. Například: nabíječka nastavená na 3.7V/článek, mi udržuje cca polovinu pro výpadek a polovinu pro solar.

Ve vašem případě je nutné k bateriím přidat SOC měřič. LFP mají celou dobu 3.33V. Stav nabití nelze zjistit ani řídit napětím článků.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am
Reputace: 0

Re: Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od iv0 »

Rozumím, takže když otázku zjednoduším na: Na jaké napětí mám dnes (když ještě nemám žádnou baterku) nastavit DC zdroj pro rozvod v domě, tak odpověď je 8 x 3,33 V = 26,64 V? Nebo celá moje idea mít baterku připojenou přímo k 24 V rozvodu (zařízením) v domě bez DC-DC měniče je chybná?
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od josse »

Já bych napojoval přímo to co má provozní napětí alespoň jako provozní napětí baterie min-max ( řekněme 20-29V). To co potřebuje přesné napětí, (zajímal by mi příklad, nic mě nenapadá) napojil bych přes DC-DC měnič a nastavil 24V.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am
Reputace: 0

Re: Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od iv0 »

Díky. Všechno, co napojuji, umí provozní napětí baterie (20 - 29 V). Taky o ničem nevím, co by požadovalo přesné napětí.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od kodl69 »

Já teda vím. 24V LED pásek. Při 20V už nebude prakticky svítit a při 29V pravděpodobně sfajruje jak Žanek Husuj...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od Matess »

nejlepsi bude pouzit 12V pasek a dat pred nej dc/dc menic na napeti ktere presne chci. Tomu bude jedno kolik do nej leze na vstupu.
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am
Reputace: 0

Re: Začátečnický dotaz na bateriové úložiště

Příspěvek od iv0 »

Používám proudové drivery pro (proudové) 24V LED pásky, drivery akceptují 12 - 36V (nemají transformátor, jenom PWM regulaci na maximálně vstupní napětí). Teď používám na napájení LED notebookové zdroje 19V a svítí to nádherně na přímo i přes drivery, odhadem tak na polovinu max. výkonu. Už to mám celé zadrátované, nainstalované světla i zdroje a teď se chystám instalovat jeden centrální AC-DC 24V zdroj 1500W, účinnost 89 - 96%).

Chtěl jsem minimalizovat větší množství DC-DC měničů kvůli spolehlivosti, účinnosti a proto, že žerou i na prázdno (víc než obyčejné LED drivery). Celý výmysl s 24V domácností je především za účelem odebrání jedné DC-DC nebo AC-DC konverze u každého spotřebiče (teda dvou, chci používat přímo napětí z baterky). Vedení je krátké, tlusté kabely jsem sehnal za levno a mohu jednoduše udělat centrální bypass všech potencionálně poruchových komponent (LED drivery, chytrá domácnost atd.) jedním přepínačem v rozvaděči.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek