Baterie "chudého solárníka."

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od volente »

to chatař
Vlastně máš pravdu, protože tady ti všichni radí špatné, drahé, nebezpečné a problémy vyvolávající řešení. Udělěj si to podle sebe a pod heslem "jak si kdo ustele, tak si lehne" ti přeji příjemný spánek.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Matess »

taky mi prijde ze vse podstatne uz tady padlo nekolikrat. Taky jeste napisi kousek za sebe... ten axpert je za ty penize super. Dokonce ma i mppt solarni nabijec, nestoji raketu a pokud se pouzije panel s voc do 40V zapojit klidne 3 do serie, pokud vyssi jak 40V doporucuji radeji jen 2 do serie a potom paralelne.

Napriklad tyto panely
https://dum.bazos.cz/inzerat/114910884/ ... e-230w.php
stoji par korun a neni problem je zapojovat po 3 v serii - za tu cenu bych jich vzal hned 6.

Axperta doporucuji, protoze se da nastavit presne pozadovane napeti, takze u pripadne vymeny baterie clovek nemusi mit strach ze by to menic neumel.(liion, life, olovo, gel, nicd,...) Ma vlastne jenom jednu chybu a tou je omezeni do budoucna - 48V je proste lepsi. Ale to by cenove bylo drahe a je dost mozne ze v pripade teto instalace opravdu zbytecne.

Ja bych to udelal takto...

panel 6x230Wp za 9600kc
Axpert VM 24V 3000W Plus PF1 za 12900
solarni regulator neni potreba
baterka jelikoz si pan preje olovo at kouka do bazaru na olovo...
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=64&t=5477
je to uz sice zamluvene ale 375Ah za 6000kc je dobra nabidka, ja jsem pred par tydny od stejneho prodejce koupil liion 7s2p (24V) 78Ah za velice rozumne penize... rekmene 2 tyto baterky za neco lehce pres 10000kc a realnou kapacitu maji pres 80Ah kazda. Jen u nich nejdou balancni obvody a je nutne si je koupit a zapojit. (7s prelevaci pumpa stoji na ali 300kc)
k tomu je potreba myslet na jisteni, draty, nosne konstrukce a jsme tak na 5000kc

pokud bych to mel secist tak cena celkem je 9600+12900+6000 (za olovo v tomto pripade) + 5000=33500kc s lithiem o polovicni kapacite (ale realne stejne kapacite) to je +5000kc.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od diablo007 »

Cena nového panelu 10t bez DPH . Rok staré . Nevím kdo by stavěl solární park v dnešní době z tak malého výkonu takže ten věk možná nebude úplně tak pravda a uváděna cena nového bude asi taky dost nesmysl
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od diablo007 »

Za 1800 tu nabízí Marko panely a máte opravdu jistotu jak jsou staré a stále možnost ověřit v provozu
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od marko250 »

Chatař má 8ks zastíněných panelů+Siton210,chata s trvalým bydlením,1.5MWh/rok z DS.Takže za mě prodat Siton a volné prostředky dát do systému,který mi bude krýt vlastní spotřebu chaty a zároveň ohřívat vodu z přebytků.Panely vyrobí za rok 2.4MWh.Neznám náročnost spotřebičů a jejich souběh v chatě?Beru do 3kW(žehlička,vysavač,konvice,myčka,pračka,vodárna+drobotina),dva důchodci se snad umí domluvit na spotřebě.

panely na chatě:

REC 295Wp POLY
Max.účinnost panelu17.7%
Barva rámučerný rám
Typ konektoruMC4
Poček buněk pro modul120
Typ buněkpolykrystalické
ReferenceTwinPeak REC295TP2
Nominální výkon panelu (Wp)295
Jmenovité napětí (Vmpp)32.3 V
Maximální proud při zátěži (Impp)9.14 A
Napětí naprázdno (Voc)39.0 V
Zkratový proud (Isc)9.76 A
Maximální systémové napětí

Stínování se vyřeší paraelním zapojení všech panelů do dvou větví 4p+4p na dva PWM regulátory třeba:
2x PWM CL50D 12-24V/50A s LCD ( https://www.hadex.cz/g922b-solarni-regu ... 50a-s-lcd/ )
1390Kč/ks
Trocha solárního kabelu a propojky MC4 paraelní.

Baterka dle momentálního stavu nabídky,aby byl vykryt souběh 3kW,tak to je při 24V systému proud max. 120A a z toho se musí spočíst kapacita článků,aby nedocházelo k likvidaci baterky.Vše bude záležet na zvoleném typu.Doporučená hladina dobíjení/vybíjení je :life-0.5C, li-ion-0.25C, Pb-0.1C, NiCd-0.1C Co se týká servisu kolem jednotlivých typů,tak toho bylo řečeno nejen zde mnoho.Samozřejmě lze tyto souběhy vykrývat jen když svítí plně na panely a hlídat si to a o to ponížit kapacitu baterie.Je to ale už omezující a né vždy je svit o plné intenzitě!

Měnič napětí 24V/230V+USB 3000W, Soluowill NP3000-24, čistá sinusovka,stálé 3000W špička 6000W
7890Kč
Ještě by šel použít Axpert VP 24V 3000W PF1 8000Kč a ušetřit jeden PWM regl,protože umí jen 4 panely do 1200Wp,navíc se získá nabíječ baterie(pro Pb nutné) ze sítě a ušetří přepínání FVE/DS.

Přepínání: dva mech. a el. blokované stykače se západkama klidové spotřeby+nějaké relátko časové a napěťové na jejich ovládání a vypínání měniče. 3000Kč

BMS baterky 8x od 120-500č/ks ,nějaké odpojovače,jističe,pojistky.

Takže po prodeji Sitonu210 se dá vykrýt měnič s reglema a drobnosti,pak je to jen o baterce.



Další varianta je jen vykrýt spotřebu osvětlení ,dobíjení mobilů, TV a routr internetu a to jen svedení z nynějšího systému(z panelů) na nějaký odpovědný DC/DC měnič s baterkou na potřebné napětí,v kterém nám tyto spotřebiče pojedou.Samozřejmě se musí znova drátovat přívod k těmto spotřebičům.Prostě bych šlohl energii Sitonu na panelech a dobíjel s ní baterku a tou tu drobotinu.Samozřejmě nesmí dojít k opačným tokům z baterky do Sitonu. Ale tyhle drobné spotřebiče nepřinesou velkou úlevu z DS.Ale baterka nebude potřeba veliká,proudy z ní budou marginální.

Na druhou stranu je 1.5MWh/rok z DS jen 6-7000Kč s 20% ročním nárustem do budoucna.Tak pokud mám hluboko do jednorázové investice,která vykryje min 90% spotřeby+přebytky a počítám s pár lety života,tak bych jel rači na Maledivy.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

To marko250:

"Na druhou stranu je 1.5MWh/rok z DS jen 6-7000Kč s 20% ročním nárustem do budoucna.Tak pokud mám hluboko do jednorázové investice,která vykryje min 90% spotřeby+přebytky a počítám s pár lety života,tak bych jel rači na Maledivy."

Tento poslední odstavec dokonale vystihl problematiku. Nevím kolik let života mi zbývá, jsem zatím zdravý, ale co si budeme povídat. Spousta mých kolegů v práci se ani nedožila důchodu. Třetina mých spolužáků z průmyslovky je po smrti. A také byli zdraví, než to s nima seklo. Děkuji za obsáhlý rozbor mých FV možností, ale pravda je taková, že rozumný člověk se pouští jen do toho, na co si troufá. Nechci něco dokurvit, chata je dřevěná, mohla by mi taky vyhořet. Jsem rád, že mi ohřev vody a přitápění funguje. I teď, když je mlha z toho leze od 150 do 300W,a to už je využitelný výkon i když ne zrovna na bojler.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Nautilus »

Dovolím si přidat pár vlastních postřehů, navzdory tomu, že sám FVE nemám. Už rok ale měřím spotřeby, sleduji výroby u kolegů, vypisuju tabulky, žhavím Excell... Koncepcí se můj názor naprosto shoduje s marko250.
marko250 píše: ...prodat Siton a volné prostředky dát do systému,který mi bude krýt vlastní spotřebu chaty a zároveň ohřívat vodu z přebytků....
Pár postřehů k čemu jsem dospěl ve svém teoretickém bádání. Za jeden z nezanedabatelných požadavků na FVE považuji určitou míru finanční návratnosti. Nedospěl jsem jsem k žádným optimistickým závěrům, co se rentability týče, ale myslím, že když se započítají nepeněžní výhody, které FVE přináší, tak má význam ji vybudovat.

Ve svých technicko ekonomických úvahách jsem rozdělil spotřebiče do několika kategorií.
1. Stále běžící
Sem patří pár na prvních pohled drobností, které mají téměř zanedbatelný příkon, ale z hlediska celkové spotřeby už zanedbatelné nejsou.
2. Nárazově používané do cca 1,5kW příkonu
Sem už patří většina běžných spotřebičů v domácnosti. Počítám mezi ně třeba i mikrovlnku a litrovou varnou konvici s příkonem 1kW a dobou chodu v minutách.
3. Žravé
Vše co se nevejde do prvních dvou kategorií, "žere" víc jak 1kW, po delší dobu. U mě konkrétně el. trouba, pračka, konvice velká (2,2 kW), vysavač, el. sekačka, ruční nářadí v dílně atd.
4. Spotřebiče přinášející komfort, které nejsou nutné pro život, ale v době nadbytku energie přináší jisté pohodlí.
5. TUV

A teď co jsem spočítal. Ještě třeba podotknout, že výpočty jsou šité na míru pro naši domácnost a pro jiné mohou být výsledky úplně jiné. Věřím ale že mnoha lidem mohou moje úvahy pomoci při rozhodování. Ještě dodávám že moje současná sazba je 5,24Kč za kWh ve VT a 2,21Kč v NT.

Na kolik mě přijdou za rok spotřeby v jednotlivých kategoriích:
1. 730Kč
2. 5890Kč
3. 1745Kč

Z toho plyne jednoznačně, že nejvíc sežerou spotřebiče jako Lednice, mrazák, PC, TV, světlo, a pod.
Překvapením může být, že (v mém konkrétním případě) sežerou všechny žravé spotřebiče používané jednou za čas jen dvojnásobek toho co různé modemy a všechny ostatní standby spotřebiče.

Co z toho plyne pro mě? Dimenzovat měnič FVE na spotřebiče jako cirkulárka, nebo svářečka je ekonomicky naprostý nesmysl. Dát do FVE o 50 tisíc víc, abych následně ušetřil ročně 50Kč za elektřinu je nesmysl.
Zato má význam pokrýt spotřebu prvních tří kategorií z FVE. Pokud mám možnost zvolit si dobu, kdy zapnu "žravý" spotřebič, jsem schopen uspořit dost velkou část nákladů za EE. Přitom nepotřebuji ani velkou baterii.

Po započtení přínosů spotřebičů zpříjemňujících život ze 4. kategorie (klima, ohřev bazénu) které běží jen když nevím co s energií a po započtení přínosu ohřevu TUV už začíná FVE dávat smysl, navzdoru tomu, že teoretická finanční návratnost může vycházet na 20 let.

Nedokážu si odpustit poznámku k Pb aku, které se v tomto vlákně řeší, přestože pár lidí asi tím nadzvednu ze židle. Olovo bych ve FVE nepoužil ani kdyby bylo zadarmo. Ne nadarmo se říká: "Laciný dvakrát placený."
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja asi dobre nechápem ekonomiku a sebestačnosť s FVE, ale.

Mám od r. 2012 2 x Banner 180 Ah flooded, takže už začali 9 rok a ešte
stále to používam na svietenie. / 2 x 150 € /
Keby som kúpil vtedy v CZ za 166 € LiFE 100 Ah + doprava, tak mám
2 x 100 Ah Winston, s ktorými nič neurobím.

Ale, ak by som mal odporúčať FVE na svietenie, tak odporúčam LiFE + veľmi veĹa panelov,
to po 9 r. skúsenosti so svietením LED 12 V + Banner 180 Ah.

No a zase nechápem toto. Každý tu píše o nejakej 20 či viac ročnej ek. /ne/návratnosti FVE.

Dofrasa, 1000 € dám 15.12.2018 do BTC, potom 5.1.2020 do BSV
a mám na účte 18500.
FVE 20 kWp, 50 kWh, 15 kW + balast stojí u Victronu 44000 €.
44000 - 18500 = 25500 €.

Za 20 rokov mi 20 kWp vyrobí 20000 * 20 = 400 000 kWh.
400 000 kWh * 0.2 = 80000 €.

Dal som 1000 € do BTC, počkal 13 mesiacov, dal som 25 500 € do FVE,
a po 20 r. mám 80000 - 25500 - 1000 = 53500 € ve vačku.

Tak čo tu točíte o nejakej nenávratnosti, keď mi to za 20 r. prinieslo 2.01 násobok.

To je realita, to nie sú nejaké vycucané údaje z prsta. Ak cena silovky pojde ešte vysššie
ak inflácia bude ešte vyššia, tak čo budem mať z 26500 € v banke po 20 r. ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od rva »

A ještě lepší je koupit si za 100 Kč los a vyhrát 10 miliónů. To pak ekonomika FV elektrárny vyjde ještě lépe.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od jahodovák »

Jak se tak na to dívám,zdá se mi,že tu je něklik skuoin,jedna,ta prp mě szmpatičtější moc nekecá a klidně si buduje tu svou fotovoltaiku a pak je tu ještě nekolik podskupin a jedna obvzláště zábávná,a to je okecávat to ze všech směrů a stále hledat řešení proč to neudělat, místo proč to udělat.Po mírném zamyšlení jsem dospěl k názoru,že netřeba cokoliv odsuzovat ale zde řešené brát pokud je to pro mě nepoužitelné,jako zdroj zábavy,podle hesla humor prodlužuje život....hodně slunce na naše panely...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od josse »

[quote="chatař"]To marko250:

"...počítám s pár lety života,tak bych jel rači na Maledivy."

Tento poslední odstavec dokonale vystihl problematiku.../quote]

Maledivy za to nestojí... Radši ty peníze zahodit do kanálu... Přeháním samozřejmě, ale radši jinam...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie

Příspěvek od chatař »

josse píše:
chatař píše:To marko250:

"...počítám s pár lety života,tak bych jel rači na Maledivy."

Tento poslední odstavec dokonale vystihl problematiku.../quote]

Maledivy za to nestojí... Radši ty peníze zahodit do kanálu... Přeháním samozřejmě, ale radši jinam...
Já vím, jsou drahé, a kromě luxusních budek na kůlech tam nic není. Lítáme radši do Marsa Alam. Moře teplé jak vířivka, počasí tutové vždy, nádherné korály a bohatý podmořský život, cena jako za Krétu, služby výborné. Kdo je na šnorchl, nic lepšího za ty peníze nenajde. A koho šnorchl nezajímá, aspoň se tam dobře nají, napije, vyhřeje. :D Omluva za OT.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

To marko250:
"Takže za mě prodat Siton"
Ne ne, Sitonka neprodám. Já nevím, proč se ortodoxní fotovoltaici dívají na Siton s takovým téměř až despektem. Je to náhodou dobrá věc. Energii dává s velkou účinností, bez větších investic, jen holt chybí ta akumulace, když je bojler vyhřátý. To ale pro někoho, kdo má čas, kdo nechodí do práce není takový problém. Sitonem se dá napájet elektrická dvouplotýnka, použít rychlovarnou konvici, remosku, pečící troubu bez ventilátoru. Když svítí sluníčko na panely, tak těch 2,4kW je pro tento účel až až.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od jahodovák »

No,ještě by tu byla jedna možnost použít tento měnič Kombi měnič Axpert VM II 24V 3000W PF1,ten je vysokonapětový,tak že by se mohlo na něj přepnout stávající pole které napájí siton a má i ten správný nabíječ a využít tak při malém osvitu to,co siton neumí zpracovat.Pokud by se to i jinak zapojilo,mohlo by ho to i nahradit....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Vitek »

jahodovák píše:No,ještě by tu byla jedna možnost použít tento měnič Kombi měnič Axpert VM II 24V 3000W PF1,ten je vysokonapětový,tak že by se mohlo na něj přepnout stávající pole které napájí siton a má i ten správný nabíječ a využít tak při malém osvitu to,co siton neumí zpracovat.Pokud by se to i jinak zapojilo,mohlo by ho to i nahradit....
Omyl jahodováku, Siton umí výborně zatěžovat string od 0W prostě od nuly.... mám to vyzkoušený na 8S.....
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

jahodovák píše:No,ještě by tu byla jedna možnost použít tento měnič Kombi měnič Axpert VM II 24V 3000W PF1,ten je vysokonapětový,tak že by se mohlo na něj přepnout stávající pole které napájí siton a má i ten správný nabíječ a využít tak při malém osvitu to,co siton neumí zpracovat.Pokud by se to i jinak zapojilo,mohlo by ho to i nahradit....
Hm, tak to je strojovna ten Axpert za ty peníze. 450V a 4000W, to je paráda. A nemusí to být připojeno k DS? Já chci prostě mít FV systém úplně mimo DS, aby mě nemohl někdo z EONu případně buzerovat
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od xmasin »

chatař píše: Hm, tak to je strojovna ten Axpert za ty peníze. 450V a 4000W, to je paráda. A nemusí to být připojeno k DS? Já chci prostě mít FV systém úplně mimo DS, aby mě nemohl někdo z EONu případně buzerovat
Jakýkoliv Axpert nemusí být připojený k DS, ale potom potřebuje baterie. Bez baterií umí fungovat VM III, ale pak musí být připojený k DS.
Koukám, že existuje i Axpert VM III ve verzi 24V/3000W, ale v českých eshopech jsem ho neviděl.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od jahodovák »

Ani pokud je připojen k síti,nemůže dojít k přetokům,protože se potom používá jen jako nabíječka baterek,je tedy zapojen jako UPS,samozřejmě nemusí být takto připojen a funguje,jen je třeba mít připojené baterie.Pro provoz stačí i malá kapacita,jen se potom musí počítat s omezenou dobou provozu pokud zajde sluníčko.V českém návodu na schopu je i přibližná doba provozu podle kapacity baterie a zátěže.Tato tabulka je u všech českých návodů,jen se musí najít v tabulce příslušný typ,není to nic těžkého...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

Dík za vysvětlení, jahodováku.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od brumlaj »

chatař píše:Sitonem se dá napájet elektrická dvouplotýnka, použít rychlovarnou konvici, remosku, pečící troubu bez ventilátoru. Když svítí sluníčko na panely, tak těch 2,4kW je pro tento účel až až.
Takže pálit elektrickou energii na teplo a to tou nejméně efektivní cestou. Inu každý si cení elektrické energie jinak. Podotýkám že nehovořím o přebytcích .... i když?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek