Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krakowě

Novinky na MyPower.CZ, podpora, návrhy, nápady, náměty, stížnosti ...
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krakowě

Příspěvek od NOPARasito »

At teda oddelim vlakno, jak jsem slibil, ktere muze treba ukazat Vase prakticke poznatky a napady na zlepseni vyuziti tepla, a neposilat ho jen kominem bez nasledneho vyuziti.
Nebudu zadnym "moderatorem" diskuze, ani pokud se jedna o teorii ci praxi mi je jedno.
Lepsi se dozvedet cenne informace, ktere jiz nekde funguji :yes:

Pozn.: Kiwi mas jiz jiste z predchoziho vlakna nastudovano, a dokonce i kondenzacni kotle, odkazy tu byly dodany, tak musi byt hracka, aby jsi do pristi topne sezony upravil vlastni kamna na minalni ucinnost 85% a vice :celebrate2:
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od brumlaj »

pro dřevo celkem jednoduché, malé až malinkaté topeniště, zespodu primární vzduch, přívod předehřátého sekundárního vzduchu až do míst kde by plamen začal zhasínat, tepelná izolace od okolí a vyložení šamotem celého prostoru kde hoří spaliny, dostatečně vysoký prostor pro mísení spalin se vzduchem a hoření směsi. Klidně i metr nad vsázkou. A až nad tímto v místě kde nejsou plameny začít odebírat teplo do hmoty ať již pevné (magnezit), nebo topné vody.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od jahodovák »

Takže pokud si toto někdo přečte,tak zjistí,že většina konstruktérů splynovacích kotlů jsou úplně mimo a něli by se vrátit do školy a odevzdat tituly a nejlépe jít kopat základy...takto navržené topeniště jsem viděl pouze jedno a to už je též mimo provoz,neb město usoudilo,že topení plynem v lokálních kotelnách je vyjde levněji,než topení v kotelně na štěpku...tedy ne občany ale radní,odpadnou jim problémy ..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od JonasPP »

Čo sa vlastne stalo v Polsku.???

Inak do tematu. Lokalne vykurovanie je top,ale iba v niektorych pripadoch a iba podaktorich konštrukčnych riešeniach. Jedna sa hlavne o komin pri tuhom,alebo kvapalnom palive. Ak bude zhotoveny neprofesionalne,ako mam Ja,teda 20cm priemer 9m stupanie,frezovana tehla vyložena azbestovou vložkou,bez izolacie,tak mate postarane kurenie za pomoci komina. V mojom pripade sa komin stara o priame prekurenie štvrť domu,de termohlavice nedovolia otvoriť radiatorom,bo teplota nechce klesnuț pod 22°C a čiastočne ohrieva druhu štvrtinu. Teda nepriamo zvišujem učinnosť kotla.

Uvidim ako sa to tu rozbehne a keď,tak pridam ine postrehy a hlavne v rozdielnom kureni,rôznym spôsobom v rozdielnych kotloch a rozličnnom palive.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od NOPARasito »

JonasPP píše:Čo sa vlastne stalo v Polsku.???

Inak do tematu. Lokalne vykurovanie je top,ale iba v niektorych pripadoch a iba podaktorich konštrukčnych riešeniach. Jedna sa hlavne o komin pri tuhom,alebo kvapalnom palive. Ak bude zhotoveny neprofesionalne,ako mam Ja,teda 20cm priemer 9m stupanie,frezovana tehla vyložena azbestovou vložkou,bez izolacie,tak mate postarane kurenie za pomoci komina. V mojom pripade sa komin stara o priame prekurenie štvrť domu,de termohlavice nedovolia otvoriť radiatorom,bo teplota nechce klesnuț pod 22°C a čiastočne ohrieva druhu štvrtinu. Teda nepriamo zvišujem učinnosť kotla.

Uvidim ako sa to tu rozbehne a keď,tak pridam ine postrehy a hlavne v rozdielnom kureni,rôznym spôsobom v rozdielnych kotloch a rozličnnom palive.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ow#p109269
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od NOPARasito »

JonasPP píše:Čo sa vlastne stalo v Polsku.???

Inak do tematu. Lokalne vykurovanie je top,ale iba v niektorych pripadoch a iba podaktorich konštrukčnych riešeniach. Jedna sa hlavne o komin pri tuhom,alebo kvapalnom palive. Ak bude zhotoveny neprofesionalne,ako mam Ja,teda 20cm priemer 9m stupanie,frezovana tehla vyložena azbestovou vložkou,bez izolacie,tak mate postarane kurenie za pomoci komina. V mojom pripade sa komin stara o priame prekurenie štvrť domu,de termohlavice nedovolia otvoriť radiatorom,bo teplota nechce klesnuț pod 22°C a čiastočne ohrieva druhu štvrtinu. Teda nepriamo zvišujem učinnosť kotla.

Uvidim ako sa to tu rozbehne a keď,tak pridam ine postrehy a hlavne v rozdielnom kureni,rôznym spôsobom v rozdielnych kotloch a rozličnnom palive.
Termohlavice jdou i na vyssi teplotu, tusim mam moznost az na 28st :roll: .
Ps.: Kdyz je komin na knedlu tezko vymyslet topeniste.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od JonasPP »

Jaaj to bol tento pripad v polsku,tak to je na žalobu,alebo nech mesto preplaca udržbu kotla,hodinu a polovicu ceny plynu. Nuž,ale tešme sa,bo bude ešte veselo,ak to aj v malom pride sem.
Len jedine čo nechapem,ako môže niekto kuriť uhlim. Ja som dostal nedavno do daru tonu mixovaneho hnedeho uhlia,čierneho uhlia,uholnych brikiet,koksu a odpadu,čo nazvlakalo stado myši,mačiek za 25rokov na tu kopu.
Paliť to takto je totalna samovražda,len som to skusil a ten smrad,dym,no proste bordel,jak v dome,tak vonku. Skusil som teda čiste uhlie na odhorievaci spôsob,ale v dome bolo viac smradu ako von,ale zas nedymelo sa skoro vôbec. Od vtedy sa hram na popolušku a kuri sa iba koksom,ostatok ide preč,bo to je strašny kentus. Ale problem je možno v tom,že mam kotol original na koks a ten ani necitiť a vôbec žiaden čmud. Vonka jak pozeram,tak plynove kurenia hulia paru,kachlove piecky hulia biely zavoj vznašajuci sa nad dedinou a Ja nič,ani keď tuho mrzlo. No ale koks bude za paru dni fuč,tak prestavba kotolne započne. Tak otestujem spotrebu plynu,dam porovnauku s drevom a koksom. Po tom bude namontovany starši atmos a dam porovnauku na spotrebu dreva pri zmene kotla. Som zvedavy na tie čisla. To som ale odbočil od vlakna.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od chatař »

"mam kotol original na koks a ten ani necitiť a vôbec žiaden čmud."

Místo toho smrděla koksárna, kde ten koks vypalovali z černého uhlí. Vím o čem mluvím, na ostravsku jsem žil 30 let. Není větší svinstvo, než koksárna. To když ještě fungovala v Ostravě koksárna Karolína, člověk vystoupil na hlavním autobusovém nádraží z atobusu a málem se z toho smradu poblil. Zaměstnanci koksárny berou příplatky za karcinogeny, a obvykle končí s rakovinou ještě před důchodem. To i vysoká pec je proti koksárně ekologické zařízení.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od JonasPP »

chatař píše:"mam kotol original na koks a ten ani necitiť a vôbec žiaden čmud."

Místo toho smrděla koksárna, kde ten koks vypalovali z černého uhlí. Vím o čem mluvím, na ostravsku jsem žil 30 let. Není větší svinstvo, než koksárna. To když ještě fungovala v Ostravě koksárna Karolína, člověk vystoupil na hlavním autobusovém nádraží z atobusu a málem se z toho smradu poblil. Zaměstnanci koksárny berou příplatky za karcinogeny, a obvykle končí s rakovinou ještě před důchodem. To i vysoká pec je proti koksárně ekologické zařízení.
Dostal som cez 1,5 tony čisteho 30ročneho koksu zadarmo a teraz tonu 25 ročneho bordelu (bolo Mi povedane,že to je koks,až na mieste som uvidel,že je to mix) zadarmo,tak Mi je jedno de a za akych podmienok to vzniklo,lebo už je to na svete a aj tak sa toho niekto potreboval zbaviť a akurat mam ešte kotlopec na koks,čo som chcel demontovať,tak pre čo taku ponuku odmietnuť. Len ta druha fura sa neoplatila,bo som dal 30€ na cestu.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od NOPARasito »

JonasPP píše:
chatař píše:"mam kotol original na koks a ten ani necitiť a vôbec žiaden čmud."

Místo toho smrděla koksárna, kde ten koks vypalovali z černého uhlí. Vím o čem mluvím, na ostravsku jsem žil 30 let. Není větší svinstvo, než koksárna. To když ještě fungovala v Ostravě koksárna Karolína, člověk vystoupil na hlavním autobusovém nádraží z atobusu a málem se z toho smradu poblil. Zaměstnanci koksárny berou příplatky za karcinogeny, a obvykle končí s rakovinou ještě před důchodem. To i vysoká pec je proti koksárně ekologické zařízení.
Dostal som cez 1,5 tony čisteho 30ročneho koksu zadarmo a teraz tonu 25 ročneho bordelu (bolo Mi povedane,že to je koks,až na mieste som uvidel,že je to mix) zadarmo,tak Mi je jedno de a za akych podmienok to vzniklo,lebo už je to na svete a aj tak sa toho niekto potreboval zbaviť a akurat mam ešte kotlopec na koks,čo som chcel demontovať,tak pre čo taku ponuku odmietnuť. Len ta druha fura sa neoplatila,bo som dal 30€ na cestu.
Vsichni broji proti uhli, koksu atd. Jako doplnkove palivo a pri dodrzeni vysoke teploty a dobreho pristupu vzduchu nemuze byt zas takovej problem.
To ze to bylo vyuzivano spatne, za to nemuze prece tato "tepelna" surovina.
Jednou jsem to palil i v krbovkach jako zbytek, ale jen k dodatecnemu prilozeni v smesnem pomeru vuci drevu ani zapachem ani z kominu to nebylo poznat.
Pozn.: Staci se projet dedinama a hned je jasno kdo ma s jakym palicem tu cest.
Nektere dediny jsou hruza.
To je fakt, ze s plynem se to stat nemuze.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od chatař »

Tak uhlí je hnus. Ani ne tak vůli CO2, ale proto, že obsahuje síru. Čím horší a levnější uhlí, tím víc síry.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od PavelR »

Sira hnus je. Vtipny je to ze ja mam z detstvi asociovany s tim sirnym smradem vanoce. Asi to je tim ze tenkrat vetsina lidi topila hnedym orechem, mlha byla i kdyz zadna nebyla a smrad jak v pekle. Ten vanocni cas me ale v hlave ulpel ...
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od kodl69 »

Mezi svátkama jsme byli na klasické chatě z 60-tých let, topení uhlím v kamínkách. I když si myslím, že vím jak topit, nenasypat moc, aby se "neutrhl plamen" a jak manipulovat s klapkou a vzduchem a vůbec, aby to nekouřilo do místnosti, tak po návratu muselo do pračky i oblečení, který jsme neměli vůbec na sobě. A to doma topíme dřevem v krbovejch vložkách. Ta síra je nutná součást rostlin, bez ní nefungují, a stejně to bylo asi i v době, kdy rostlo to dnešní uhlí. Se sírou mají problémy i v bioplynovejch stanicích. Takže i z tohoto pohledu to není ekologicky šetrná výroba elektriky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od NOPARasito »

Právě proto jsem psal jako doplnkové palivo, nikoli hlavni a jeste k tomu k vyrobe elektriky :yes:
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od chatař »

Ani jako doplňkové palivo. To bysme mohli "doplňkově" topit i pneumatikama. Je jich hafo, mají vysokou výhřevnost...
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od PavelR »

pneumatiky ! to je napad. Myslis nejak takto? To ze to nekouri z komina to zplnuje

https://www.youtube.com/watch?v=_X-vq6svXS8
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od NOPARasito »

chatař píše:Ani jako doplňkové palivo. To bysme mohli "doplňkově" topit i pneumatikama. Je jich hafo, mají vysokou výhřevnost...
Jo, pouzivaji se na vyrobu cementu a do asfaltu, proc ne!!!! Kdyz je muzeme odirat o vozovku a slunce to stejne zneskodni.
Porad nechapu brojit proti energiim??
Pokud je budu vyuzivat na maximum. Tzn. Kdyz palivo vyuziju, na ciste teoreticky, vice jak 80%.
Porad je to lepsi jak profunet naftu nebo benzin ve vozidle s 20% ucinnosti.
Mimochodem ve velkem a v lokalnim topenisti (s "rozumnou" obsluhou) to nemusi byt az takovej hnus.
I takhle bych to nevidel tak tragicky : http://www.kralupskyzpravodaj.cz/2019/0 ... -teplarna/
Ps.: Ono taky topit uhlim v "Petrach" je i dobrodruzstvi samo o sobe.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od brumlaj »

JonasPP píše:.......... Ja som dostal nedavno do daru tonu mixovaneho hnedeho uhlia,čierneho uhlia,uholnych brikiet,koksu a odpadu,čo nazvlakalo stado myši,mačiek za 25rokov na tu kopu.......... .
No vidíš a já Ti k tomu zdarma dovezu půl tuny jalového šlamu ať máš sbírku úplnou. ;-)
chatař píše:....... člověk vystoupil na hlavním autobusovém nádraží z atobusu a málem se z toho smradu poblil. .......
Jenže to nebylo hlavní ale ústřední autobusové nádraží - ÚAN.
NOPARasito píše:...... Porad nechapu brojit proti energiim??...........
nezlob se, Tvé cobykdyby .... vice jak 80% ........ s 20% ucinnosti....... . Prostě komu není Rady, tomu není ani Vzájemné Hospodářské Pomoci. Kdybych neznal cynismus lidi, tak by jedno oko nezůstalo suché.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od chatař »

No to by nebyl "brumlaj", kdyby mě nechytil za slovo. Jasně že to byl ÚAN, my "ostravaci" to víme, jenže "mimoostravští" neví co je to ÚAN, tak jsem to trochu zjednodušil. Poslyš, nechci nějak machrovat, ale inteligent se projevuje především velkorysostí. Nevšímá si nepodstatných věcí. Já taky nikomu neotloukám o hubu pravopisné chyby, a že tu někdy v diskusi hrubek je, ale zajímá mě sdělení, obsah, tak bych nerad, aby mě někdo neustále chytal za slovíčka. Je to trapné... alespoň mně.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Lokální topeniště aneb ať nedopadnem jak v polském Krako

Příspěvek od NOPARasito »


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek