Pomoc - ohřev vody + GridFree

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
polom123456
Příspěvky: 47
Registrován: ned říj 27, 2019 5:16 pm

Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od polom123456 »

Zdravím, potřeboval bych několik rad. Chci na jaře pořídit fotovoltaický ohřev Dražice LX ACDC/M 160litů ale řeším několik věcí které jsem nikde nenašel a nebo jsem nenašel nikoho kdo to má v reálu namontované.
1) myslíte si že je pravda že jejich Optimalizér MPPT - Logitex LXDC Power Box 1-2kW DC získá o 30% více energie jak uvádí
2) do budoucna pokud by po nahřátí ještě bylo dost energie chtěl bych na to připojit GridFree měnič s limiterem a vyrábět si pro svoji potřebu
3) vyplatí se to přes zelená úsporám - musí to namontovat certifikovaná firma nebo musí udělat jen revizi (montáž byh udělal sám a oni jen revizi )

Moc děkuji za rady a názory jinak naše roční spotřeba je cca něco málo přes 9MWh a z toho dělá ohřev vody cca 8-10kWh za den nebo někoho napadne lepší řešení jak ušetřit s rozumnou návratností ?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od brumlaj »

Dotace sem na web netahej, pročti si pravidla fóra. Jen pro představu - nejen montáž člověkem co na to má papír, ale i před zažádáním musí být energetický posudek od oprávněné osoby. Vše se platí. Tečka.
Bojler Dražice který je dělán jako elektricky dvousystémový je cenově přepálený a ekonomicky se nevyplatí.
MPPT vyždímá oproti neregulované zátěži opravdu o 30-40% více energie. Je to pravda.
Pro provozování GridFree potřebuješ smlouvu s distributorem o provozování mikrozdroje (nikoli však ve zjednodušeném režimu protože k přetokům VŽDY dojde a jsi sankcionovatelný). Takže prvně začni s touto smlouvou. Věř tomu, že Tě to po několika kolech dopisování si s distributorem přestane bavit.
Kup si normální jednosystémový dražický bojler se suchou spirálou a k tomu Oplockého nebo Siton regulátor, na střechu plácni 8-10 panelů a druhou zásuvku 230V k bojleru pro případ že bude voda studená aby jsi si ji mohl nahřát z distribuce.
Je to nejlevnější řešení s nejkratší dobou návratnosti.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od ikovlabs »

Momentalne resim to dopisovani ,jsem u druheho kola a zadost je prijata do dalsiho levelu - zatim nic dramatickeho.
Je to az podezrele jednoduche....
Poridil bych obycejny elektricky bojler a obycejny gridfree - mozna casem poridit greenbono pro rizeni spotreby.
Pretoky lze prodat - sice za smesny peniz ale je to taky bez dalsich nakladu a prace - jen se podepise smlouva s prodejcem elektriny.
Samozrejme to i zmensuje spotrebu elektriny v objektu coz oplocky a pod. neumi.

Nerozumim takovemu odporu k dotacim - jsou tu a ignoraci je neodstranite - jen je shrabne nekdo jiny - treba skutecny solarni baron....Tady muzou pomoci k vetsi penetraci FVE mezi male koncove obcany a o to tu jde .
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od mypower.cz »

ikovlabs píše:Nerozumim takovemu odporu k dotacim - jsou tu a ignoraci je neodstranite - jen je shrabne nekdo jiny - treba skutecny solarni baron....Tady muzou pomoci k vetsi penetraci FVE mezi male koncove obcany a o to tu jde .
Zdravím, rozumět tomu nemusíte, ale pravidla fóra jsou stále pravidla fóra. Mimochodem už to tu bylo snad 1000x komentováno. Nebudeme to rozvádět znovu a plevelit téma. Díky za pochopení.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od brumlaj »

ikovlabs: Koho máš za distributora? Já mám s ČEZem zkušenost špatnou.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
polom123456
Příspěvky: 47
Registrován: ned říj 27, 2019 5:16 pm

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od polom123456 »

Díky za názory. Jde mi jen o to co vybrat aby to nebyla návratnost 100let. Rád si nechám poradit od toho kdo tomu rozumí.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od KubisKV »

Zdravím,

první a třetí bod Ti zodpověděl Brumlaj, dvojka je jednoduchá - máš peníze, koupíš vše,zaplatíš montážní firmu a funguješ. Pokud jich nemáš mnoho a jsi schopný si něco zapojit a pochopit, tak se to dá řešit i postupně. Ještě bys mohl popsat tvou situaci, jaká je střecha, co bys chtěl od FVE teď a k čemu se dopracovat časem.
Na začátku bych se vykašlal na fridfree a uvažoval o baterkách a měniči. Můžeš začít jen s ohřevem TUV, ale jak sám píšeš, že časem chceš i vyrábět, raději bych šel cestou panely, Axpert, baterky. Návratnost 100 let je taky možná, pokud si připlatíš :-)
polom123456
Příspěvky: 47
Registrován: ned říj 27, 2019 5:16 pm

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od polom123456 »

Moje situace a čeho bych chtěl dosáhnout. Střecha na jih plocha cca 300m2 sklon kolem 45° taška bobrovka. Primárně bych chtěl vyřešit ohřev vody to mě asi trápí nejvíce ale mám na půdě i "hromadu" věcí co tam běží pořád (servery, bezdrátová pojítka na internet, kamery,atd) tam bych chtěl snížit spotřebu od ČEZu a vyrobit co "nejvíce" ze slunce. S elektrikou si rozumím a tak bych určitě zvládnul umístit panely na střechu a zapojit je ale nemám zkušenosti s regulátorama a měničema . . .
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od KubisKV »

Tak to máš docela hezkej plácek na panely. Jaká je tvá představa o prvotní investici?
Pokud bys řešil pouze vodu, tak je třeba 6-10ks panelů, regulátor Oplocký, SITON výběr je na tobě, k tomu nějaký materiál na uchycení panelů. Kdybys chtěl k vodě přidat tu drobotinu z půdy, vynechal bych regulátor na vodu a připojil Axperta třeba jen na 24V a k tomu baterie. Když bude svítit, ohřeješ vodu, potom elektriku využiješ dle libosti.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od mati »

ikovlabs píše:Momentalne resim to dopisovani ,jsem u druheho kola a zadost je prijata do dalsiho levelu - zatim nic dramatickeho.
Je to az podezrele jednoduche....
Poridil bych obycejny elektricky bojler a obycejny gridfree - mozna casem poridit greenbono pro rizeni spotreby.
Pretoky lze prodat - sice za smesny peniz ale je to taky bez dalsich nakladu a prace - jen se podepise smlouva s prodejcem elektriny.
Samozrejme to i zmensuje spotrebu elektriny v objektu coz oplocky a pod. neumi.

Nerozumim takovemu odporu k dotacim - jsou tu a ignoraci je neodstranite - jen je shrabne nekdo jiny - treba skutecny solarni baron....Tady muzou pomoci k vetsi penetraci FVE mezi male koncove obcany a o to tu jde .
Tak toto mě zajímá - že je připojení jednoduchý!!?

Co já vím , tak "Gridfree" ti žádný distributor nepřipojí jako výrobnu s prodejem přebytků , protože nemají funkce podpory sítě.. Nebo ne ?
Takže jedině jako mikrozdroj ve zjednodušeném připojení - tzn. bez prodeje přebytků - rezervovaný výkon výrobny je "0" !!

Potom přijdou , síťové ochrany ( měnič gridfree je v sobě nemá nebo na to není distributorem kousnutelný lejstro ) , vazební spínač , projekt se nemaluje sám - prachy , prachy k ničemu .

Předpokládám , že gridfree nebude mít závratný výkon - jinak raději mluvit o měniči.

Pro pár vyrobených kilowat , obstrukce jako řemen..

Ale nechám se poučit..
Díky za osvětu
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od ikovlabs »

No zatim jsem ve fazi ze to lejstro pro pripojeni proslo do schvalovaciho procesu. Ve finale nechteli ani jednopolove schema pripojeni takze teoreticky by mela stacit revize a jedem.No uvidime - distributor je CEZ a taky s nim nemam dobrou zkusenost- viz forum.Gridfree neni menic ale typ pripojeni k siti - a na sit muzu na fazi pripojit max 3,6 kW.Ono taky neni potreba kvuli spickam mit 5 a vice kW menic jak na ostrove ....Budu referovat.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od ikovlabs »

KubisKV píše:Zdravím,

první a třetí bod Ti zodpověděl Brumlaj, dvojka je jednoduchá - máš peníze, koupíš vše,zaplatíš montážní firmu a funguješ. Pokud jich nemáš mnoho a jsi schopný si něco zapojit a pochopit, tak se to dá řešit i postupně. Ještě bys mohl popsat tvou situaci, jaká je střecha, co bys chtěl od FVE teď a k čemu se dopracovat časem.
Na začátku bych se vykašlal na fridfree a uvažoval o baterkách a měniči. Můžeš začít jen s ohřevem TUV, ale jak sám píšeš, že časem chceš i vyrábět, raději bych šel cestou panely, Axpert, baterky. Návratnost 100 let je taky možná, pokud si připlatíš :-)
Zacit s FVE konstrukci s baterkama - no u gridfree je vyhoda ze kdyz mne to nechytne nebo v tom neuvidim kyzenou rentabilitu tak to v podstate muzu nechat zit svym zivotem .Jak jsou v tom uz baterky tak nejaka starost s tim uz bude stale + navic i ta investice casu a penez je vetsi.
polom123456
Příspěvky: 47
Registrován: ned říj 27, 2019 5:16 pm

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od polom123456 »

Ten Axpert to je čistě ostrovní měnič s možností připojit i el. síť ? Nějak nevím
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od rva »

Nejčastější sestava tady je nějaký Axpert a LiFePO baterie. Když rozumíš elektřině, tak toho využij a zopakuj to, co je tady obvyklé. A třeba to postupně rozšiřuj. Návratnost je daleko, ale dotací to nepřiblížíš, spíš si zkomplikuješ nápravu chyb.
A barák na to samozřejmě funguje tak, že kromě tebe dál nikdo neví, odkud se bere elektřina v zásuvkách. Pokryješ tak 2/3 roční spotřeby.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
polom123456
Příspěvky: 47
Registrován: ned říj 27, 2019 5:16 pm

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od polom123456 »

Už studuji manual. Jen mě zajímá jestli to musí být stále v síti nebo stačí jen když půjde “noční proud” ?
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od mati »

ikovlabs píše:No zatim jsem ve fazi ze to lejstro pro pripojeni proslo do schvalovaciho procesu. Ve finale nechteli ani jednopolove schema pripojeni takze teoreticky by mela stacit revize a jedem.No uvidime - distributor je CEZ a taky s nim nemam dobrou zkusenost- viz forum.Gridfree neni menic ale typ pripojeni k siti - a na sit muzu na fazi pripojit max 3,6 kW.Ono taky neni potreba kvuli spickam mit 5 a vice kW menic jak na ostrove ....Budu referovat.
Jasná věc , že gridfree není měnič , ale systém výroby , který smrdí průserem..

Každopádně by mě zajímalo , co tedy chceš připojit za střídač? V každém případě ČEZ vyžaduje dokumenty dle PPDS a hlavní problém je v příloze 4 - doporučuji nastudovat po večerech..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od volente »

V síti to nemusí být vůbec. K síti to má připojen ten kdo chce bypas při vybitých baterkách, nebo přetížení, případně nabíjet baterky ze sítě. Smysl připojení pouze v NT mě hlava nebere.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
polom123456
Příspěvky: 47
Registrován: ned říj 27, 2019 5:16 pm

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od polom123456 »

Myslel jsem pokud nebudou baterie nabité tak aby se dobily když pojede NT
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od diablo007 »

Lze to provozovat i jen na NT dělá to tu několik uživatelů takže jejich účet za VT je defakto nula a v noci nabíjí baterky a jedou z nich přes den. Tohle hlavně v zimě kdy je slunce málo v létě když je správně nastaven systém se jede v ostrovu
polom123456
Příspěvky: 47
Registrován: ned říj 27, 2019 5:16 pm

Re: Pomoc - ohřev vody + GridFree

Příspěvek od polom123456 »

Přesně tak jsem to myslel

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek