Ostrov Moravský Krumlov

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am
Reputace: 33

Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rokytna »

Zdravím všechny stávající členy fóra. Protože mě fórum nakoplo, rád bych mu to vrátil tím, že popíši své aktivity.

Realizace ostrovní FVE ve městě Moravský Krumlov (v přilehlé odlehlé čtvrti).


Zdá se že zde bude asi jediný, v širém okolí toho moc (jestli vůbec) na domech nevidím (třeba se mýlím, rád se poučím).
(až na velkou FVE na poli nad městem, ale to nepočítám, stačí že na to odvádím zelenorudý poplatek při platbě za DS).

Střecha:
Jednopodlaźní dům, sedlová střecha, tašky jihomoravská klasika "Francouzská 14 Hranice / CGK".
Sklon všude 35 deg.

Orientace, plochy:
156 deg (JJV), 20 m x 5 m (tady začnu s osazováním panelů, sem svítí od rána a celý den)
336 deg (SSZ), 14 m x 5 m (druhá strana střechy, sem svítí odpoledne)
248 deg (ZJZ), 5 m x 5 m (toto je střecha nad garáží vedle domu, součást domu do L)

Panely:
pro začátek 16 x Suntech STP 300S – 20/Wfw – MX , už zakoupeny

MK - protože mi to dává smysl, použít DC/DC měnič (zde MAX20800) namísto bypass diod.
A to nejen v rozdílu ceny (diody vs. deska se třemi měniči), ale i v principu funkce.
Nečekám že to přinese něco navíc, ale líbí se mi např. horní garantované omezení napětí panelu.
A jsem velmi zvědav, jak si poradí se zastíněním (možná strom, možná sloupek od přívodu DS).
Snad zde nebude problém s EMC, kvůli tomu třeba nechtějí výrobci panely s MX dodávat do Austrálie.
Uvidíme, změříme, odrušíme. Vybavení na to je, DC/DC navrhuju v práci pořád.
Ale nečekám že bude jakkoliv potřeba s tím něco dělat. Když je to v EU, musí to mít CE.

Zapojení panelů - rok 2020:
3s3p pro MPP-Solar PIP-5048-MK
7s pro Siton 210 (pro boiler OKCE 125, původní spirála AC 230V 2.2kW)

Výpočty napětí vychází OK (viz datasheet panelů), i pro -15 degC.

Kabeláž DC:

Pod střechou je čistá prázdna půda (výška 3.3m),
kde budou boxy pro pojistky pro každý string samostatně a svodiče,
a dále půjdou CYA 10mm2 kabely, opět pro každý string, dolů k měničům atd.

Panely mají MC4, takže jsem koupil z ebay sadu solar kabelů 6mm2 s MC4 (hledej: "prodlužovačky s MC4"),
ty rozstřihnul a získal tak přechod mezi MC4 od panelů a mou další elektroinstalací.
Holé konce těchto spojek jdou do instalačních boxů na půdě, kde budou pojistkové odpojovače
(jeden pro každý kabel) a svodiče.
Odsud to půjde dolů (z půdy do techické místnosti) kabely CYA 10mm2 (prostředí odpovídající pro použití CYA),
podle výpočtu úbytků jsem u každého kabelu od 0.5 po 1.5 % (při max proudu), což vyhovuje.
Pak budou osazeny odpojovače, další pojistky, sériové spojení stringů pro PIP, měnič PIP, a deska Siton.
A další bižu.
Ke všem jsem realizoval další zemnič, pro vyhovující připojení PE.

PIP-5048-MK:
bude napájet světelné okruhy, stand-by spotřebiče, wifi, server, NVR a kamery, lednici, mrazák, atd. až do rozumného součtu výkonů.
Jednoznačně chci řešení s dvojí konverzí, tak, aby to nebyl hybrid. A to sice jednak kvůli neexistujícím přetokům, ale hlavně proto, že považuji řešení s DC meziobvodem za jediné správné.
Výstup z MK je síť TN-C, za ní bude teprve chránič a napojení na původní, od DS zcela oddělenou, část rozvodů.

Nicméně, jak tak pročítám zahraniční fóra, tak obecně řady PIP měničů (ať už se jmenují jakkoliv) mají několik praktických provozních problémů (premature float, constant AC charge current, atd.).
A zrovna u tohoto výrobce, co má jinak řadu známých UPS, je s podivem že dále neinvestuje do opravy firmware (asi se původní programátor ztratil, a nový to neumí, to znám i z jiných korporací kde jsem dělal).
Ovšem pro začátek s tím PIP začnu, a pak se uvidí. Řešitelné to bude úpravou binárky FW (borci disassemblovali kód pro TMS320 DSP a upravili to, viz AU fórum) a připojením SolPipLog .

Eventuálně uvažuji o paralelním provozu, a dokoupením 3s4p na druhou stranu střechy pro druhý PIP.
Ale kdo ví co bude.

Na DS nebude PIP připojen, a jestli by snad eventuálně byl, tak pouze na NT (dobíjení baterií na NT), a to vyjímatelnou vidlicí do zásuvky (jako běžný odpojitelný spotřebič, UPS). (Nejen) eventuálním omezením nabíjecího proudu se vleze do limitů.

PIP zakoupen "z EU", tzn. MPP Solar mi to poslal přímo z jejich (?) meziskladu. Objednávka přes email přímo na MPP, platba paypal, cena velmi příjemná. Vzhledem k tomu, jak řeší servis, bych to stejně musel posílat přes půl světa, nebo od nich objednávat jednotlivé vnitřnosti - takže jsem to vzal napřímo.

Baterie:
US3000, teprve budu zakupovat, podle peněz čím více tím lépe. Než to koupím, bude PIP v krabici.
Proč ten Pylontech - má (podle všeho) vyřešenou BMS.
Fakt se mi to nechce drátovat.

Boiler:
Nové Dražice OKCE 125l, spirála 2.2kW.
Když se kupoval (léto 2019) tak se o FVE neuvažovalo, ale nevadí, vyřešíme.
Pevně věřím že seženu Siton 210.
Siton se připojí na boiler, s doplněním o reverzační kombinaci (Siton a NT, s prioritou pro Siton).

Tady nemá cenu řešit jiný způsob (vytěžování atd.), protože Siton je přesně ta stavebnice, kterou pro daný účel potŕebuji
(přímo MPPT ze solárních panelů, zapojení 7s, přímo do spirály boileru).
Představa že bych to honil z PIPu přes nějaký vytěžovač je mi zcela nepříjemná.

Monitoring:
U instalace pro boiler předpokládám rychlou návratnost, u zbytku (PIP) ji čekám v řádu desítek let, ale tady to dělám pro svůj vlastní pocit - a navíc energie z DS bude zdražovat, to návratnost zlepší, a dále bude investovat atd. Uvidíme.

Každopádně je potřeba alespoň rámcově vědět, jak na to systém je.
Osazení M-BUS elektroměry, odečet přes SDS s novým modulem pro M-BUS (bude v průběhu 2020), plus připojení elektroměru distributora, ten má jen S0, takže použití SDS je zde také zřejmé.
Šlo by i osazení RS485 elektroměry co mají ModBus, ale ty zrovna nemám . . .
SDS bude také řídit stykačovou kombinaci pro prioritizaci Siton / NT.

PIP a Siton se dají monitorovat přes SolPipLog a eMonCMS, obojí běžící na rPI. Tohle mne teprve čeká.

DS
Připojení k DS zachovám, 3x25A, protože plánují ve vzdáleném budoucnu elektromobil nebo elektroskůtr.
Tohle je ale věc natolik vzdálená, že ji teď neřeším.
Další eventualita může být náhrada plynového kotle za TČ, ale spotřebu plynu mám tak malou že to ekonomicky nevyjde (po zateplení vatou... byť to množství energie na její výrobu taky asi nebylo zanedbatelné).
Navíc 3f je tady na vesnici nezbytné, pro cirkulárku/cutter, soustruh, čerpadla . . .

Názory:
Rád bych prodiskutoval výhodnost systému, kdy je baterie (zde bude US3000, ale řekněme obecně) nabíjena jen z NT (tarif D25d), a pak využívána v době VT.
Předpokládám účinnost řekněm 75%, a to pořád vychází (při dostatečně velkém úložišti) výhodně.
Nepletu se v této (zatím nijak hlouběji) nepodloźené úvaze ?
Nezapočítávám zde přínos z FVE (tzn. pro tuto diskusi, prosím uvažujme PIP-5048MK a x-krát US3000, zcela bez připojených panelů), pro provoz (v tomto modelovém případě) přelévacího polo-ostrova.
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od marko250 »

Hodně některým tiše závidím znalosti v jistých směrech,gratuluji k pořízení a jen dvě poznámky.
Proč oddělovat panely,které se hodí pro meziobdobí a zimu k podpoře MK,ten Siton je zbytečnost,raději opravdu řešit přebytek,třeba jen proudově.I ten MK pojede díky tomu v lepší účinnosti,než by jen obsluhoval nějakou volnoběžnou spotřebu v domě.A druhá věc je přelévání v NT do baterek,mě osobně je to proti srsti,na to jsou baterky dost drahé abych je cykloval a ztrácel energii konverzí,už tak jí tam je díky MK dost.Ano pokud očekávám uragán a vypnutí DS určitě bych nabil,ale proč to dělat,když síť mám?Za posledních pět sezón se mě jednou stalo,že jsem vybil baterku a na druhý den opravdu vypli DS,ano nasere to,ale nebylo to počasím.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od diablo007 »

Než řešit siton doplnil bych MK greenbonem a do bojleru posílal přebytky a když nebude stačit dohrál večer z NT siton ti v lezlte nechá ladem dost energie na střeše a v zimě je ekonomičtější tu energii pro bojler koupit v NT než přes den platit za VT do průběžných spotřebičů které by jinak jeli z měniče v kombinaci se solarem. MK už nás tu pár má tak už nějaké provozní postřehy jsou
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od kybos »

rokytna píše: Rád bych prodiskutoval výhodnost systému, kdy je baterie (zde bude US3000, ale řekněme obecně) nabíjena jen z NT (tarif D25d), a pak využívána v době VT.
Předpokládám účinnost řekněm 75%, a to pořád vychází (při dostatečně velkém úložišti) výhodně.
Nepletu se v této (zatím nijak hlouběji) nepodloźené úvaze ?
Nezapočítávám zde přínos z FVE (tzn. pro tuto diskusi, prosím uvažujme PIP-5048MK a x-krát US3000, zcela bez připojených panelů), pro provoz (v tomto modelovém případě) přelévacího polo-ostrova.
Hodnocení je celkem snadné. Zjistíš cenový rozdíl mezi VT a NT u svého dodavatele (včetně distribuce a DPH) a tuto cenu porovnáš s cenou uložení 1 kWh do baterií (cena / předpokládaný počet cyklů). Do ceny uložení je nutno započítat účinnost přenosu (nabíječ, baterie,střídač).
U ČEZu to minulý rok ještě s odřenýma ušima vyšlo. Letos, po masivním zdražení NT už to nevychází.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am
Reputace: 33

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rokytna »

Děkuji všem za hodnotné příspěvky.

Rád doplním další podrobnosti, a prosím do mě. Každá informace mi postupně pomáha se správně rozhodovat.

Proč PIP-MK

Primárně jsem chtěl použít kombinovaný měnič, tedy vše v jednom, a předpokládal jsem, že bude i dokonale vyladěný z hlediska firmware a svého chování.
Stále si myslím, že úplně správné řešení je použít externí komponenty, tak jak to např. nabízí Victron, tedy zvlášť střídač, zvlášť regulátory, vnější DC meziobvod (připojení k baterii) a tím si to celé dle potřeby škálovat.
Dokonce jsem uvažoval, že si část těchto věcí navrhu a postavím sám, ale ekonomický propočet (ne nákladů, ale času!) mne odradil.
PIP-MK je pravda v řade směrů omezený (např. max Vmppt) ale stále je zde ta myšlenka, že je to "vše v jedné krabici" a stále musím uznat, že je to řešení pro mé účely geniální. Včetné nákladové položky. A když už to dořešila komunita tím SolPipLog-em, tak jsem nakonec měl výběr jasný.

Pravdou je, že "levné = dvakrát drahé". Jenže nemám cash na to jít rovnou do 5 kW Victron systému se vším všudy. A skládat to z jiných různých prvků různých výrobců by jistě taky šlo, jak je vidět napříč fórem. Ale na to zase nemám tolik času. Zde jsem zkrátka šel do rozumného kompromisu.

A odsud se dostávám k bodu - proč Siton

Pro ohřev vody v boileru jsem chtěl co nejpřímější řešení (z hlediska trasy kudy potečou elektrony).

Přímé připojení "vysokonapěťového" stringu FV panelů k původní AC spirále nedává smysl, chce to MPPT a z mého pohledu také střídavinu (pro boiler).
Samozřejmě, mohl jsem si koupit v Nadeta alternativní topné těleso, ale co pak při eventuálním provozu na NT ?

Takže jsem se rozhodl že chci použít výrobek, který přímo ze stringu FV panelů udělá střídavinu (200 až 300V, klidně hranatou, netřeba přesný sinus) a který bude současně umět MPPT.
Nejprve jsem hledal řešení jako je samostatný MPPT třeba se 48V výstupem a pak nějaký no-name střídač na 230Vac, ale nic kloudného jsem nenašel, navíc aby se to vlezlo celé do max 5 tis. CZK v nákladech.

Při průzkumu webu jsem právě našel různé konstrukce, které jsou odvozené od původní myšlenky (pan Oplocký) a zalíbilo se mi velmi řešení pana Nevřely.
Klíčová vlastnost, tzn. na jedné straně vstup z FV a na druhé výstup na těleso, který zvládne být i kdykoliv odpojen i při plné zátěži (tzn. mohu ponechat původní termostaty), je přesně to co hledám.
Odsud už je pak ale trochu smutné sledovat komerční klony (dokonce české !), které tyto konstrukce více nebo méně kopírují, a prodávají se od řekněme 15 až mnoho desítek tisíc (dle výkonu).

Napadla mne ještě alternativa s nějakým MPP Solar měničem s integrovaným MPPT, který by uměl např. dva stringy, respektivy který by uměl "vysokonapěťový" string.
Ale na rozdíl od konstrukce typu Siton, mi tyto MPP Solar kombajny (zatím) nedávají žádnou záruku, že utáhnou několik hodin boiler na 2.2kW odporové zátěže, při provozu čistě z soláru (!), a že přitom vydrží neočekávaná odpojení např. při zásahu termostatu.
Za Siton zapojím přepínací stykačovou sadu a přepnu si Siton/NT kdykoliv, i při zátěži. Nevím jestli by toto kterýkoliv PIP opakovaně zvládl. A jistě lepší by bylo, aby šla energie z DS při NT přímo do PIP, a ten s tím inteligentně pracoval (priorita solár). Jenže vzhledem ke stavu firmware u PIPů obecně s tím taky nemohu počítat.

Ale budu velice moc rád, pokud mi zde někdo napíše jaké by to řešení s dedikovaným PIP měničem (tedy nějaký jiný než MK, použitý čistě pro ten boiler) mohlo být.
Tedy ekvivalentní alternativa výrobku typu Siton, především s ohledem na provozní vlastnosti.

Vytěžovače

Vytěžovač si mohu realizovat za pomocí SDS které budu v systému mít, nemusím kupovat GBO nebo podobné výrobky (byť věřím že mnohým odvádějí slušnou práci, chválu vidím na různých místech).
Tím pádem, pokud bych se eventuálně rozhodnul jít touto cestou, tak k SDS připojím SSR (0-10V), proudovou sondu (nějaký LEM), trochu kódu a jedeme.

Nicméně, pořád tomu nemohu přijít na chuť - tedy tomu, provozovat PIP-MK neustále na hranici výkonového limitu, o což by se takový vytěžovač staral.
Ale uznávám že tím bych se dostal blíže celkové maximální účinnosti měniče, to je pravda.
Výhodné by to snad bylo kdyby mi PIP-MK s vytěžovačem dával ze soláru výkon do spirály boileru vyšši, než co dokáže Siton napřímo se svým zapojením.

Samozřejmě, až to budu mít zapojené, tak si to změřím a tvrdá data rozhodnou. Byť respektuji informace o provozních zkušenostech, ještě si to celé zkusím propočítat.
Ono je to docela i zajímavé řešení.

Fakt je, že mám jeden kus PIP-MK, ke kterému teď dám max 3s4p, tedy 12 panelů.
Střecha jich teď bude držet 16. Co s těmi čtyřmi ? řešení co mne napadlo je tedy to co jsem popsal,
tedy dát na PIP-MK jen 3s3p a zbylých 7 panelů dát jako 7s právě pro Siton.
A až (až...) koupím další PIP-MK pro paralelní provoz, tak to mohu předělat.

Naštěstí tedy přepojovat to mohu prakticky kdykoliv, ale s něčím začít také musím (tedy, chci).

NT do baterií

Děkuji za hodnotný komentář.
Musím přiznat, že mé úvahy nezapočítávaly vstupní investici ani degradaci baterie cyklováním.
Přesto je to na první, laický, pohled stále lákavé.
Spotřeba z DS, za rok 2019, u mne byla 1.9 MWh v NT a 3.2 MWh ve VT.
Je tedy jasné odkud tahle úvaha plyne.

Ale primárně se budu snažit využít slunce... dokoupit panely... měniče... baterie...
Dlouhodobý výhled je úplný ostrov. Ale kdy to bude...
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od diablo007 »

Ono nevím zda jsi úplně pochopil pojem vytěžování ale vytěžování aspoň to správně udělané netahá měnič na limit jeho výkonu hlídá si jeho výstup aby když se zapnou prioritní spotřebiče tak nepotřebné odpojí spíš naopak hlídá to aby když se fláká baterky má nabyté slunce svítí ho nenechal stáhnout výkon na mppt ale zatížil měnič tak aby přes něj šlo rovnou do bojleru. I to ovládání SSR relé přes sds jde pojistit proudovým relé které bojler odpojí kdyby se měl odběr součtem vyšplhat vysoko
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od beethowen »

rokytna píše:Děkuji všem za hodnotné příspěvky.

Rád doplním další podrobnosti, a prosím do mě. Každá informace mi postupně pomáha se správně rozhodovat.

Proč PIP-MK


Dlouhodobý výhled je úplný ostrov. Ale kdy to bude...
Toto bude špatná kombinace. Takový MK žere až 70W na volnoběh, což je 1,7kWh denně a to v zimě vyrobit je někdy docela kumšt.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od diablo007 »

Dokážu si představit ho na zimu vypnout nechat běžet jen regulátor a na malé odběry nějaký menší Victorin. Pokud chce jít do ostrovů tak stejně bude muset vodu ohřívat kotlem na tuhá paliva nebo plynem a většinu spotřeby domu předělat na DC napětí baterie
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od marko250 »

Pokud plánujete druhý pipMK do duelu,což bych do ostrovu neudělal, tak to už trochu smysl dává,jinak jde dát jeden panel do garáže na budoucí druhý pipMK a těch 15 rozdělit 3s5p na ten první,je to akorát,obvzlášť když to jde na tři střechy.FVE je nejvýkonnější v poledne,kdy je většina lidí v práci a baterka je nabitá,to je chvíle, kdy by pipMK plnohodnotně zastoupil Siton.Nevím jak to máte Vy s prací,ale pořád mě ten Siton nadbývá jako zbytečný a hlavně omezující ten pipMK.Ty panely s optimizéry jsou nutností,máte stíny?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am
Reputace: 33

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rokytna »

Volnoběžná spotřeba PIP-MK tam skutečně je, dobrý postřeh.
Je to jedna z věcí kterou tomu PIP-MK vytknu i já, čekal jsem že to budou mít lépe zvládnuté, kor když je to pro solar. Na druhou stranu, ta firma dělá primárně UPS a tam to asi neřeší, a to že udělali řadu PIP pro solár, mám stále pocit, že je pro ně jen druhotná záležitost (např. z hlediska poměru prodaných výrobků).

Ideálnější řešení by byla skládačka z komponent, ale v tuto chvíli do toho jít nechci, přesněji, chci si to nechat až budu mít čas a prostředky (na nákup pořádně dimenzovaných prvků).
Je fakt že si to komplikuji touto volbou (PIP-MK), která mne v některých směrech "zamyká". To jo, no.

Měnič plánuji na ostrov, s eventuálním docucáváním z NT, s tím že zbytek domu pojede z DS (např. varná deska, když žena vaří tak bere 6kW (je to 2F 400V, jde to programově stáhnout na 230V/16A ale to bych asi neuhájil).

Děkuji za názor o tom, že se paralelní PIP-MK nemusí vyplatit, zaměřím se na to a promyslím to. V rychlosti jsem četl jak to mají s automatickým zap/vyp paralelního měniče, a příspěvky na zahraničních fórech jsou vesměs nepříliš povzbudivé (tzn. je tam snaha si dělit vydaný výkon zhruba na 2/3 na master 1/3 na slave, i když by slave mohl jet na 0 = být vypnutý; tedy pokud to co jsem si přečetl chápu dobře).

Jako, parádní by asi byl hybrid, s prodejem do sítě. To tady ale zřejmě nepřichází v úvahu, takže - nechci do toho jít. Budu se držet galvanického oddělení (tzn. nespojení s DS, max při ručním dobití baterií).
Při nejhorším mohu oddělenou část přepnout (ATS) na DS, např. když v zimě bude bilance negativní (menší výroba než např. vlastní spotřeba).

Přes týden jsem v práci od nevidim do nevidím, ale doma mám ženu a malé dítě, a druhé se dere na svět (tento rok). Takže naštěstí - spotřeba je pěkně rozložena přes den.
Primárně ale stejně chci pokrýt trvalé žrouty, které se mi nepodaří fyzicky eliminovat (lednička, kotel, mrazák, elektronika, atd atd).
Vodu ohřívám elektricky (NT sazba D25d), plyn mám jen na vytápění.
A pak Akáty, což je výborný strom s výbornou výhřevností, ale ten je jen do kamen (bez výměníku).
Nicméně, plynový kotel je na hranici životnosti, takže do pár let bude investice tímto směrem.
A to už bych použil kombinovanou nádrž na TUV a dotápěl plynem.

Ty MX panely - mám více důvodů.
První je pocitový, zaujalo mne to, byť ekonomicky jsem za stejné peníze mohl mít i panely výkonnější.
Druhý je praktický, ale v podstatě vzdálený. Pokud se ukáže, že ty MAX chipy fungují, zvážil bych opensource návrh modulu pro vlastní doplnění do existujících instalací. Otázkou ale je, jestli to Maxim prodá v malé kusovce.
Třetí jsou stíny. Jednak tam mám sloupek od přípojky DS, který má stín jenž putuje s časem po střeše,
a jednak tam je strom, který určitě nechci kácet (naštěstí nestíní střechu, ale občas se přesto nějaká větev stínem ukáže).
Čtvrtý a poslední důvod je, že jsem velmi zvědav, co to udělá v zimě, kdy je pošmourno, ale je cítit teplo ze slunečního záření. Moc tomu nedávám, ale ty DC/DC by teoreticky mohly zvednou Vout panelu tak, že by se MPPT začal chytat (byť s o to menším proudem, ale i tak to bude zajímavé).


Stále bych rád poprosil o radu. Který z řady měničů (ideálně od MPP Solar, ale nebudu to omezovat), resp. kombinace MPPT+měnič, umí pracovat bez AKU a umí dodat stejný (z hlediska funkce) výsledek, jako dává Siton ?

Určitě se zaměřím na promyšlení a propočítání bilance kdy vše pojede z MK, boiler přes SSR z výstupu MK, a Siton by použit nebyl. Ale chci si dát vedle sebe všechny varianty.

Každopádně dík za diskusi, jsem za ni rád. V mém okolí tyhle věci nemám s kým probrat.
ostrovní FVE
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od Vitek »

Ahoj provozuju 2 paralelni MK res zimu jsem jeden mel vyply. Cely dum jel bez vyraznych omezeni. Arna deska cirkularka a vodarna z ds. Boljer taky. Nemam ostrov ani ho nechci. Ale par znalosti ze 2 paralelnich MK mam. A i se sitonem ten lezi v regale bez vyuziti.
Napis pripadne co je za problem ale vykon si deli presne na pul.... To nevim co jso kde cetl. Spotreba naprazdno je 70W na jeden menic. A tlacitkem vypinat dynamicky dle spotreby to jsem u nikoho nevidel. Napis co te zajima. Zkusim poradit
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am
Reputace: 33

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rokytna »

Díky za praktický postřeh.

To diskusi o rozdělování výkonů zkusím dohledat, tuším bylo to Jihoafrické nebo Australské fórum. Ale jak jsem už původně napsal, prolétl jsem to jenom zběžně, a je dost možné že jsem to nepředál dále správně.
Ono i v mém zájmu by bylo, aby to fungovalo ideálně a správně. . . a proto jsem rád za uvedení praktické zkušenosti. Díky.

Vypínání PIP-MK tlačítkem to tam také popisovali, ale je fakt že to nikdo nedotáhl, protože každý tam skončil u SolPipLog, a tím to zřejmě vše řeší, což předpokádám bude i můj případ.

Možnosti ptát se využiju:
Takže ty dva MK jedou trvale připojené k DS, a bez ohledu na aktuální tarif (NT/VT) ?
To potom má asi jedinou nevýhodu, a to těch trvalých 2x70W, je to tak ?
Má ten MK bypass relé (plné přepínací mezi režimem DC->ACout a režimem ACin->ACout) ?
Nebo respektive jak MK řeší situaci, kdy není dostatečný výkon FV, a baterie už má nízký stav nabití (pod zvoleným dolním limitem SoC) ?
Který režim je nejvhodnější (SUB, SBU atd.) ? je možné že to asi bude záležet na každém, ale rád si přečtu názor.

Poznámka - když jsem tohle začal studovat, tak největším problémem pro mne bylo to, že v žádném datasheetu, ani nikde jinde, nebylo ani hrubé blokové schéma vnitřního uspořádání jednotlivých měničů od MPP Solar. Tzn. např. fakt vidět nakreslené, že MK je skutečně AC-DC-AC atd. Jediné kde to šlo tak nějak vyčíst byl obrázek LCD v předním panelu, a pak diskuse na zahraničních fórech.
Je to škoda, ale tahle stížnost samozřejmě patří na MPP Solar a ne sem.

-

Kdybych měl rovnou dva MK, tak do sitonu nepůjdu rovnou také. Dokoupil bych panely, a dal tam to SSR pro boiler.
Protože ale druhý MK a další panely předpokládám až tak za - dva či tři roky (jako... kéž by dříve, ale chci to teď cpát do baterií a i tak budu na finančním limitu pro tento projekt pro tento a příští rok), mám tedy zatím tento specifický důvod pro Siton.
Nový Siton bude k dispozici až asi v Květnu, takže využiji příležitosti a zeptám se: jestli by ten odložený byl na prodej.

Ale i těchto pár příspěvků mi pomáhá si to uspořádat tak, že v blízkém výhledu bych přešel na vytížení měniče přes SSR do boileru.
Boiler vezme denně 6 až 8 kWh (tedy, dle odečtu elm. za 24h, jede z NT převážně v noci), a to podle spotřeby TUV.
Takže i tak si myslím že se zřejmě častému dohřevu z DS nevyhnu, ať už tu energie z FVE do boileru dostanu jakkoliv.

Fajn fórum.
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od diablo007 »

Cesta měniče bez Aku je cesta přetoků to je vyzkoušeno vypne bojler a než se zreguluje výkon něco pošle do sítě. Zatím co píšeš vypadáš že to budeš mít i jako hračku což je dobře . Každopádně tím strašení s volnoběžniu spotřebou se nenech úplně odradit ono to opravdu jde řešit vypnutím a jen nechat regulátor v chodu aby se udržovali baterie a pokud naznas za se blíží vrchu můžeš ho opět zapnout nebo to udělat automatikou napěťově relé může připojovat s odpojovat ds podle stavu baterie
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od diablo007 »

MK má bypas relé ale to dává jen když ho vypnes ale to jeho vypnutí u ds je jen na oko on zůstane zapls jen pak nedělá ztráty díky konverzi AC DC AC
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od Vitek »

má pravdu předseda. odložený sitonek na prodej není. sám budu přes něj ukládat přebytky do aku nadrže.
a s tím tlačítkem on to je spíš vypínač typu zmačkni - on, zmačkni off, zmačni on atd. je to mechanicky řešené. jak se ti bude chovat střídač zda celý zdechne nebo skočí do bypasu záleží zda má sít nebo ne a zda je bypass povolen/zakázán
mě osobně bypass neskočil ještě, radši při SOC 70 dobiju ze sítě
Naposledy upravil(a) Vitek dne pát úno 14, 2020 9:42 pm, celkem upraveno 1 x.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od josse »

rokytna píše:Čtvrtý a poslední důvod je, že jsem velmi zvědav, co to udělá v zimě, kdy je pošmourno, ale je cítit teplo ze slunečního záření. Moc tomu nedávám, ale ty DC/DC by teoreticky mohly zvednou Vout panelu tak, že by se MPPT začal chytat (byť s o to menším proudem, ale i tak to bude zajímavé)
PIP má asi nejhorší SCC co může být, malé osvity nedává, právě proto, že neumí regulovat malý proud, jde o přesnost měření proudu. Z toho co vím bych řekl, že DC/DC zvyšující to spíše zhorší. Bohužel ani snižující tomu moc nepomůžou, protože to zas bude napětí pod MPPT minimem.

Když nějaký stín zastíní jen pár článků z celého stringu, může to pomoci, pokud ale nějaký stín zastíní celou řadu nebo sloupec, nedej bože úhlopříčku, ani svěcená voda nepomůže.

K varné desce se chystám, a nevidím s 2x4-5kW měniči vůbec problém v poloostrově z baterií. Vevnitř stejně je všechno na 230 akorát dvakrát, a potřebuje to pracovní nulák plného proudu. Neumí to jet ze dvou fází, z 400V. Stačí tomu 2x16A a to je na dva měniče paralelně naprosto OK.

Dynamické řízení nabíjecího proudu a usínání: už se asi moc opakuji, ale výrobce na to kašle. A komunita (weber+columb) to připravili myslím pro jinou řadu, nemám to v hlavě, ale jsou to myslím 4048MS/5048MS. To pak může fungovat krásně samo řízené malinou. Pokud se nic nezměnilo, na žádné jiné to udělat nejde. (150V PV vstup, 4 nebo 5 kW, 48V bat, stejnosměrný meziobvod na BAT) Paralelně se opravdu dělí přesně napůl. Kdyby ne, tak zahlásí chybu a vypnou se! Mají CAN sběrnici podle které master předává nastavení aby bylo stejné, synchronizuje slave, pak je tam ještě dvoulinka právě na load-sharing proudu AC.

Dobíjení v NT: je docela dost zkušeností, tuhle zimu úplně v klidu, nebyl ani jeden týden, kdy by panely nevyrobili dost na pokrytí spotřeby měničů a účinnosti ukládání do baterii. A pokud to chce někdo řešit, je třeba minimalizovat veškeré úbytky a používat nejlepší dostupné nabíječe. Ten integrovaný účinností neoplývá... Každé procento je zásadně znát. Já nemám jak započítat životnost baterií. Když jich je málo, opotřebovávají se jen o maličko více s přeléváním, než bez. Když jich je dost, odejdou stářím. Ještě asi nikdo z nás to nedokáže na grafech ukázat. Samozřejmě myslím Lixxx, na olovo a NiCd tady můžeme v klidu zapomenout, ty mají účinnost nepoužitelnou pro přelévání. Tohle je zatím hodně teoretická zkušenost. Přelévání totiž umožní snížit hodnotu jističe skoro na minimum a to je třeba započítat také do ceny, sice ne za kWh, ale za měsíc...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od diablo007 »

Každopádně výroba panelu jeho spotřebu pokryje i v zimě aspoň já to tak mám a to není ani plně obsazen panely
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od josse »

rokytna píše:Poznámka - když jsem tohle začal studovat, tak největším problémem pro mne bylo to, že v žádném datasheetu, ani nikde jinde, nebylo ani hrubé blokové schéma vnitřního uspořádání jednotlivých měničů od MPP Solar. Tzn. např. fakt vidět nakreslené, že MK je skutečně AC-DC-AC atd. Jediné kde to šlo tak nějak vyčíst byl obrázek LCD v předním panelu, a pak diskuse na zahraničních fórech.
Je to škoda, ale tahle stížnost samozřejmě patří na MPP Solar a ne sem.
K mému měniči mám servisní manuál, v něm je blokové schéma tak nějak, na fóru aeva část obkreslili... Ale pro ten MK asi nee... Na Axpert 4kW se klidně ptej, ale s MK moc nepomůžu...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od marko250 »

Budu asi za kacíře,ale zatím jsem vyčetl:
1.PipMK protože je to milá krabice co umí jet dočasně bez baterky a má solidní funkce s MPPT,ale na ostrov to jako výhru nevidím.Časem druhý aby byl výkon.
2.Panely s optimizéry,jelikoš jsou stíny,ale jak donutíte ty stíny jet po sloupcích,či na ležato řadách článků?
3.Baterka Pylontech 3000,hotové řešení a možnost detailního řízení,ale jen u určitých měničů.Jinak externě něčím jiným.

Co se do toho ostrova opravdu opřít od začátku a z důvodu postupného příjmu to raději opravdu zvolit ze samostatných komponentů.Máte 16ks panelů 300Wp=4.8kW,na to je spousta regulátorů,protože jdete do 48V systému a optimizery by měly pomoct tak v pohodě MPPT.Jsou sofistikované a jsou jednoduché v rozumných cenách.Pokud se zaměřím na ten počet a optimizéry pomůžou tak jde udělat 4s2p na jeden MakeskyBlue,čili 2.4kW do 160V,pokud jsem našel správný datashit k panelu tak by to vyšlo.Regl výjde na 3100Kč s dovozem(48V/60A/2800W).Ten nemá žádné funkce a při nastavení na D01 v menu typu baterky udržuje pouze nastavené napětí a vypne při spodním napětí.V praxi funguje u mě přez rok velmi spolehlivě,účinně(je i video z měření vstup/výstup a sedí dle specifikace).Tyhle by byly na začátek dva,nebo jiné které mají i v menu vícero funkcí a stojí stejně,ale většinou jsou napěťově níž jako Pip do 145V,výkonově stejné kolem 2800W.Jen mě to napadlo s těmi optimizéry a 16ks co jsou k dispozici.No a měnič vzít v momentální várce z číny XTM 48/4000+Xcom 323i,RC-03 a shunt 500A od Fungpusun za cca 22 000Kč+ty drobnosti(přesně teprve bude stanoveno),k němu pak dokoupit druhý a jen datová linka k němu navíc.
Baterka Pylon 3000 Použitelná kapacita 3,2kWh za 38 000Kč ano rozumím je to hotové,ale co když vemete nové české od evbatery.cz v této kapacitě za 20 000Kč a na to nahodíte nějakou ochranu dle libosti.Jelikoš jsou nové a mají záruku tak bych dodržel jen jejich nabíjecí a vybíjecí mantynely jako u každého lifepo4 3.1>3.37 kde leží 85% kapacity a na tu horní hranici nasadil jen pro jistotu paliče co umí víc jak 5A,nejlépe kolem 10-15A pro jistotu.Jako záložní dát snímání každého článku a pořešit odepnutí panelů od reglů,víc by to nechtělo.Jelikoš jste zmiňoval plc,tak jej zapojit do veškerého monitoringu a ovládání.
Za solidní peníze získáte nyní na budoucí ostrovní provoz nejůčinnější měnič v celém rozsahu výkonu(94%),co umí i hybridně sosat,ale s absolutní nulou to nebude do DS,velmi levné a účinné regly,využijete těch 16ks panelů hned a baterku můžete rozšiřovat po 16ks dál.Vše se to dá při poruše samostatně řešit a volnoběžná spotřeba bude na minimu s maximální účinností.Jen na tom plc budete muset zapracovat a navěšet sondy měření a domyslet vyčítání z XTM,popřípadě z nějakých reglů co něco shromažďují.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od diablo007 »

MK neumí provoz bez baterie nějakou mít musí ale v režimu SUB je ochoten fungovat s malou kapacitou

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek