Prosím o RADU.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od jahodovák »

A pokud to postavíš správně tak i návratnost je kratší a životnost některých součástí delší,hlavně baterie...pokud si to ještě jsi schopen udělat sám,tak i levnější...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od JonasPP »

ikovlabs píše:Je to jednoduche - chce FVE s rozumnou navratnosti a u ktere nebude rodit jezky.Od firmy to bude vzdy nastaveno tak aby byla maximalni dotace(max 50 procent z platby) takze FVE je celkem napr. za 250000 ale aku je tak max 4kW - coz je dost malo a navic ty baterky pojedou po hrane max parametru. Je potreba si udelat jednoduchy soucet - za takovou elektrarnu zaplati 125000 + dotace .Za jak dlouho se mi REALNE vrati investice - tedy ne kolik elektrarna vyrobi energie ale kolik mi ji realne uspori - vyjde navratnost v case (soucasne ceny ) minus naklady na servis FVE s uvahou o nejake zivotnosti komponent (umre batreka - treba 40000 fuc...).Svepomoci si muze sestavit prakticky co chce ALE bez dotace a zaruky/servisu na FVE - zbytek stejny.
Vôbec neulahčuješ situaciu,len ju viac zamotavaš. Ja keď chcem niekomu poradiť,tak potrebujem vedieť čo ta konkretna osoba chce a nie čo si iny domnieva,že asi chce. A o dotaciach tu už padol taky huf informacii,lebo iba drobne percento predajcov je korektnych,no stale iba tym nekorektnym ľudia veria medove motuze. A naproti tomu,ak si to človek dokaže zmontovať sam,tak ma to jak kvalitnejšie,tak lacnejšie,aj navzdory dotacii a čo je hlavne vie de a jak to ma napojene a de kamufloval chybu. Nekorektna firma iba nahodi a len zoberie prachy za montaž,ostatok je kaša kupujuceho.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od ikovlabs »

No pokud je popis hlavnich bodu pro porovnani rentabilnosti pristupu k reseni FVE zamotanim situace tak tvoje uvaha ze pokud si to clovek dokaze "zmontovat sam " tak automaticky to bude kvalitnejsi,levnejsi - protoze firma je automaticky nekorektni je zase demagogicke . Pokud prehlednu vyber komponentu a koncepci takove firemni FVE tak co jsem videl tak za cenu( po odectu dotace) nekoupis komponety takze montaz,legalizaci a servis v ramci zaruky uz mas jako bonus .Opakuji koncepci a vyber komponetu v teto uvaze neresim a zel taky (asi) neovlivnim.Proste kazdy nad FVE nechce klecet kazdy den a rozjimat - jsou i lide ktery to chteji jako vyjadreni zivotniho postoje pripadne jako investici....
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od jahodovák »

Samozřejmě že existují firmy,které to dělají poctivě a dobře ale v dnešní době pokud firma chce vydělávat a mít zakázky,nemůže moc říkat něco jiného než konkurence,která to dělá jen za účelem zisku a po instalaci ji zákazník moc nezajíma,vždyt podepsal smlouvu a souhlasil s podmínkama.Doporučuji pořádně prostudovat podmínky,přepočítat si návratnost,nezřídka nevychází z podmínek zákazníka ale z tech nejhorších podmínek na trhu a podrobně se seznámit se vším co podepisujete a teprve potom vše po důkladné úvaze podepsat.Nálokterá firma to dělá kvůli dobrému pocitu z dobře odvedené práce,jelokož jsem dotaci nevyužil a podmínky moc neznám,jen z doslechu a ti co to mají až zas tak moc nejásají,hezký den přeji ...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od chatař »

jahodovák píše:Samozřejmě že existují firmy,které to dělají poctivě a dobře ale v dnešní době pokud firma chce vydělávat a mít zakázky,nemůže moc říkat něco jiného než konkurence,která to dělá jen za účelem zisku a po instalaci ji zákazník moc nezajíma,vždyt podepsal smlouvu a souhlasil s podmínkama.Doporučuji pořádně prostudovat podmínky,přepočítat si návratnost,nezřídka nevychází z podmínek zákazníka ale z tech nejhorších podmínek na trhu a podrobně se seznámit se vším co podepisujete a teprve potom vše po důkladné úvaze podepsat.Nálokterá firma to dělá kvůli dobrému pocitu z dobře odvedené práce,jelokož jsem dotaci nevyužil a podmínky moc neznám,jen z doslechu a ti co to mají až zas tak moc nejásají,hezký den přeji ...
Tak tak. Pokud člověk o tom nic neví, a nechce naletět, měl by smlouvu podepisovat s právníkem a soudním znalcem z daného oboru. V daném případě z oboru fotovoltaika.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od ikovlabs »

Ano je tak - nekvalitni prace bych se nebal jde hlavne o to ze ten komercni navrh je zameren aby spnil podminky dotace,bylo s tim co nejmin prace a zaroven aby dotace byla vybrana v max. mozne castce.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od chatař »

Taky si myslím, že nekvalitní práce nikomu za to nestojí. Jednak zbytečně poškodí pověst firmy, a taky aby se bál, že vyhoří chalupa a on pujde sedět.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
BARNEY
Příspěvky: 13
Registrován: úte led 28, 2020 5:44 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od BARNEY »

Děkuji všem za rady. V jednom máte pravdu asi přesně nevím co chci,ale já psal že to analyzuji porovnávám. Nejlépe mi vychází a jak už tady někdo radil ohřev do teplé vody .Hlavní klady jsou, nemusím mít baterky a v podstatě pravidelný každý den stejný odběr který se pohybuje 8 kw za den. Takže 7000kč za rok. Jak silnou elektrárnu musím mít aby to vyrobila. Je mi jasné že realita bude v zimě tvrdá,ale jak vám to v praxi vychází. A pořád nechápu že mi radíte at si to udělám sám že mě to vyjde levněji,vždyt ty dotace dostanou jenom firmy ne ? Tak by mě to vyšlo šul nul jak jsem se už někde dočetl.Upřímně montáž bych zvládl zapojení ne. A co říkáte na toto? http://www.vitasolar.cz/document/C.3.4.pdf Děkuji za odpověd.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od zbek »

Tohle řešeni ma asi nejlepši navratnost cena vykon , pokud maš doma lidi přes den tak tohle je idealni pro duchodce nebo matky s dětmi . Ja bych si osobně připlatil za watroter MX a za vykonějši měnič , ale pokud tě FV nebaví a nechceš se stim hrat tak to vem tak jak to je. FV z baterkama je pro nadšence .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
BARNEY
Příspěvky: 13
Registrován: úte led 28, 2020 5:44 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od BARNEY »

zbek píše:Tohle řešeni ma asi nejlepši navratnost cena vykon , pokud maš doma lidi přes den tak tohle je idealni pro duchodce nebo matky s dětmi . Ja bych si osobně připlatil za watroter MX a za vykonějši měnič , ale pokud tě FV nebaví a nechceš se stim hrat tak to vem tak jak to je. FV z baterkama je pro nadšence .
Jo mám dvě malé děti půl a tři roky .ti se furt čachtají. Díky za radu.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od brumlaj »

BARNEY píše:....... každý den stejný odběr který se pohybuje 8 kw za den. Takže 7000kč za rok. Jak silnou elektrárnu musím mít aby to vyrobila. .......
Když odhlédneme od faktu, že odběr se definuje jednotkou energie nikoli výkonu, pak si vynásob denní odběr 365 a máš číslo. Potom si uvědom že poměr výroby květen:prosinec je 6:1 a sám si odpověz co vlastně chceš? Aby Ti to vyrobilo dost i v prosinci? To ovšem budeš mít 6x přepanelováno a ještě furt to bude málo. Nebo to chceš na maximální denní odběr? A co když zaleze i v květnu na týden slunce? V zimě se pak neokoupeš nikdy.
Milej zlatej, na jasnou a jednoduchou otázku holt neexistuje jednoduchá správná odpověď. Takže ve svých úvahách klidně dále pokračuj.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
BARNEY
Příspěvky: 13
Registrován: úte led 28, 2020 5:44 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od BARNEY »

brumlaj píše:
BARNEY píše:....... každý den stejný odběr který se pohybuje 8 kw za den. Takže 7000kč za rok. Jak silnou elektrárnu musím mít aby to vyrobila. .......
Když odhlédneme od faktu, že odběr se definuje jednotkou energie nikoli výkonu, pak si vynásob denní odběr 365 a máš číslo. Potom si uvědom že poměr výroby květen:prosinec je 6:1 a sám si odpověz co vlastně chceš? Aby Ti to vyrobilo dost i v prosinci? To ovšem budeš mít 6x přepanelováno a ještě furt to bude málo. Nebo to chceš na maximální denní odběr? A co když zaleze i v květnu na týden slunce? V zimě se pak neokoupeš nikdy.
Milej zlatej, na jasnou a jednoduchou otázku holt neexistuje jednoduchá správná odpověď. Takže ve svých úvahách klidně dále pokračuj.
A přesně na tohle jsem se ptal,nedělám ze sebe chytrého,zase jenom přemýšlím ptám se zkušenějších.Co to tak tady čtu ,je tady asi 90% borců co si to kutí sami a je mi jasné že mě budou pomlouvat. Ted nemyslím tebe ty jsi poradil , diky . :yes:
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od zbek »

V listopadu , prosinci a lednu elektrarna spinká *cloud*
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od goodbie »

zbek píše:V listopadu , prosinci a lednu elektrarna spinká *cloud*
proč by měla??vyrábí míň ale vyrábí
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od chatař »

Záleží na orientaci panelů a podmínkách zastínění. V prosinci je Slunce opravdu nízko nad obzorem a tak vyhnout se stínění je problém. A i ty solární výkony jsou velmi slabé. Takže elektrárna opravdu vyrábí tak málo, že spinká. Komu nespinká, tomu lze jen závidět. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od chatař »

BARNEY píše:
brumlaj píše:
BARNEY píše:....... každý den stejný odběr který se pohybuje 8 kw za den. Takže 7000kč za rok. Jak silnou elektrárnu musím mít aby to vyrobila. .......
Když odhlédneme od faktu, že odběr se definuje jednotkou energie nikoli výkonu, pak si vynásob denní odběr 365 a máš číslo. Potom si uvědom že poměr výroby květen:prosinec je 6:1 a sám si odpověz co vlastně chceš? Aby Ti to vyrobilo dost i v prosinci? To ovšem budeš mít 6x přepanelováno a ještě furt to bude málo. Nebo to chceš na maximální denní odběr? A co když zaleze i v květnu na týden slunce? V zimě se pak neokoupeš nikdy.
Milej zlatej, na jasnou a jednoduchou otázku holt neexistuje jednoduchá správná odpověď. Takže ve svých úvahách klidně dále pokračuj.
A přesně na tohle jsem se ptal,nedělám ze sebe chytrého,zase jenom přemýšlím ptám se zkušenějších.Co to tak tady čtu ,je tady asi 90% borců co si to kutí sami a je mi jasné že mě budou pomlouvat. Ted nemyslím tebe ty jsi poradil , diky . :yes:
Já si to taky kutím sám. Nesmíš se toho bát, to je zásada číslo jedna. Ale nějaké ty základní znalosti o elektrotechnice bys mít měl, to je fakt. A pak hodně studovat problematiku, číst, ležet na internetu. Chce to hodně času. Já ho mám, jiný třeba ne. Pokud bych se měl starat o dvě děti a chodit do práce, asi bych to vzdal.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od brumlaj »

BARNEY píše:...... zase jenom přemýšlím ........
A to je dobře, definuj si jestli chceš rozumnou návratnost, tak dej 2kWp (příkon bojleru) na střechu, vše cpi přes "oplockého" regulátor do něj a zbytek dohřívej z distribuce. Až se Ti investice splatí, tak si dej další metu. Ono Tě to stejně chytí a budeš špekulovat co dál. Svoboda je opojná, máš-li na ni peníze. Kdyžtak pošleš dál jen oplockého a nahradíš jej jiným vrabčím hnízdem.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od chatař »

Nebo Siton 210. Objednat můžeš zde: http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... siton-210/ Omezen jsi jen maximálním napětím stringu VoC 400V (počítat se vzrůstem napětí v zimě) a max výkonem pole 2800W. A vyjde to za hubičku proti jiným měničům. Akorát si počkáš nejmíň tři měsíce. :D Ale mašinka funguje velmi dobře a dost toho za ty love umí. Doporučuju.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od mobilik »

To už radšej toto originálne riesienie od pôvodného Oplockeho: https://dom.bazar.sk/30925574-fotovolti ... -solareco/

Dostupné hneď, 3 roky záruka...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prosím o RADU.

Příspěvek od brumlaj »

Pôvodný Oplocký byl za 3500,- Toto je nová verze. I tak cena v inzerátu je mimo mističku. Tak do 200Éček na bazaru snad.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek