Baterie "chudého solárníka."

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Baterie

Příspěvek od chatař »

marko250 píše:
chatař píše: Jenže v zimě budou baterky spinkat. :D

NEBUDOU,BUDOU PADAT DOLŮ A VYŽADUJÍ UDRŽOVACÍ NABÍJENÍ!
Já vím. Špatně jsem se vyjádřil. Samozřejmě je nechám zapojené, jen z nich nebudu nic odebírat.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od marko250 »

chatař píše:To marko250:
Píšou 700 cyklů při DoD 80%. Takže na těch 50% bych to vybíjel klidně a beze strachu. V zimě je úplně neodstavím, to jsem se nepřesně vyjádřil. Nechám je zapojené, ale nebudu z nich odebírat žádný proud, budou se jen nabíjet, nebo spíš udržovat. Každý operuje s bazarem, ale já se toho bojím, věcem z "druhé ruky" moc nevěřím. Kladu si otázku, proč to ten chlápek prodává, když je to O.K.? Není to náhodou tak, že než by musel řešit likvidaci nebezpečného odpadu, radši se to snaží za pár šušní prodat? A v dnešní době, kdy ze snahy někoho ojebat se stal národní sport? Vždyť jistota už není ani v obchodě u nových věcí. Jasně že člověk může narazit na dobrou věc. Ale nemusí. :D
Dobře máme tady 2.04kWh na 50% vybíjení,za jak dlouho je vysosáš? Pokud jen za noc jednou, tak tady máme min.365 cyklů/rok a tím pádem budou do třech let KO,něco se vrátí ze šrotovného,tuším 6Kč/kg.Skutečnost ale bude ještě horší,protože je to velmi malá kapacita a pověsí se na to zátěž a panely nepodávají vyrovnaný výkon a my nejsme stále doma,tak těch neúplných cyklů proběhne ještě více.
Ano bazar je strašák,ale taky příležitost,třeba ty SDI jsou z výroby a pokud laser špatně svařil kontakty,tak se jednoduše z linky udělá hromada a na ní čekají supi,kteří si ji rádi rozeberou.Nebo se vyskytne nějaký článek mimo a po svaření a prvním provozu se baterie reklamuje,články nejsou normálně vyměnitelné,jsou svařované laserem atd.Pokud dává bazarový článek co prodejce uvádí,proč to nevzít.
Já jsem teď nakoupil life,které ani v obchodě nenajdeš a co,když cena/výkon je pro mě přijatelná,dává mi to smysl.Prodal jsem obě chemie použitých baterek life i li-ion a u toho li-ion se konkrétně projevila kapacitní neshoda na dvou článcích po nějaké době,já o tom nevěděl,protože to pumpy dokonale vyrovnávaly a za provozu k žádným anomálijím nedocházelo,až při provozu bez nich.I tak jsem naměřil kolik má článek,kupujícího s tím seznámil a on se rozhodl je vzít.Následně mě oslovil s těma dvěma,tak jsem mu poslal náhradní placky na doplnění a probral možnosti přeskládání a pojedou dál ke spokojenosti uživatele.Dyť je to jen o dohodě a přístupu.Spousta z nás tady jede na bazar,nebo vlastnoručně skládané,nebyl bych tak pesimistický.A nové life Ti nabídne >casper ,myslím za velmi slušnou cenu,však jej oslov a uvidíš.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 139
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm
Reputace: 28

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Nautilus »

kodl69 píše: Jak kdo chce, od kyseliny rozežraný všechno v okruhu 10m,...
dumi píše:Divil by ses ale jo. V garáži mi všechno co bylo železný a neošetřený zrezlo.....
Má pravdu předsedo, mám stejnou zkušenost a to jsem baterky v dílně nabíjel jen jednou za čas...
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

To marko250.
S tím cyklováním to nebude takové peklo. Jednak to nebudu cyklovat celý rok, ale maximálně 8 měsíců, a taky na to nebudu věšet žádnou těžkou zátěž. Při té kapacitě a počtech panelů by to ani nešlo. Lednička je maximum, a to jen když bude svítit slunce na panely. Praxe ukáže. A když prostě na baterii bude 50%, tak to vypnu a pojedu na DS.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od dumi »

taky sem mel takovyhle uvazovani, ted zpetne si rikamm ze kdybych ty penize co sem dal do olova dal do LifePo4 rovnou, byl bych za vodou :D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Vitek »

dumi píše:taky sem mel takovyhle uvazovani, ted zpetne si rikamm ze kdybych ty penize co sem dal do olova dal do LifePo4 rovnou, byl bych za vodou :D
to záleží za kolik co koupíš...
já koupil za 43 tisíc 625 Ah rok starou. pokud víš o Lifepo 4 s poloviční kapacitou tak abych to mohl cyklovat stejně tak dej vědět podmínka je teda 48V a 310 Ah… obavam se že za 42 tisíc to není na trhu.... nějakých 15 kWh.....

olovo je jen pro někoho... jednou za 3 měsíce doleješ destilku a zkontroluješ 1 x měsíčně články při ekvalizaci… co je na tom nepochopitelnýcho?
to není nic proti strachu o LiFe….
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od ota »

Nechci nijak zesměšňovat chudého solárníka, ale vidíme tu opakující se chyby a slepé uličky a pořád dokola. Sám jsem si tím prošel.
1) Na čínském eshopu se bojím nakupovat
2) mám omezené prostředky které chci investovat (nebo utratit)
3) bojím se bazarových věcí, nechci riskovat že mě někdo napálí
4) mám omezené informace, občas protichůdné a nevím co si z toho vybrat.

Vidím to takto:
1) číňan je tvrdý obchodník ale při troše opatrnosti se nakoupit dá
2) Omezené prostředky má každý ale nejde o to že koupím použitou věc ale o to že si obstarám levné komponenty NEVHODNÉ pro dané použití. To jsou ty slepé uličky.
3) Mám strach z bazarových věcí. Nemyslí že je to na místě, místní bazar je neobyčejně korektní prostředí. Je pro mě normální komukoli cokoli poslat a nechat si zaplatit až to dotyčnému dojde. Nestalo se mi NIKDY že by se někdo pokoušel o podraz a to jsem nakoupil už fakt mnohokrát.
4) Omezené informace má každý. Erudici diskutérů lze ověřit např. tím jak dlouho na fóru působí, kolik napsali příspěvků atp.

A teď si zkusím kibicovat do baterek bo si myslím že jim rozumím.
Ty Varty z otos.cz nějak fungovat budou. Dobré budou na chatičku která funguje přes léto, na jaře a na podzim o víkendech, v zimě vůbec. Firmu znám, jsou korektní, po dohodě se s nimu dá domluvit sleva.
Li ion/life bych se nebál, nakoupil bych kdekoli zde na bazaru nebo někde na eshopu podle ceny. Zároveň k nim BMS dostatečně předimenzovanou. I u číňana se dají koupit dobré baterky, na fóru je několik vláken popisujících nákup a testování 18650.

Hlavní je se nebát a trochu přemýšlet. Přidávám ukázku jak se to nemá dělat a jak to vypadá když šetříš na špatném místě - moje první solární elektrárna- rozvaděč v roce 2013.
Jak jsem začínal- rozvaděč 04 2013.jpg
Jak jsem začínal- rozvaděč 04 2013.jpg (40.57 KiB) Zobrazeno 560 x
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od marko250 »

Vitek píše:
dumi píše:taky sem mel takovyhle uvazovani, ted zpetne si rikamm ze kdybych ty penize co sem dal do olova dal do LifePo4 rovnou, byl bych za vodou :D
to záleží za kolik co koupíš...
já koupil za 43 tisíc 625 Ah rok starou. pokud víš o Lifepo 4 s poloviční kapacitou tak abych to mohl cyklovat stejně tak dej vědět podmínka je teda 48V a 310 Ah… obavam se že za 42 tisíc to není na trhu.... nějakých 15 kWh.....

olovo je jen pro někoho... jednou za 3 měsíce doleješ destilku a zkontroluješ 1 x měsíčně články při ekvalizaci… co je na tom nepochopitelnýcho?
to není nic proti strachu o LiFe….
Za 100 800Kč 300Ah/51.2V lifepo4 nové se zárukou(ČR) v FVE domácího typu, kde se nepřekročí 0.5C do/ven, na dvacet let života a ještě pojedou pak dál. Co ty na to,vydrží to samé dvě sady toho olova po 43tKč?

A mezi tím tady na bazaru naskočilo NiCd 1.5t i s ingrediencema článek po 150Kč :mrgreen:
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

To "ota".
Dík za informace. Takže pro mě bude to olovo akorát. Na chatě sice bydlím celoročně, ale sám vidím na těch osmi panelech, kolik v zimě dávají, takže se zimním provozem baterky nepočítám. A ten rozvaděč z roku 2013? Co je na něm špatného? Fungovalo to, tak co? Na ověření funkce stačí. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od ota »

No právěže nefungovalo. Ty plastové autopojistky se teplem rozpouštěly, dráty přehřívaly atp. Ale ověřil jsem si že postavit elektrárničku z dílů co najdu doma po šuplatech nejde a že je to způsob jak se to nemá dělat. Tehdy bylo daleko méně informací o všem a lithiové baterie byla nedostižní kosmická technologie.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od volente »

Jako spokojený uživatel baterek postavených vlastnoručně z různých (18650, prizmy třeba i z mobilů) použitých článků Li Ion jsem zastáncem této technologie. Výhodou je že člověk ví co má, z čeho to stavěl, jak to stavěl a v neposlední řadě cena materiálu. Cena práce (volného času tomu věnovaného) je potom u každého jiná. Baterie s využittelnými 4kWh se dá takto postavit za 10 - 11 k Kč v materiálu maximálně. Zatížitelnost takové baterie je klidně 40A trvale a 80-100A krátkodobě, s přihlédnutím k životnosti. Stejným proudem lzei nabíjet.
Ale vše je samozřejmě věcí názoru.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

ota píše:No právěže nefungovalo. Ty plastové autopojistky se teplem rozpouštěly, dráty přehřívaly atp. Ale ověřil jsem si že postavit elektrárničku z dílů co najdu doma po šuplatech nejde a že je to způsob jak se to nemá dělat. Tehdy bylo daleko méně informací o všem a lithiové baterie byla nedostižní kosmická technologie.
No jó, pak to bylo špatně dimenzovaný. :D Tak jistě. Odpovídající kabely, pojistky, jističe musí člověk koupit, to se asi málokomu povaluje doma jen tak.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 139
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm
Reputace: 28

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Nautilus »

chatař píše:Tak hledám na netu levnou a přitom použitelnou baterii ve smyslu rčení: "uplést z hovna bič a ještě s ním práskat",....
Jo, jo, to znám... Taky hledám, porovnávám přičítám, odčítám, derivuju, integruju a taky mi z toho ne a ne vypadnout konečné řešení. Záběr mám široký. Od šrotových aku z vysokozdvižáku, přes šrotové Li-Ionky, k novým Li-Ionkám, přes bazarové LEV, přes jednotlivé LiFePo články až k Pylontechu.
Když vezmu do úvahu pořizovací cenu, technické parametry jako životnost, míru nutného dohledu, bezpečnost, blbuvzdornost, jakož i jistou technickou kultivovanost, záruky atd. pak z toho vyjdou po dalších ekonomických úvahách nějaká čísla.
A pořád nic co by mě uspokojovalo. Stále mi vychází, že laciný 2x placený. Nakonec mi vždycky nejlíp vyjdou ty předražený Pylony. A na ty nemám.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

Nautilus píše:
chatař píše:Tak hledám na netu levnou a přitom použitelnou baterii ve smyslu rčení: "uplést z hovna bič a ještě s ním práskat",....
Jo, jo, to znám... Taky hledám, porovnávám přičítám, odčítám, derivuju, integruju a taky mi z toho ne a ne vypadnout konečné řešení. Záběr mám široký. Od šrotových aku z vysokozdvižáku, přes šrotové Li-Ionky, k novým Li-Ionkám, přes bazarové LEV, přes jednotlivé LiFePo články až k Pylontechu.
Když vezmu do úvahu pořizovací cenu, technické parametry jako životnost, míru nutného dohledu, bezpečnost, blbuvzdornost, jakož i jistou technickou kultivovanost, záruky atd. pak z toho vyjdou po dalších ekonomických úvahách nějaká čísla.
A pořád nic co by mě uspokojovalo. Stále mi vychází, že laciný 2x placený. Nakonec mi vždycky nejlíp vyjdou ty předražený Pylony. A na ty nemám.
Levné je na prd, na drahé nemáme, takže docházíme k názoru, že nejrozumnější by bylo se na to za těchto okolností vykašlat, protože každá "investice" do bateriové akumulace bude ztrátová. Jde jen o to, jak moc. Myslím si, že ztrátová bude tím víc, čím víc do toho člověk vrazí. Ale třeba nám ČEZ v rozhodování pomůže, a zdraží elektřinu o 50%. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od kybos »

Už se to skoro povedlo, při první letošní úpravě cen ČEZ zdražil o 45,42%. Minulý rok stála jedna MWh v nízkém tarifu D25d 2126,83 Kč, letos už stojí 3 092,82 Kč. A to si k tomu ještě zdražil paušál o 4,8%.
Viz https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-en ... 2-2019#d25
https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-en ... nergie#d25
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od xmasin »

kybos píše:Už se to skoro povedlo, při první letošní úpravě cen ČEZ zdražil o 45,42%. Minulý rok stála jedna MWh v nízkém tarifu D25d 2126,83 Kč, letos už stojí 3 092,82 Kč.
Koukám ke skautům a ty mají u D25d cenu NT 1893,63 Kč/MWh a to je docela rozdíl. Řekl bych, že se za chvíli akumulace vyplatí. :D Obzvlášť, když budeme mít přístup k Liion aku za rozumné peníze.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

Já nízký tarif nemám a ve vysokém mě EoN dře kolem 6Kč/kWh. Ale nemám vysokou spotřebu, jen něco kolem 1300kWh/rok. Co potřebuje dědek s bábou na chaloupce u lesa. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:
Nautilus píše:
chatař píše:Tak hledám na netu levnou a přitom použitelnou baterii ve smyslu rčení: "uplést z hovna bič a ještě s ním práskat",....
Jo, jo, to znám... Taky hledám, porovnávám přičítám, odčítám, derivuju, integruju a taky mi z toho ne a ne vypadnout konečné řešení. Záběr mám široký. Od šrotových aku z vysokozdvižáku, přes šrotové Li-Ionky, k novým Li-Ionkám, přes bazarové LEV, přes jednotlivé LiFePo články až k Pylontechu.
Když vezmu do úvahu pořizovací cenu, technické parametry jako životnost, míru nutného dohledu, bezpečnost, blbuvzdornost, jakož i jistou technickou kultivovanost, záruky atd. pak z toho vyjdou po dalších ekonomických úvahách nějaká čísla.
A pořád nic co by mě uspokojovalo. Stále mi vychází, že laciný 2x placený. Nakonec mi vždycky nejlíp vyjdou ty předražený Pylony. A na ty nemám.
Levné je na prd, na drahé nemáme, takže docházíme k názoru, že nejrozumnější by bylo se na to za těchto okolností vykašlat, protože každá "investice" do bateriové akumulace bude ztrátová. Jde jen o to, jak moc. Myslím si, že ztrátová bude tím víc, čím víc do toho člověk vrazí. Ale třeba nám ČEZ v rozhodování pomůže, a zdraží elektřinu o 50%. :D
Jak ztrátová? co to je za blbost... vyrobíš 1 kwh zadarmo, a zadarmo ji použiješ.... to přece není ztrátové...
na to abys vyrobil 1 kwh potřebuješ slunce a to zatím zadarmo je ( ve švédsku platí speciální solární daň)

to že má jakákoliv baterie jakoukoliv účinnost s tím do toho jdeš... no a prostě se s tim člověk musí smířit.

pokud bereš i to že baterie se po určitých letech musí obměnit ano je to tak ale to jsou ty investice na začátku...

Stejné jako auto, dům, a další srandy.. vše stojí prachy... a samozřejmě zjednoduším... máš auto a auto, jedním se svezeš lí druhým hůř. jedno víc žere druhý mín. jedno je obrněný druhý je papundekl...

ani o 50 procent zdražení ee nás všechny na tehle planetě nedonutí koupit baterie, stejně jako auta.... nebojme se ničeho.

baterky tam je to podobné.. levný stojí zaprd a někdy i příliž drahé stojí ježtě za větší prd. někdy koupíš bazarovou dobře, jindy špatně... stejné jako s auty...

Jak uvedeno výše, tuto baterku ( auto ) ti nikdo nenutí a můžeš místo toho makat na siton, oplocký bez baterky ( něco jako kolo, jede ale nejde bez síly lidské provozovat)

jednou jsou auta lepší rychlejší hbytější dražší, modernější, stejně jako baterky.... no a pak je tam ta stara naftova avie která pojede vždy pokud tam bude nafta atd....

opravdu nás do baterek at už nejmodernějších ani nejhorších nenutí. jen naše finance ( nákup auta) nám dovolí koupit si fabii nebo mercedes.

at si každý zkalkuluje náklady výhody a nevýhody kterých je na foru tuna... mnoho zdaru
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

Kdybych koukal jen na návratnost, pak se na to musím asi vykašlat. Vyplatí se jen ohřev vody. Investice minimální, výnosy slušné. A hlavně žádné baterky, které celou investici odsouvají až na hranici nenávratna. Ale něco člověk dělat musí, nad něčím dumat, jinak by zakrněl, případně dostal Alzheimera.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:Kdybych koukal jen na návratnost, pak se na to musím asi vykašlat. Vyplatí se jen ohřev vody. Investice minimální, výnosy slušné. A hlavně žádné baterky, které celou investici odsouvají až na hranici nenávratna. Ale něco člověk dělat musí, nad něčím dumat, jinak by zakrněl, případně dostal Alzheimera.
Souhlas, zatím to tak je... nicméně za pár let cena elektřiny bude o 40 procent dražší než dnes. pokud jsem postavil vloni, odhaduji navratnost na 8 let, a ceny poletí takto nahoru a komponenty dolů, dostanu se zachvíli na 6 let... nehledě na to že pořízením FVE dostatečného výkonu se mi zvedl životní standard - koupelna 37 stupnů podlaha když je fajn počasí, a přitápění automaticky bez zásahu ruky v průběhu dne takže večer topit nemusím a nebo jen omezeně.

Jak píšeš je potřeba dumat to souhlas, a je taky potřeba snižovat reálné náklady, a tím se stane že ostatním to zdraží a tobě se systém začne ještě o to víc vyplácet !!!

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek