Hybrid návrh pre rodinný dom

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Killingman »

Mě to smysl dává. Ještě je k tomu nutné připočíst ono budoucí pořízení elektromobilu. U novějších aut s CCS konektorem (sám mám i3, 94Ah, cca 30KWh) je nabíjení max. 16A/F, resp. 3x16A (11KW), resp. až 22KW při 3x32 (Tesla).
Tento standard se bude už jen rozšiřovat a s tím jak poroste kapacita baterií v autě je opravdu rozdíl v dobíjení 1F nebo 3F.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od brumlaj »

V prvé řadě auto nabíjím. Dobíjí se srnec sražený u cesty.
Nabíjení z 1f odběrem 3,2kW je na dojezd 25km za každou hodinu nabíjení.
Kolikrát za rok se stane, že přijedeš domů z cest a:

1) potřebuješ najednou a rychle nabít na stovky kilometrů?
2) Jak daleko máš nejbližší nabíjecí stanici? Nestačí nabít na cestu k ní a případný nedostatek energie vyřešit cestou?

Opravdu se vyplatí platit rezervovaný příkon a paušál za 3f? Mi ne, ale každý to může mít jinak. Není třeba odpovídat, je to pouze o možná jiném pohledu na dnešní tržní hospodářství (včera jsem viděl poster cen ČEZu na tento rok a padnul jsem na řiť. Zvlášť při srovnání s tím který zde na fóru vylepil kybos. Nechápu, že ČEZ ještě má zákazníky. Nebo se něco děje .... a dovalí se to na nás)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od marko250 »

Tazatel není ochoten stavět FVE svépomocí,žádá řešení na klíč.Počítá s dotací a legálním připojením hybridního střídače k DS.Je ochoten dát 9700euro ze svého a počítá s +1700euro dotačně. Zatím byl ochoten přistoupit za tu cenu na:

1f- 2.5kW měnič
6.7kWh baterku
4.2kWp panelů
příslušenství s vytěžováním
dodání s montáží+revize+offiko spuštění

Spotřeba teď 5-6MWh/rok a počítá navíc s výhřevem bazénu v meziobdobí a elektromobilem.Z nynějších nabídek byl přesvědčen,že vykryje 65-70% této spotřeby domu.Na pěti stránkách mu bylo postupně řečeno,že je to nesmysl,k čemuž se nepostavil souhlasně,ale mírný náznak po sesumírovaní doc.youdou tu je :-) .

Takže doporučuji jít za těma nabídkama s poznámkou,že někde v Čechách na mypower povídali,že jsou nevýhodné a oni to vyřeší za Vás.Pošlou Vás do ..... , no a pak tu přiďte,nahoďte technické popisy jak to u Vás doma a v té firmě funguje s elektřinou,sežeňte si elektrikáře a někoho na nahození konstrukce a panelů a dáme dohromady něco smysluplného za ty prachy.Svobodného a plně rozšiřitelného,kdykoli se Vám zachce.
Pokud i nadále trváte na offiko do sítě a dotaci,běžte jinam,tam kde se tím zabývají viz nabídky.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od kybos »

youda píše:PS: sam mam take ostrov 15kW 1f a to pohodli meho 1f systemu je super. Presto nechci vsem tlacit 1f zapojeni, ktere mam. Neni totiz pro kazdeho.

Dava to smysl?
Myslím si, že není nutno striktně dělit 1F/3F systémy při projektování FVE. Lze si totiž ponechat určitou míru variability a z každého systému si vzít jen to lepší. Sám jsem k takovému řešení postupnými kroky také časem dospěl. Systém jako celek se může chovat jako hybridní (rozuměj tomu tak, že má více různých zdrojů). Nedosahuje sice na takovou výkonovou úroveň jakou disponuje Youda, ale také zatím nenabíjím vozidla, abych tak vysokou úroveň výkonu potřeboval. Systém lze provozovat v několika režimech s odpovídající úrovní komfortu.
1. Komfortní režim.
V tomto režimu se předpokládá dostatek energie ze soláru případně v úložišti a 8kW střídač funguje v čistě ostrovním provozu. Většina spotřebičů je připojena na jednu fázi na výstupu střídače, kromě nativně třífázových jako cirkulárka, kompresor a velká svářečka, které jsou připojeny přímo k DS. V tomto režimu nemá FVE nic společného s DS.
2. Hybridní režim.
V tomto režimu funguje systém v situaci, kdy není dostatek energie ze soláru případně v úložišti. Používají se dva zdroje energie a to solár a distribuční síť a to tím způsobem, že je k DS připojena 3F nabíječka, která dodává chybějící energii do úložiště. Hybridní režim funguje na principu DC couplingu a množství energie přidávané z DS se řídí hodnotou napětí baterií v úložišti. Hodnoty komparačního napětí a tím i čas a množství přidávané energie z DS se dynamicky mění podle aktuálního stavu HDO. Pro NT jsou nastaveny vyšší hodnoty komparačního napětí a pro VT zase nižší. Systém tedy v hybridním režimu odbírá ve VT méně energie z DS a v NT , kdy je energie levnější naopak více. Nabíjecí moduly jsou čtyři po 1,2kW, tak aby se vyhovělo PPDS. Řídicí systém řídí jejich výkon tak, aby bylo v úložišti dostatek energie pro případ výpadku DS a při tom se snaží o to aby byly rovnoměrně opotřebovávány (udržuje přibližně stejný počet motohodin jednotlivých modulů a rozhoduje se o míře jejich zatížení podle jejich provozní teploty) a zajišťuje určitou míru redundance pro případ poruchy některého modulu. Moduly jsou v provedení hot-swap a lze je tedy vyměňovat a opravovat za provozu.
3. Zimní režim pro sníženou výrobu z FVE
V tomto režimu funguje systém obdobně jako v hybridním režimu s tím rozdílem, že velké spotřebiče (topení, klimatizace, velký boiler), u kterých lze předpokládat, že jejich spotřeba bude výrazně vyšší než výkon FVE, jsou dočasně přepnuty přímo na DS.
4. Režim omezeného komfortu.
V tomto režimu je odpojen usměrňovač připojený k DS a po vyčerpání zásoby energie v úložišti přechází systém automaticky do bypasu a pokud není k dispozici síť, střídač se vypne a je nutno ručně připojit generátor. Vzhledem k tomu, že tyto stavy nenastávají tak často, není zde řešen automatický start a přepojení na generátor i když k tomu má střídač vybaveny příslušné obvody ale generátor je levnější bez automatického startu a standardně je zakonzervován bez paliva.
5. Nouzový režim.
Tento režim je používán pro případný servis FVE a pro laickou obsluhu havarijních stavů. Jediným přepínačem v rozvaděči se všechny spotřebiče přepnou do "historického" módu, kdy jsou podle příkonu trvale rozděleny na jednotlivé fáze a připojeny přímo k DS. Střídač a celá FVE je v tomto režimu zcela odpojena od místního rozvodu.

Popsané hybridní řešení umožňuje rozdělit zatížení DS rovnoměrně do jednotlivých fází a také do času (není třeba řešit souběhové příkony) a tím umožňuje snížit hodnotu hlavního jističe, což může mít význanmý ekonomický efekt.
Výkon střídače umožňuje souběžné použití tří až čtyř výkonných spotřebičů, což je pro běžné použití v RD z mého pohledu dostatečně komfortní.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Bydliště: Vychod SK

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od rege »

myslim ze marko250 to popisal dobre, ta zostava nema sancu usetrit 1000e rocne, ale ak si neda poradit, nech si to objedna a pride sa sem o rok vyplakat.
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

marko250 píše:Tazatel není ochoten stavět FVE svépomocí,žádá řešení na klíč.Počítá s dotací a legálním připojením hybridního střídače k DS.Je ochoten dát 9700euro ze svého a počítá s +1700euro dotačně. Zatím byl ochoten přistoupit za tu cenu na:

1f- 2.5kW měnič
6.7kWh baterku
4.2kWp panelů
příslušenství s vytěžováním
dodání s montáží+revize+offiko spuštění

Spotřeba teď 5-6MWh/rok a počítá navíc s výhřevem bazénu v meziobdobí a elektromobilem.Z nynějších nabídek byl přesvědčen,že vykryje 65-70% této spotřeby domu.Na pěti stránkách mu bylo postupně řečeno,že je to nesmysl,k čemuž se nepostavil souhlasně,ale mírný náznak po sesumírovaní doc.youdou tu je :-) .

Takže doporučuji jít za těma nabídkama s poznámkou,že někde v Čechách na mypower povídali,že jsou nevýhodné a oni to vyřeší za Vás.Pošlou Vás do ..... , no a pak tu přiďte,nahoďte technické popisy jak to u Vás doma a v té firmě funguje s elektřinou,sežeňte si elektrikáře a někoho na nahození konstrukce a panelů a dáme dohromady něco smysluplného za ty prachy.Svobodného a plně rozšiřitelného,kdykoli se Vám zachce.
Pokud i nadále trváte na offiko do sítě a dotaci,běžte jinam,tam kde se tím zabývají viz nabídky.
rátal som to takto:
ročna spotreba 5-8MWh
4,2kWP zostava zaokruhlene vyrobí 5MWh, je hlavne o nastavení domu a velikosti bateriek aby som ich aj spotreboval a nedal do siete(inak je to samozrejme akoby zníženie výkonu)
Ak mám ročnú spotrebu 5-8 MWh a vyrobím a miniem 5MWh (ale uvažujem, že v zime nepokryjem kurenie) vychádza mi to úspora cca 60-70%
opravte ma kde sa mýlim, rád si nechám poradiť, ale pomôže mi konkrétna pripomienky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od rottenkiwi »

4.2 kWp vyrobí pri dobrom roku 4800 kWh, pri zlom menej.
Denne to je v jari až lete 28 kWh denne, ak mám 14 dní za sebou 28 kWh denne, kde to dám ?
Ak zase mám 14 dní temno, s 0.5 kWh denne, čo s tým ?

Mám menič, ktorý mi tých 28 kW x 0.88 === 25 kWh denne spotrebuje ?
To je cca. 3200 W continuálneho výkonu ked svieti, na to potrebujem 5000 VA menič.
To je u Axperta 500 €, u Victronu 1800 € u Studera ešte viac.

Ak to rozdelím na 24 hod, tak stačí menší menič, ale potrebujem 15 kWh baterku.
/ menič má nejakú krivku úč. takže pod 15 % ani nad 80 % záťaže už to nie je optimálne
a z hľadiska redundancie asi radšej 2 /.
LiB baterka 15 kWh === 6 Pylontechov po 1000 € === 6000 €.

Kto mi urobí zadarmo routing energie, funkčný, vycizelovaný do detajlov ? Firma ???

Cena el. je u ZSE, SSE, VSE rozna, počítajme 0.16 € per kWh.
4500 x 0.16 = 720 € ročne.

Počítajme s infláciou 3 %.
Potom máme postupnosť 720 + 741 + 763 + 786 + 810 + 834 + 859 + 885 + 912 + 939 spolu 8249 €.
To je cena za FVE, ktorá sa mi vráti za 10 r. , ergo meniče, regle, baterky treba vymeniť,
ostanú mi len panely.

Takže asi treba hodiť do diskusie nejaké tabuľky z excelu, kde dám priebeh spotreby denne, týždenne,
ročne, súbehy veľký spotrebičov, nejaká bazálna spotreba domu,
plán domu a okolia, nech vidíme či tam niečo netieni, orientáciu panelov.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od rasto1 »

rottenkiwi píše:4.2 kWp vyrobí pri dobrom roku 4800 kWh, pri zlom menej.
Denne to je v jari až lete 28 kWh denne, ak mám 14 dní za sebou 28 kWh denne, kde to dám ?
Ak zase mám 14 dní temno, s 0.5 kWh denne, čo s tým ?

Mám menič, ktorý mi tých 28 kW x 0.88 === 25 kWh denne spotrebuje ?
To je cca. 3200 W continuálneho výkonu ked svieti, na to potrebujem 5000 VA menič.
To je u Axperta 500 €, u Victronu 1800 € u Studera ešte viac.

Ak to rozdelím na 24 hod, tak stačí menší menič, ale potrebujem 15 kWh baterku.
/ menič má nejakú krivku úč. takže pod 15 % ani nad 80 % záťaže už to nie je optimálne
a z hľadiska redundancie asi radšej 2 /.
LiB baterka 15 kWh === 6 Pylontechov po 1000 € === 6000 €.

Kto mi urobí zadarmo routing energie, funkčný, vycizelovaný do detajlov ? Firma ???

Cena el. je u ZSE, SSE, VSE rozna, počítajme 0.16 € per kWh.
4500 x 0.16 = 720 € ročne.

Počítajme s infláciou 3 %.
Potom máme postupnosť 720 + 741 + 763 + 786 + 810 + 834 + 859 + 885 + 912 + 939 spolu 8249 €.
To je cena za FVE, ktorá sa mi vráti za 10 r. , ergo meniče, regle, baterky treba vymeniť,
ostanú mi len panely.

Takže asi treba hodiť do diskusie nejaké tabuľky z excelu, kde dám priebeh spotreby denne, týždenne,
ročne, súbehy veľký spotrebičov, nejaká bazálna spotreba domu,
plán domu a okolia, nech vidíme či tam niečo netieni, orientáciu panelov.
Dakujem za tvoj vypocet len mi potvrdil navratnost mojho systemu :-)
Bateriu mam 38kWh, spotreba domu cca 1200-1500E/ rok a planujem do systemu naliat 10 000E.
Pricom ostatne parametre panelov mam v popise.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od beethowen »

Nejhorší na tom je, že když se začne šetřit elektřina z DS, tak cena za zbývající energii, kterou potřebuju dokoupit DS se značně zvýší. Protože paušály musím platit pořád, pokud odebírám nebo ne. Toto je potřeba taky zohlednit.
4,8kWp udělá 5MWh ročně, když bude super rok tak max. někde na žitném ostrově a musí to být optimalizované co se týče sklonu a azimutu. Problém bude to smysluplně spotřebovat, protože když vytěžuji, tak ne vždy to dělám protože je to potřeba, ale protože mě je líto to nechat na střeše. Tedy potom vlastně nic nešetřím, protože normálně bych tu energii nespotřeboval.
Jako takové návratné optimum mě vycházelo vždy cca 60-70% z celkové spotřeby v MWh=cca výkon v kWp. A k tomu správně dimenzovat měnič a baterii. A nemusím potom ani tak extrémně vytěžovat.
Samozřejmě, když se člověk nakazí, tak chce využít i ty přechodné období, nebo nedej Bože zimu. Ale to už nemá s ekonomikou nic společného. Tam ty náklady dramaticky rostou a v létě jsou problémy kam s tím, atd.
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

rottenkiwi píše:4.2 kWp vyrobí pri dobrom roku 4800 kWh, pri zlom menej.
Denne to je v jari až lete 28 kWh denne, ak mám 14 dní za sebou 28 kWh denne, kde to dám ?
Ak zase mám 14 dní temno, s 0.5 kWh denne, čo s tým ?

Mám menič, ktorý mi tých 28 kW x 0.88 === 25 kWh denne spotrebuje ?
To je cca. 3200 W continuálneho výkonu ked svieti, na to potrebujem 5000 VA menič.
To je u Axperta 500 €, u Victronu 1800 € u Studera ešte viac.

Ak to rozdelím na 24 hod, tak stačí menší menič, ale potrebujem 15 kWh baterku.
/ menič má nejakú krivku úč. takže pod 15 % ani nad 80 % záťaže už to nie je optimálne
a z hľadiska redundancie asi radšej 2 /.
LiB baterka 15 kWh === 6 Pylontechov po 1000 € === 6000 €.

Kto mi urobí zadarmo routing energie, funkčný, vycizelovaný do detajlov ? Firma ???

Cena el. je u ZSE, SSE, VSE rozna, počítajme 0.16 € per kWh.
4500 x 0.16 = 720 € ročne.

Počítajme s infláciou 3 %.
Potom máme postupnosť 720 + 741 + 763 + 786 + 810 + 834 + 859 + 885 + 912 + 939 spolu 8249 €.
To je cena za FVE, ktorá sa mi vráti za 10 r. , ergo meniče, regle, baterky treba vymeniť,
ostanú mi len panely.

Takže asi treba hodiť do diskusie nejaké tabuľky z excelu, kde dám priebeh spotreby denne, týždenne,
ročne, súbehy veľký spotrebičov, nejaká bazálna spotreba domu,
plán domu a okolia, nech vidíme či tam niečo netieni, orientáciu panelov.
Dakujem, dáva logiku čo píšeš, asi som to prestrelil s tým odhadom 60-70%.
Toto som potreboval, tieň nemám, orientácia je Juh- JuhoVýchod (presne stupne neviem) nič netieni.
Analýzu spotreby neviem urobiť, system mi vyplul iba celkovú ročnú spotrebu. čiže aby som mal presnejší výpočet, ponížim hrubý odhad na max 50% ?
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

beethowen píše:Nejhorší na tom je, že když se začne šetřit elektřina z DS, tak cena za zbývající energii, kterou potřebuju dokoupit DS se značně zvýší. Protože paušály musím platit pořád, pokud odebírám nebo ne. Toto je potřeba taky zohlednit.
4,8kWp udělá 5MWh ročně, když bude super rok tak max. někde na žitném ostrově a musí to být optimalizované co se týče sklonu a azimutu. Problém bude to smysluplně spotřebovat, protože když vytěžuji, tak ne vždy to dělám protože je to potřeba, ale protože mě je líto to nechat na střeše. Tedy potom vlastně nic nešetřím, protože normálně bych tu energii nespotřeboval.
Jako takové návratné optimum mě vycházelo vždy cca 60-70% z celkové spotřeby v MWh=cca výkon v kWp. A k tomu správně dimenzovat měnič a baterii. A nemusím potom ani tak extrémně vytěžovat.
Samozřejmě, když se člověk nakazí, tak chce využít i ty přechodné období, nebo nedej Bože zimu. Ale to už nemá s ekonomikou nic společného. Tam ty náklady dramaticky rostou a v létě jsou problémy kam s tím, atd.
Ano s paušálom máš pravdu. Kolko to môže klesnúť v zlom roku? (zhruba)
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od petrs »

Návratnost je možné za určitých okolností podstatně zkrátit používáním vlastní fotovoltaiky k dobíjení elektromobilu nebo plug in hybridu,jen teoreticky v mém případě vychází cena 1 kWh ušetřené na benzínu:

Toyota Prius plug in
Kombinovaná dlouhodobá spotřeba bez nabitých akumulátorů cca 4 l/100 km cca 132 Kč/100 km
Teoretická spotřeba elektro cca 12 kWh/100 km ,cca 11,- Kč/kWh.
I v případě dobíjení z DS za 5 Kč/kWh se stále ještě provoz elektro vyplatí.

Samozřejmě se jedná o idealizovaný stav,snažím se ale v praxi maximum z FV přemístit do Priusu.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

petrs píše:Návratnost je možné za určitých okolností podstatně zkrátit používáním vlastní fotovoltaiky k dobíjení elektromobilu nebo plug in hybridu,jen teoreticky v mém případě vychází cena 1 kWh ušetřené na benzínu:

Toyota Prius plug in
Kombinovaná dlouhodobá spotřeba bez nabitých akumulátorů cca 4 l/100 km cca 132 Kč/100 km
Teoretická spotřeba elektro cca 12 kWh/100 km ,cca 11,- Kč/kWh.
I v případě dobíjení z DS za 5 Kč/kWh se stále ještě provoz elektro vyplatí.

Samozřejmě se jedná o idealizovaný stav,snažím se ale v praxi maximum z FV přemístit do Priusu.
Aj to je zaujímavý postreh, aj ked ako hovoríš trocha idealizovaný. Ale pridám, že Tesla plánuje využívať svoje autá ako baterky pre dom. napr. v čase prebytku nabiješ auto, v čase mraku si dotuješ dom z auta (samozrejme použitelné do istej miery- 100kwh baterka ak max polovicu použiješ aby Ti zostal dojazd, tak máš o 50kwh navýšenú kapa bateriek v dome, môže byť super na preklenutie obdobia mraku, napr vidím že bude dva dni zamračené a hmla, tak pripojím auto a beriem z neho)
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od beethowen »

Vlaaado píše:
Ano s paušálom máš pravdu. Kolko to môže klesnúť v zlom roku? (zhruba)
Nedokážu to odhadnout. Nemám dostatek dat z mého měření, protože pořád něco měním, přidávám, nespotřebuji všechno, atd. Spoléhám na data z PVGIS, kdy mají průměry většinou za 10let. Dá se to tam tuším i nastavit ty různé modely. Ale to je jen předpokládaný osvit a výtěžnost do ongrid, kde spotřebuješ vše. Je tam i kalkulátor pro offgrid, kde se dá vložit model spotřeby, ale nevím v jakém formátu.
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

beethowen píše:
Vlaaado píše:
Ano s paušálom máš pravdu. Kolko to môže klesnúť v zlom roku? (zhruba)
Nedokážu to odhadnout. Nemám dostatek dat z mého měření, protože pořád něco měním, přidávám, nespotřebuji všechno, atd. Spoléhám na data z PVGIS, kdy mají průměry většinou za 10let. Dá se to tam tuším i nastavit ty různé modely. Ale to je jen předpokládaný osvit a výtěžnost do ongrid, kde spotřebuješ vše. Je tam i kalkulátor pro offgrid, kde se dá vložit model spotřeby, ale nevím v jakém formátu.
Prosím Ťa, nemám predstavu kolko to kolíše z roka na rok, lebo s týmto úkazom som nerátal.
Môže to byť aj viac ako 20% ? Hrubý odhad by mi pomohol,lebo to môže byť potom zásadné...
resp. priemerná hodnota za posledných 10 rokov bude minimálne reálna predikcia na ďalších 10 rokov
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

goodbie píše:tak že tady chcete informace a pak firmu co to bude montovat budete řídit jak to má přesně udělat??no to vás asi rychle pošle k šípku,většina firem udělá instalaci podle svého a nazdar,pak se trápí zákazník a jim je to jedno svoje si urvala,málo lidí si už naběhlo??kdyby fve tak perfektně vydělávala prachy tak to všichni cpeme do sítě a neřešíme soběstačnost.
inak na Slovensku odovzdávame zadarmo do siete, teda ešte horšie ako v Česku.
myslím, že u Vás za peniaze to predávate. Hlavným rozdielom je len Súčtové vs fázové meranie ak sa nemýlim.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od brumlaj »

Rozdíl je za posledních 8 let tak do 10%, ale co je více na pováženou, že průměr výnosu za poslední století u nás odpovídá 1kWp/1MWh. Podrobněji PVGIS. A za posledních 8 let to bylo výnosu vždy více..... Globální změna klimatu? Sluneční cyklus? Kdy se dostaneme pod průměr? Dostaneme se tam? A to by bylo možná o 1/4 méně ..... Jinak se mýlíš, cena 0,3- 0,5Kč/kWh není výkup, to je výsměch. A mimochodem, něco Tě nutí to cpát zadarmo do sítě? Nedáš? Nemáš!
Naposledy upravil(a) brumlaj dne pát úno 14, 2020 9:25 pm, celkem upraveno 2 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od rottenkiwi »

Tu sú realne dáta na juhu Slovenska v počte sl. hodín a dopadu žiar.
http://forum.boinc.sk/download/file.php ... &mode=view
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od goodbie »

Vlaaado píše:
goodbie píše:tak že tady chcete informace a pak firmu co to bude montovat budete řídit jak to má přesně udělat??no to vás asi rychle pošle k šípku,většina firem udělá instalaci podle svého a nazdar,pak se trápí zákazník a jim je to jedno svoje si urvala,málo lidí si už naběhlo??kdyby fve tak perfektně vydělávala prachy tak to všichni cpeme do sítě a neřešíme soběstačnost.
inak na Slovensku odovzdávame zadarmo do siete, teda ešte horšie ako v Česku.
myslím, že u Vás za peniaze to predávate. Hlavným rozdielom je len Súčtové vs fázové meranie ak sa nemýlim.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097 ... lektrarna/
tady se podívej jak se to vyplatí a jak z lidí opravdu nedělají blbce a hlavně je to na dotace,krása pohledět.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od marko250 »

brumlaj>Kua nestraš ,zatím mám radost z každého zdražování elektřiny,ale jen silové,ty paušály jsou strašné.Z posledních let byl u mě špatný 2016,ale nejde to paušalizovat,protože o pár desítek km dál už to je jinak.Třebas 2019 byl suprový na vyrovnaný chod FVE v temných měsících.Vždy to vylezlo před koncem baterky a dobilo se zase na více dnů od února jsem jel nonstop.
Jinak offiko řešení po česku s 10kW měničem,9.6kWh baterkou,6.5kWp panelů:
10kW.jpg
Naposledy upravil(a) marko250 dne pát úno 14, 2020 9:53 pm, celkem upraveno 2 x.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek