BMS s balancerom

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

BMS s balancerom

Příspěvek od rasto1 »

Cinan ktory vyraba aktivne prelievacie balancery ma v plane vyrabat tieto balancery spolu s BMS.
Vyzera to ako velmi dobry napad ako all in one riesenie.
Co vy na to?
Hlavne uzivatelia, ktori uz pouzivaju tento aktivny balancer s android softverom.
https://www.aliexpress.com/item/4000529 ... fb5052a320
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
themo
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 03, 2018 4:33 am

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od themo »

Predvčerom som práve taký pripojil k batérií.
Po rozchodení apky a zkalibrovaní celkového napätia, to vyzerá že to pôjde.

Mám verziu pre 24s 200A a 0,6A balancerom.
Zapojená je batéria 3p20s LG E63 https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 27#p117600
kúpená tu na fóre.
Racková skriňa Legrand 47U je ešte na ceste.
Nabíjačky mám dva modifikované ZTE zdroje "zxd2400" nastaviteľné 0-120V a 0-25A.
Pri nabíjaní aj vybíjaní sa objavujú rozdiely do 0,03V v napätí článkov. V nastaveniach BMS môžete nastaviť od akej hodnoty rozdielu napätia sa má spustiť balancovanie, horná a spodná hodnota napätia článku, a kopec ďalších parametrov. Apka obsahuje aj vypínače pre nabíjanie, vybíjanie a balancovanie.


Prosím nekameňujte ma ... zapojil som provizórne káble aké som mal práve po ruke.
Obrázek
Prvé nabytie na 4,1V/článok.
Obrázek

Pripojenie cez bluetooth.
Obrázek

Kontrola musí byť...
Obrázek
SUN-5K-G + 20x280W , Marko + 11x280W, 18.7 kWh VW E-UP!
Modrásek napojený na 72V 12kWh Li-Ion.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od rasto1 »

themo píše:Predvčerom som práve taký pripojil k batérií.
Po rozchodení apky a zkalibrovaní celkového napätia, to vyzerá že to pôjde.

Mám verziu pre 24s 200A a 0,6A balancerom.
Zapojená je batéria 3p20s LG E63
Super dakujem uz som necakal ze sa dockam odpovedi.
Mohol by si vyskusat ci funguje BMS a odpaja bateriu podla nastavenych parametrov?
Kludne 3,5 a 4V, len ci to funguje ako to dobre vyzera., lebo vela cinskych veci ma slusnu papierovu funkcionalitu.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
themo
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 03, 2018 4:33 am

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od themo »

Odskúšané.
Odpája mínus (na ktorom je napojená) pri dosiahnutí nastavenej hodnoty cez apku.
Pri nízkom napätí odpojí "discharge" - charge ostal zapnutý, opätovné zapnutie "discharge" je až po pripojení nabíjačky (zdvihne napätie).
Obdobne pri vysokom napätí odpojí "charge" - discharge ostal zapnutý.
Funguje aj zastavenie nabíjania pri nízkej teplote batérií (teplotnú sondy som ponoril do slanej ľadovej vody), po odoznení alarmu sa nabíjanie obnovilo.

Alarm pri nízkom napätí článkov. Všimnite si "discharge" je off, ale charge a banance sú zapnuté.
Obrázek




Obrázek
Nastavenie nízkoteplotného odpojenie som dočasne nastavil na -5°C a teplomer bol v -7°C.
Alarm pri nízkej teplote batérií. Všimnite si že "charge" je vypnutý, ale discharge a balance sú zapnuté.
Obrázek
Po zdvihnutí teploty alarm odznie a nabíjanie pokračuje.
Obrázek




Obrázek
Nabíjačke batérií fučia ventilátory na plný plyn, ale pri 1800W je jej teplota cca. 34°C.
Obrázek
SUN-5K-G + 20x280W , Marko + 11x280W, 18.7 kWh VW E-UP!
Modrásek napojený na 72V 12kWh Li-Ion.
josse
Příspěvky: 1146
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od josse »

Ještě kdyby to šlo nějak číst z maliny, tak bych to asi taky zkusil...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od Tomanjan »

themo píše:Odskúšané.
Odpája mínus (na ktorom je napojená) pri dosiahnutí nastavenej hodnoty cez apku.
Pri nízkom napätí odpojí "discharge" - charge ostal zapnutý, opätovné zapnutie "discharge" je až po pripojení nabíjačky (zdvihne napätie).
Obdobne pri vysokom napätí odpojí "charge" - discharge ostal zapnutý.
Funguje aj zastavenie nabíjania pri nízkej teplote batérií (teplotnú sondy som ponoril do slanej ľadovej vody), po odoznení alarmu sa nabíjanie obnovilo.

Alarm pri nízkom napätí článkov. Všimnite si "discharge" je off, ale charge a banance sú zapnuté.
Obrázek




Obrázek
Nastavenie nízkoteplotného odpojenie som dočasne nastavil na -5°C a teplomer bol v -7°C.
Alarm pri nízkej teplote batérií. Všimnite si že "charge" je vypnutý, ale discharge a balance sú zapnuté.
Obrázek
Po zdvihnutí teploty alarm odznie a nabíjanie pokračuje.
Obrázek




Obrázek
Nabíjačke batérií fučia ventilátory na plný plyn, ale pri 1800W je jej teplota cca. 34°C.
Obrázek
Zdravím,
taky jsem si tuhle věcičku objednal. Je to asi dva týdny tak to snad letos dorazí.
Mám jeden dotaz. Jak prosím funguje to samostatné odpojení nabíjení a vybíjení?
To je rozdělené těma kabelama? Jeden na nabíjení a jeden na vybíjení?
Pokud mám měnič který je zároveň i nabíječka tak se asi takhle neodpojí. Má to prosím nějaký výstup na externí relé?
V tom jejich schématu to nevidím.
děkuji
Honza
Uživatelský avatar
themo
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 03, 2018 4:33 am

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od themo »

Pre: josse
Aj spojenie s Raspberry pi by malo teoreticky fungovať.
Konkrétne môj model má RS485 port. Video, kde to pripája cez RS485/USB redukciu ku kompu na ktorom beží Windows, je na ich stránke s manuálmi a aplikáciami. Ja som však zarytý Linuxák a s Windowsom nechcem mať nič. Tomuto sa ešte budem venovať... Zatiaľ to nechcem potvrdzovať, kým sa nepresvedčím.
Obrázek




Pre: Tomanjan
Oba čierne káble sú zapojené identicky (oba ich pripojím na jeden pól poistkového odpínača). Sú dva len preto, lebo pre 200A by jeden toho prierezu nestačil.
Odpájanie smeru prúdenia je asi vecou vnútorného usporiadania diód a mosfetov (toto prenechám odborné zdatnejším - prosím opravte ma).
Mne idú k batérií tiež len 2 káble (+ a -), a to že mám nabíjanie a vybíjanie v dvoch prístrojoch je tej BMS úplne jedno... Tá vidí len to či prúd priteká, alebo odteká.
Výstup na relé priamo na tele BMS nieje.
SUN-5K-G + 20x280W , Marko + 11x280W, 18.7 kWh VW E-UP!
Modrásek napojený na 72V 12kWh Li-Ion.
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od Tomanjan »

Děkuji za opověď.
Ještě by mě zajímalo jestli takové jednosměrné odpojení může nějak poškodit měnič/nabíječ. Pokud budou připojené panely / zátěž.
Uživatelský avatar
themo
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 03, 2018 4:33 am

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od themo »

Ja som to nastavil tak, že nabíjačka (4,1V) nabíja tesne pod úroveň nastavenú v bms (4,15V). Invertor mám tiež nastavený tak aby prestal dodávať do výstupu pri dosiahnutí spodnej hranice napätia (3,2V), ktorá je zas o kúsok väčšia ako tá v bms (3,15V). V praxi to znamená, že bms zareaguje až pri prekročení mnou nastavených parametrov, potom ma však zaujíma len to aby sa odpojil smer prúdenia energie ktorý prekročil parametre. Pri nízkom napätí môžem iba nabíjať, pri vysokom napätí zas môžem iba vybíjať aby sa batéria dostala do prevádzkového napätia (u mňa 3,2V až 4,1V kde mám 160Ah => 11,52kWh).
SUN-5K-G + 20x280W , Marko + 11x280W, 18.7 kWh VW E-UP!
Modrásek napojený na 72V 12kWh Li-Ion.
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od Tomanjan »

To chápu. Pokud se nepletu tak BMS měří jednotlivé články, ale střídače / nabíječe v podstatě jen součet napětí celé baterie.
Pokud tedy nebude baterie úplně nabitá a jeden článek uletí třeba na 4,3V tak měnič pojede vesele dál. BMS ale nabíjení odpojí. To asi může dělat problémy.
Uživatelský avatar
themo
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 03, 2018 4:33 am

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od themo »

Fajn je, že táto bms prelieva medzi najvyšším a najnižším článkom. Takže nedôjde k tomu aby jeden článok uletel. Ak aj jeden siahne na hranicu, tak sa odpojí nabíjanie, počká sa nastavený počet sekúnd, počas ktorých sa prelieva medzi najvyšším a najnižším článkom, nakoniec sa zase zapne nabíjanie.
SUN-5K-G + 20x280W , Marko + 11x280W, 18.7 kWh VW E-UP!
Modrásek napojený na 72V 12kWh Li-Ion.
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od Tomanjan »

Tak mi tato věcička po třech měsicich taky dorazila. Půl dne jsem ji montoval na baterku ale bohužel vůbec nefunguje. Jediná signalizačni dioda co tam je tak nesviti no a apka se taky nepřipoji.
Bohužel ale nevim jestli za to nemužu sam. Při montaži jsem z BMS nevyndal konektor a s jednim fousem jsem škrtnul někde v polonině baterky o minus pol. Malinko to jiskřilo. Netušite jestli ji to mohlo odpalit?
Dal bych si par facek.
Neměl by někdo prosim na prodej nějakou BMS na Lion 14S ? Stačilo by alespoň 50A. Než to néjak vyřešim.
Uživatelský avatar
themo
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 03, 2018 4:33 am

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od themo »

Podľa mojich skúseností by malo po pripojení silových káblov a balančných konektorov nasledovať pripojenie nabíjačky (zvýšenie napätia). V tej chvíli sa osve pípnutie a rozsvieti sa kontrolka. Potom je možné sa pripojiť cez aplikáciu cez bluetooth.
SUN-5K-G + 20x280W , Marko + 11x280W, 18.7 kWh VW E-UP!
Modrásek napojený na 72V 12kWh Li-Ion.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od matobabetak »

tak ja som objednal 7s 30A s bluethoot na skusku. ked prislo bluethoot modul nikde ešte je na ceste, moja chyba.
mam 5x 1-1,5kwh bloky z 18650. rozmýšľam co s tym. tak som vymyslel ze silove vodice plu a minus pojdu dokopy a bms. vodice na jednu dosku a tiez spolu... cele to bude mat na starosť bms s Bluetooth.
zapojim a nic, skusam, skusam a stalennic na výstupe z bms... uz som myslel ze to hodim do kosa...
a nakoniec postup: všetko odpoj, pripoj B- a b
B+ na baterku, vystup z bms pripoj na nabijacku ci zdroj napetia. zasun balancny obvod. odpoj nabijacku a vsetko funguje ako ma, ine moznosti niesu... proste to BMS je treba aktivovat, moze sa lisit model od modelu. tiez som skusal vsetko mozne aj skrkanie krizom krazom po doske a napokon funguje. hlavne sa nezdavat. keď d mate tip na bms s monitoringom na 24v 120a piste, z ciny by som olatil clo a dph tak adi nieco miestne skusim
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od Tomanjan »

themo píše:Podľa mojich skúseností by malo po pripojení silových káblov a balančných konektorov nasledovať pripojenie nabíjačky (zvýšenie napätia). V tej chvíli sa osve pípnutie a rozsvieti sa kontrolka. Potom je možné sa pripojiť cez aplikáciu cez bluetooth.
Jenže já nemám bohužel žádnou samostatnou nabíječku. Mám jen stridac Sunny Island a ten se nezapne když odpojim baterku. Ta bms je ve vypnutém stavu rozpojena a měnič nenabehne.
Jedine bych mohl zkusit vše zapojit a na bms proklemovat silové vodice. Pak začít nabíjet baterku.
Pokud by bms nabehla tak vypnout nabíjení a vyndat tu klemu.
Snad tím neposkodim měnič.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od matobabetak »

tiez nemam nabijqcku na 7s iba 6s, tak som dal 2 olovrnne baterky 2x12v a fungovalo to, staci aby vybehlo napetie a hnednsa zapne... alebo pouzit nejake male trafo a pod
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od Tomanjan »

Tak jsem s tou BMS trochu pokročil, ale bohužel mam dalši problem.
Podařilo se mi ji aktivovat připojenim pěti olověnych baterii v serii. BMS pipla a hned se dala na mobilu připojit.
Zdalo se že všechno funguje jak ma. Vse se dalo pekne nastavovat a ukazovala napeti na všech člancich.
Na vystupu bylo napeti OK, tak jsem zapnul DC na střidači. Bohužel se ale nic nestalo, měnic nenaběhl a napeti na DC svorkovnici menice kleslo na 0V.
BMS po chvilce přestala ukazovat napeti na třech člancich. Bohužel jsem nepřišel na to co s tim je. Zapojeni je v poradku, napeti na konektorech do BMS je taky OK.
Nevim jestli jsem to neodpalil nejakou špičkou při zapnuti střidace. Mam Sunny Island.
Takhle funguje jen balancovani. Zkousel jsem i preinstalovat apku ale je to porad stejne. Tři članky se nehlasi.
Přílohy
P1070859.jpg
P1070857.jpg
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od Tomanjan »

Nemáte prosím někdo tušení jestli může zapnutí stridace udělat nějakou napeťovou špičku která by mohla BMS poškodit?
ARPAD
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 26, 2019 6:57 pm

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od ARPAD »

zdravim. mam taktiez zakupeny tento balancer z rozhranim rs485. avsak na tej cinskej stranke nieje ziadny odkaz na soft pre windows, len aplikacie pre ios, a android. aj ten som horko tazko nainstaloval, lebo v jednom kuse obrazovka plna cinskych znakov. video funguje ako pomocka len do urcitej casti. je tam toho viac na klikanie ako v tom videu co je tu v diskusii. teda aspon v tom odkaze ktori poslal predajca ako spravu po kupe balancera. v podstate ani som nevedel co robim. takze v telefone uz apku mam. teraz potrebujem soft do pc. ma to niekto funkcne cez rs 485? aky soft nato pouziva? pisal som aj cinanovy ze potrebujem soft, ale prisla automaticka odpoved ze prave maju sviatky. cize az koncom mesiaca.
3F FVE: panely 36x sunergy 335W, menice 3x easun sml-5k + paralel kit, zapejene do 3 fazovej prevadzky. bateria trakcna, olovo, tekuty elektrolyt 48v/420AH. ohrev vody: panely 6x amerisoar 285W, regulator vlastna vyroba, pulzny, pevne vystupne napetie podla mppt udaju stitku panelov, zmena spinacej frekvencie frekvencie v zavislosti na mnozstve prudu dodavaneho panelmy.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 969
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: BMS s balancerom

Příspěvek od Mikel »

Zkus si stahnout PC SW zde https://www.lithiumbatterypcb.com/smart ... -download/
Snad ti to pobezi
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek