Hybrid návrh pre rodinný dom

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od chatař »

To Nautilus:
Napadá mě podobná otázku už delší dobu. Kdyby někdo znalý problematiky, někdo kdo má trochu básnické střevo a cit pro grafickou úpravu textu, sepsal pár dvoustránkových trachtátů na několik základních otázek, bylo by to SUPER.

To máš tak, Nautile. Když jsem ještě v mládí plachtařil, učil se zvládat větroně L-13 Blaník, bylo mi vštěpováno starými mazáky, že letecké předpisy jsou psány krví pilotů. A je to tak. A já říkám, že fotovoltaické "nou hau" je psáno penězi fotovoltaiků. Ne každý je logicky ochoten se svěřit úplně se vším, s celým svým "nou hau", předat to zadara, když ho jeho omyly stály nemálo peněz. Možná čest výjimkám. Ale taky je fakt, že každý má své originální podmínky, na které napasovat nějaké universum je těžké.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od mypower.cz »

Nautilus píše:Navzdory tomu co píšu níže, taky hodně OT
Killingman píše: ...nevyplatilo by se - pro nás FVE začátečníky vytvořit nějaký "návod", kde by bylo tyto základní otázky zodpovězeny? Takový "návod pro blbce" co by se připíchl jako první thread nahoře?
Napadá mě podobná otázku už delší dobu. Kdyby někdo znalý problematiky, někdo kdo má trochu básnické střevo a cit pro grafickou úpravu textu, sepsal pár dvoustránkových trachtátů na několik základních otázek, bylo by to SUPER.
úplně OT, dříve na to byla určena http://wiki.mypower.cz/ Bohužel jak se stalo i teď, má to udělat někdo. Kdo to je ale ten pan někdo, nikdo neví. Když jsem se už několikrát ptal, zdali by se zde našli wikipedisté, nikdo se neozval. Tedy ani ten pan někdo. Zřejmě to budeme muset udělat sami svépomocí a vykašlat se na nefunkčního pana někdo-a. Takže kdo se na to cítí, nechť mi ihned napíše do SZ zprávu a zřídím mu účet na wiki. Wiki nemá stejná jména a hesla jako fórum. Zatím. Později implementuji, ale teď jsou jiné priority, například dokončení přepsání fóra na nový engine a ještě jeden projekt, týkající se fóra, který zveřejním později.

A nyní zpět prosím k původnímu tématu a neplevelme toto vlánko.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od beethowen »

Ono tu něco takového je: http://wiki.mypower.cz/ Otázka jak to kdo využívá a jaký je tam obsah.
Ale většinou je jednodušší zaregistrovat se nahodit nové téma a říct vymyslel jsem si to tak a tak, chci na tom vydělat, budu na to mít dotaci, schvalte mě komponenty, nic měnit nebudu a na druhý den zmizet.
Tak mě Admin předběhnul.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od brumlaj »

Ještě k 3f/1f - Zažádáš a postavíš 3f systém, ale! Z jednofázových komponentů které umí jet v paralelním i třífázovém provozu! 10kWp na střeše. Distributor si zamne ruce. Uděláš revizi, necháš si to případně očuchat a nafotit tím co Ti bude vyměňovat elektroměr. Opravdu to tak dělali. Opravdu si i panely fotili. Myslím, že Ti poté dají pokoj a nebudou zjišťovat jak to máš neustále funkční. Zvlášť když na jedné fázi budeš mít odběr kterým dotuješ ty akumulátory v době NT. Ono se to totiž finančně nevyplatí, přecijen Ti to zvedne cenu kWh v NT o korunu osmdesát. Pouze udržuješ akumulátory aby jsi je nezničil podvybitím. Vše jen hypoteticky a pokud by někdo měl pocit, že ho právě něco napadlo tak ať zapomene že by to snad mělo být mým cílem na něco takového upozornit. Nic takového jako paralelní provoz tří měničů na jedné fázi jsem neměl na mysli!
Vitek píše:.... tak mě tu antiolovnatci neumlaťte :-)
goodbie píše:já mám olovo taky jenom 3700Ah a nějak mi to bohatě stačí
Pánové, to nebylo o tom "nepoužívej olovo" ale "nové se dnes na dlouhodobé projekty nevyplatí". Ruku na srdce, kdybyste si to olovo co máte měli zítra jít koupit do krámu za cenu za kterou se prodává do VZV nebo do ATÚ tak byste, řekl bych minimálně silně zvažovali Lixx. Zvlášť pokud je všem jasné, že baterkárna je v případě Pb silně korozivní prostředí... A mít seskládané bezúdržbové - to pro FVE není dlouhodobé řešení.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od PavelR »

Vlaaado píše:
PavelR píše:
Vlaaado píše:
na ohrev vody? netreba menice jako takove. Oplocky nebo siton a primo na topnou spiralu - je to prakticky stridac s mppt. Nekolik termostatu, relatkova logika a automaticky prepinat TUV-bazen-topeni. Levne, spolehlive, jednoduche. Pokud je stale nekde potreba tepla coz v Tvym pridade je po vetsinu roku tak je otazka jestli by toto nebylo to vubec nejlepsi reseni. Tam ekonomika funguje ze vseho nejlip.

Malou baterku nedoporucuju. Jednak kvuli tomu co uz zaznelo ze bude dostavat na prdel, ale spis proto ze to je k zlosti. Bude to furt vybity a pak je celej hybrid tak nejak o nicem.
HM, dik za tip.
jak by som to mal podla teba zrealizovat, komu to dat urobit?
Tak s timto Ti uz neporadim. Ja si veci kolem fve delam sam, je to pro me levnejsi.
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm
Reputace: 2

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

rva píše:
Vlaaado píše: a cena bateriek?
ok, ak neklesne tak neklesne, ja som sa opieral o preddikcie iných, môžu sa všetci mýliť, to riziko tam je.
Podívej se, jak během deseti let klesají ceny jednoho často používaného typu baterie. A celou tu dobu slyším, jak ceny klesají a klesají.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... na#p110028
ja si kupim taku co zlacnuje radsej :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od PavelR »

akumulatory bych osobne nevybiral jen dle kriteria cena. Ruzne chemie - ruzne vlastnosti - ruzne ceny. Cena je taky dulezita vlastnost ale nemela by mit 90% vahu pri vyberu.
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm
Reputace: 2

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

PavelR píše:akumulatory bych osobne nevybiral jen dle kriteria cena. Ruzne chemie - ruzne vlastnosti - ruzne ceny. Cena je taky dulezita vlastnost ale nemela by mit 90% vahu pri vyberu.
jasne, mysle som napr pylontech, ktorý je spolahlivy a zlacnuju ho každý rok...
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm
Reputace: 2

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

beethowen píše:Ono tu něco takového je: http://wiki.mypower.cz/ Otázka jak to kdo využívá a jaký je tam obsah.
Ale většinou je jednodušší zaregistrovat se nahodit nové téma a říct vymyslel jsem si to tak a tak, chci na tom vydělat, budu na to mít dotaci, schvalte mě komponenty, nic měnit nebudu a na druhý den zmizet.
Tak mě Admin předběhnul.
Ked tu sú taký rypáci ako Vy ani sa nečudujem, že zdrhajú. neporadíte a len útočíte.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od PavelR »

Vlaaado píše:
PavelR píše:akumulatory bych osobne nevybiral jen dle kriteria cena. Ruzne chemie - ruzne vlastnosti - ruzne ceny. Cena je taky dulezita vlastnost ale nemela by mit 90% vahu pri vyberu.
jasne, mysle som napr pylontech, ktorý je spolahlivy a zlacnuju ho každý rok...
jasny proc ne.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od beethowen »

Vlaaado píše:
beethowen píše:Ono tu něco takového je: http://wiki.mypower.cz/ Otázka jak to kdo využívá a jaký je tam obsah.
Ale většinou je jednodušší zaregistrovat se nahodit nové téma a říct vymyslel jsem si to tak a tak, chci na tom vydělat, budu na to mít dotaci, schvalte mě komponenty, nic měnit nebudu a na druhý den zmizet.
Tak mě Admin předběhnul.
Ked tu sú taký rypáci ako Vy ani sa nečudujem, že zdrhajú. neporadíte a len útočíte.
Nejsem si nějak vědom útoku na vás, ale když to tak cítíte...
Myslím, že jsem nějaké rady dával:
"Ode mně poslední rada - lépe počítat a nepřiklánět se k hezčím číslům, spíš k horším.
Jeden nástroj je tady: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html
Dále je třeba znát průběh odběrů během roku a během dne. Potom se dá spočítat optimální PV pole a optimální baterie a měnič. To se dá nacenit a zjistit, jak to vlastně bude a že to nebude s tou návratností tak skvělé.
Potom se rozmyslet jestli to chci: A- provozovat jako koníček, nebo B- se na to vykašlat, nebo C- to zadat firmě.
Pravděpodobně zjistíš že B"

Toto bych viděl jako naprostý základ, pokud mám ten systém nějak vyladit, když se navíc ještě požaduje co nejrychlejší navratnost a nejlepší ekonomika. Bez těch dat to nejde. Až potom se dají řešit výrobci, technologie měničů, chemie baterií, vytěžování, atd.
Můj otec vždycky říkal: "Jaká otázka, taková odpověď". Pokud jsou nekvalitní vstupní data, tak nemůže být dobré řešení.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od volente »

No a já bych řekl že už toho bylo dost, Chceš poradit nebo rýpat a urážet? V poslední době se to stalo módou a už jsme přišli o pár členů kteří něco věděli a uměli poradit a kvůli takovým jako jsi ty už tu nejsou. A to mě opravdu vadi. Každá postřelená kachna gágá. ať si i gágá, ale myslím že urážky a podobné komentáře tady nepotřebujeme. beethowen ti napsal pravdu a ta když se ti nelíbí tak se do něho pustíš. Tady není POVINNÁ bezplatná poradna, ani schvalovací úřad. Takže za mě doporučuji se mírnit.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od youda »

brumlaj píše:
Vlaaado píše:........ prečo musí byt 3f? .........
Nemusí. Ale to by jsi musel s domácností přejít na 1f (klidně měj 3f přípojku, ale spotřebiče předělat na 1f) což si málokdo troufne. Teda lidi v bytech což je polovina populace jedou pouze na 1f a ani o tom neví, ale ti z domečků si vždy najdou nějakou výmluvu proč musí dál pokračovat na třech fázích. Ekonomicky je 3f systém nesmysl, ale když to distributorovi tak vyhovuje, tak proč mu to nezaplatit. Nesmysl proto, že sice máš 10kW systém, ale pak přijedeš s vozidlem, chceš mu dát pápnout 7,2kW jenže von to chce na jedné fázi a jaksi smolík. 3kW jde z měniče a 4,2kW od distributora ;-)


V tomto se tedy s Youdou neshodneme. Já jsem zastáncem budování 1f systému, mnoho problémů odpadne a v ČR máš možnost ušetřit ranec za distribuci zvlášť pokud máš topný tarif. A bude hůř, první kolo zdražování se nám podařilo odrazit jen tak tak.
Naopak pane kolego, shodneme se!
1f FVE systém je po všech stránkách lepší. Levnější, výkonnější, flexibilnější, s menší spotřebou atd. Technických nevýhod má 1f FVE jen minimum a pro většinu uživatelů ty nevýhody stejně nejsou relevantní.

Bohužel, pokud se jedná o reálie ČR/SK, legální instalaci, a zároveň chceme, aby FVE opravdu něco vyráběla (nebyla tedy limitována na 3.7kWp) pak jsme prostě dotlačeni do 3f asymetrického hybridního systému. Je to škoda, ale distributoři nás dostali tam, kam potřebovali :(

Přitom v mnoha zemích je zcela běžné, že celý RD má jen jednu fázi, druhý RD v ulici je na další fázi a tak stále dokola. Když není problém povolovat v každém českém RD jednofázové bojlery, akumulační kamna, teplomety, pračky a klimatizace, pak nechápu, proč je najednou problém povolovat jednofázové FVE....aha vlastně chápu.

Osobně je tedy můj přístup takový, že určitým typům uživatelů prostě doporučím 3f, zatímco s jiným typem uživatelů zase rád zabřednu do diskuse, jak to nejlépe udělat tak, aby se u nich mohl postavit 1f systém.

A myslím, že zrovna my dva si v tomto výborně rozumíme, pane kolego :) :yes:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Vlaaado
Příspěvky: 66
Registrován: ned úno 09, 2020 8:54 pm
Reputace: 2

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od Vlaaado »

volente píše:No a já bych řekl že už toho bylo dost, Chceš poradit nebo rýpat a urážet? V poslední době se to stalo módou a už jsme přišli o pár členů kteří něco věděli a uměli poradit a kvůli takovým jako jsi ty už tu nejsou. A to mě opravdu vadi. Každá postřelená kachna gágá. ať si i gágá, ale myslím že urážky a podobné komentáře tady nepotřebujeme. beethowen ti napsal pravdu a ta když se ti nelíbí tak se do něho pustíš. Tady není POVINNÁ bezplatná poradna, ani schvalovací úřad. Takže za mě doporučuji se mírnit.
Pri vsetkej ucte, ked zhrnem co napisal Betoven, tak mi to moc nepomoze, a prijemny teda nebol.
Je otazkou, ci by sme takto diskutovali pri pive, anonymita vseobecne dava viac priestor vyplavovat pocity lebo je to jednoduchsie ako v realite. Fakt si myslim, ze je tu zbytocne dusno, vela emocii, malo faktov. Ak date precitat toto vlakno nezavislemu cloveku, nemyslim, ze zrovna mna oznaci ze rypem a urazam.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od PavelR »

3f/1f a to je jeden z duvodu proc si delat veci sam a po svym. Proc je limit na vykon na 1f? proc neni limit maximalniho pretoku jak vykonove spicky tak mnozstvi a mej si to zapojeny jak chces.
V pripade 3f nemas vsechen vykon na jednom miste takze je slozitejsi regulace atp. Kdyz je silnejsi spotrebic nad vykon menice tak proste castecne jede castecne ze site a casto zbytecne.

3f se hodi v pripadech pokud tocis vice motorama a nevyplati se to predelavat na 1f, nebo mas doopravdy velky vykonovy spicky ve spotrebe ze vyuzijes vsechny tri faze. Ja jsem na 1f a 25A hlavni jistic jsem jeste neshodil. U nas je soubeh tak do tech 5-6kw. Proste je pravidlo dvou velkych spotrebicu soucasne. Nijak to neomezuje.

nevim jaky mas soubehy v dome (jestli zena zapne pracku, mycku, susicku, troubu a jde si varit kafe soucasne tak neni co resit a 3f je nutnost), ale jen ten bazen. Pokud chces ohrivat jen z prebytku, neni problem, pokud chces ohrivat hlava nehlava i ze site tak se 3f nevyhnes.

co se ekonomiky tyce tak 3f je drazsi i pri stejne rocni vyrobe, takze musi mit horsi ekonomiku ze. Je to o pristupu k veci.
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od zbek »

Jako každy tak i ja jsem řešil 3f nebo 1f .
po dlouhem zvažovani pro i proti jsem nakonec skončil u 1f i když omezeni 3,7kwp je hnusny a taky asi jediny minus kor když nemam idealni umistěni .
Na 1F mam většinu spotřebiču
Na 2F mam velky žrouty a ty připojuji jen když sviti sluničko tady uvažuji o doplněni solarem bez baterek a vytěžovač na TUV .

3F dnes bych řešil 10kwp bez baterek a prodej přebytku za korunu .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od diablo007 »

Vlaaado píše:
volente píše:No a já bych řekl že už toho bylo dost, Chceš poradit nebo rýpat a urážet? V poslední době se to stalo módou a už jsme přišli o pár členů kteří něco věděli a uměli poradit a kvůli takovým jako jsi ty už tu nejsou. A to mě opravdu vadi. Každá postřelená kachna gágá. ať si i gágá, ale myslím že urážky a podobné komentáře tady nepotřebujeme. beethowen ti napsal pravdu a ta když se ti nelíbí tak se do něho pustíš. Tady není POVINNÁ bezplatná poradna, ani schvalovací úřad. Takže za mě doporučuji se mírnit.
Pri vsetkej ucte, ked zhrnem co napisal Betoven, tak mi to moc nepomoze, a prijemny teda nebol.
Je otazkou, ci by sme takto diskutovali pri pive, anonymita vseobecne dava viac priestor vyplavovat pocity lebo je to jednoduchsie ako v realite. Fakt si myslim, ze je tu zbytocne dusno, vela emocii, malo faktov. Ak date precitat toto vlakno nezavislemu cloveku, nemyslim, ze zrovna mna oznaci ze rypem a urazam.
A teď na rovinu jak dlouho jsi studoval témata která tu před tebou otevřeli ostatní uživatele a defakto s podobnými otázkami jako jsi dal ty? Moc času to nebylo jinak by jsi některé otázky ani nepoložil a pak se diviš proč jsou zde někteří lidé na otázky více skoupí. Ono když co dva týdny debatujes z nováčkem na stále se opakujici stejné věci pomalu otupis. To že by bylo dobré udělat nějaké věci do Wiki je hezká myšlenka ale když nový uživatel nečte co na podobné témata dostal odpověď jiný nováček je malá pravděpodobnost že bude číst Wiki
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od mypower.cz »

No nic, at to nejak rozseknem, Vlaaado napise (bude li chtit) cislovany seznam otazek, ktere mu jeste nebyly zodpovezeny a kdo bude mit cas a chut a bude vedet odpoved nebo odkaz na konkretni tema do fora, kde je otazka resena, tak na konkretni bod odpovi nebo k danemu cislu otazky da odkaz. Jine veci bych tu uz neresil a tim bych toto tema tak jaksi uz uzavrel.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od josse »

PavelR píše:nevim jaky mas soubehy v dome (jestli zena zapne pracku, mycku, susicku, troubu a jde si varit kafe soucasne tak neni co resit a 3f je nutnost), ale jen ten bazen. Pokud chces ohrivat jen z prebytku, neni problem, pokud chces ohrivat hlava nehlava i ze site tak se 3f nevyhnes.
To je jen 8.5kW, to je pro 2x Axpert 5kW sranda! U mě už je to lehce přes limit, protože mám 2x4kW, naštěstí pračka a myčka natápí v různé části programu a trouba má termostat, který taky jednou vypne. A Axpert to chvíli zvládne, 10% nad není krátkodobě vůbec problém.

I pro tento souběh není potřeba 3f!
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od youda »

Josse, je potreba si to precist v souvislostech a nikoliv jen posledni prispevek daneho vlakna.

1) 2x5kW invertor na jedne fazi nesplnuje podminku, aby reseni bylo legalni hybrid.

2) Dale pak je potreba vyresit situaci, aby pri bypassu nebyla jedna faze DS zatizena nad limit hlavniho jistice, ktery u 1f pripojek byva typicky 1x25A.

Takze kutil, ktery to technicky zvladne a hazi bobek na PPDS4, nebude mit s 1f pripojkou a 1f FVE zadny problem. Presne jak pises.

Bezny obcan bude mit problemy dva, technicky a formalni.

PS: sam mam take ostrov 15kW 1f a to pohodli meho 1f systemu je super. Presto nechci vsem tlacit 1f zapojeni, ktere mam. Neni totiz pro kazdeho.

Dava to smysl?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek