Hybrid návrh pre rodinný dom

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od PavelR »

muj nazor - zaplatit se dokaze:
-fototermika
-fve primo na ohrev vody
-ongrid fve, pokud se vyuzije vse smysluplne ( např budova staly odber 24/7 10kw fve 10kwp)
-hybrid s baterkama pokud neni jeho ucel jen tocit kwh ale ma dalsi ucel treba peakshaving, ochrana proti kratkym vypadkum, aby v lidem v kanclu nezdechly pc atp tam se do ekonomiky zapocitavaji dalsi veci.
-ruzny nase amatersky vytvory z lionek skoro zadarmo

zaplatit se nedokaze:
- hybridy s baterkama pokud je jedinej jeho ucel tocit kwh obzvlast na klic kdyz firmy napali ceny az nechutne vysoko

I pokud by sis to postavil sam, material poshanel za VO ceny bez atp tak bude navratnost beztak na hrane.

Ted me napada. Kdyby tenkrat Vitaskove proslo to zdrazeni pausalu za jistic to by to vychazelo o dost lip...
Naposledy upravil(a) PavelR dne sob úno 15, 2020 8:03 am, celkem upraveno 1 x.
rva
Příspěvky: 3509
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od rva »

Vlaaado píše:Moj druhý investičný projekt je montáž na firemnú budovu, kde sa pracuje od 8 do 16:00 (čo je ideálny harmonogram spotreby)
dalej zo vstupnej investície odrátam DPH, a dalších 20% ktoré by som zaplatil na dani z príjmu. Čiže vstupná investícia skoro o 40% nižšia oproti domu. Tu môže byť návratnosť rýchlejšia a tým pádom ekonomický zmysel vačší.
U firmy zase obvykle nejdou využít různé vytěžovače a taky se obvykle se zapnutím žravějšího spotřebiče nečeká, až bude svítit Slunce.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od PavelR »

rva píše:
Vlaaado píše:Moj druhý investičný projekt je montáž na firemnú budovu, kde sa pracuje od 8 do 16:00 (čo je ideálny harmonogram spotreby)
dalej zo vstupnej investície odrátam DPH, a dalších 20% ktoré by som zaplatil na dani z príjmu. Čiže vstupná investícia skoro o 40% nižšia oproti domu. Tu môže byť návratnosť rýchlejšia a tým pádom ekonomický zmysel vačší.
U firmy zase obvykle nejdou využít různé vytěžovače a taky se obvykle se zapnutím žravějšího spotřebiče nečeká, až bude svítit Slunce.
To sice ne ale pokud tam mas nejaky servery a jakmile se barak naplni rano lidma vsude se rozne, zapnou se kafevary atp tak muzes mit slusnou stabilni spotrebu - na firmach se obvykle moc veci nevypinaji. K tomu ongrid kterej je pod tento vykon a je to ekonomicky parada.
Baterky by tu ekonomiku jen kazily. Jedine pokud bys teda do ekonomiky pocital to ze to bude treba zaloha na servrovnu, lidi pri vypadku na 1 hodinu neprestanou makat - to je otazka kolik ta budova vydela za hodinu penez a co vlastne ta budova dela. Sice to nenamota tolik kwh ale vydela to na sebe jinak. Ano tam si to dovedu predstavit.

Vidim to u me v praci - prijdu rano na halu zapnu svetla - 4kw ledek a ty sviti do padla. Tam by ongrid fungoval jako takovej svetlovod...
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od jahodovák »

Vlaaado píše:
jahodovák píše:No,tak to nevím,zda tu jsi dobře,taky jsem si myslel,že budu mít návratnost v dohledné době,ale nějak se mi to vymklo z rukou a pomalým postupným vylepšováním jsem se dostal nějak mimo moji životnost....a myslím,že v tom nejsem sám..tím myslím návratnost za mého života....hezký večer
Dakujem za odpoved, len keby si bol konkretnejší. Uviedol som výpočet, ktore číslo mám zmenit aby bol realny?
Ono jde jen o to,že už jsem nějaký pátek v důchodu a děti jsou z domu a tím pádem klesla spotřeba a zatím nejsem schopen spotřebovat to,co panely vyrobí.Samozřejmě v zimním oddobí se spotřebuje vše ale jak vysvitne,hodně toho zůstane nevyužito.Pokud bych toho byl schopen zpracovat víc,hned by to bylo o něčem jiném.Letos se zas situace o mnoho zlepší,pořídil jsem si puginhybrida,takže po sezoně budu moudřejší.Jak jsem zjistil,výpočty jsou sice dobrá věc,ale skutečnost je mnohdy někde úplně jinde.Tímto systémem jsem si ale zajistil ničím nerušenou dodávku elektřiny a pokud by došlo k jakékoliv události,tak s mírnýnou úpravou zvyků se klidně obejdu bez sítě,bez ztráty konfortu na který jsme zvyklí.Ač se to možná nezdá ale nijak nelituju prostředků takto uložených,pohled na různé navyšovaní cen mě nechává v klidu a naopak,tím víc se zkracuje doba návratnosti.Za mnohé vděčím i nápadům vyčtených zde na foru,jen to nechce moc spěchat a stavět to jako stavebnici,která se dá bez velkých nákladů stále rozšiřovat tak,aby vyhovovala potřebám uživatelů,samozřejmě mírných chyb se snad ani nedá vyhnout...hezký den :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od brumlaj »

Vlaaado píše:Moj druhý investičný projekt je montáž na firemnú budovu, kde sa pracuje od 8 do 16:00 (čo je ideálny harmonogram spotreby) .........
Hovoříš o firmě. První co udělej, a to bez ohledu na výsledek zda FVE bude či ne, navěs ihned za fakturační elektroměr elektroměr svůj. Za něj například SDS mikro a loguj řekněme pětisekundová data na svůj server. (nebo minutové průměry se sekundovými min/max v té dané minutě) Až proběhne rok, tak budeš mít jasno jaká je základní a jaká špičková spotřeba. Na základní spotřebu dimenzuj FVE bez akumulace. Budeš mít raketovou návratnost, protože neušetříš peníze za NT, ale normální vysoký tarif. To je první část. Druhá je téměř nezávislá - už máš servery a u nich UPS? Už má pokladna v obchodě v přízemí koupenou UPS? A různé jiné UPS? NE? Tak si spočítej kolik by Tě součtem v nákupu jednotlivé UPS stály a hned máš další část nákladů umořeno tím, že koupíš centrální UPS ve formě řekněme samotného měniče Studeru (i s akumulátory), aniž bys ještě panely vyrobil jedinou Wh. (Protože UPS prostě koupíš.) Zjistíš, že potřebuješ zálohu řekněme na 8 hodin (obvyklá délka pracovní směny VN údržbářů) a hned máš jasno jaký výkon měniče a jakou kapacitu akumulátorů potřebuješ. Inu a potom, až budeš vědět realitu o výkonu, kapacitě a spotřebě se bavme o tom kolik dalších panelů a až se Ti to rentne, tak kam se chceš sunout. Hlavně to nelep stylem "každý pes z jiná ves". Buď máš reálná data a umíš plánovat, nebo vaříš z vody a pak jsi schopen naletět kdejakému obchodnickému vořežprutovi z vidlákova na cokoli, protože Ti vykecá díru do hlavy a ve finále Tě samozřejmě usvědčí, že sis objednal blbost, protože jsi mu dal vadná data do kalkulace. Tož takový je stav. Buď vědět a počítat návratnost, nebo mít vizi, koncepci a jít do rizika, že jsi něco neodhadl zcela přesně. Což zase možná řeší možná modularita. Ideální je pokud tu budovu firmy právě předěláváš či stavíš. Pokud už je hotová, tak jaksi je to obtížnější a v součtu nákladnější.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od youda »

Jednoznačný souhlas s Brumlajem.
Absolutně nejrychlejší návratnost bude mít ten OnGrid na firmě. Za pár let už to bude jenom vydělávat a přinášet radost.

Ta další vylepšení spolu s bateriemi maličko zhorší čistě ekonomickou stránku věci, ale přinesou měkké benefity, komfort a "pocit bezpečí". Tyto měkké benefity se sice nedají exaktně přepočítat na úspory (obzvláště tam, kde už se šetřilo na kost, servery jsou skládačky, UPS mají runtime jednu minutu, objednávky chodí na hliněných tabulkách a platí se jen cash), ale svou hodnotu mají a ve skutečnosti není vůbec zanedbatelná.

Více bych se snad zamyslel jen nad jedinou věcí:
U většiny CZ firem není třeba dimenzovat záložní baterie na chod datacentra po celých 8 či 24 hodin. Spíše jde o to, aby se aplikační služby udržely nahoře hodinu či dvě a pak se automaticky provedl gracefull shutdown, bez poškození logické struktury dat. Pokud má firma hotové business continuity řešení, tak se stejně provede automatický failover do záložního datacentra, které bývá na druhé straně města (Metro Cluster). Nebo, u těch modernějších firem, se vyškálují aplikační kontejnery v cloudu a naopak vypnou kontejnery, které běží on-premise. Zbytek práce obstarají aplikační load-balancery.
Pokud se jedná o průmyslovou výrobu či farmaceutickou společnost, tak ta má vždy redundantní přípojky k VN, vlastní transformátory, případně centrální dieselagregáty. Pokud totiž vypadne napájení CNC strojů nebo dávkovacích linek efedrinu, tak to, jestli díky baterkám funguje CRM, intranet a Skype, už je zcela minoritní problém :?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
unicast
Příspěvky: 1213
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od unicast »

brumlaj píše:Druhá je téměř nezávislá - už máš servery a u nich UPS? Už má pokladna v obchodě v přízemí koupenou UPS? A různé jiné UPS? NE? Tak si spočítej kolik by Tě součtem v nákupu jednotlivé UPS stály a hned máš další část nákladů umořeno tím, že koupíš centrální UPS ve formě řekněme samotného měniče Studeru (i s akumulátory), aniž bys ještě panely vyrobil jedinou Wh.
Souhlas, jen jeden detail. Pokud bych měl centrální UPS a k těm zálohovaným okruhům měla mít přístup laická obsluha, který je tam schopná připojit bezmyšlenkovitě cokoli a tím ten zálohovaný okruh přetížit nebo dokonce vyzkratovat, osadil bych ho nekompatibilními zásuvkami. Britské (do těch ale metodou hrubého násilí cz nebo schuko vidlice nacpat jde), americké (ty zase mají nižší napěťovou pevnost) nebo australské, právě proto, aby tam byly připojeny jen povolené spotřebiče.
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

marko250 píše:Měl jsem 5.3kWp panelů na jednu stranu JZ střecha 49°,18kWh baterku,8.6kW měnič 1f a vytěžování do vody.Veškerou energii z panelů jsem spotřeboval,ale nutnou spotřebu domu 5MWh/rok jsem dokázal vykrýt jen z 66%.
Následovalo rozšíření baterky na 34kWh se stejnou sestavou a spotřeba domu byla vykryta na 78%.
Další přibylo FV pole panelů na JV fasádu +2.6kW díky sklonu 90° v meziobdobí a s tím jsem dosáhl letos 90% spotřeby domu a samozřejmě spousty přebytků,které dokážu umořit ve vodě pro šest lidí s přitápěním AN 3m3.
Letos přibylo na baterce pár kWh na konečných 40kWh,zároveň jsem ji obměnil za jednu chemii a mladší články.Počítám,že se to projeví max o 4-5%. v celkovém vykrytí spotřeby domu,ale jelikoš mám spoustu přebytků zbytečně utopených ve vodě,tak to půjde do chlazení(dvě klimy) a tím zase stoupne spotřeba domu.
Dům vykrývám samozřejmě celý z FVE.Pokud budu vycházet z prvotního tarifu D02d,kde mě kilowathodina před 4 roky vycházela 4.70Kč,před dvěma již byla 5.30Kč a dnes jsem již na D01d a poslední faktura byla 6.70Kč tuším už.

0 sezóna nebyla úplná tři měsíce a v tom ještě fakturace s jedním měsícem s FVE
1 sezóna 3.5MWh+přebytky-ztráta přeměnou -20% z DC celkové
2 sezóna 3.9MWh+přebytky-ztráta přeměnou -20% z DC celkové
3 sezóna 4.1MWh+přebytky-ztráta přeměnou -20% z DC celkové
4 sezóna 4.5MWh+přebytky-ztráta přeměnou -20% z DC celkové

Tak mám zpět z vykrytí nutné spotřeby domu cca 85 000Kč z celkových 285 647Kč i s omyly a přestavbama.Ceny energií stoupají,spotřeba taky stoupne a vykrytí také.Takže je to o výdrži komponentů,respektivě měniči a reglech.Ale dalších 9 let než budu na nule a začne plus :-) .Se započítáním využitých přebytků to samozřejmě značně klesne dříve,ale to je jaksi uměle vytvořená záležitost navíc(započítat/nezapočítat).Zvyšuje to každopádně komfort,nemusím ohřívat vodu jinak a chladit se ani moc nedá,krom klimy,nebo předimenzovaného zemního kolektoru(s problémy).

No pane Vlaado,Vy máte v nabídce 4.2kWp panelů,2.5kW měnič a baterku 7kWh spotřebu domu 5-6MWh za rok.Panely už moc plusové nejsou a s tím sklonem střechy bude 4kW asi nejvíc co panely dají,takže za tři/čtyři hodiny máte nabitou tu baterku,protože do ní nemůžete pouštět výkon panelů,je malá.Díky slabému měniči na něj můžete pověsit jen jeden silový spotřebič+ volnoběžku domu(modemy,TV,nabíječky,kamery atd) a vytěžovat do klim,či TUV nemůžete najednou a nikdy,když pojede ten jeden silový spotřebič v kuchyni třeba. A teď mě Vy zkuste vysvětlit jak ten měnič zaplatí tu investici,když má vykrýt přednostně ten dům a v baterce máte 2.6hodin jeho provozu na kontinuální výkon,to nevykryje ani tu sušičku.A to je stav v plném letním osvitu,kde jsou polojasna a dny dešťů,nebo zimní období.
Jak jsem psal na začátku tato sestava vykryje dům max 2MWh za rok+ moření do přebytků,je to jen odhad,protože do teď jste nedodal průběhy v domě.
Dakujem za perfektný príspevok! ten menič bude asi lepšie dat výkonnejší. Neviem to vysvetliť, ani neobhajujem moj návrh a výpočet, práve si rád nechám poradiť práve takýmto príspevkom. priebeh v dome myslíte plán kedy sa ktorý spotrebič používa?
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

rva píše:
Vlaaado píše:Moj druhý investičný projekt je montáž na firemnú budovu, kde sa pracuje od 8 do 16:00 (čo je ideálny harmonogram spotreby)
dalej zo vstupnej investície odrátam DPH, a dalších 20% ktoré by som zaplatil na dani z príjmu. Čiže vstupná investícia skoro o 40% nižšia oproti domu. Tu môže byť návratnosť rýchlejšia a tým pádom ekonomický zmysel vačší.
U firmy zase obvykle nejdou využít různé vytěžovače a taky se obvykle se zapnutím žravějšího spotřebiče nečeká, až bude svítit Slunce.
práve to je objekt s kanceláriami, kde sa pracuje od 8 do 16, žiadna ťažká technika, a baterka mi urobí zálohu pre servery.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od brumlaj »

youda píše:..... U většiny CZ firem není třeba dimenzovat záložní baterie na chod datacentra po celých 8 či 24 hodin. ........
Proto jsem tam zmínil ten krámek v přízemí .... zákazníky z vedlejší ulice kde proud teče nezajímá, že se dělá údržba na VN a jdou do jiného marketu ;-)
unicast píše:...... Pokud bych měl centrální UPS a k těm zálohovaným okruhům měla mít přístup laická obsluha, který je tam schopná připojit bezmyšlenkovitě cokoli a tím ten zálohovaný okruh přetížit nebo dokonce vyzkratovat, ....
nebo v parapetní liště předřadím výhružně popsané zásuvce která bude mít rudou barvu (bude jiná) jistič 2A s charkteristikou D. Klidně ať si tam zkusí uvařit kafe. Udělá to přesně jednou. Po prvním následném pohovoru a vytykacím listě to bude vědět celej barák.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
unicast
Příspěvky: 1213
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od unicast »

brumlaj píše:nebo v parapetní liště předřadím výhružně popsané zásuvce která bude mít rudou barvu (bude jiná) jistič 2A s charkteristikou D.
Ale tím nevyřešíš variantu krátkého zkratu, který ti způsobí výpadek všech dalších zařízení v zálohované větvi. Leda by všechna ta zařízení měla redundantní zdroje.

Ale jasně, naprosto blbuvzdorné to nebude nikdy, protože blbci bývají nevyzpytatelní.
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

brumlaj píše:
Vlaaado píše:Moj druhý investičný projekt je montáž na firemnú budovu, kde sa pracuje od 8 do 16:00 (čo je ideálny harmonogram spotreby) .........
Hovoříš o firmě. První co udělej, a to bez ohledu na výsledek zda FVE bude či ne, navěs ihned za fakturační elektroměr elektroměr svůj. Za něj například SDS mikro a loguj řekněme pětisekundová data na svůj server. (nebo minutové průměry se sekundovými min/max v té dané minutě) Až proběhne rok, tak budeš mít jasno jaká je základní a jaká špičková spotřeba. Na základní spotřebu dimenzuj FVE bez akumulace. Budeš mít raketovou návratnost, protože neušetříš peníze za NT, ale normální vysoký tarif. To je první část. Druhá je téměř nezávislá - už máš servery a u nich UPS? Už má pokladna v obchodě v přízemí koupenou UPS? A různé jiné UPS? NE? Tak si spočítej kolik by Tě součtem v nákupu jednotlivé UPS stály a hned máš další část nákladů umořeno tím, že koupíš centrální UPS ve formě řekněme samotného měniče Studeru (i s akumulátory), aniž bys ještě panely vyrobil jedinou Wh. (Protože UPS prostě koupíš.) Zjistíš, že potřebuješ zálohu řekněme na 8 hodin (obvyklá délka pracovní směny VN údržbářů) a hned máš jasno jaký výkon měniče a jakou kapacitu akumulátorů potřebuješ. Inu a potom, až budeš vědět realitu o výkonu, kapacitě a spotřebě se bavme o tom kolik dalších panelů a až se Ti to rentne, tak kam se chceš sunout. Hlavně to nelep stylem "každý pes z jiná ves". Buď máš reálná data a umíš plánovat, nebo vaříš z vody a pak jsi schopen naletět kdejakému obchodnickému vořežprutovi z vidlákova na cokoli, protože Ti vykecá díru do hlavy a ve finále Tě samozřejmě usvědčí, že sis objednal blbost, protože jsi mu dal vadná data do kalkulace. Tož takový je stav. Buď vědět a počítat návratnost, nebo mít vizi, koncepci a jít do rizika, že jsi něco neodhadl zcela přesně. Což zase možná řeší možná modularita. Ideální je pokud tu budovu firmy právě předěláváš či stavíš. Pokud už je hotová, tak jaksi je to obtížnější a v součtu nákladnější.
Absolutne súhlasím. analýza prebieha štýlom sledovania spotreby z čoho si nasimulujem celý rok. Pracovné dni sú na 90% rovnaké. UPS mám staré, musím ich otestovať kolko vydržia, možno už ani minutu. preto by som dal radšej peniaze do baterky ako do nových ups. priorita 1 je napájanie servera a minimálne jedného PC na dobu 8 hod. Ak uvažujem spotrebu 200W x 8h= 1,6KWh čiže by stačila napr. 1x pylontech 2,4kwh. Málokedy je výpadok el. 8 hodín cez den, takže pri výpadku napr hodinu by mohol fungovať celý dom. (tato budova je povodom rodinný dom)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od PavelR »

pokud zalohovat servery tak nezapomen zalohovat i internety a komunikacni cesty.

Znam to z prace. Na velkych fve pouzivame zasadne prumyslove switche a routery atp vse napajeno 24V DC zalohovano primo akumulatory vcetne poe pro internety atp. A do toho ti tam prijde jablotronak nebo kamerar ( nejhorsi druh elektrikaru) a do zalohovane komunikacni cesty ti vrazi kancelarskej switch a zapne to do nejblizsi zasuvky ktera neni samozrejme zalohovana. A pak resim nejede nam jen komunikace nebo lehla cela fve? To by clovek vrazdil.
unicast
Příspěvky: 1213
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od unicast »

PavelR píše:A do toho ti tam prijde jablotronak nebo kamerar ( nejhorsi druh elektrikaru) a do zalohovane komunikacni cesty ti vrazi kancelarskej switch a zapne to do nejblizsi zasuvky ktera neni samozrejme zalohovana. A pak resim nejede nam jen komunikace nebo lehla cela fve? To by clovek vrazdil.
To je řešitelné.

1. omez na switchích počet mac adres proti koncovým zásuvkám na jednu.
2. zapni "sticky" mac address table
3. po páteřních trasách, kde to hrozí, přenášej data v 802.1q trunku a propouštěj jen ty vlany, které znáš, ostatní zahazuj
4. páteřní trasy, i jen po budově, by měly být optické, SM 1310 nm (optické porty tihle matlalové nemívají a když, tak zpravidla MM)
5. kde to jde, nasaď autentizaci 802.1x
6. kde to jde, šifruj macsecem (802.1ae)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od brumlaj »

Vlaaado píše:........ Absolutne súhlasím. analýza prebieha štýlom sledovania spotreby z čoho si nasimulujem celý rok. Pracovné dni sú na 90% rovnaké. ...
možná jsem se nevyjádřil dost důrazně. Když tak mi vysvětli co jsi nepochopil na dříve řečeném?:
brumlaj píše:........ První co udělej, a to bez ohledu na výsledek zda FVE bude či ne, navěs ihned za fakturační elektroměr elektroměr svůj. Za něj například SDS mikro a loguj řekněme pětisekundová data na svůj server. (nebo minutové průměry se sekundovými min/max v té dané minutě) Až proběhne rok, tak budeš mít jasno jaká je základní a jaká špičková spotřeba.
Nějaká tužka, papír a odečítání elektroměru nepravidelně 12x do roka sice poslouží ke zvlhnutí oka ekonomova, ale pro technika, který má zajistit funkčnost dodávky energie sinusovkou 50x za sekundu možná pochopíš, že údaje to jsou nedostatečné. Asi bych Ti pracně nepsal co jsem napsal kdybych pro to neměl důvod. A to nehovořím o té "simulaci". Montážní firmě také zaplatíš dobře odsimulovaný systém? I když na základě Tebou nějak odsimulovaných dat vycházejících z přesných měsíčních odečtů a tedy pro minima a maxima nepoužitelný?


a proč tak soudím? Z důvodů této perly:
Vlaaado píše: Málokedy je výpadok el. 8 hodín cez den, takže pri výpadku napr hodinu by mohol fungovať celý dom. .......
Dokážeš si představit rozdíl systému pro 200W a například 3x25A? A dokážeš si představit co Ti na řiti udělá 1x pylontech 2,4kwh když na něj zapojíš celou firmu?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
ondrejsk
Příspěvky: 16
Registrován: pon pro 09, 2019 6:31 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od ondrejsk »

Hovoříš o firmě. První co udělej, a to bez ohledu na výsledek zda FVE bude či ne, navěs ihned za fakturační elektroměr elektroměr svůj. Za něj například SDS mikro a loguj řekněme pětisekundová data na svůj server. (nebo minutové průměry se sekundovými min/max v té dané minutě) Až proběhne rok, tak budeš mít jasno jaká je základní a jaká špičková spotřeba. Na základní spotřebu dimenzuj FVE bez akumulace.


Ahoj vedel by si to trochu rozpísať ten elektromer a to logovanie?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od brumlaj »

ondrejsk píše:...... Ahoj vedel by si to trochu rozpísať ten elektromer a to logovanie?
Tak takhle ne. Studuj nebo zde a pokud Ti něco není jasné, tak se ptej na konkrétní věci. Cenu za HW odhaduji tak 2-2,5kKč, u třífázu o něco více. U třífázu raději 3 elektroměry jednofázové do jednoho SDS.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
unicast
Příspěvky: 1213
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od unicast »

brumlaj píše:Tak takhle ne. Studuj nebo zde a pokud Ti něco není jasné, tak se ptej na konkrétní věci. Cenu za HW odhaduji tak 2-2,5kKč, u třífázu o něco více. U třífázu raději 3 elektroměry jednofázové do jednoho SDS.
Pozitivně mě překvapila tahle čínská krabička: https://www.aliexpress.com/item/4000614 ... web201603_

Chyba oproti certifikovanému ampérmetru byla zanedbatelná (< 0.5 %), umí to posílat pulzy po RS-485, jediná chyba, kterou jsem našel, je, že to obfuskuje měření napětí mezi fázemi -- měří proti nule a zbytek dopočítává. Ale za tu cenu...
tafx
Příspěvky: 21
Registrován: ned lis 17, 2019 9:50 am

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od tafx »

Zrovna jsem v týhle fázi a silně ti to doporučuju. Vlastně provozuju virtuální FVE.
Běž do toho SDS mikro a nebo můžeš zkusit třeba neinvazivní metodu s touhle krabičkou: https://www.i4wifi.cz/cs/211158-lan-ovl ... lan-mod-3f
Ideální je posílat data na nějaký server, kde je můžeš prohlížet a exportovat pro další zpracování jako na obrázku zde:
Celková spotřeba.png

Nebo ta data tam můžeš rovnou pomocí skriptů začlenit do modelu FVE za použití předpovědi a modelovat si online různé varianty FVE pomocí https://forecast.solar/
Mimochodem už takováto virtuální laboratoř má reálné důsledky ve snaze korigovat členy domácnosti v použití el. spotřebičů z důvodu vybíjejícího se virtuálního akumulátoru :D
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

brumlaj píše:
Vlaaado píše:........ Absolutne súhlasím. analýza prebieha štýlom sledovania spotreby z čoho si nasimulujem celý rok. Pracovné dni sú na 90% rovnaké. ...
možná jsem se nevyjádřil dost důrazně. Když tak mi vysvětli co jsi nepochopil na dříve řečeném?:
brumlaj píše:........ První co udělej, a to bez ohledu na výsledek zda FVE bude či ne, navěs ihned za fakturační elektroměr elektroměr svůj. Za něj například SDS mikro a loguj řekněme pětisekundová data na svůj server. (nebo minutové průměry se sekundovými min/max v té dané minutě) Až proběhne rok, tak budeš mít jasno jaká je základní a jaká špičková spotřeba.
Nějaká tužka, papír a odečítání elektroměru nepravidelně 12x do roka sice poslouží ke zvlhnutí oka ekonomova, ale pro technika, který má zajistit funkčnost dodávky energie sinusovkou 50x za sekundu možná pochopíš, že údaje to jsou nedostatečné. Asi bych Ti pracně nepsal co jsem napsal kdybych pro to neměl důvod. A to nehovořím o té "simulaci". Montážní firmě také zaplatíš dobře odsimulovaný systém? I když na základě Tebou nějak odsimulovaných dat vycházejících z přesných měsíčních odečtů a tedy pro minima a maxima nepoužitelný?


a proč tak soudím? Z důvodů této perly:
Vlaaado píše: Málokedy je výpadok el. 8 hodín cez den, takže pri výpadku napr hodinu by mohol fungovať celý dom. .......
Dokážeš si představit rozdíl systému pro 200W a například 3x25A? A dokážeš si představit co Ti na řiti udělá 1x pylontech 2,4kwh když na něj zapojíš celou firmu?
Celý dom chápem prioritné spotrebiče pripojené na zálohovanú fázu, alebo pri výpadku zálohuje baterka všetky fázy?

v dome je 6x pc, 1xserver, 4xtlačiaren, chladnička, kávovar, mikrovlnka, kamerový systém, každý den prebieha rovnako.
o 8:00 prídu, zapnú PC a makajú. tým som myslel 90% rovnaký každý deň. rozdiely sú v tom, že niektorý deň vypijú menej alebo viac káv.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek