Kde zohnat amorfne panely?

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od mytus »

Vyhladovo planujem na hospodarsku budovu umiestnit solarne panely. Hospodarska budova bude mat strechu ca. 30 m2, nachadza sa na juznom okraji mojho pozemku, ale z druhej strany plota je vyssia budova, ktora moju strechu ciastocne tieni na jesen a v zime.
Z tohto dovodu by som tam chcel umiestnit amorfne panely, ktore znasaju ciastocne zatienenie. Kazdopadne, nachadzam iba velmi malo amorfnych panelov. Kde by sa dali zohnat nove amorfne panely?
Pripadne nejaky iny napad, ako vyriesit ciastocne zatienenu strechu?
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od volente »

Dej tam poly a krátké stringy 2-3s, nebo pokud máš systémové napětí 24V tak po jednom všechno p na PWM regl.
Bude potřeba trošku víc mědi.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od mytus »

Dakujem za radu. Ja to vsak mam takmer celu zimu takmer cele/spolovice zatienene, bojim sa, ze tam bude vynos nula, prave pre toto umiestnenie mi pripadaju idealne amorfne panely. Kedze ale v podstate ziadne neviem najst, tak premyslam,ci sa prestali vyrabat, alebo existuje technologicky nastupca pre aplikacie v neidealnom prostredi, alebo co :)

- systemove napatie bude 48V
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od KubisKV »

Daji se sehnat v Německu, ale osobně bych do toho nešel. Hodně materiálu, více práce a výkon malý. Pokud to nechceš jako krytinu, raději poly. Rozhazet stringy podle stínů a při 48V 2S.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od volente »

No ono vzalo za své už i to tvrzení, že jsou amorfy lepší na difuzní světlo. Opravdu bych volil nějaké bazarové poly. Bazarové proto aby výnos pokryl náklady.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od kodl69 »

Amorfy už se doopravdy nevyrábí. A když je zima, tak nedává nic žádná solární technologie, nezbejvá než využívat fosilní paliva nebo uran... Spíš bych se zaměřil na to, aby stringy byly beze stínů od března do října, a na ty tři měsíce můžeš klidně zapomenout. Já mám instalaci bez stínu, akorát s trochu vyšším horizontem, s v zimě běžně cca 0.2 až 0.3kWh/kWp, což je k ničemu, oproti letním 4-6kWh/kWp.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od marsal64 »

Trochu zneužiji vlákno k reakci na to, co psal volente - mám 24V a na svém PWM 6p. Pokud svítí, je to OK, pokud nesvítí, MPPT na druhé půlce střechy je výrazně lepší. Dotaz zní, jestli není přeci jen lepší v této situaci 3P2S než 6P (pokud pominu, že by to chtělo vyměnit za MPPT).
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od volente »

Ano, to říkáš správně, dá se to odvodit od napětí panelů velmi blízkého napětí baterie. Třeba na PWM a 24V jsou doporučovány panely 72čl. s Vmpp kolem 35-37V, kde však při maximálním osvitu dochází k dosti značným ztrátám. Ale tady není otázkou jestli svítí nebo ne, tady jde o stín, a tam jeto trošku jinak. Zastínění části panelu v s stringu sníží proud celým stringem, v zapojení p pouze u zastíněného panelu. Takže hodně záleží na tom jaký je to stín, jeho plocha a pohyb.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od mytus »

kodl69 píše:Amorfy už se doopravdy nevyrábí. A když je zima, tak nedává nic žádná solární technologie, nezbejvá než využívat fosilní paliva nebo uran... Spíš bych se zaměřil na to, aby stringy byly beze stínů od března do října, a na ty tři měsíce můžeš klidně zapomenout. Já mám instalaci bez stínu, akorát s trochu vyšším horizontem, s v zimě běžně cca 0.2 až 0.3kWh/kWp, což je k ničemu, oproti letním 4-6kWh/kWp.
Bohužiaľ, tieň, ktorý mi bude hádzať susedova budova je komplikovaný a ťažko sa mi bude vyhýbať mu. Susedova budova ma bude tieniť od juhu, je vyššia, než bude tá moja a navyše ešte budú blízko seba. Strecha, na ktorej budú panely bude pultová, spádovaná na juh, ale pod nízkym uhlom. Skrátka celé zle a jediné rozumné riešenie mi prišlo použiť amorfné panely. :/
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od vlkazajac »

marsal64 píše:Trochu zneužiji vlákno k reakci na to, co psal volente - mám 24V a na svém PWM 6p. Pokud svítí, je to OK, pokud nesvítí, MPPT na druhé půlce střechy je výrazně lepší. Dotaz zní, jestli není přeci jen lepší v této situaci 3P2S než 6P (pokud pominu, že by to chtělo vyměnit za MPPT).
Odpoveď máš na streche. Odčítaj napätie na paneloch ( pripojených na mppt regulátore ) a podeľ dvomi. V danej chvíli by potrebovali aj ostatné panely Jinko na regulátore pwm rovnaké napätie batérie, aby boli v optime.

Rozumiem otázke tak, že nejde o tiene na stringoch či paneloch.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Komanche
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 12, 2012 4:03 pm

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od Komanche »

volente píše:Dej tam poly a krátké stringy 2-3s, nebo pokud máš systémové napětí 24V tak po jednom všechno p na PWM regl.
Bude potřeba trošku víc mědi.
prosim o vysvetlivku terminologie... diky :)
Lzicealopaty.cz - 1. český eshop pro minibagry a bagry

Dodge Ram 5.9 V8 1998
Subaru Impreza GG 2.0 AT 2004 LPG
Subaru Forester SJ 2.0 XT 2015
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od petrd »

ad topic

http://eshop.aeko.cz/

ale uz maji par kousku napr 10 maximalne
jsou to pouzite
s jednim ks se posilat nebudou, eshop maji spis jen jako doplnek
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od diablo007 »

Novej amorf 70w se na bazosu prodávala za 250 takže jeta 140 za ty peníze je celkem úlet
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od petrd »

diablo007 píše:Novej amorf 70w se na bazosu prodávala za 250 takže jeta 140 za ty peníze je celkem úlet
Jo je to relativne drahe, ale kdyz clovek potrebuje 3ks aby zastresil drevnik nebo mu jeden rozbiji kroupy a ma to bez dovozu tk to jde.Pouzivam je na zahradni stavby ve vegetaci ktere propojuju :)
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od feliz navidad »

Co říkáte na tuhle nabídku?
https://ostatni.bazos.cz/inzerat/115208 ... k-ceny.php
Uvažuju, že bych je použil místo polykarbonátu na přístřešek pro auto. Líbí se mi, že mají rám, tj. jednodušší montáž, panely bych přišrouboval zespodu do rámu, nechal bych mezi panely cca 5mm mezeru a tu prosilikonoval.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od ota »

feliz navidad píše:Co říkáte na tuhle nabídku?
130Wp za 1150kč jsou nehorázně předražené.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od petrd »

feliz navidad píše:Co říkáte na tuhle nabídku?.
drahe ale me se libi, sezente za ty prachy zaramovanou sklenenou desku :)

Asi bych jich nekupoval za ty penize vic jak 10 :)
+ pak je potreba poridit nejake Cu, prepetovou ochranu, pojistky, rozvadec a moje amorfy jedou v seru hur jak polykrystal -> mozna se to muze vyplatit casem na prihrivani vody v bojleru
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od feliz navidad »

Vedle na garáži bude buď 6x220W, nebo 6x280W + 6x220W, takže k připojení by bylo téměř vše připraveno.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od goodbie »

ota píše:
feliz navidad píše:Co říkáte na tuhle nabídku?
130Wp za 1150kč jsou nehorázně předražené.
a jakou má teda cenu?
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Kde zohnat amorfne panely?

Příspěvek od beethowen »

goodbie píše:
ota píše:
feliz navidad píše:Co říkáte na tuhle nabídku?
130Wp za 1150kč jsou nehorázně předražené.
a jakou má teda cenu?
Za nové by mohli chtít tak 600Kč. To by byla odpovídající cena. Ale ani za to bych určitě nekoupil. On to nikdo moc nechce ty amorfy.
Cena poly a mono šla dost dolů a při ůčinnosti amorfů a ceně montážního materiálu, ceně práce si každý celkem rozmyslí co bude montovat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek