Ohrev vody FV panelmi

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Jomko
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 28, 2020 2:51 pm
Bydliště: Spišská Nová Ves

Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od Jomko »

Som vo fotovoltaike úplný laik no získavanie energie zo slnka sa my veľmi páči.

Pred dvoma mesiacmi sme si kúpili nízko-energetický dom a v cene domu bolo aj 10ks FV panelov ktoré máme umiestnené na streche a v technickej miestnosti máme na zemi položené auto-batérie ktoré sa nabíjajú z panelov. K batériám je pripojený menič z 12V na 220V (teda dva ale to nieje podstatné jeden je vypnutý). Pre predstavu tu sú nejaké fotky.

http://www.preinterier.sk/FV/IMG_2031.jpg
http://www.preinterier.sk/FV/IMG_2032.JPG
http://www.preinterier.sk/FV/IMG_2033.JPG
http://www.preinterier.sk/FV/IMG_2034.JPG
http://www.preinterier.sk/FV/IMG_2035.JPG
http://www.preinterier.sk/FV/IMG_2036.JPG
http://www.preinterier.sk/FV/IMG_2037.JPG

Pointa je v tom že človek ktorý nám dom predal nám sľuboval že celé to bude slúžiť primárne na ohrev vody v bojleri a zvyšná energia sa bude ukladať do batérii a môžme si na to zapojiť osvetlenie a tak. Len to musí ešte celé ponapájať, otestovať a tak.
Problém nastal v tom že pred Vianocami na to nemal čas a ani mi riešiť to. Medzi tým sme dom kúpili, prepísali na seba, banka vyplatila predajcu a teraz už predajca nemá čas ani toľko.

Rozhodol som sa že si to urobím sám podľa seba

Momentálne je na tom zapojená rekuperácia lebo pri zapojení špirály bojlera na menič to celé začne pípať a pravdepodobne sa to napriek tomu že je na meniči (Made in China) veľkým písmom napísane 4000W snaží povedať že špirála 2kW je priveľa a že je to preťažené. Celkom som sa tešil že ak to nezohrieva vodu (ktorá denne spapá 7,8 kW) tak to aspoň napája rekuperácia. No keď som meračom zistil že ta rekuperácia má odber 25W tak ma to celkom nahnevalo že ako je to celé nevyužité a 10 panelov na streche napája 25W rekuperáciu. :D

Teraz keď som si už o tom niečo prečítal tak som pochopil že nabíjať auto-batérie z kamióna a následne z uloženej energie zohrievať vodu bojlerom je asi blbosť z viacerých hľadísk.

Chcem sa teda opýtať.
Na priložených fotkách som nafotil čo mám teda doma. Je tam:

bojler
https://www.empiria.sk/UserShop/Images/ ... larpdf.pdf

štítok z FV panela máme ich teda 10ks na streche
https://www.google.com/search?client=fi ... sm-235pc05

a ďalšie veci ako meniče, batérie a tá vec na riadenie nabíjania

Nechcem do toho veľa investovať, lebo momentálne po kúpe domu, nábytku a zariadení nie sú ani veľmi peniaze, ale moja predstava je takáto:

1.) Podľa možností využiť maximum z toho čo už doma mám

2.) Aby panely ohrievali vodu v bojleri asi najlepšie na priamo

Mám na mysli niečo takéto:
https://www.obchodsolar.cz/MPPT-menic-F ... load#anch1
alebo
https://www.ecoprodukt.sk/solarne.panel ... w.marko.ii

skrátka to čo by bolo pre mňa vhodné a samozrejme niečo čo máte vy v ponuke aby som podporil túto stránku.

Bojler má dve výhrevné špirály tak neviem či sa na to používajú obe alebo ako to funguje.

Bojler má 200l, sme 4 členná rodina, sprchujeme sa všetci medzi 19:00 - 21:00
Teplotu vody by som nastavil na max. nejakých 90 °C a do systému zapojil termostatický zmiešavací ventil.

Napríklad takýto:
https://www.bola.sk/termostaticky-zmies ... -60-c-g-25

Neviem ako sa to rieši keď sa teplá voda minie ešte v ten večer lebo ak tomu správne rozumiem tak sa to potom bude ohrievať zo siete, voda sa zohreje, ráno sa znej trocha minie a potom FV panely nebudú mať čo ohrievať. Predpokladám že sa to dá nejako ošetriť.

3.) V prípade že bude voda zohriata prebytočnú energiu uložiť do batérii tých ktoré mám ak to teda nie je úplná blbosť, ale kupovať nové nejaké gélové a podobne vhodné pre FV panely momentálne z finančných dôvodov neprichádza do úvahy vzhľadom na to že cena takých batérii môže byť aj niekoľko tisíc EUR podľa toho čo som som videl.

Z uloženej energie následne napájať napríklad osvetlenie, alebo kúrenie (kúrenie máme na prízemí podlahové elektrické a na poschodí jeden 270W infra žiarič v každej miestnosti) kým sa batérie nevybijú potom aby sa to automaticky preplo na elektrinu zo siete.


Ďakujem vopred za každú radu ktorá my pomôže to sprevádzkovať
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od mobilik »

Toto bude najrozumnejšie riešenie a za lepšiu cenu: https://dom.bazar.sk/30925574-fotovolti ... -solareco/

Kľudne mi napíš súkromnú správu a vysvetlím co a ako.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od volente »

Ty baterky bych tam určitě nenechával, jestli se zečnou nabíjet , tak za půl roku je všechno železné kolem jak liška zkorodované.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Jomko
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 28, 2020 2:51 pm
Bydliště: Spišská Nová Ves

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od Jomko »

Vďaka za upozornenie dám ich preč. Oni sa už teraz nabíjajú a gulička na odtok vody už má bronzovú farbu nechcem aby tak skončila aj nová práčka a sušička :? to by manželka asi nebola šťastná.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od vlkazajac »

Ten regulátor je no name, čo by nevadilo, len dúfam, že je pwm a že prúdovo prežije 10 panelov paralelne na vstupe !!!

Aby sa kapacita batérií a výkon panelov využili, treba použiť mppt regulátor a výkon stúpne takmer na dvojnásobok. Mohol by si dať popis obidvoch špirál ? Je možné, že menič neznesie ráz pri pripojení silnej záťaže.

Pre systém s ohrevom vody je výhodné použiť kybosov regulátor.
Potom to môže fungovať jednoducho :
1/ Necháš vždy ráno dobiť najprv batériu a potom pripneš ohrev vody.
2/ Necháš pracovať regulátor od rána, resp. on začne pracovať až od nastaveného napätia na regulátore ( = cca 13,6 V ) a podvečer necháš vypnutím regulátora dobiť batériu v absorpcii.

Čo sa týka tej hrdze - je možné, že nabíjaš príliš búrlivo a na vyššom napätí, ako je treba. Ako sú nastavené napätia na regulátore ?

Druhú metódu používam.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od antoni_sk »

Regulátor sa predáva aj na ALI za pár €. Na štítku je napísané že pre 12V systém 760W. V skutočnosti je na ňom napoejných 2350Wp (10 x 230Wp). Štítok ale zas hovori že by mal vydržať až 60A, ale v špičke by malo ísť z panelov až 78A.
Ale ak to fungovalo tak to nechať dokým sa nepokazí a potom tam dať poriadny regulátor ktorý by utiahol 10ks týchto panelov.
Menič tiež je lacný čínsky - 4000W ani z rýchlika, možno tak štvrtinu trvalého výkonu.
Riešenie od mobilíka, alebo od vlkazajac, alebo poradia ďalší skúsený členovia.
V takejto konfigurácii by som zapojil na to aspoň nejakých 500W spotrebič a otestoval ako to ide.
Hodila by sa aj nejaká schéma ako je to všetko zapojené - ako sú zapojené panely a ako zbytok.
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od diablo007 »

antoni_sk píše:Regulátor sa predáva aj na ALI za pár €. Na štítku je napísané že pre 12V systém 760W. V skutočnosti je na ňom napoejných 2350Wp (10 x 230Wp). Štítok ale zas hovori že by mal vydržať až 60A, ale v špičke by malo ísť z panelov až 78A.
Ale ak to fungovalo tak to nechať dokým sa nepokazí a potom tam dať poriadny regulátor ktorý by utiahol 10ks týchto panelov.
Menič tiež je lacný čínsky - 4000W ani z rýchlika, možno tak štvrtinu trvalého výkonu.
Riešenie od mobilíka, alebo od vlkazajac, alebo poradia ďalší skúsený členovia.
V takejto konfigurácii by som zapojil na to aspoň nejakých 500W spotrebič a otestoval ako to ide.
Hodila by sa aj nejaká schéma ako je to všetko zapojené - ako sú zapojené panely a ako zbytok.
60A x12v je těch 720W takže to je dost prepanelovane jestli je na tom 2300Wp
Jomko
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 28, 2020 2:51 pm
Bydliště: Spišská Nová Ves

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od Jomko »

Ďakujem za reakcie dostal som sa k PC až teraz tak že budem reagovať postupne.
volente píše:y baterky bych tam určitě nenechával, jestli se zečnou nabíjet , tak za půl roku je všechno železné kolem jak liška zkorodované.
Čo sa týka tej hrdze - je možné, že nabíjaš príliš búrlivo a na vyššom napätí, ako je treba. Ako sú nastavené napätia na regulátore ?
Včera som na to reagoval že batérie dám preč aby hrdza nenapadla aj práčku a sušičku to nechcem.
No dnes mi napadlo že mám k tomu doplňujúce otázky. Ako som písal nemám momentálne peniaze na kúpu nových batérii a tak som chcel použiť olovené autobatérie ktoré tam teraz mám.

No teraz neviem či ich nemôžem použiť pre to že sú to autobatérie a tie sa na tento účel nedajú použiť?
Alebo autobaterie môžem použiť ale nie tieto lebo sú vadné (kryštály na kontaktoch)?

Čítal som že tie kryštály sú znakom že batéria ako keby nejakú "chorobu" na elektródach ktorá sa dá odstrániť no pre mňa dosť zložitým spôsobom nabíjania a vybíjania súbežne a že je to časovo dosť náročné z neistým výsledkom.
Pre systém s ohrevom vody je výhodné použiť kybosov regulátor.
Potom to môže fungovať jednoducho :
1/ Necháš vždy ráno dobiť najprv batériu a potom pripneš ohrev vody.
2/ Necháš pracovať regulátor od rána, resp. on začne pracovať až od nastaveného napätia na regulátore ( = cca 13,6 V ) a podvečer necháš vypnutím regulátora dobiť batériu v absorpcii.
MPPT regulátor ktorý mi ponúkol mobilik je len na ohrev vody?, alebo dokáže nabíjať aj batérie?
Ten "kybosov regulátor" dokáže ohriať aj vodu aj nabiť batérie? mám v tom trocha zmätok.
Samozrejme chcem aby to robilo aj jedno aj druhé.
Aby sa kapacita batérií a výkon panelov využili, treba použiť mppt regulátor a výkon stúpne takmer na dvojnásobok. Mohol by si dať popis obidvoch špirál ? Je možné, že menič neznesie ráz pri pripojení silnej záťaže.
Špirály sú rovnaké asi niečo PL
http://www.preinterier.sk/FV/IMG_2040.JPG
https://hydromix.pl/akcesoria/8821-grza ... -cgw2.html
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od mobilik »

Regulator je len na ohrev vody a inú odporovu záťaž. Nič iné. Je to bezstarostný systém, narozdiel od baterioveho systému ak tomu nerozumieš. :wink:
Na druhej strane všetko sa dá naučiť keď sa chce.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Jomko
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 28, 2020 2:51 pm
Bydliště: Spišská Nová Ves

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od Jomko »

mobilik píše:Regulator je len na ohrev vody a inú odporovu záťaž. Nič iné. Je to bezstarostný systém, narozdiel od baterioveho systému ak tomu nerozumieš. :wink:
Na druhej strane všetko sa dá naučiť keď sa chce.
Ten MPPT regulátor sa my páči a je aj za cenu ktorú som si tak nejak predstavoval že do toho ohrevu teplej vody zainvestujem. Páči sa my na tom hlavne rýchla návratnosť investície a veta "Je to bezstarostný systém" sa mi tiež veľmi páči.
Tak sa dohodnime že to teda beriem len chcem ešte vedieť či to je možné ešte doplniť niečim čo mi po nahriatí vody v bojleri systém automaticky prepne na regulátor ktorý bude nabíjať batérie aby mi na streche neležalo 10 panelov len tak.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od beethowen »

Jomko píše:
mobilik píše:Regulator je len na ohrev vody a inú odporovu záťaž. Nič iné. Je to bezstarostný systém, narozdiel od baterioveho systému ak tomu nerozumieš. :wink:
Na druhej strane všetko sa dá naučiť keď sa chce.
Ten MPPT regulátor sa my páči a je aj za cenu ktorú som si tak nejak predstavoval že do toho ohrevu teplej vody zainvestujem. Páči sa my na tom hlavne rýchla návratnosť investície a veta "Je to bezstarostný systém" sa mi tiež veľmi páči.
Tak sa dohodnime že to teda beriem len chcem ešte vedieť či to je možné ešte doplniť niečim čo mi po nahriatí vody v bojleri systém automaticky prepne na regulátor ktorý bude nabíjať batérie aby mi na streche neležalo 10 panelov len tak.
A to už jsme potom někde úplně jinde a nebylo by to tak jednoduché a levné.
Jomko
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 28, 2020 2:51 pm
Bydliště: Spišská Nová Ves

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od Jomko »

beethowen píše:
Jomko píše:
mobilik píše:Regulator je len na ohrev vody a inú odporovu záťaž. Nič iné. Je to bezstarostný systém, narozdiel od baterioveho systému ak tomu nerozumieš. :wink:
Na druhej strane všetko sa dá naučiť keď sa chce.
Ten MPPT regulátor sa my páči a je aj za cenu ktorú som si tak nejak predstavoval že do toho ohrevu teplej vody zainvestujem. Páči sa my na tom hlavne rýchla návratnosť investície a veta "Je to bezstarostný systém" sa mi tiež veľmi páči.
Tak sa dohodnime že to teda beriem len chcem ešte vedieť či to je možné ešte doplniť niečim čo mi po nahriatí vody v bojleri systém automaticky prepne na regulátor ktorý bude nabíjať batérie aby mi na streche neležalo 10 panelov len tak.
A to už jsme potom někde úplně jinde a nebylo by to tak jednoduché a levné.
Dobre, dal som podmienku že do toho nechcem veľa investovať tak sa ani nejdem pýtať koľko by to stálo. Ale urobil by som to tak že určitý potrebný počet panelov použijem na ohrev vody regulátorom od mobilik a zvyšné panely by som použil na nabíjanie batérii. Čo vy na to to by šlo nie?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od vlkazajac »

Nie.
Urob všetko tak, ako to má byť. Zavolaj elektrikára, nech Ti očistí kontakty na batériach a nech ich prepojí do série, teda na 24 V a nech Ti pripojí nový menič 2 kW sin, napr. tento :
https://www.hadex.cz/g542a-menic-24v230 ... -ovladani/
Potom Ti pripojí ešte buď kybosov regulátor ( nájdeš na fóre ), alebo časový spínač a relé HRN 64 so stykačom, ktorými nastaví časový a napäťový interval, kedy sa bude bojler nabíjať. Budeš mať za meničom samozrejme zásuvku na pripojenie najrozmanitejších spotrebičov.
Pôvodné 12 V meniče predaj.
Ešte by som vymenil špirálu v bojleri za cca 1500 W.

Možností je veľa, toto je jedna zo zmysluplných.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od mobilik »

Prve zadanie bolo ze je laik...
Tento systém z batériami určite nebude pre laika, ale v pohode. :wink:

Inak dá sa to urobiť aj tak aby sa nabíjali batérie. Je to investícia ďalšia do 50€...
Nabija sa bojler a súčasne aj batéria cez AC/DC menič. Na fóre to tu už bolo vysvetľovane.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od beethowen »

mobilik píše:Prve zadanie bolo ze je laik...
Tento systém z batériami určite nebude pre laika, ale v pohode. :wink:

Inak dá sa to urobiť aj tak aby sa nabíjali batérie. Je to investícia ďalšia do 50€...
Nabija sa bojler a súčasne aj batéria cez AC/DC menič. Na fóre to tu už bolo vysvetľovane.
A to by se ten měnič napájel z toho MPPT pro ohřev? Já osobně bych se na to olovo v té prádelně asi vykašlal. Už tu byla zmíněná pravděpodobnost koroze té výbavy. Myslím, že baterie už možná nebude v moc dobrém stavu. 10ks panelů bude pro ohřev vody sice trochu naddimenzovaných, ale pokud je pán laik tak provozovat to olovo pro něho nebude jednoduché a bude to chtít další investice a péči.
10 panelů už je záležitost spíše na 24V, takže regulátor, jiný měnič, baterie možná bude KO. A pokud to pán nemá jako koníček, tak to asi moc nemá smysl do toho investovat.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od diablo007 »

Odkud jsi třeba nás v okolí někoho z fóra a co on zjistí na místě za pár minut se tu může řešit i týden
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od bylg »

A co na ohrev vody rikate regulatoru kerberos: https://www.esolarshop.sk/ohrev-vody-fo ... w-174.html
Premyslim i pro sebe. Napajeni bojleru a nasledne pri bahrati prepnuti na akumulacni nadrz. Vyplati se tento system koupit, nebo je vyhodnejsi koupit nejaky menic a zapojeni standartne?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od diablo007 »

Cena absolutně nesmyslná
Jomko
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 28, 2020 2:51 pm
Bydliště: Spišská Nová Ves

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od Jomko »

diablo007 píše:Odkud jsi třeba nás v okolí někoho z fóra a co on zjistí na místě za pár minut se tu může řešit i týden
Som zo Spišskej Novej Vsi
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Ohrev vody FV panelmi

Příspěvek od mobilik »

Tak to som blízko. :)
V SNV a okolí mate takéto systémy už asi 5 kusov. :)
Jeden je neďaleko Madarasu.
Čo bolo bolo, bude len horšie...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek