Klimatizace jako topení - rady

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Odpovědět
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od jahodovák »

josse píše:
jahodovák píše:Teoreticky ano,ale o tuto problematku se zajímal i majitel firmy co montují tepelné čerpadla a po prostudování všeho to nedoporučujou,v bazénu jde jen o velmi malou změnu teplot a tím pádem je vše hodně poddimenzované a pokud budeš chtít dostat ven víc jak 30 stupnů,je problém..
Co to je za hloupého majitele firmy? Prostě to v zimním období má malé COP. Protože poddimenzování výrobce bazénových ohříváků dotáhl k dokonalosti. Někomu stačí natápět podlahu na 30 st.C. Takže na výstupu problém není. Problém je na vstupu a ve velikosti teplosměnné plochy.
Asi jsem to napsal blbě,nejde o to že to nejde,ale že to není vhodné na stálý provoz na vytápění,je to dělané na sezonní provoz takže to dlouho v trvalém provozu nevydrží,pokud to poběží trvale na maximální výkon..... :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od josse »

DanoP píše:Nemate niekto nejaky napad na ohrev TUV (45 - 50st.) tepelnym cerpadlom? Co som pozeral riesenie od technibel tak mali pre vymennik na TUV zvlast odbocky z vonkajsej jednotky a podla priemeru trubiek to vyzera ze do vymenniku a z neho ide len plyn.
Emix.PNG
Neúplné zadání. Jaký je zdroj tepla? Vzduch? Sezóna?
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Tom_007
Příspěvky: 71
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm
Reputace: 2

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od Tom_007 »

Myslel jsem něco třeba něco na takové bázi https://www.sbazar.cz/RS77/detail/93581 ... e-cerpadlo a pustít to přes bojlér. Větší teplotu než 30°C to nedá, když na vstupu bude teplejší voda? To COP bude jenom za letních podmínek?
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od josse »

V létě je elektriky dost a na zimu to není připravené z jiných důvodů, vyhřívání oleje v kompresoru, nejspíš se to bude regulovat na nižší teplotu než je potřeba na TUV... Určitě by to šlo předělat.

Pro TUV je vhodnější r134a. Kvůli kondenzační teplotě. S r410a nebo R32 se to dá taky, pro vyšší teploty cca 55 to sice jde, ale COP zásadně klesá.

Právě když je COP malé tak se kompresor více opotřebovává (běží více času) a bude potřeba dříve vyměnit a tudíž nebude ta návratnost jaká by být mohla.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od DanoP »

josse píše:Neúplné zadání. Jaký je zdroj tepla? Vzduch? Sezóna?
Zdroj tepla je vzduch. To co ma zaujalo je ze to moze sucasne mat pripojenu standartnu vnutornu jednotku a tym padom v lete ked chladim tak odpadne teplo miesto von by islo do boileru. Sezona - jar az jesen. V zime aj tak bezi kondenzacny kotol a elektriny nieto nazvys.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od josse »

DanoP píše:
josse píše:Neúplné zadání. Jaký je zdroj tepla? Vzduch? Sezóna?
Zdroj tepla je vzduch. To co ma zaujalo je ze to moze sucasne mat pripojenu standartnu vnutornu jednotku a tym padom v lete ked chladim tak odpadne teplo miesto von by islo do boileru. Sezona - jar az jesen. V zime aj tak bezi kondenzacny kotol a elektriny nieto nazvys.
Jak to má dlouhé trubky s chladivem, jsem k tomu skeptický.
Kombinovaně z chladiva jde odebrat část tepla z přehřátých par pro TUV. To ale vyžaduje dostatečný odběr tepla. U moderních dobře zateplených domů to prostě nevychází. Tohle vychází dobře když mi někdo zakáže zateplit dům. Já bych to tímto způsobem nekombinoval, nebo bych si to nechal udělat jako kaskádu na zakázku. Návratnost nevyjde, ale pocit můžu mít dobrý.

Pokud vám jde o cenu volte siton/greenbono a panely. Pokud vám jde o planetu najděte si firmu/odborníka na zakázku na klíč a připravte si pořádnou hromadu peněz. Opravdu si rozhodněte proč o tom uvažujete. Pro tuto druhou variantu musí být systém relativně přesně vyvážený, nestačí pouze zkušenosti, jak se to dělá už třicet let, je potřeba znát chování obyvatel domu... Jinak to nebude dobře fungovat a realizátor v tom utopí spoustu času.

Jednoduchá varianta: bojler s integrovaným tepelným čerpadlem a přes vzduchotechniku mu v létě dodávat vzduch z místností... Problém je, že v zimě mu vzduch z venku nestačí a bude vám to ochlazovat vnitřní prostor, takže si uděláte tu kaskádu o které jsem mluvil, bohužel s horšími parametry, protože je velké množství výměníků. Nebo na zimu ho vyřadit. Pořád máte ale něco dvakrát, nebo na zimu, něco na léto. A ty komponenty nejsou vůbec levné.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od mopadzi »

potvrzuji. dodělal jsem si TČ Samsung EHS...Je tam oběhovka jak kráva, dělalo mi to strašný hydraulický kravál. Neboť mám všude elektricky řiditelné ventily na radiátorech (Siemens SyncoLiving). Tak jsem vyměnil čerpadlo za elekronicky Grundfos s autoadaptem.. Výsledek je oněco lepší elektrokotel. Tak jsem zase přepnul na plyn. Sklidnil jsem hormon a hravou náladu a spokojím se s 900m3 plynu za rok na teplou vodu a vytápění. Ještě že to alespoň chladí...Udělat vyváženou a dobře odregulovatelnou topnou soustavu se musí umět
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od Vitek »

mopadzi píše:potvrzuji. dodělal jsem si TČ Samsung EHS...Je tam oběhovka jak kráva, dělalo mi to strašný hydraulický kravál. Neboť mám všude elektricky řiditelné ventily na radiátorech (Siemens SyncoLiving). Tak jsem vyměnil čerpadlo za elekronicky Grundfos s autoadaptem.. Výsledek je oněco lepší elektrokotel. Tak jsem zase přepnul na plyn. Sklidnil jsem hormon a hravou náladu a spokojím se s 900m3 plynu za rok na teplou vodu a vytápění. Ještě že to alespoň chladí...Udělat vyváženou a dobře odregulovatelnou topnou soustavu se musí umět
Kdybys natopil TĆ aku nádrž a nic jiného ostatní mohlo zustat….
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od mopadzi »

Kdybys natopil TĆ aku nádrž a nic jiného ostatní mohlo zustat….[/quote]

jak velkou? Mám cca 180m2 vytápěné plochy. Původně samotíž s velkým objemem vody
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od DanoP »

To Josse: Takze najjednoduchsie (aj najekonomickejsie) riesenie - radsej prihodit par panelov a prebytky rovno palit v elektrickej spirale v bojleri a klimu poriesit beznym splitom.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od Vitek »

mopadzi píše:Kdybys natopil TĆ aku nádrž a nic jiného ostatní mohlo zustat….
jak velkou? Mám cca 180m2 vytápěné plochy. Původně samotíž s velkým objemem vody[/quote]
vše záleží na TZ budvy
já to počítat neumim ale spočítám si na TZB kolik má barák ztrátu to jo... no a kolik energie se vleze do 1000 l ? tuším že při 60K rozdílu cca 80 kWh...
já mám teda zatím nezapojenou 2 x 500l aku s jedním šnekem na solarni termiku... pokud to přes TC natopíš za 30kWh elektrických je to super...

na to jsou tu jiní fajnšmekři...
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od josse »

DanoP píše:To Josse: Takze najjednoduchsie (aj najekonomickejsie) riesenie - radsej prihodit par panelov a prebytky rovno palit v elektrickej spirale v bojleri a klimu poriesit beznym splitom.
Ano
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od beethowen »

Vitek píše:já to počítat neumim ale spočítám si na TZB kolik má barák ztrátu to jo... no a kolik energie se vleze do 1000 l ? tuším že při 60K rozdílu cca 80 kWh...
já mám teda zatím nezapojenou 2 x 500l aku s jedním šnekem na solarni termiku... pokud to přes TC natopíš za 30kWh elektrických je to super...

na to jsou tu jiní fajnšmekři...
60K rozdíl TČ? A s takovým topným faktorem? Jedině v kaskádě a s dost zajímavými chladivy. TČ a akumulace není úplně nejlepší kombinace. Když už nemáš TČ s invertorem, tak max. nějakou nezbytně velkou taktovací nádrž. Ale akumulovat teplo z TČ v nádržích není úplně ono. Když už, tak do stavby - podlahy, zdí, apod.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od Vitek »

beethowen píše:
Vitek píše:já to počítat neumim ale spočítám si na TZB kolik má barák ztrátu to jo... no a kolik energie se vleze do 1000 l ? tuším že při 60K rozdílu cca 80 kWh...
já mám teda zatím nezapojenou 2 x 500l aku s jedním šnekem na solarni termiku... pokud to přes TC natopíš za 30kWh elektrických je to super...

na to jsou tu jiní fajnšmekři...
60K rozdíl TČ? A s takovým topným faktorem? Jedině v kaskádě a s dost zajímavými chladivy. TČ a akumulace není úplně nejlepší kombinace. Když už nemáš TČ s invertorem, tak max. nějakou nezbytně velkou taktovací nádrž. Ale akumulovat teplo z TČ v nádržích není úplně ono. Když už, tak do stavby - podlahy, zdí, apod.
Promin, neujasnil jsem zdroj natápění automaticky jsem myslel dřevokotel nebo topnou patronu, což bude muj případ až je zapojím. sice jsem o příspěvek výše o TČ mluvil, zde to bylo vytržené z kontextu a jen jsem chtěl naznačit kolik tepla se tam vejde. Moje chyba sypu si popel na hlavu
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od brumlaj »

mopadzi píše:....... dělalo mi to strašný hydraulický kravál. Neboť mám všude elektricky řiditelné ventily na radiátorech .......
To je tak, když teplotu řídíš průtokem. Když se systém navrhne tak má být energeticky vyvážený. To znamená, že voda koluje v celém systému a teplotu řešíš teplotou otopného média. Potom není problém s hlukem a můžeš dosáhnout úspor. Každý 1 stupeň o který méně ohřeješ teplonosné médium znamená úsporu 6%. Co se rozdílných teplot týká, stejně Ti to vzduchotechnika zprůměruje. A opravdu mi zde nemusíte psát, že tomu nerozumím. Pokud se chcete na něco zeptat, ptejte se.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od jahodovák »

brumlaj píše:
mopadzi píše:....... dělalo mi to strašný hydraulický kravál. Neboť mám všude elektricky řiditelné ventily na radiátorech .......
To je tak, když teplotu řídíš průtokem. Když se systém navrhne tak má být energeticky vyvážený. To znamená, že voda koluje v celém systému a teplotu řešíš teplotou otopného média. Potom není problém s hlukem a můžeš dosáhnout úspor. Každý 1 stupeň o který méně ohřeješ teplonosné médium znamená úsporu 6%. Co se rozdílných teplot týká, stejně Ti to vzduchotechnika zprůměruje. A opravdu mi zde nemusíte psát, že tomu nerozumím. Pokud se chcete na něco zeptat, ptejte se.
Ano tak by to mělo být,jenže občas počasí nějak stávkuje a jako na potvoru není podle toho,třeba víc fouká nebo mrzne a ochlazuje některou stěnu jinak,než předpokládá vypočet,případně svítí sluníčko jinak než obvykle,pravda je,že pokud se přetápí je třeba víc energie.Nejlepší pro zdraví a i též pro peněženku by bylo se otužovat a netopit vůbec.Nějak se k tomu nemohu odhodlat a asi to tak i zůstane a klidně nějaké to polínko nařezu navíc,hezký den.. :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od brumlaj »

Dobře, bavíme se o tepelných ziscích. Ty nejsou v polovině místností. Pokud máš termostatické hlavice, tak mírné přivření jednoho z ventilů Ti nezpůsobí hluk. Pokud ano, tak jde opravdu o průtok topného média hodný niagarských vodopádů v minulosti ...... Tam se dá ušetřit i snížením průtoku.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od mopadzi »

mám dobře izolovaný barák...cca 15kW teo. ztráty. Problém je že pustená televize a přítomnost lidí způsobí, že se ihned radiátor přivře. Pokud jsem snížil průtok TČ tak COP šel zhruba k 2. Viděl bych to na anuloid nebo malou 50litrovou akumulačku. Jde jen o kompenzaci tlaku
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od dumi »

Ano se snizujicim.prutokem TC.ti.klesa COP protoze se zvysuje kondenzacni teplota a rozdil.tlaku. vyrazne. Proto je nejlepsi nechat TC obehovku co to da a neubirat.

privirani termohlavic vyresis obyc vyrovnavaci nadobou klidne 50l. Na anuloid bacha pri.odtavani. kdyz nebudes mit v trubkach dost vody a vypne se ti obehovka/ padne.prutok na.strane.topeni muze se TC podchladit.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od diablo007 »

mopadzi píše:mám dobře izolovaný barák...cca 15kW teo. ztráty. Problém je že pustená televize a přítomnost lidí způsobí, že se ihned radiátor přivře. Pokud jsem snížil průtok TČ tak COP šel zhruba k 2. Viděl bych to na anuloid nebo malou 50litrovou akumulačku. Jde jen o kompenzaci tlaku
Anuloid by ti ten tlak měl řešit a nebo rovnou použít kombinovaný bojler který by sloužil jako predehrev pro tuv ale to bys musel vzít 2 hady aby jsi oddělil jednotlivá média

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek