centrála na zemní plyn

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

centrála na zemní plyn

Příspěvek od mopadzi »

nějak se zamýšlím nad ostrovem....existuje malá centrála na plyn tak do 2kw, která by mohla jet skoro nonstop dva měsíce v roce?
počítal jste to někdo? Ty fixní platby jsou zlo
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od marko250 »

To ti za fixní poplatky nevýjde ani náhodou,bohužel.Je to pohodlnější se zálohou z DS.Já jsem hledal nejdříve styrling co bych strčil do kotle ,který v té chvíli stejně jede,ale problém je ho vůbec sehnat na výkon a teplotu co tam je a pak převod do systému.Do toho nestabilita média v něm a opotřebování.Pak jsem našel plynové kogenerační kotle a tady je zase problém s nafázováním a dodávkou,která by šla proti měniči,jsou prostě síťové a zase problém díly na neexistující výrobu už a servis hélia atd.No a klasickou centrálu se softstartem na zemní s dobastleným výfukem a vodním okruhem pod 4-6kW neseženeš a kWh vycházela hodně přez 14Kč tuším a to při potřebě 500kWh a mechanickému stroji s nevalnou výdrží moc uspokojení nepřinese.Pořád mě vychází přepanelování a odklon vnitřní sítě do DC spotřeby dlouhodobě návratnější a účinnější a takový bezstarostnější.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od josse »

mopadzi píše:nějak se zamýšlím nad ostrovem....existuje malá centrála na plyn tak do 2kw, která by mohla jet skoro nonstop dva měsíce v roce?
počítal jste to někdo? Ty fixní platby jsou zlo
Kdyby bylo využito ještě to teplo, tak to nevychází špatně. Ale když se zápočítají i servisní úkony. Rázem jsme úplně mimo.

Na takhle malé výkony nic trvale zatížitelné neexistuje. Mě by stačilo cca 20 kWh/den, klidně pouze 8 hodin 2.5 kW.

Dokonce to vypadá, že domácí biogas celoročně generovaný a ukládaný stačí na následující zimní provoz. Jsou to pouhé desítky m3 zásobník nebo několik lahví z aut na obvyklém tlaku 100 bar. Problém je tedy jak z metanu udělat elektriku v takhle malém množství. Na bazosi jsou asi 3 CHP. Ale s výkony 40, 150 a 200 kVA. To je tak pro bytovku a ne RD.

Zkusím ještě přidat přílohu s dobrým nápadem...
PDF příloha nejde, tak zkusím:
https://josseowncloud.trenet.org/index. ... 9EWKSGH5sL
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
pasta
Příspěvky: 54
Registrován: pon úno 23, 2015 9:24 pm

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od pasta »

Dlouho přemýšlím o něčem takovém:

https://www.sigmashop.cz/elektrocentral ... on-8896317

píšou tam spotřebu NG 0,35m3/kWh, což je při dnešních cenách plynu asi 5kč za kWh. Je to vůbec možné?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od marko250 »

Zaujal mě ten biogas,osobní zkušenost? Jinak kogeneračky v odkazu jsou stále vysoko výkonné monstra.

pasta> Na LPG větší výkon než na benzín ? Kdybych to neměl v autě,tak nepochybuji,ale mám.Jinak tam není jen náklad na palivo,je potřeba zahrnout vše okolo.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od DanoP »

V ponuke su aj plynove "kotle" s palivovymi clankami (napr. Vitovalor 300-P) ale cena je mimo 25 000€ . Samotny palivovy clanok da cca 750W elektrickeho vykonu a 1kW tepla, je v tom aj klasicky kondenzacny kotol na vykrytie spiciek v spotrebe tepla.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od josse »

pasta píše:Dlouho přemýšlím o něčem takovém:

https://www.sigmashop.cz/elektrocentral ... on-8896317

píšou tam spotřebu NG 0,35m3/kWh, což je při dnešních cenách plynu asi 5kč za kWh. Je to vůbec možné?
Elektrická účinnost NG 27% nevypadá špatně ve spalovacím motoru je dosažitelné maximum tuším někde kolem 40%.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od josse »

DanoP píše:V ponuke su aj plynove "kotle" s palivovymi clankami (napr. Vitovalor 300-P) ale cena je mimo 25 000€ . Samotny palivovy clanok da cca 750W elektrickeho vykonu a 1kW tepla, je v tom aj klasicky kondenzacny kotol na vykrytie spiciek v spotrebe tepla.
Kde se dá pořídit takový palivový článek bez nálepky Viessmann a bez další zbytečných serepetiček?

Co jsem našel ceny, tak pouze astronomické a nebo pouze hračky.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od diablo007 »

marko250 píše:Zaujal mě ten biogas,osobní zkušenost? Jinak kogeneračky v odkazu jsou stále vysoko výkonné monstra.

pasta> Na LPG větší výkon než na benzín ? Kdybych to neměl v autě,tak nepochybuji,ale mám.Jinak tam není jen náklad na palivo,je potřeba zahrnout vše okolo.
Hodně aut co jde z výroby s LPG má v technicaku uváděny větší výkon na LPG
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od josse »

diablo007 píše:
marko250 píše:Zaujal mě ten biogas,osobní zkušenost?
Zatím ne, chystám se na to. Hrubými počty jsem to zatím nevyřadil z ToDo... A příležitostně ukládám podklady. Více přes SZ nebo v jiném vlákně...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od Madra »

diablo007 píše:
marko250 píše:Zaujal mě ten biogas,osobní zkušenost? Jinak kogeneračky v odkazu jsou stále vysoko výkonné monstra.

pasta> Na LPG větší výkon než na benzín ? Kdybych to neměl v autě,tak nepochybuji,ale mám.Jinak tam není jen náklad na palivo,je potřeba zahrnout vše okolo.
Hodně aut co jde z výroby s LPG má v technicaku uváděny větší výkon na LPG
LPG má větší oktanove číslo než benzín. Je to něco kolem 100 oktanu. Sám mám plynaka a jezdí to dobře, jen platíš 2 emise a ročně kontrolu a filtry (cca 1000,-)

Teoreticky by neměl být problém jakýkoliv benzínový čtyřtaktní motor předělat na plyn. Jde jen ho zahřát a dovést do sání karburátoru. Dělali si tak za komancu 105 na plyn. I předělávka karburatoroveho auta byla 2x levnější než vstřikovací.
Madra
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od unicast »

LPG má sice vyšší oktanové číslo, ale nižší výhřevnost. Taky nemá čím ochlazovat stěny válců, pokud nemáš vstřik kapalné fáze (což asi nemáš), takže vyšší výkon tam fakt není (potenciální výkon je dán rozdílem teplot v Carnotově cyklu, tlakem ve válci, obsahem válce a otáčkami).

U konvenčních přestaveb je problémem mazání ventilových sedel (sacími ventily jde do motoru jen suchá směs), která se pak vyklepávají a vyžaduje to drahé opravy, což se pak řeší dobastly FlashLube apod. Přestavět moderní přímovstřik tímto způsobem je problém. Se vstřikem kapalné fáze by to možné ale být mělo.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od josse »

unicast píše:LPG má sice vyšší oktanové číslo, ale nižší výhřevnost. Taky nemá čím ochlazovat stěny válců, pokud nemáš vstřik kapalné fáze (což asi nemáš), takže vyšší výkon tam fakt není (potenciální výkon je dán rozdílem teplot v Carnotově cyklu, tlakem ve válci, obsahem válce a otáčkami).

U konvenčních přestaveb je problémem mazání ventilových sedel (sacími ventily jde do motoru jen suchá směs), která se pak vyklepávají a vyžaduje to drahé opravy, což se pak řeší dobastly FlashLube apod. Přestavět moderní přímovstřik tímto způsobem je problém. Se vstřikem kapalné fáze by to možné ale být mělo.
Nechceme využívat plný výkon. Tak v čem je problém?

Co nejchudší směs je možná. Dají se pořídit motory už s fabriky na CNG tam bude asi problém pouze ta životnost. Dost jich má už dnes kolem 200.000km a vcelku žádné zásadní problémy. Nevýhoda moderních CNG je vstřikování benzínu i CNG současně. Benzín na nějaké minimální úrovni a k tomu CNG dle zatížení. Jak pro benzín tak pro naftu. Tohle není nejvhodnější. Důvod je asi ohřev a možná i ochlazování. Přímovstřikové motory mají jiné sací ventily. Je to spousta problémů. Velké hotové motory na CNG mají bohužel moc velký výkon a při malém mají nevhodnou účinnost (elektrickou). Centrály nejsou stavěné na trvalý chod.

Yanmar dělá nějaké 3-válce na plyn, Ford dělá už asi 30 let 4 válec TGS416 na plyn. Více jich neznám o malém výkonu...
Toyota má taky nějaké průmyslové motory, ale nic konkrétního jsem nenašel. Nejvíce se mi povedlo najít o tom TGS416, k tomu se dá stáhnout i servisní manuál a doporučené výměny a údržby po XX motohodinách...

Já kdysi zažil Favorita na LPG, který měl jen větší baterku a benzín nepotřeboval vůbec. Zajímalo by mě však něco s vyšší elektrickou účinností. Vzhledem k tomu, že to má pokrýt spotřebu v tu nejnevhodnější dobu, v zimě. Ono totiž vyjde lépe generovat víc elektriky a prohnat ji přes tepelné čerpadlo, než spalovací motor využít místo plynového kotle...

Jak generují elektriku nás vcelku nemusí zajímat, kdo má baterie, je mu to jedno. Asynchronní neumí ostrov, ale s baterkami to bude jednoduchá úprava. Ani AVR nepotřebujeme.

Nejlepší by byly palivové články!
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od Madra »

Tak fobie trihrnek mi běhá na plyn už 8 let a žádný flashlube neviděla ani z rychlíku.
Na přestavbu by byly podle mne vhodné starší motory. Než nové s elektronikou atd.

Ještě bych viděl jednu možnost jak využít plyn na výrobu elektřiny a tepla zároveň. A účinnost by v případě využití obeho měla být vysoká. Parní stroj...
Madra
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od unicast »

Madra píše:Tak fobie trihrnek mi běhá na plyn už 8 let a žádný flashlube neviděla ani z rychlíku.
Na přestavbu by byly podle mne vhodné starší motory. Než nové s elektronikou atd.
To není ani tolik o elektronice, jako o opatřeních na úsporu výrobních nákladů a na předstírání úspory paliva. Musí mít tvrzená ventilová sedla (což už zase dneska není standard) a neměl by to být přímovstřik. Škodovácké motory to zpravidla snášely dobře, třílitry od Subaru to nesnášejí vůbec, americké osmiválce s tím nemají problém. Nicméně ani ta vytvrzená ventilová sedla nejsou věčná, proto se dělají ty mazací sady. Jak moc to je účinné, to je jiná věc.
Madra píše:Ještě bych viděl jednu možnost jak využít plyn na výrobu elektřiny a tepla zároveň. A účinnost by v případě využití obeho měla být vysoká. Parní stroj...
A to jsi zkoušel nebo teoretizuješ? Každý mašinfíra ti řekne, že i ten nejhorší diesel je lepší, než ta nejlepší pára. Účinnost převodu energie paliva na pohyb je u parního stroje 8 - 10 %. Za cenu naprosto zběsilé údržby a nikdy se s tím nedalo jezdit způsobem nastartujem/jedem.

Mně by se líbíla nějaká mikroturbínka. Bohužel co jsem tak nahlédl do materiálového inženýrství, tak každé procento účinnosti tam je vykoupeno naprosto zběsilými a nehorázně drahými technologickými postupy při výrobě, o životnosti raději nemluvě.
jahodovák
Příspěvky: 1930
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od jahodovák »

Ono k dobré radě je tu tak trochu málo údajů,hlavně kdo bude ten ostrov používat a jaké má nároky.Ono pokud se to tak vezme,pokud se vše tomu podřídí a elektřina se bude používat jen minimálně a jen v případech že neexistuje alternativa,moc té elektřiny nebude potřeba a pak v nepřítomnosti sluníčka a větší baterii,nebude třeba ani tu centrálu nechat běžet dlouho,jen na dobití aku a pak zas může zůtat do doby,než bude baterka prázdná a vše ostatní jet bud na ten plyn,nebo na dřevo.Pokud je někdo zapálený kutil,určitě pro něj nebude tak těžké vyrábět z odpadu i bioplyn.Jen musí zapomenout na bezúdržbový systém a zapomenout na to,že se někdy bude nudit a nebude mít do čeho píchnout,ba naopak podle zvolené technologie si na nudu určitě stěžovat nebude.Ještě tu je jedna možnost,ke které mě inspiroval nápad s prodloužením dojezdu e.auta,pořídit si přívesný vozík s pořádmým aku a občas zajet do civilace a po dobití levným proudem se zas převézt zpět a využívat v ostrovu,meze iniciatvě se nekladou a možností je jistě mnoho,ted jen najít takovou,která je schůdná pro majitele objektu,což bez alespon nástřelu jeho požadavků nemohu dobře navrhnout....tož tak
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od marko250 »

josse píše:
diablo007 píše:
marko250 píše:Zaujal mě ten biogas,osobní zkušenost?
Zatím ne, chystám se na to. Hrubými počty jsem to zatím nevyřadil z ToDo... A příležitostně ukládám podklady. Více přes SZ nebo v jiném vlákně...
Tak poď tady a zkus mě odpovědět na dříve položené dotazy : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... nka#p38782
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od qq357 »

Pasta-díky zkušenostem s čínskými kopiemi motorů Honda za mě ne.Vystřídal jsem jich dost a když byla extra odolná,vydržela u mě rok,jiná třeba taky jen měsíc.U každé se začala leptat benzínová hadička a pak všemožné závady.Od AVR až po prasklý AL odlitek.Stane se z tebe strojník toho bazmeku.A krmit to plynem,při jejich standartech jen na otevřené betonové ploše.
A to potřebuji denně načerpat cca 500l vody z vrtu,ale existenční záležitost,nic víc.Po zkonzumování 6 kusů konfekčních šmejdů z tý země,jsem koupil Hondu a za 9 let jednou na servisu(seřízení frekvence,kontrola kroužků a ventilů).
V těchto malých výkonech to je špatný,ostřikovací mazání,Al vložka válce s nikasilem a podobný ojeby.
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
jahodovák
Příspěvky: 1930
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od jahodovák »

Osobní zkušenost s bioplynkou nemám,dříve mě to zajímalo,proto mohu zde jen napsat zkušenosti,které jsem získal od majitele jedné,která byla provozována jako domácí a pán říkal,že je to odizolované od země a v létě je to dotápěné termikou ze slunce a je tam sveden vc a hází do toho odpad z kuchyně ale navíc je tam třeba ještě přidávat ob den asi kilo organické hmoty aby byl dostatečný vývyn plynu.Vletním oddobí je prý výkon dostatečný na vaření na plynovém sporáku a ještě zbývá i na zaváření ovoce.v zimním oddobí,kdy není ohříváno sluncem se jen sníží vývin plynu ale nezastaví se.Na dotaz jak a kolok odebere kalu z nádrže odpověděl,že zazím nic nevybíral,protože na dně je jen malá vrstva,která nestojí za to vybírat.V té době,pokud se dobře pamatuji,to měl v provozu cca 5 let.Přebytečnou vodu,která vytékala dočištoval v kořenovce.Dnes uvedená firma nic takového nenabízí,byl malý zájem.Plynojem byl řešn jako plovoucí zvon,který vahou vytvářel potřebný tlak plynu a podle toho jak byl vysoko,věděl kolik plynu je v takto vytvořeném plynojemu.Jelikož než začne vývoj plynu je zvon naplněn vodou,tak se do plynu nedostane vzduch,tedy kyslík,tak plyn není výbušný,to by nastalo jedině v dost malém rozsahu namíchání se vzduchem,nemůže dojít ke zpětnému zášlehu plamene do plynojemu.Jedině pokud by došlo k narušení přívodu ke spotřebiči a jeho smísení se vzduchem,mohla ba se vytvořit výbušná směs.Ito je dost nepravděpodobné,metn je lehčí vzduchu a nedrží se u země ale odejde pokud není místnost hermeticky uzavřena dopryč..pokud dojde k proražení potrubí a zapálení tak plyn pokojně hoří a nevybuchuje.Jelikož majitel stále na uvedené adrese stále bydlí a a má stejnou firmu,možná by stálo za to se s ním spojit a zkusit prokonzultovat odkaz je zde http://unego.cz/Firma/Kontakt.aspx Jelikož jsem si sehnal literaturu,která se tím zybývá,zjistil jsem,že rozkladem 1 kila trávy se získá přibližně 0,45 m3 plynu o výhřevnosti přibližně zemního plynu,přesně to nevím,musel bych vyhrabat knížku na půdě z kupy tam uložené literatury.Na netu jsem našel dost odkazů na výrobu reaktoru převážně z 1 kubíkových nádrží z plastu,hlavne z indie,kde to asi mají hodně rozšířené,dost odkazů je také na kláštery v sousedním Rakousku,jelikož je to už dost dlouho,bližší údaje mě v paměti neuvízly a na víc si nevzpomenu a v dnešní době jsem se realizace vzdal,a pokud by se nějak radikálně změnila legislativa na odpad,možná bych šel jen do likvidace odpadu ale bez toho plovoucího plynojemu ,nebo jen v omezené míře,případně do zcela jiné technologie,která nepoužívá jako nosné medium vodu ale piliny,které je poté možno bez problémů zkompostovat a použít jako hodnotné hnojivo k ovocným stromům,jen je třeba dodržet tepelný roklad ve větší hromadě a použít až za dva roky,na netu je o tom podrobný odkaz na nějakého ing ze zámoří ,přímo od amíků,kde uvádí i výsledky rozborů a nezávadnost takto vzniklého odpadu..bylo by to ještě na dlouho a můj styl datlování dvěma prsty na klávesnici mě od dalšího zrazuje,ovšem pokud přijedu na sraz a bude zájem,mohl bych vyhledat i onu literaturu a troch pokecat i když ne ze své zkušenosti ale z oněh zdrojů.To co používám já je nezveřejnitelné jen v ústním podání....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: centrála na zemní plyn

Příspěvek od diablo007 »

Sice to není na plyn ale stary diesel jen mechanické čerpadlo sehnat použity olej s fritézy . Jeden čas sem jezdil v autě na olej z retardérů co je v nakládacích a jezdilo to. Ten vyjetého olej z kamionu při správném dodavateli nebude drahý a starý diesel měl na 100km spotřebu do 5l . Když na motor navesis několik alternátoru vyuzijes teplo pro topení tam nějakou ekonomiku vydim

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek