Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od beethowen »

No vidíš, neumí přeložit ani čísla :roll: :roll:
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od youda »

Já zase neumím počítat, tak to máš prašť jak uhoď :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od beethowen »

youda píše:Já zase neumím počítat, tak to máš prašť jak uhoď :D
Je pravda že 5+8 se úplně nerovná 15. A ten druhý součet taky nebyl úplně košer. :lol: :lol: :lol: Ale vidím, že jsi to už začistil. Zrovna dělám s naší mladou úkoly do 2. třídy, tak se mě to hodilo :D :D
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Killingman »

Moc díky, manuál jsem našel pomocí google samozřejmě. On je víceméně stejný i v ENG.
Popravdě je (mi) asi jedno který z těchto měničů použiji. Jde mi jen o to, abych mohl zapojit ty tři stringy. Maximální počet panelů mám 9 východ, 9 jih a 8 západ. Předpokládám nějaké 300-330Wp monokrystaly což by samozřejmě maximální výkon nepřekročilo a ani se nedostanu přes dementně limitních 10KWp.
Ohledně Goodwe jsem našel toto, nicméně u nás se nabízí verze 10K a nikoliv KL...
EDIT: Ještě z manuálu...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Killingman dne stř úno 12, 2020 6:19 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od youda »

Půjde to v pohodě. Východ + Jih dát 2x9 panelů. Západ, na který se vejde jen 8ks panelů, dát na vlastní MPPT.
Dnešní panely mají proud těsně kolem 10A, tudíž snadněji to půjde zapojit na SolaX, který má jeden vstup dimenzovaný do 20A a druhý do 11A.

V případě GoodWe jsou oba vstupy symetricky dimezované na 12.5A, což je pro normální 300Wp panely zbytečně moc a pro dva paralelní stringy takových panelů zase málo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Killingman »

Moc díky!!!

Přiznám se, že bych radši GoodWe variantu- nejen proto, že je levnější, ale hlavně proto, že má okamžitý backup výstup oproti Solaxu (který má údajně navíc i větráky). Bohužel ta varianta možnosti připojení 3 stringů (20A/10A) mi u Solaxu dává více smysl (nehledě na ovládací displej, aspoň něco málo je bez aplikace v mobilu vidět).
Zapojím si malou 1f 750W UPS a tím vyřeším prodlevu při přepnutí na EPS u okruhu, který potřebují mít bez přerušení (čerpadla u akvária, router, server)
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Killingman »

Takže nakonec je hotovo, Solax 10, 3x5.8KWh LiOn baterie, 9.5KWp pole (3 stringy po 9ti 350Wp panelech). Vše legálně připojeno, elektroměr vyměněn, dotaci jsem nečerpal.
Prozatím spokojenost, podle dat z elektroměru celkem za duben spotřeba z gridu 23KWh, dodáno celkem do sítě 43KWh. Vlastní spotřeba za duben (spotřebováno v domě z FV) prozatím 765KWh. Maximální výroba 50KWh/den včera. Pokud by něco někoho zajímalo, jsem k dispozici :-)
Ještě jednou díky za cenné rady
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od diablo007 »

Jen tak pro zajímavost máš porovnání kolik bylo na takovou sestavu naceneni od firmy s dotací a kolik jsi nakon utratil svépomocí? Nebo ti to dělala nakonec firma?
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Killingman »

V podstatě napůl, firma zajistila HW za lepší ceny než jsem našel, montáže panelů na střeše + následnou legislativu s ČEZem a nějaký podpůrný práce (EPS přepínání, přepínač v garáži u Wallboxu s hodinami na grid/FV atp).
Kabely jsem si natahal sám - elektroměr mám asi 60m od baráku a chybělo vedení k HDO, propojení baráku a garáže pod zámkovou dlažbou do technický místnosti, husí krky zasekat/omítnout/vymalovat a takový další časově náročný práce).

Úspora podle rozdílu v nabídce cca 60.000, ale je fakt že to byla vlastně největší část ceny za práci a reálně mi to dalo cca tři víkendy ve dvou lidech.
EDIT: Takže jsem asi neodpověděl - tudíž kdybych čerpal dotaci a nechal si to udělat celý od firmy, ušetřil bych ještě dalších 90.000 ale s tím, že bych do toho 10 let nesměl sáhnout. Což pochopitelně chci :D
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od brin »

Nevíte, jestli se dělají některé další vysokonapěťové baterkové měniče? O GoodWe jsem slyšel samé nepěkné věci a Solax se mi vůbec nelibí, navíc mi přijde, že za ty peníze nenabízí dost muziky, 3 kW na jedné fázi je málo.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od rob.brno »

Brin: Co takhle RCT?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od tomas »

brin píše:Nevíte, jestli se dělají některé další vysokonapěťové baterkové měniče? O GoodWe jsem slyšel samé nepěkné věci a Solax se mi vůbec nelibí, navíc mi přijde, že za ty peníze nenabízí dost muziky, 3 kW na jedné fázi je málo.
Tady dole píšou že ten Solax testovali s 3,8kW zátěží na jedné fázi:
https://gbc-solino.cz/produkty/stridace ... x3-hybrid/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od brin »

To vypadá dobře.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od brin »

Mě jenom pořád přijde, že Studer (Fangpusun) nabídne víc muziky a mnohem větší dočasné přetížení, ale bohužel neumožňuje 400V baterii.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od tomas »

Tak Solax je na takové to "domácí žvýkání". Jestli potřebuješ něco co se vyrovná Studeru, a k tomu je na vyšší napětí akumulátoru a vhodné i pro průmysl, tak potom třeba toto:
PWS2-30M-EX http://sinexcel.us/storage-inverters
nebo snad i toto https://www.tespo-eng.cz/cs/umele-elekt ... e-a-zdroje
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
dave
Příspěvky: 67
Registrován: stř úno 22, 2017 4:29 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od dave »

Killingman píše:Takže nakonec je hotovo, Solax 10, 3x5.8KWh LiOn baterie, 9.5KWp pole (3 stringy po 9ti 350Wp panelech). Vše legálně připojeno, elektroměr vyměněn, dotaci jsem nečerpal.
Prozatím spokojenost, podle dat z elektroměru celkem za duben spotřeba z gridu 23KWh, dodáno celkem do sítě 43KWh. Vlastní spotřeba za duben (spotřebováno v domě z FV) prozatím 765KWh. Maximální výroba 50KWh/den včera. Pokud by něco někoho zajímalo, jsem k dispozici :-)
Ještě jednou díky za cenné rady
Ahoj, jake mas skusenosti po roku s tym Solax? tiez momentalne zvazujem tieto 2 znacky Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET, dik
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Quickyprd »

Dobrý den pánové, moc se omlouvám předem, jelikož můj dotaz je pro Vás totální bazál...
ET10ka má startovní napětí MPPT 200V...jinak nevyrobí nic, tomu rozumím. Tedy kdybych současný string 1p14s (Fronius Primo 3.0) hodil na MPPT GW ET10ky, tak to bude v pohodě, ale jelikož mám kolem poledne na jaře a podzím stín od jedle na dvou panelech a spodní řada panelů má často na spodním okraji sníh a to celý string logicky degraduje, tak bych to chtěl při výměně střídače na hybrid či AC coupling, rozdělit na 2p7s či 2p4s + 2p3s.... a na půdě to hodit do combiner boxu....tím bude napětí jednotlivých stingů třeba jen 120V...což tedy asi na rozjetí nebude stačit. jaks e to sčítá, je nutný prostě velký (minimálně 6panelový string)? Fakt se omlouvám, mám vzdělání zcela jiné a elektřina je pro mě takový střelný prach pro domorodce...prostě magie. Zjišťuji to proto, aby mě firma do budocuna neprodávala drahého, mrtvého zajíce v pytli co nemůže z principu fungovat (GW 10ET či třebs Solax X3) je jedna z variant vylepšení systému). Díky moc.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od marko250 »

Napětí je dáno sériovým zapojením panelů a musí odpovídat rozsahu MPPT daného vstupu a pozor na údaj ,maximálka nemá nic společného s činným rozsahem kdy startuje a končí výroba.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Quickyprd »

Tak jsem si to myslel správně, tím se tedy od GW 10ky vracíme zpět k AC couplingu :-). Jelikož dlouhé stringy na mé poměrně malé střeše jsou/by byly těžce degradovány a zranitelné. A měnit panely za halfcuty panely (ab nevadila ta lajna sněhu u spodní hrany či je předělávat na polohu vodorovně by byl ejkonomický nesmyls a mrhání materiálem a lidskou praxcí. Díky moc. FRonisu má start napětí 80V a maximum 1000V, čili tam se dá vcelku pěkně měnit serioparalelní zapojení.
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Killingman »

dave píše: Ahoj, jake mas skusenosti po roku s tym Solax? tiez momentalne zvazujem tieto 2 znacky Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET, dik
Zdravím a omlouvám se za "pozdní" odpověď - nějak mi unikl dotaz a popravdě je tu určitě mnohem více zkušenejších lidí...

Za rok mám výrobu 10MWh, do gridu jsem jim dodal 500KWh, z gridu odebral další 3MW (listopad-únor). Baterii jsem zvětšil na 4x5.8KW (TriplePower víc nejde, bohužel). Úspora podle fakturace - rozdíl proti roku 2019 je cca 23.000, nicméně jsme se nechutně rozežrali, když svítí sluníčko tak jede filtrace a tepelné čerpadlo u bazénu mnohem víc než by muselo, lepší to spálit než jim to za 30hal/1KWh prodávat šmejdům takže reálně kdybychom se chovali stejně i bez FVE tak platíme víc :-)

V podstatě přesně po roce mi umřel střídač (konec února 2021), ozvaly se dvě rány (večer bez sluníčka) a hotovo. Za 14 dní po nahlášení přišel nový střídač - bohužel s jinou montážní sadou (G2?), takže znovu vrtat a ještě je to tak debilní, že visí nakřivo od zdi i když je vše přiděláno správně - estetika, ale zamrzí. Věc co řeším a vnímám dost jako sviňárnu je to, že na ten původní střídač byla záruka 10 let, na ten co přišel je "jen" 5 let, uvidíme jak to dopadne.

Co mi vadí je "jen" cca 3,5KW phasebalance (někde jsem zahlédl, že má být nová 15KW verze a ta by stála za to si počkat), hluk větráku při odběru nad 8KW (do té doby je absolutní ticho). Odběr neustále nějaký je, odhaduji to tak 150W na vlastní spotřebu střídače když nespí. Je debilní, že už nesvítí slunce, baterie jsou vybité a on ještě tak hodinu čeká než se hodí do standby. Na Triplepower baterie nejde nastavit maximální úroveň nabití, nabíjí je stále do 100% pokud svítí. Minimum nastavit jde. Aktualizace FW se ději tak nějak "na vyžádání", přibudou funkce ale nikdo je nikde nevysvětlí, takže vlastně nevím k čemu tam jsou, manuály na stránkách jsou ke staré verzi, Datasheety nalezneš asi 3 verze a vyber si která je ta správná atp. :-(

Jak tu psali zkušenější - na takové to "domácí žvýkání" je to asi fajn. Aplikace na mobilu i webové rozhraní už konečně trochu fungují, každý den přijde email kolik se vyrobilo. Nějaké hezčí grafy a statistiky jsem neřešil, nejsem programátor a ani nevím jestli by to z toho šlo nějak dostat.

Pokud chceš něco dalšího, klidně se ptej.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek