Dopojeni bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od Vitek »

diablo007 píše:Za hodinu ohřátých 200l na 65. Za mne spokojenost
Ahoj. Supr prace.. Jak to budes dohrivat automaticky porad?
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od PavelR »

diablo007 píše:
vhml píše:Já teď dopojoval bojler na automatickej kotel, je to mědí 22x1 a a mám opačnej problém, že musím dokoupit zónovej ventil, protože se mi to rozběhlo na samotíž a nahřívá to tak bojler na teplotu kotle. Přitom je to skoro 10 metrů od sebe a trubky tažený po stropě ( resp to asi strhává čerpadlo kotle ).
Automaticky se dává za obehovku zpetnou klapku je to standart aby to nejeli samotizkou.
Bohuzel. U kamose ani zpetna klapka z pruzinou nezabranila dalsimu natapeni s vypnutym cerpadle. Musel se dat elektroventil.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od diablo007 »

PavelR píše:
diablo007 píše:
vhml píše:Já teď dopojoval bojler na automatickej kotel, je to mědí 22x1 a a mám opačnej problém, že musím dokoupit zónovej ventil, protože se mi to rozběhlo na samotíž a nahřívá to tak bojler na teplotu kotle. Přitom je to skoro 10 metrů od sebe a trubky tažený po stropě ( resp to asi strhává čerpadlo kotle ).
Automaticky se dává za obehovku zpetnou klapku je to standart aby to nejeli samotizkou.
Bohuzel. U kamose ani zpetna klapka z pruzinou nezabranila dalsimu natapeni s vypnutym cerpadle. Musel se dat elektroventil.
Funkční zpětná klapka by měla toť dovolit.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od diablo007 »

Vitek píše:
diablo007 píše:Za hodinu ohřátých 200l na 65. Za mne spokojenost
Ahoj. Supr prace.. Jak to budes dohrivat automaticky porad?
Dohreje to na danou teplotu a vypne obehovku. Pokud klesne teplota dle nastavené hysterze tak opět zapne oběh. Pokud teplota zdroje bude nižší než bojler nespustí se obehovka aby se naopak nedochlazovalo opět je tam nastavitelné jaký musí být teplotní rozdíl zdroj a bojler.
https://www.elventil.cz/euroster-tc-11b-termostat-
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od Vitek »

super... vypadá to dobře. a máš tam teda tu zpětnou klapku si psal že... ja planuju něco podobneho s tim že bude aku nadrž misto kotle... no ale chci aby to fungovalo na obě strany. zimní režim ohřívá bojler, letní režim ohřívá z patrony ( z přebytků) aku nádrže...
dík za tip....
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od PavelR »

diablo007 píše: Funkční zpětná klapka by měla toť dovolit.
Me to nepovidej. To povidej te funkcni klapce co to dovolila. :D Divili jsme se tomu tri zimy po sobe. Uz tam je ventil
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od NOPARasito »

PavelR píše:
diablo007 píše: Funkční zpětná klapka by měla toť dovolit.
Me to nepovidej. To povidej te funkcni klapce co to dovolila. :D Divili jsme se tomu tri zimy po sobe. Uz tam je ventil
Ja ti nevim, mam celomosazne klapky a pri testu jsem musel vyvinout 0,1bar na prekonani.
Proto jsem nektery klapky kvuli odporu pruziny montoval "gravitacne" po vykuchani pruziny.
Napr. aby mi nejel plynovy kotel do akumulacky a naopak :yes:.
Ze by samotiz dala vic jak 0,1bar je kupodivu.
Vase "leniva" klapka byla plast nebo celomosaz ???
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od goodbie »

klapla.jpg
klapla.jpg (86.39 KiB) Zobrazeno 1102 x
já mám u bojleru tuhle už kolik let a funguje dobře
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od diablo007 »

Vitek píše:super... vypadá to dobře. a máš tam teda tu zpětnou klapku si psal že... ja planuju něco podobneho s tim že bude aku nadrž misto kotle... no ale chci aby to fungovalo na obě strany. zimní režim ohřívá bojler, letní režim ohřívá z patrony ( z přebytků) aku nádrže...
dík za tip....
Zpětná klapka u čerpadla je. Dávám vždy filtr čerpadlo a za něj zpětnou klapku. Pokud budeš chtít obrácený režim tak to není problém u kombinovaného bojleru je had výš než spirála tak i kdyby se v létě čerpadlo točilo jako vždy v uvozovkách tak že se bude nabírat studená voda vrchem hadů a spodem odcházet ohřátá Aku nadrz to bude nabíjet jen s menším teplotním rozdílem a to protože budeš mít o pár stupňů chladnější vodu ve spodku bojleru
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od diablo007 »

goodbie píše:
klapla.jpg
já mám u bojleru tuhle už kolik let a funguje dobře
Pokud je vodorovně s čerpadlem nemá samotizka problém ho přetlačit tohle je super že je rozebíratelné ale dovírání je jen díky gravitaci není tam.pruzinka a to může být celkem problém. Tyhle jsou dobře spíše k vodárně v momentě kdy vypne čerpadlo tlak vody ji dovre a není problém
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od PavelR »

NOPARasito píše:
PavelR píše:
diablo007 píše: Funkční zpětná klapka by měla toť dovolit.
Me to nepovidej. To povidej te funkcni klapce co to dovolila. :D Divili jsme se tomu tri zimy po sobe. Uz tam je ventil
Ja ti nevim, mam celomosazne klapky a pri testu jsem musel vyvinout 0,1bar na prekonani.
Proto jsem nektery klapky kvuli odporu pruziny montoval "gravitacne" po vykuchani pruziny.
Napr. aby mi nejel plynovy kotel do akumulacky a naopak :yes:.
Ze by samotiz dala vic jak 0,1bar je kupodivu.
Vase "leniva" klapka byla plast nebo celomosaz ???
celomosaz s pruzinou.
Jako ona byla do bojleru po smeru ze. Takze tam proste musel nastavat potrebny rozdil tlaku i bez beziciho cepradla. Tipuju ze pochazel z ladomatu. Jinak nabijeni a vybijeni nadrzi funguje bez problemu.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od Pawel »

K tomu připojení bojleru k AN, když je samotíž stačí zónový ventil a někdy ještě tu samotíž zpomalit, jinak se voda v AN promíchá a je po topení. Když je použité čerpadlo tak min. výkon. Nebo nahřívat bojler v době topení kotle, kterému vracející se teplá voda prospěje. Mám tam zapojený na zpátečce RTL ventil, který se mi válel doma, jakmile se začíná vracet horká voda do AN ventil se trochu přivře a zpomalí vodu.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od Vitek »

Pawel píše:K tomu připojení bojleru k AN, když je samotíž stačí zónový ventil a někdy ještě tu samotíž zpomalit, jinak se voda v AN promíchá a je po topení. Když je použité čerpadlo tak min. výkon. Nebo nahřívat bojler v době topení kotle, kterému vracející se teplá voda prospěje. Mám tam zapojený na zpátečce RTL ventil, který se mi válel doma, jakmile se začíná vracet horká voda do AN ventil se trochu přivře a zpomalí vodu.
Nahrivat bojler sem chtel z aku a to z horniho vyvodu a do horni tretiny vracet... Aby nedochazelo k prilisnemu michani....
luky
Příspěvky: 850
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od luky »

PavelR píše:
diablo007 píše: Funkční zpětná klapka by měla toť dovolit.
Me to nepovidej. To povidej te funkcni klapce co to dovolila. :D Divili jsme se tomu tri zimy po sobe. Uz tam je ventil
Na radu spřáteleného TZB projektanta tam mám taky elektroventil. Nejde totiž jen o samotíž, ale i o tlak, který vytvoří čerpadlo kotle při nabíjení AN.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od diablo007 »

luky píše:
PavelR píše:
diablo007 píše: Funkční zpětná klapka by měla toť dovolit.
Me to nepovidej. To povidej te funkcni klapce co to dovolila. :D Divili jsme se tomu tri zimy po sobe. Uz tam je ventil
Na radu spřáteleného TZB projektanta tam mám taky elektroventil. Nejde totiž jen o samotíž, ale i o tlak, který vytvoří čerpadlo kotle při nabíjení AN.
U 800l nádrže a otevřeného systému bez expanzni nádoby by nemělo čerpadlo dokázat vyvinout jakýkoliv tlak v nádrži. Ale chápu že většina z vás má systém uzavřený na mne se topenáři dívají jako na debila když řeknu že zavrenej nechci
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od jahodovák »

Pokud je systém vybaven čerpadlem,tak i u otevřeného systému ten tlak vyvolává čerpadlo,pokud ne,je tam zbytečné a zbytečně brání průtoku...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od diablo007 »

jahodovák píše:Pokud je systém vybaven čerpadlem,tak i u otevřeného systému ten tlak vyvolává čerpadlo,pokud ne,je tam zbytečné a zbytečně brání průtoku...
Já reagoval na to že dal ventil kvůli tlaku který vytváří kotlove čerpadlo . Akumulační nádrž sama o sobě by měla fu vivat jako anuloid takže by nemělo kotlové čerpadlo svým tlakem dokázat přetlačit zpětnou klapku na trubce co nabíjí bojler
luky
Příspěvky: 850
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od luky »

Aha, vyjadřuji se moc stručně: Pokud je AN připojená dvoubodově, znamená to, že na jednu trubku jsou připojené kotel+AN+radiátory+bojler. Takto to mám já. Pokud běží kotlové čerpadlo, vytváří rozdílový tlak mezi "teplou/stoupačkou" a "studenou/zpátečkou" a voda si razí cestu kudy může. Nejsnazší cesta je skrz AN, ale malá část může téci skrz stojící čerpadlo nabíjení bojleru, protože jí v tom nic nebrání. V tom případě je elektroventil potřeba.

Uzavřený/otevřený sytém na tom nic nezmění.

Je to bezpředmětné upozornění pro čtyřbodové zapojení nebo samotížný kotlový okruh.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od diablo007 »

Já vždy vše dopojuji sólo takže kotel má svoje trubky barák svoje trubky a bojler svoje trubky je to pracnější ale mám klid nádrž funguje jako anuloid a nikde se mi nic nehada. Topenáři samozřejmě šetří práci a dopojit klidně všechno na jednu trubku což sem tak většinou viděl a se slovy dělám to tak pořád a vždy to funguje. Mám na to svůj názor a i porovnání a nefunguje to tak dobře přetlačit to klapky pro barákové čerpadlo atd
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Dopojeni bojleru

Příspěvek od brumlaj »

diablo007 píše:........ se slovy dělám to tak pořád a vždy to funguje. ........
Se mnou mají také pořádkumilní fušeři problém. Prostě to uděláte jak říkám, nebo si jděte dohodnout výrobu pořádku jinde. Ale to nebude fungovat. To nechte na mně. Vy se starejte ať to neteče.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek