Roomba - vymena baterie

Nezařaditelné
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Roomba - vymena baterie

Příspěvek od dumi »

Ahoj,

ve vysavaci Roomba 745 mi odchazi baterie, puvodni je 12x nimh clanek 1,2V 3Ah. 2 clanky jsou KO (pod 500mAh), par jich ma neco v rozmezi 2-1,3Ah a tak polovina je OK (okolo 2,9-3Ah).

Bohuzel ty neslabsi se okamzite dostavaji na 0V a ostatni jdou na cca 1,44V. takze to takto provozovat nejde.

Moznosti jsou nasledujici:
1] objednavka nove baterie - origo cca 2000Kc, neorigo 700Kc
2] objednat jen vadne clanky a vymenit tu polovinu slabisch, cca 130Kc za kus
3] dat 4s lion

a ted prave premyslim nad tema lionkama. Koukak jsem ze pri nabijeni jde napeti nekam k 18,6V = 4.65V/clanek, ale po chvilce spadne na float cca 16,4 = 4,1V/clanek.

premyslim, jestli tam mohu vubec ty lion dat, kvuli te prvni fazi nabijeni na 4,65V/clanek. Zatim jsem nevypozoroval jestli tach 4,65 je omezeno casem, proudem nebo cim si jinym.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od dumi »

Odber proudu jsem nameril cca 800mA pri beznym provozu.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od jahodovák »

V několika takovejch věcí,kde mi odejdou tak je nahrazuji lion ,koupené od místní komunity a pokud je třeba snížit napětí nabíječky použiju obyčejných diod,cena je za články velice příznivá,takže se nijakým bms nezabývám a jedu klidně bez,zatím vše běhá a nic neodešlo,několik článků mám i z vecí z lidlu,spálený motorek a baterie se samozrejmě do stejného výrobku ač skoro stejného od stejného výrobce nehodí ba ani nabíječka,jako naschvál jiné konektory...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od dumi »

Dalsi prekazka, zda-se ze nabijeni probiha v rezimu CC 1A do cca 18,7V a pak se vypne. Co tomu reknou ty lionky netusim :(
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od kodl69 »

V sobotu jsem řešil to stejný u 620... K měření jednotlivejch článků jsem se nesnížil, NiMh prostě KO. Zkusil jsem cičně sbastlit 4s 2.53Ah 18650, do obalu vejde 8ks a vejde i 4s BMS s balancováním. Baterky jsem nabil bokem, vysavač na to jezdiil cca hodinu i po poměrně vysokým koberci, sice svítila červená, ale jel poměrně dlouho, než se zastavil. Mezi těma druhými vývody je termistor, a ten se mi při bastlení utrhl. Teď jsem to opravil a nechávám to nabíjet ve vysavači. Když je termistor rozpojenej, hlásí charging error, když je místo něj zkrat, tváří se jako když nabíjí a nenabíjí, což se dělo včera a já nepochopil, proč se baterka nenabíjí. bms tahle: https://www.aliexpress.com/item/3285201 ... b201603_55 dávám to do vercajku a kde čeho.
Zítra budu mít výsledky, jestli to bylo fakt tak jednoduchý. BMS odpojuje články při 4.25V, balancuje na 4.2V, což je na těch pár cyklů, co to má ve vysavači vydržet, celkem ok... na spodním konci to podle mě zastaví elektronika vysavače, a ne baterek, protože to by se jinak ozval zvuk stejnej jako po restartu. Ostatně ten očekávám po plným nabití baterie, když ji odpojí BMS...
Dumi: nehledej problém, kde není.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od dumi »

To odpojeni baterie pri nabijeni vysavaci nevadi? no ja o zadny BMS neuvazoval, pouze o balancerech. Proto sem se toho nabijeni bal. Bez BMS to bude asi nebezpecny provozovat. :-D

kazdopadne diky za reakci.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od dumi »

Ted sem tam zkousel ty baterie nandat, jak jsi tam dostal 8ks? nemas foto? podle webu by baterie mezi 7xx a 6xx mela byt stejna, ale me prijde, ze tam 8ks nedostanu :D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od kodl69 »

mám tam zatím 4 ks a vypadá, že jsou tak akorát do poloviny šířky, na výšku je nad něma ještě víc než 0.5cm na BMS, a tahle tam pasuje suvně. Otvor je kousek hranatější než oblý ščlánky na vysoko, mělo by to klapnout. Strašně jsem to zbastlil, dokonce jsem to ani neslepil tavnou pistolí, je to rychloakce, možná na 4s 2p dojde až za rok, ale taky možná umře zbytek vysavače. Zejta ráno to zkusím zapnout, a když bude jezdit víc než 30 minut, je to moje výhra na dalšího půl roku. Po padesáte je potřeba si nedávat nereálný cíle...
Škoda je, že po prvním neúspěchu jsem objednal NiMh pack z číny za nějakejch 26USD...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 139
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm
Reputace: 28

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od Nautilus »

Vykašli se na 1] a 2]. NiMh je zřejmě nejhorší chemie jaká se v baterkách používá. Jenom ztráta času.
Jestli máš možnost nabíjet Li-Ion externě, tak 4s, pokud se vejde 4s2p. Balancováním se netrap. Pokud umí vysavač vypnout tak aby baterky necucal nadoraz, nebudou se nijak rozjíždět.
Mám podobný náhrady doma ve všem možným a problém nastane, jenom když 100 let stará Li-Ionka teče a tím vznikne "vnější" svod, který ji vybíjí, nebo když se někde zapomenu a nechám bateii vybít nekontrolovaně do mrtě.
Přeběhnout po článcích jednou za čas voltmetrem nakonec patří do kategorie "zábava, bádání, hraní" a nikoli "práce"
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od dumi »

Externi nabijeni nechci, vysavac se dokuje sam kdyz je vybitej aby mohl pokracovat ve vysavani. takze trvam na puvodnim nabijeni :)

Jako tohle premereni voltmetrem je opravdu "zabava, badani, hrani" jenze kdyz tohle pak delas u 100+1 veci, prestava to bejt zavaba a zacina to bejt otrocina.

zkusim tedy lion a nabijeni interni nabejicekou a uvidime co to udela.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od kodl69 »

Takže test proběhl. Po nabití jezdí va vysává podstatně radostněj než s původní NiMh po smrti (vydržel tak 5 minut, a ani nehledal dock). Je slyšet, že i rotační kartáč má vyšší otáčky (takže to nemá žádnou regulaci otáček...) Zatím nemůžu říct, jestli se vrátí, ale podle toho, jak dlouho s li-ion jezdil červeně svítící, tak se asi bude vracet předčasně. Na návody bez BMS se vykašli, dycky to vede k předčasnýmu konci baterek. Vysavač se ani neresetoval, prostě se nabil a ráno svítil zeleně, tak jak s původní baterkou. Přepokládám, že ty 2.5Ah články s tím budou jezdit dýl, než nový 3Ah NiMh a 4s2p z nějakejch 3Ah článků už je asi overkill, teda pokud obýváš "sausfork", tak ne :)
edit: Dumi, máš sz.
Naposledy upravil(a) kodl69 dne úte led 21, 2020 10:23 am, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 139
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm
Reputace: 28

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od Nautilus »

dumi píše:...zkusim tedy lion a nabijeni interni nabejicekou a uvidime co to udela.
Někdy se ty interní nabíječe dají upravit.

OT: Navzdory 100+1 mě to zatím baví. Dokonce sí píšu "deníček" a je to radost, když na jaře jdeš zkontrolovat baterku do karavanu a koukáš, nejenže je 100% OK, ale už slouží osmej rok. Vzpomeneš na kolegy co ob rok chodí somrovat do autoservisů půlmetrákový baterky a stejně jsou imrvere bez šťávy. A já tu svoji nosím pomalu v kapse... Vlastně by mě ani nebavilo mít ji někde "zazděnou " a ani o ní nevědět...
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od dumi »

kodl69 píše:Takže test proběhl. Po nabití jezdí va vysává podstatně radostněj než s původní NiMh po smrti (vydržel tak 5 minut, a ani nehledal dock). Je slyšet, že i rotační kartáč má vyšší otáčky (takže to nemá žádnou regulaci otáček...) Zatím nemůžu říct, jestli se vrátí, ale podle toho, jak dlouho s li-ion jezdil červeně svítící, tak se asi bude vracet předčasně. Na návody bez BMS se vykašli, dycky to vede k předčasnýmu konci baterek. Vysavač se ani neresetoval, prostě se nabil a ráno svítil zeleně, tak jak s původní baterkou. Přepokládám, že ty 2.5Ah články s tím budou jezdit dýl, než nový 3Ah NiMh a 4s2p z nějakejch 3Ah článků už je asi overkill, teda pokud obýváš "sausfork", tak ne :)

Nove kupovat nebudu, ale mam tu dost clanku z ntb baterii, tak vyberu nejake pouzitelne a soupnu je tam s tou Tvoji BMS a bude se zase luxovat :D

bez toho vysavace je to tragedie, jak linaj psi, tak jsou za dva dny bez luxovani vsude chlupy :(
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od kodl69 »

To nautilus: takže tebe označení ""strojník baterie" jistě neurazí...
Já se naopak snažím dělat věci tak, abych na ně mohl několik let zapomenout, někdy se to povede až moc dokonale, tak v poslední době pracuju na dokumentaci svejch výtvorů a její archivaci...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 139
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm
Reputace: 28

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od Nautilus »

to kodl69 Strojník baterie v mnohém sedí. Ovšem jsem strojník i v mnoha dalších směrech. To že se rád přesvědčím jak něco perfektně funguje neznamená, že bych to udělal napůl. Jenom nemám rád moc opičáren, jako třeba wifi ovládání koňského povozu přes server někde v Číně. Jsem prostě jen pro klasické opratě podle zásady, že v jednoduchosti je síla.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od kodl69 »

Wifi ovládání přes server v číně je pro jinou kategorii strojníků, to jsou virtuální strojníci :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od dumi »

kodl69 píše:Takže test proběhl. Po nabití jezdí va vysává podstatně radostněj než s původní NiMh po smrti (vydržel tak 5 minut, a ani nehledal dock). Je slyšet, že i rotační kartáč má vyšší otáčky (takže to nemá žádnou regulaci otáček...) Zatím nemůžu říct, jestli se vrátí, ale podle toho, jak dlouho s li-ion jezdil červeně svítící, tak se asi bude vracet předčasně. Na návody bez BMS se vykašli, dycky to vede k předčasnýmu konci baterek. Vysavač se ani neresetoval, prostě se nabil a ráno svítil zeleně, tak jak s původní baterkou. Přepokládám, že ty 2.5Ah články s tím budou jezdit dýl, než nový 3Ah NiMh a 4s2p z nějakejch 3Ah článků už je asi overkill, teda pokud obýváš "sausfork", tak ne :)
edit: Dumi, máš sz.
Mas nejaky foto z realizace? ze bych se priucil? Mam to desne zpatlany a premyslim.jak to.pripojit na konektor puvodni baterie.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od kodl69 »

já taky. Odešla mi tavná pistole, tak jsem to sbastlil izolačkou, tohle fotit nebudu. Z původní baterky jsem vzal ten plast, trochu ho okrouhal, kde zavazel článkům, na + poslední 18650 připájel kousek měděnýho plechovýho pásku a na -kontakt jsem použil celej jeden původní NiMh, já tam mám baterky jenom 4, byl to pokus. Celý to na místě drží díky kousku molitanu mezi krytem a baterkou, čekám, až se vysavač dostane do pracek děckám, tak se to určitě pohne mimo kontakty. Jezdí to skoro hodinu, ale na základnu netrefil, ostatně to se stává běžně, máme hodně členitej prostor ... Když by bylo baterek 8, tak bude trochu boj s propojením na BMS a nebo naopak se vzdáleností vývodů + a -, byly by těsně u sebe
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od dumi »

Zatim mi to slape, vydrz slusna. Narval sem tam 4s2p.
Jen pro jistotu, pri jakym napeti na baterii ukoncit vybijeni?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Roomba - vymena baterie

Příspěvek od ResHacker »

Ideálně nejít pod 3V/čl.. Teď koukám, že tu to vlákno je, řešim to samý :D Já už jsem teda před časem koupil li-ionku z Ali, nějak mě tehdy nenapadlo pošťourat se v tom niklmetalhydrátu, zjistil bych, že je tam jen termistor..nonic.. U tý z Ali je sice naoko celkem propracovaná BMS, potéž ale je, že nejspíš nefunguje a nechala mi články přebít... Takže doporučuju to fakt složit, jak radí Kodl, 4s2p + dokoupit externí BMS a mohl by být klid napořád..
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek