Co mě štve na Sitonu 210

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od chatař »

Tak jsem se naštval, že zakládám nové vlákno. Co mě na Sitonu štve? Ale velmi štve? To, že nejde nastavit střídu na manuál. To mi pije krev! Tak třeba teď. Siton dává usmolených 1400W. Hm, sluníčko svítí, přepnu v nastavení na střídu. A sakra, mizerných 37%, napětí nesmyslných 280V. Tož tomu ručně přidám na 60% a ejhle, napětí spadne na 240V, proud se zvýší na nějakých 7A, a výkon vyletí na 1900W. Paráda! Jenže po deseti sekundách se Siton přepne zpět do automatu a tvrdošíjně opět stáhne střídu, a výkon spadne dolů. To by člověka čert vzal. Vše zopakuji, a děje se to znovu. No nic, se Sitonkem se rozloučíme a půjdeme do Axperta. Snad nebude dělat to samé, to už by mě asi jeb...
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od Vitek »

ahoj udělal sis kalibraci napětí a proudů? měříš proud a napětí kvalitním true rms měřákem a ne nějakým noname či bez vhodnosti měření obdélníku ? víš vůbec jak ten měnič funguje a co generuje za signál??
já osobně sitona mám a funguje perfektně !!!

240 x 7 je 1680 W.. kde máš tvých 1900W nevím

Kolik dní se snažíš o ladění? máš vhodnou zátěž? máš nastavené omezení výkonu? je to v menu...

Myslím že bys měl nejdříve pořádně prozkoumat než zde budeš plivat.... a pokud se ti teda upřímně něco nezdá zavolej tomášovi, on jistě poradí...
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od chatař »

Ahoj Vítku. Už jsem měl napsanou reakci, ale radši jsem ji smazal. Někdy je to tak lepší..
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od ota »

Asi by to chtělo osciloskop. Taky prostudovat teplotní závislost odporu topných těles. Dále vít v potaz osvit. Při plném slunci mi elektrárna na JM ukazuje 750W/m2, což není standardní osvit.
Výše popisované je bloudění v mlze a vylévání si zlosti na Sitonu který nemůže za neznalost uživatele.

Spíše by mě zajímalo jak je u Sitonu řešen proudový chránič. Když to má na vstupu 280V DC má tam proudový chránič podle normy být.
Pokud někomu shoří barák a likvidátor bude šťoura, může pojišťovna odmítnout plnění.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od Vitek »

Ahoj chataři,

OK tak jinak pokud Ti má někdo poradit tak popiš kýžený problém, navrhuji Ti variantu kdy mám doma SITON 210 k tomu 5 náhradních arduin se softwarem a jsem si jist že všechny fungují dobře - totožně. Mužu tedy specialně pro Tebe, kolego, nasimulovat stejné a nebo podobné podmínky. případně Ti mohu potvrdit že muj Siton namotal 0,5 MWh na počítadle do bojleru než jsem systém nahradil za 2x 5kW sinus.

Pokud o takovouto pomoc stojíš.

zdar V.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od chatař »

Aby bylo jasno. Já na nikoho neplivu. Siton jsem zde vždy chválil a chválím dál. Jen je mi divné, že pokud ručně změním velikost střídy, tedy zvýším ji, výkon mi stoupne o několik set wattů. Drží se tam deset vteřin, dokud se opět Siton nepřepne do automatu. Pak spadne zpět. Toť vše. Prostě by mi víc vyhovovalo, kdyby existovalo kromě automatické regulace i možnost manuálního nastavení pro "hračičky", kteří mají čas se tomu věnovat. Třeba by získali nějaké ty watthodiny navíc. Emoce jsou zde zbytečné, a to, že jsem nahodil konkrétní údaje o napětí a proudu je moje blbost. Mohlo mi být jasné, že mě někdo chytne za slovo. Každý přece kouká prioritně na výkon a nestojí u displeje s papírem a tužkou, aby si zapsal podružné údaje. Digitální výstup nemám, křivku mi to v kompjůtru nemaluje.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od ota »

Chataři máš dvě možnosti.
Buď vezmi Ohmův zákon a vzorec na výpočet výkonu, dosaď do nich charakteristiky závislosti osvitu na výkonu tvých panelů, potom si najdi v datasheetu bojleru jak se mění odpor tělesa v závislosti na teplotě, z toho spočítej jaký výkon máš mít a pak si na Siton stěžuj.

A nebo se smiř s tím že nedává tolik kolik si myslíš že by dát měl.

Tvoje stížnosti na Siton (který tímto nijak neobhajuji) nejsou "směroplatné"
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od chatař »

Vitek píše:Ahoj chataři,

OK tak jinak pokud Ti má někdo poradit tak popiš kýžený problém, navrhuji Ti variantu kdy mám doma SITON 210 k tomu 5 náhradních arduin se softwarem a jsem si jist že všechny fungují dobře - totožně. Mužu tedy specialně pro Tebe, kolego, nasimulovat stejné a nebo podobné podmínky. případně Ti mohu potvrdit že muj Siton namotal 0,5 MWh na počítadle do bojleru než jsem systém nahradil za 2x 5kW sinus.

Pokud o takovouto pomoc stojíš.

zdar V.
S tím problémem jde těžko poradit, to je vlastnost měniče, které, kdo nemá čas si s tím hrát si možná ani nevšiml. Mně Siton natočil už 0,7 MWh. Pokud by to bylo možné změnit, myslím že by pan Nevřela mohl pouvažovat o možnosti přidání funkce manuálního nastavení střídy. Prostě funkce vypnutí automatické regulace. To by mělo přece jít u každého zařízení. Představte si letadlo, kde by nešlo vypnout "autopilota". Já bych do něj nenastoupil. Nevím, jak velký by to byl problém, ale myslím si, že svůj výrobek by tím ještě víc zdokonalil. Toť skromný názor nikoli odborníka, ale uživatele. :)
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od chatař »

ota píše:Chataři máš dvě možnosti.
Buď vezmi Ohmův zákon a vzorec na výpočet výkonu, dosaď do nich charakteristiky závislosti osvitu na výkonu tvých panelů, potom si najdi v datasheetu bojleru jak se mění odpor tělesa v závislosti na teplotě, z toho spočítej jaký výkon máš mít a pak si na Siton stěžuj.

A nebo se smiř s tím že nedává tolik kolik si myslíš že by dát měl.

Tvoje stížnosti na Siton (který tímto nijak neobhajuji) nejsou "směroplatné"
Siton je automatický MPPT měnič. AU-TO-MA-TIC-KÝ. To znamená, že když u jakéhokoli automatického regulátoru vypnu automatiku a začnu do nastavení hrabat ručně, měl by se konečný výsledek horšit. Nebo ne? To je přece logika věci.Jinak by ty automatické regulátory ztratily smysl, a mohli bysme všechno regulovat "růčo". A nějaké okecávačky o napětí, proudu a ohmově zákonu jsou úplně zbytečné.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od josse »

Bude to kombinaci panelů, osvitu, spotřebiče a použitému algoritmu MPPT. Jestli to nevylepšil tak je tam velice jednoduchý algoritmus, který není odolný na více maxim. Už to nějaký rok nesleduju, ale řekl bych že zásadní přepracování se nekonalo. Určité stavy a rušení to mohou zmást a proto drží jiné maximum než by jste ladil vy.

Když se podíváte na graf napětí panelů u mě, zjistíte, že i Axpert v určitých momentech sleduje špatné maximu a pak se skokově přemístí na ten správný. Nejčastěji dopoledne, když výkon roste, díky úhlu slunce.

Je třeba občas projet celou VA křivku a najít si největší maximu. To siton myslím stále neumí. Ono se do RAM v UNO ani lepší asi nevejde. Já jsem narazil na omezení RAM filtrování vstupních napětí a proudů. S koupí Axperta jsem se začal věnovat jiným věcem...

Nedokážu si představit ale situaci, kdy aktuální a nejlepší maximum bylo o více než 20% jiné! Většinou jsou to jednotky procent. Tak jak se nepatrně liší panely mezi sebou. Takže za mě, se tomu nemá cenu věnovat. Jestli vás to trápí, zkuste ubrat nebo přidat panel, zkrátit nebo prodloužit kabel, změní se rušení a může se změnit i detekce mppt bodu. Bohužel tohle bych bez monitoringu a grafů asi ani nedoporučoval dělat. Subjektivními závěry to spíše zkazite. Je opravdu možné, že vám to špatně měří některé veličiny. Další možnost je si dělat celý den optimální MPPT bod ručně, by na to máte pravděpodobně více času než já:-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od Vitek »

josse tutově to muj siton umí. dokonce se tuším dá nastavit jak častokrát se test VA křivky provede a právě pak nastaví základní střídu pro regl kolem zjištěného maxima...

Chataři, a další příznivci jednoduchých jednoúčelových strojův prosím googlete si ingo.. a nebo přečtěte
http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... siton-210/

je tam funkce perfektně popsána.
Zdraví V.
Naposledy upravil(a) Vitek dne čtv úno 13, 2020 5:34 pm, celkem upraveno 1 x.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od josse »

Tak třeba má každý jiný siton a chtělo by to upgrade FW:-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od Vitek »

josse píše:Tak třeba má každý jiný siton a chtělo by to upgrade FW:-)
zřejmě ano pokud to provozuješ, zkus viz výše....

zdar a sílu
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od ota »

chatař píše: Siton je automatický MPPT měnič. AU-TO-MA-TIC-KÝ. To znamená, že když u jakéhokoli automatického regulátoru vypnu automatiku a začnu do nastavení hrabat ručně, měl by se konečný výsledek horšit. Nebo ne?.
Je to jak píše josse.
AU-TO-MA-TIC-KÝ znamená že automaticky nastavuje algoritmus který má v programu a ten nemusí být nejlepší.
chatař píše: A nějaké okecávačky o napětí, proudu a ohmově zákonu jsou úplně zbytečné
Tímto výrokem pouze demonstruješ ignoranci fyziky pro 7 třídu ZŠ. To že tomu nerozumíš neznamená že je to zbytečné okecávání.

Toto je odborné fórum. Nikdo z nás nerozumí úplně všemu ale pokud tomu nerozumím tak to zkusím vlastními silami najít nebo se zeptám.
Když se to na tomhle fóru naučila paní učitelka na hudebku a postavila si vlastníma rukama FVE a po čase s námi rovnocenně diskutovala zda u přepínače sítí použít přepínací relé s mechanickým blokováním nebo nikoli tak proč ne chatař?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od chatař »

To josse:
No konečně rozumná řeč, se kterou nemám problém souhlasit. Jo, je to divné. Pár procent bych neřešil, ale když člověk ručně přestaví střídu, a výkon mu vyleze o 400-500W, to mě chytne nerv. Koho by nechytl, že? A za deset vteřin je to zpátky, to je na vraždu. :lol: Nevím čím to je, proto si myslím, že takovéto excesy by bylo možno vyloučit možností vypnutí automatiky a přechodem na manuál. Člověk je pořád tím nejlepším regulátorem s nespočtem "algorytmů". :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od PavelR »

nejdive vyloucit chybu mereni v sitonu vzdyt muze byt rozbity nejaky analogovy vstup, cokoli. Na DC stranu voltmetr a presny DC ampermetr na tak male proudy idealne ne klestak. Sledovat a nasobit v automatickem rezimu. Pote sledovat a nasobit v rucnim rezimu. A hnedle se vi kde je chyba. Bez mereni je to jen snuska pochybnosti :D
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od chatař »

ota píše:
chatař píše: Siton je automatický MPPT měnič. AU-TO-MA-TIC-KÝ. To znamená, že když u jakéhokoli automatického regulátoru vypnu automatiku a začnu do nastavení hrabat ručně, měl by se konečný výsledek horšit. Nebo ne?.
Je to jak píše josse.
AU-TO-MA-TIC-KÝ znamená že automaticky nastavuje algoritmus který má v programu a ten nemusí být nejlepší.
chatař píše: A nějaké okecávačky o napětí, proudu a ohmově zákonu jsou úplně zbytečné
Tímto výrokem pouze demonstruješ ignoranci fyziky pro 7 třídu ZŠ. To že tomu nerozumíš neznamená že je to zbytečné okecávání.

Toto je odborné fórum. Nikdo z nás nerozumí úplně všemu ale pokud tomu nerozumím tak to zkusím vlastními silami najít nebo se zeptám.
Když se to na tomhle fóru naučila paní učitelka na hudebku a postavila si vlastníma rukama FVE a po čase s námi rovnocenně diskutovala zda u přepínače sítí použít přepínací relé s mechanickým blokováním nebo nikoli tak proč ne chatař?
Proč ne chatař? Protože chatař je úplně blbý, to jsi ještě nezjistil, oto? Já ani netrefím zpátky do chaty, když venčím psa, ale můj vlčák, to je chytrý pes, vždy mě dovede. S tou fotovoltaikou mi taky pomáhal. Když štěknul jednou, věděl jsem, že to dělám blbě. Kdyš štěknul dvakrát, věděl jsem, že je to cajk. Co se dá dělat, oto, každý nemůže mít IQ jako Einstein. Buď budeš muset požádat admina, ať mě zablokuje,ať svými blbostmi nedeklasuji fórum, anebo to tu budeš muset s takovým blbem, jako jsem já vydržet. Jsem zvědavý, co si vybereš. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:
ota píše:
chatař píše: Siton je automatický MPPT měnič. AU-TO-MA-TIC-KÝ. To znamená, že když u jakéhokoli automatického regulátoru vypnu automatiku a začnu do nastavení hrabat ručně, měl by se konečný výsledek horšit. Nebo ne?.
Je to jak píše josse.
AU-TO-MA-TIC-KÝ znamená že automaticky nastavuje algoritmus který má v programu a ten nemusí být nejlepší.
chatař píše: A nějaké okecávačky o napětí, proudu a ohmově zákonu jsou úplně zbytečné
Tímto výrokem pouze demonstruješ ignoranci fyziky pro 7 třídu ZŠ. To že tomu nerozumíš neznamená že je to zbytečné okecávání.

Toto je odborné fórum. Nikdo z nás nerozumí úplně všemu ale pokud tomu nerozumím tak to zkusím vlastními silami najít nebo se zeptám.
Když se to na tomhle fóru naučila paní učitelka na hudebku a postavila si vlastníma rukama FVE a po čase s námi rovnocenně diskutovala zda u přepínače sítí použít přepínací relé s mechanickým blokováním nebo nikoli tak proč ne chatař?
Proč ne chatař? Protože chatař je úplně blbý, to jsi ještě nezjistil, oto? Já ani netrefím zpátky do chaty, když venčím psa, ale můj vlčák, to je chytrý pes, vždy mě dovede. S tou fotovoltaikou mi taky pomáhal. Když štěknul jednou, věděl jsem, že to dělám blbě. Kdyš štěknul dvakrát, věděl jsem, že je to cajk. Co se dá dělat, oto, každý nemůže mít IQ jako Einstein. Buď budeš muset požádat admina, ať mě zablokuje,ať svými blbostmi nedeklasuji fórum, anebo to tu budeš muset s takovým blbem, jako jsem já vydržet. Jsem zvědavý, co si vybereš. :D
Naopak chataři, zpetří se s tím stále opakující se témata :-)

Každopádně zkus změnit četnost měření VA charky jak sem psal na odkazu, prosím :-) pak napiš jestli se to zlepšilo
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od Vitek »

PavelR píše:nejdive vyloucit chybu mereni v sitonu vzdyt muze byt rozbity nejaky analogovy vstup, cokoli. Na DC stranu voltmetr a presny DC ampermetr na tak male proudy idealne ne klestak. Sledovat a nasobit v automatickem rezimu. Pote sledovat a nasobit v rucnim rezimu. A hnedle se vi kde je chyba. Bez mereni je to jen snuska pochybnosti :D
to byl muj první příspěvek, bohužel nevyslyšen :D
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Co mě štve na Sitonu 210

Příspěvek od volente »

Každý výrobce jakéhokoliv regulátoru do něho vloží program který je STABILNÍM řešením automatického provozu. kvalita funkce je ovlivněna použitým hardwarem, a tím i cenou.
Myslím že řešení sednout si k regulátoru a po deseti vteřinách upravovat algoritmus funkce, na základě jakýchkoliv údajů, není opravdu nejlepší.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.

Odpovědět