Udírna na elektřinu

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Udírna na elektřinu

Příspěvek od rva »

Jako solárníci se snažíme, aby vše běhalo na elektřinu. Ke spokojenosti mi chybí možnost výroby vlastního uzeného. Náhodou jsem narazil na udírny, kdy se v "nerezové plechové skříni" rozvěsí maso a dole se na topnou spirálu nasypou bukové piliny. Za občasného vlhčení proběhne vyuzení https://udirny.heureka.cz/kaiser-elektr ... e/#section. Jde mi o to, že není vysoká spotřeba dřeva (bukové piliny si nadělám při řezání buku na zimu), termostatem se dobře reguluje teplota a dá se to postavit skoro kdekoliv. Nemá s tím někdo zkušenosti? Nebo raději klasiku? Dříve byl prostor na uzení součásti komína, ale to už nezrealizuju. Sliny se mi sbíhají už z fotek.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od dracekvo »

Hele u nás to mají ve větším na jatkách. Je to normální uzené. Akorát když ho udím já doma, tak je to takový správně očouzeny a přece jen ten nádech dýmu je takový jinačí.
Ale i z té elektrické je maso a klobásky silně jedlé a čerstvej vzorek jsem nikdy neodmítl :)
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od josse »

Náš místní řezník takové pece má. Nevím jak si dělá piliny, má svoje dříví, které tam nějak dává. Ty piliny potvrdit nemůžu. Komíny má a kolem je cejtit stejně jako kouř dřeva. A jediné co to odlišuje od opravdické domácí udírny je takový ten nádech kouře, saze, .... Přesně jak se píše výše. Rozhodně je to blíž klasickému uzení než "tekutému kouři" z prášku.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od diablo007 »

Když on problém je ten že většina zabijaček se dělá v době kdy kdy už není slunce nadbytek takže kdyz by jsme se bavili o konzervaci vlastního masa tak to prostě vychází lépe na klasické bukové dřevo a krásný den u udírny
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od Madra »

Koukni se na udírny borniak Polsko. Prakticky jde o udržování teploty a kouř nesmí vznikat za vysokých teplot. K elektrickým udirnam se dělají výrobníky kouře. Dymbox atd. Elektřina, plyn jen slouží k dosažení teploty, aby to bylo tepelně opracované. (70* c v jádře po dobu 10minut.). Standardně stačí 80* v prostoru po dobu 1-1,5 hodiny nemáš o hmotnosti 1 kg. Takže pokud máš 1.5 kg kusy tak 2-3 hodiny.
Madra
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od diablo007 »

Já teda nevím jak se definuje uzení ale teplota se udržovala spíš kolem 50 stupně a 8-10h při 80 to uvaříš a dáš trošku barvy ale nenazýval bych to uzení
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od NOPARasito »

rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od rva »

Ty Borniak vypadají zajímavě. Teď to ještě nějak navléknout doma, jak je to geniální nápad a že se s tím užije víc srandy, než s nějakou dovolenou.
Zakládám si složku "uzení" a doufám, že se mi podaří ji brzy naplnit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od goodbie »

ale chtělo by to postavit klasickou udírnu,ta elektrická bude něco jako ty E cigarety ,kouří ale není to ono
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od rva »

Klasika je určitě dobrá, ale to už chce mít propojené třeba s venkovním sezením. U té elektrické je dobré, že se to dá přenést dle potřeby a navíc když jsem se dal na vojnu s fotovoltaikou, tak se musí všechno točit kolem vyrobené elektřiny, spotřeba přebytků a tak.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od goodbie »

udírna.jpg
takovouhle malou jsem udelal pro kamaráda a udí v tom jak šílenej ,ale chápu když chceš elektrickou ta bude fungovat taky až to vychytáš
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od diablo007 »

rva píše:Klasika je určitě dobrá, ale to už chce mít propojené třeba s venkovním sezením. U té elektrické je dobré, že se to dá přenést dle potřeby a navíc když jsem se dal na vojnu s fotovoltaikou, tak se musí všechno točit kolem vyrobené elektřiny, spotřeba přebytků a tak.
Uzené z udírny ze dřeva a z elektrické je nebe a dudy
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od goodbie »

diablo007 píše:
rva píše:Klasika je určitě dobrá, ale to už chce mít propojené třeba s venkovním sezením. U té elektrické je dobré, že se to dá přenést dle potřeby a navíc když jsem se dal na vojnu s fotovoltaikou, tak se musí všechno točit kolem vyrobené elektřiny, spotřeba přebytků a tak.
Uzené z udírny ze dřeva a z elektrické je nebe a dudy
ale tak to je jasný právě tím hořením se z tvrdého dřeva uvolňuje to aroma páry vlhkost co dodá masu tu dobrou chuť o tom nebude třeba debatovat
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od jahodovák »

diablo007 píše:Já teda nevím jak se definuje uzení ale teplota se udržovala spíš kolem 50 stupně a 8-10h při 80 to uvaříš a dáš trošku barvy ale nenazýval bych to uzení
Ono není uzení jak uzení,rozděluje se to na rychlé uzení,to je pro přímou spotřebu,nebo na krátkou dobu uskladnění a pak studené a to je na delší dobu uskladnění...ono je toho víc
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od diablo007 »

Jestli nevíš co z elektrikou tak bych věděl o tom jak propálít pár kWh
https://dum.bazos.cz/inzerat/113571328/ ... -PROFI.php
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od Nautilus »

Než nějakou náhražku, tak raději za ušetřenou el. energii si ohřát vodu a jak praví strýc Pepin: "Omývat si přirození vlažnou vodou."
Poctivou bednu, nejlépe zděnou, zespoda vytápěnou tvrdým dřevem. Jediný co tam dát na elektriku, tak teploměr. Milovnící automatizace si můžou ještě udělat elektricky ovládanou klapku do komína. A dost.
A žádnou rychlosůl. Uzený nemá vrzat, to se musí v puse rozplývat!
Vecere.JPG
Naposledy upravil(a) Nautilus dne úte led 28, 2020 5:15 pm, celkem upraveno 1 x.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od rva »

Mně by bylo líto, když bych něco vyudil špatně jen kvůli tomu, že jsem to nevydržel hlídat. Vlastní uzené musí být lepší, než to z obchodů, už vidím tu domácí slaninu s pruhy masa. A v komoře na háku pořádný kus uzeného, ze kterého si vždy kus uříznu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od Nautilus »

rva píše:Mně by bylo líto, když bych něco vyudil špatně jen kvůli tomu, že jsem to nevydržel hlídat....
Hlídat se musí hlavně "udič".
Sežral čtyři salámy... Pánové já jsem vás varoval...
....................................................Slavnosti sněženek
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od redcrown »

Souhlasím s tím, že v době uzení je nedostatek EE.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Udírna na elektřinu

Příspěvek od Madra »

Tak poprvé zažívám pocit, který asi máte vy , když píšu své dotazy ohledně FVE :-)))
Tak z čeho je udírna udělaná nehraje zas až takovou roli, protože to s výrobkem nepřichází do styku. Ale má to vliv na jinou vlastnost a to vyhřátí a prohřátí udírny. Protože teplota stěn ovlivní srážení kouře a dehtování. Aneb čím teplejší před vlastním uzením tim lépe (v teplotách do 100°C)
Takže zděná se vyhřívá nejdéle, ale drží teplo. Plechová se prohřeje rychle, ale má ztráty a často se dodatečně izoluje.
Teplota uzení má také svůj vliv. Buď je to teplotou kouře do 21°C, což jsou fermentované výrobky jako uherák, lovečák atd. Pak vyšší teploty o čemž moc nevím, ale často slaniny, kdy by tuk se vytavil a byly by vysoké ztráty. používá se často na Moravě a na Slovensku. A pak je při teplotě cca 90°C, kdy se jedná o tepelně opracovaný výrobek, tj dosahuje v jádře výrobku 70°C po dobu 10 minut. Vysočina, buřty, uzené maso.

Teplota uzení je velice důležitá. Kdysi i když jsem vyučený jsem si řikal, že deset stupňů sem, deset stupňů tam, ale to je špatně. Optimální teplota je 80 °C. Jak u šunky, tak u uzeného. Když je vyšší, už je to jak vařené maso a často pouští šťávu.

Průmyslové uzení s tím nejde vůbec srovnávat. Tam už se kouřem jen přidává chuť, takže proces zakouření často trvá jen 20 minut a dovařuje se v páře. Nebo se prostě dá kouřové aroma, protože střevo ten kouř ani nepustí dovnitř...

Jinak jen filozofická otázka, není náhodou dřevo nejúčinnější uchování sluneční energie, než fve?? :-)))
Madra

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek